Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sobotka: Speciální zákon pro NP Šumava není ideálním řešením

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepokládá za ideální řešení, aby měl Národní park Šumava speciální zákon. Vítá spíš obecnou úpravu, která by řešila režim pro všechny národní parky. Řekl to po setkání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze. Obecnou úpravu navrhuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Kritizovaný senátní návrh zákona o šumavském národním parku má ve středu projednávat vláda, podle doporučení ministerstev by ho měla odmítnout. "My jsme byli v minulých letech svědky celé řady legislativních návrhů, které by řešily speciálně situaci Národního parku Šumava. Já to (senátní návrh zákona) nepokládám za úplně ideální řešení, protože nelze mít pro jeden národní park speciální zákon a pro ostatní národní parky obecnou úpravu," uvedl premiér. Naopak novela zákona o ochraně přírody a krajiny podle něj bude mnohem přijatelnější pro obce i vstřícnější pro veřejnost a návštěvníky národních parků. "Připravovaná novela by mohla získat širší podporu v Senátu a Sněmovně," dodal.

Brabec: Ztráta z OPŽP se sníží o deset miliard korun

Očekávaná ztráta peněz z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) by se měla snížit o deset miliard korun. Řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Letos by ztráta měla klesnout ze zhruba 14 miliard korun na méně než devět miliard a příští rok z pěti miliard na nulu, dodal Brabec. "Celkově dokážeme zachránit deset miliard korun, které mohou být investovány do užitečných projektů," řekl. OP ŽP patřil k nejvíce rizikovým programům. První odhady celkových ztrát přesahovaly v letech 2013-2015 více než 25 miliard korun. "To, co je neméně důležité, je pokusit se zachránit, co se dá. V Operačním programu Životní prostředí je také rychlá příprava na příští roky, protože tady máme další finanční prostředky, které přijdou z Evropské unie. Je strašně důležité neopakovat chybu, která se stala v minulosti. To znamená, že už na začátku se nabralo zpoždění," řekl Sobotka.

Vláda uzavřela dohodu s Hyundai Mobis, pobídka bude 433 mil. Kč

Česká vláda uzavřela dohodu o investici s korejskou společností Hyundai Mobis. Firma do výstavby závodu na výrobu světlometů pro automobily u Ostravy investuje až čtyři miliardy korun. Investiční smlouvu v Praze podepsali premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident korejské firmy Čong Mjong-čchul. Vláda poskytne korejské společnosti investiční pobídky v maximální výši 433 milionů korun, dalších 69 milionů dostane korejská firma jako slevu na pozemek od Ostravy. Nový závod by měl být otevřen za tři roky.

Na sucho a povodně má jít z evropských peněz přes dvacet miliard

Na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) plánuje s ministerstvem zemědělství a vnitra do konce září proto předložit vládě klíčovou strategii pro boj se suchem. Ve středu jde Brabec na vládu se žádostí o schválení nadlimitní zakázky pro Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, kde sídlí experti na povodně a sucho. Chce do roku 2017 posílit kompetence i rozpočet této resortní organizace až o 90 milionů korun. "Chtěl bych, aby ústav byl organizačním lídrem projektu," řekl v rozhovoru s ČTK Brabec.

Šéf ředitelství silnic Kubiš po čtyřech měsících končí

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech měsících ve funkci končí. Ředitelství povede šéfka správního úseku a bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu Soňa Křítková, dokud se ve výběrovém řízení nepodaří najít nového generálního ředitele. ČTK to dnes řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podle něj Kubiš odstoupil poté, co zvážil požadavky, které na něj do budoucna ministerstvo dopravy vzneslo. Agrofert, kde dříve pracovala Křítková, vlastní ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Úkoly, které byly stanoveny do budoucna, se kterými se chceme vypořádat, vedly k tomu, že pan generální ředitel navrhl rezignaci," řekl ČTK Prachař k odstoupení Kubiše. Rezignaci, kterou ministr přijal, Kubiš nabídl při pravidelné pondělní schůzce. Rozhodnutí šéfa ŘSD bylo podle ministra překvapivé.

Bývalý hygienik Vít dostal podmínku za uzavření podivných smluv

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes uložil tříletý trest podmíněně odložený na pět let bývalému hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi. Podle nepravomocného verdiktu uzavřel v roce 2007 nadbytečné smlouvy na poradenství pro ministerstvo zdravotnictví, kde byl náměstkem. Podle soudu se tím dopustil porušení pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Resortu musí zaplatit škodu zhruba 1,7 korun. Proti rozsudku se lze odvolat.

Kouření v restauracích by mohlo být zakázáno od ledna 2016

Kouření v restauracích by mohlo být v Česku zakázáno od ledna 2016, stejně jako prodej tabáku a alkoholu v automatech či na internetu. Restaurace by musely nabízet jeden nápoj bez alkoholu levnější než stejně velký alkoholický nápoj. Mohla by to být třeba kohoutková voda, kterou už teď třetina restaurací v nabídce má. Počítá s tím návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, který chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předložit do konce roku vládě.

Odliv lidí ze zemědělství loni mírně zpomalil na 1,8 pct

Dlouhodobé snižování zaměstnanosti v zemědělství v loňském roce pokračovalo, oproti předchozím rokům však jeho tempo zpomalilo. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 1,8 procenta na 103.500. Snížil se nepoměr mezi mzdami v zemědělství a zbytku národního hospodářství. Vyplývá to z předběžné verze Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2013, kterou má ČTK k dispozici. Trvalým problémem českého i celoevropského zemědělství je stárnutí pracovníků. Podíl pracujících starších 45 let byl loni v odvětví 54,5 procenta, v celém národním hospodářství činil 41,3 procenta. Meziroční srovnání naznačuje nepatrné zlepšení situace, kdy loni přibylo nejmladších zaměstnanců mezi 15 a 29 lety, naopak ubylo těch mezi 45 a 59 lety. Přesto podle zprávy zůstává generační obměna jedním z nejzávažnějších úkolů oboru.

Ústavní soud chystá očekávaný verdikt o platech v justici

Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodne o návrhu na zrušení výpočtového mechanismu platu soudců. Nález patří k nejočekávanějším v jeho současné agendě. Teoreticky ústavní soudci mohou uložit státu povinnost, aby platy v obecné justici zpětně dorovnal a aby je nově upravil také do budoucna. Výsledek však nelze předjímat.

Případ neoprávněné restituentky podle TI odkryl další podvody

Případ neoprávněné restituentky lukrativních pozemků v Praze Emílie Bednářové, jehož okolnosti vyšetřuje policie, byl podle Transparency International (TI) promyšleným podvodem. Navíc podle zjištění této nevládní organizace nešlo o ojedinělý případ. TI proto zaslala otevřený dopis ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) i premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž oba vyzývají, aby se těmito případy zabývali. Neoprávněný restituční nárok Bednářové na pozemky po velkostatkáři Juliu Bečvářovi vyšel najevo poté, kdy dědicové požadovali jako náhradní pozemky mimo jiné parcely na Žižkově, na nichž mezitím začal Metrostav stavět bytový komplex. Právníci firmy při analýze historických dokumentů zjistili, že Bednářová nebyla Bečvářovou příbuznou, ale pouze dědičkou ze závěti. Proto neměla ze zákona na pozemky nárok, což v následném sporu mezi restituenty a Metrostavem potvrdil soud. V kauze, o níž minulý týden informovaly Hospodářské noviny, však nejde pouze o tyto pozemky. Velkostatkářova rodina včetně údajně příbuzné Bednářové už totiž dříve vysoudila mimo jiné skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici v ceně až 1,4 miliardy korun, čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze asi pěti hektarů. Na Bednářovou přitom připadá zhruba polovina z třímiliardového nároku, uvedla na tiskové konferenci vedoucí právní poradny TI Radka Pavlišová. Podle předsedy TI Davida Ondráčky jde o podvod spočívající především v tom, že někdo na Státním pozemkovém úřadu posvětil statut restituenta i lidem, kteří na to nárok neměli.

Soud zamítl Berdychovu žádost o podmínečné propuštění

Obvodní soud pro Prahu 6 zamítl jako nedůvodnou žádost Davida Berdycha o podmíněné propuštění z vězení. Berdych se snažil soudce přesvědčit, že se napravil a že se chce na svobodě živit jako skladník. Z patnáctiletého trestu odnětí svobody za loupeže, únosy a vydírání si zatím odpykal přes dvě třetiny. Berdych podal proti rozhodnutí stížnost, o níž bude rozhodovat pražský městský soud. Soud neuvěřil, že by Berdych na svobodě neopakoval trestnou činnost a že by vedl řádný život. Státní zástupkyně s propuštěním nesouhlasila, ačkoliv věznice i znalci dali k žádosti o propuštění kladný posudek. Kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

IHNED: Rozhlas bude chtít vrátit od státu miliardu Kč za DPH

Český rozhlas bude chtít po ministerstvu financí vrátit zhruba miliardu korun za odvedenou daň z přidané hodnoty od roku 2007. V rozhovoru pro server IHNED.cz to řekl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Soud nedávno rozhodl, že stát má rozhlasu vrátit zhruba 150 milionů za odvedenou DPH v roce 2006. Podle Duhana bude rozhlas nárokovat vrácení daně i za další roky. Rozhlas chce vrátit peníze proto, že se mu do výpočtu koeficientu daně zahrnují i koncesionářské poplatky, které jsou ale od DPH osvobozeny.

Středočeský kraj uhradí za pololetí poplatky za 7,1 mil.Kč

Středočeský kraj uhradí pacientům za letošní první pololetí regulační poplatky za 7,1 milionu korun. Celkem tak bude uspokojeno 4752 žádostí, řekla novinářům krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). Kraj proplácí regulační poplatky formou daru jako poslední v republice, opoziční ODS to kritizuje. Ostatní regiony od této praxe ustoupily. Letos v lednu hejtmanství změnilo podmínky pro proplácení regulačních poplatků. Požadovanou částku žadatelům zaplatí pouze za uplynulé čtvrtletí, proplacení staršího poplatku už není možné.

Zemědělci mají sklizenu třetinu obilí a 68 pct řepky

Žně v Česku v uplynulém týdnu opět výrazně pokročily. Zemědělci mají sklizenu třetinu ploch obilí a více než dvě třetiny polí s řepkou. Sklizeň je výrazně dále než ke srovnatelnému datu před rokem. Průměrné výnosy jsou vysoké, zhruba o 15 procent vyšší než loni. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. K 28. červenci bylo sklizeno celkem 417.000 hektarů obilovin, což představovalo 32 procent jejich letošních ploch. Dosavadní produkce činí 2,473 milionu tun. Pěstitelé tak mají pod střechou více než o polovinu větší množství obilného zrna než před týdnem i touto dobou v minulém roce. Řepky je posečeno 265.000 hektarů, což představuje 68 procent její celkové výměry. K 30. červenci 2013 bylo sklizeno necelých 16 procent obilí a 24 procent řepky.

Praha od ledna přidá 200 milionů na platy a benefity strážníků

Praha od příštího roku přidá přes 200 milionů korun na platy a benefity městských strážníků. Přibudou příspěvky na dovolenou, dopravu a na bydlení, zvýší se hodnota stravenek. Návrh městské policie dnes schválila rada města. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel strážníků Eduard Šuster. Městská policie se několik měsíců potýká s nedostatkem strážníků. Chybí 280 lidí. Náborová kampaň nebyla úspěšná. "Nechceme snižovat kritéria pro výběr strážníků, jdeme cestou zatraktivnění městské policie na trhu práce," řekl ředitel. "Zároveň chápeme, že začínající strážníci jsou na tom nejhůře," řekl Šuster. Čistá mzda řadového strážníka se pohybuje mezi 16.000 a 17.000 korunami měsíčně. Po deseti letech praxe bere řadový strážník 22.000 korun měsíčně.

ÚOHS definitivně zrušil výběr vítěze tendru na propagaci Klasy

Úad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil výběr vítěze tendru na propagaci značky kvalitních potravin Klasa na letošní rok. Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF), který zakázku zadává, bude muset vítěze vybrat znovu. Vyplývá to z dnes zveřejněného rozhodnutí na stránkách ÚOHS. Rozhodnutí je pravomocné. Závěry svých podřízených z letošního května nyní potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zakázku původně vyhrály společnosti McCANN-ERICKSON PRAGUE a INTERNATIONAL ADVERTISING AGENCY. Jejich vítězná nabídka neobsahovala podle ÚOHS vše, co měla, a firma měla proto být z výběrového řízení vyloučena. Hodnotící komise však namísto toho pouze nechala vítěze nabídku doplnit a 9. ledna vybrala McCann-Erickson jako vítěze. To nyní neplatí, SZIF bude nabídku firmy posuzovat znovu a pak může vybrat nového vítěze.

Výstava představí historii a průběh oprav Husova pomníku

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) připravila panelovou výstavu o pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Venkovní expozice mapuje historii a restaurování díla, na kterém odborníci pracují od loňského roku. Novinářům to řekla kurátorka Marie Foltýnová. Výstava je k vidění přímo u pomníku. Pomník od Ladislava Šalouna, který byl odhalen v roce 1915, prochází významnější opravou poprvé po sto letech. Socha znázorňuje Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav, mezi nimiž jsou husité a pobělohorští emigranti. Bronzový povrch je po letech mechanicky poškozen, zasáhly ho i střely a na konci druhé světové války střepiny z vybuchlé pumy. Oprava bude dokončena příští rok v létě, tedy k 600. výročí upálení mistra Jana Husa.

Opava v září zahájí pro Česko Dny evropského dědictví

Opava v září zahájí pro Česko Dny evropského dědictví. Připravuje historický program, který představitelé města spojili s výročím 790 let od získání městských práv, navíc zpřístupnění i všech 25 kulturních památek nacházejících se na území města. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. Ke všem památkám získají podrobné informace i mapku, podle které mohou postupovat. Kromě vyhlášených památek, jako je kostel svatého Václava či budova Hlásky, mohou lidé zamířit například do areálu Dukelských kasáren a prohlédnout si historickou budovu Slezského zemského muzea.

Festival v Č.Krumlově vstupuje do druhé poloviny Poctou Zelenkovi

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově vstupuje do druhé poloviny. Ve třetím týdnu nabízí od čtvrtka do soboty večer věnovaný hudebnímu skladateli Janu Dismasovi Zelenkovi v zámeckém barokním divadle, barokní hudbu s latinskoamerickými rytmy v podání The Classical Music Maniacs a také oddechový multižánrový Český večer s dechovkou, cimbálem, dudáckou muzikou a Vojtěchem Dykem.

Unikátní nález přerovských archeologů aspiruje na objev roku

Unikátní nálezy archeologů v Přerově spjaté s osobností Jana Amose Komenského aspirují na ocenění nález roku. Objev uličky, po níž Komenský kráčel, a bratrského sboru z 16. století je za Olomoucký kraj nominován na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro. Místo odborníci navrhli rovněž prohlásit kulturní nemovitou památkou. ČTK to řekli zástupci olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). "Nález neporušené dlažby uličky mezi domy bratrského sboru z 16. století byl v kraji vybrán jako nejlepší příklad záchranného archeologického výzkumu za rok 2013 a nominován do celostátního kola Ceny NPÚ Patrimonium pro Futuro," uvedl Vlastimil Staněk z NPÚ.

Počasí

V úterý má oblačno, postupně přeháňky, místy bouřky, které mohou být intenzivní, s kroupami a napršet může až 40 milimetrů. Teploty 24 až 28 stupňů, na horách kolem 22 stupňů Celsia. Slabý jihovýchodní vítr se bude v Čechách měnit na severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.