Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

EK schválila 53 milionů eur na sanaci starých ropných vrtů v ČR

Evropská komise schválila využití celkem 53 milionů eur (přes 1,4 miliardy Kč) k uzavření a dekontaminaci někdejších ropných vrtů v povodí řeky Moravy. Informovala o tom mluvčí komise. Projekt, který by měl být dokončen v listopadu příštího roku, předpokládá uzavření 110 a dekontaminaci dalších 244 studní. Cílem projektu je ochrana zdrojů podzemní vody, které patří do Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Kvartér řeky Moravy a chráněné oblasti Natura 2000. Záměrem je bezpečně likvidovat a sanovat místa znečištěná ropou, která se tam těžila od 20. do 90. let minulého století. Celkové náklady na projekt činí 65,5 milionu eur (asi 1,77 miliardy Kč), evropské peníze půjdou z operačního programu Životní prostředí na likvidaci starých ekologických zátěží. V souvislosti s projektem by také mělo najít práci sedm desítek lidí, uvedla komise.

ČSSD spustila vnitrostranické referendum, rozhodne o změně stanov

Vedení ČSSD v pátek na poště na Masarykově nádraží v Praze podalo 22.577 doporučených zásilek s hlasovacími lísky pro členy strany do vnitrostranického referenda o změnách fungování sociální demokracie. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že plebiscit nejen oživí největší vládní stranu, ale přiláká do ní také nové členy. V případě úspěchu prvního referenda ČSSD počítá s pokračováním v této praxi i v budoucnu. Na účastníky hlasování čekají tři otázky: zda souhlasí s tím, aby o kandidátkách nově rozhodovali v přímém hlasování všichni členové strany v příslušném volebním obvodu, jestli jsou pro to, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do krajských a sněmovních voleb tvořily ženy, a zda má ČSSD navrhnout zákonné omezení kumulace placených veřejných funkcí. Sobotka už ve čtvrtek ČTK řekl, že on na všechny tři otázky odpoví "ano". Aby byl korespondenční plebiscit platný, musí se ho zúčastnit nejméně čtvrtina straníků.

Sobotka: Stát chce dávat více peněz na opravy památek

Stát chce dávat více peněz na spolufinancování oprav památek z evropských fondů. Řada objektů to už potřebuje, zatím na opravy z rozpočtu ministerstva kultury chyběly peníze. ČTK to na hradě Pernštejn na Brněnsku řekl premiér Bohuslav Sobotka. "Pokládal bych to za obrovskou chybu, kdyby se nám teď nepodařilo peníze najít," uvedl Sobotka. Peníze na financování projektů by měly být už v rozpočtu na příští rok. "Je tady šance získat na obnovu památek v příštích letech stovky milionů korun," uvedl Sobotka. Hlavní část peněz půjde v dalším programovacím období z unijních fondů, desítky milionů musí dát podle Sobotky stát. Rozpočet ministerstva kultury by se měl podle Sobotky v budoucnu navyšovat.

Dohoda se Rwandou by mohla tamní trh otevřít českým zbrojařům

Česko chce se Rwandou uzavřít dohodu o obranné spolupráci. Nová smlouva by mohla českým zbrojařským firmám otevřít rwandský trh, doufají čeští diplomaté. Dohoda předpokládá také spolupráci při výcviku vojáků nebo protiteroristických schopností nebo při výměně informací. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Návrhem dohody se bude ve středu zabývat vláda. Česko se Rwandou navázalo oficiální kontakty v oblasti obrany v roce 2009. Na konci minulého roku Rwanda projevila podle Pejška zájem o prohloubení spolupráce a navrhla uzavřít mezivládní Dohodu o obranné spolupráci, která by nahradila memorandum z roku 2009. Pro Česko má posílení spolupráce znamenat především větší šance pro český obranný průmysl.

Pražskou opencard nabízejí banky nahradit bezkontaktní kartou

Kartu opencard by v Praze mohla nahradit bezkontaktní platební karta. Svůj návrh řešení, které by mohla Praha využít, zveřejnila Česká spořitelna společně s firmou Visa. Novinářům to prezentovaly firmy na tiskové konferenci. S primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09), který má problematickou opencard na starosti, ale firmy zatím nejednaly. Inspiraci našly firmy prý v zahraničí, například v Londýně. Podle speciální skupiny, která návrh řešení vypracovala, by lidé u vchodu do metra či v autobusech a tramvajích pouze "pípali" platební kartou. Na typu karty by nezáleželo, v systému by prý fungovaly všechny. Na kartu by šly nahrát i předplatní kupóny. Zároveň firma ručí, že by revizoři neměli možnost vidět stav konta toho kterého cestujícího.

Policie stíhá kvůli zakázkám v Brně-Židenicích asi deset lidí

Kriminalisté obvinili několik pracovníků radnice v Brně-Židenicích a zaměstnance šesti firem ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Asi deseti lidem hrozí až osm let vězení za to, že firmy získaly lukrativní radniční zakázky bez výběrového řízení. ČTK to řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Podle informací ČTK jsou mezi stíhanými místostarosta Jiří Nesiba a radní Marián Hnát (oba ČSSD). O případu před časem informovala Mladá fronta Dnes, která uvedla, že zakázky se mohly pohybovat až v desítkách milionů korun. Nesiba a Hnát tehdy své jakékoli pochybení odmítli.

Soud v Brně potvrdil milionovou pokutu pro České vinařské závody

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu milion korun, kterou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) udělila v roce 2012 Českým vinařským závodům (ČVZ). Firma podle inspekce uváděla do oběhu vína z hroznů neznámého původu. Soud rozsudek zveřejnil na svém webu. Firma zvažuje podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy firma dostala před dvěma lety pokutu za několik správních deliktů. Jedním z nich bylo porušení povinnosti vést evidenční knihy v rozsahu, způsobem a ve lhůtách stanovených unijními a českými předpisy. "Firma také uváděla do oběhu vína, která označila na etiketě zemí původu Česká republika, ačkoli původ hroznů, z nichž byla tato vína vyrobena, je neznámý," uvedl Kopřiva. České vinařské závody tak podle něj uváděly spotřebitele v omyl.

Europass dostalo letos přes polovinu absolventů středních škol

Dokument Europass, který doplňuje maturitní vysvědčení, osvědčení o závěrečné zkoušce nebo výuční list, letos dostala více než polovina absolventů středních škol a učilišť. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytlo Národní centrum Europass. Tyto dodatky, které podrobněji popisují kvalifikaci absolventů a mohou být uplatněny po celé EU, v uplynulém školním roce vydávalo 625 škol. To je o třicet více než ve školním roce 2012/2013. Europassy obdrželo téměř 65.000 středoškoláků a učňů, kteří tak mohou v kontaktu se zaměstnavateli vedle vysvědčení nebo výučního listu doložit také dokument, který podrobněji popisuje obsah studia a dovednosti, které v jeho průběhu absolvent získal. Vedle češtiny je vydáván také ve vybraném cizím jazyce, takže je jeho držitelé mohou uplatnit při hledání práce v zahraničí.

Olomoučtí celníci zadrželi zásilku s téměř půl kilem pervitinu

Celníci zadrželi na trase mezi Mohelnicí a Olomoucí zásilku s téměř půl kilogramem pervitinu. Našli ho v osobním voze, v němž jeli dva Vietnamci. Droga byla ukryta v modelu policejního autíčka. Takové množství pervitinu by mělo na černém trhu hodnotu okolo půl milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj Marie Bortlová. Celníci zboží zajistili a případ šetří specialisté olomoucké expozitury Celní protidrogové jednotky. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s psychotropními látkami a s jedy mužům hrozí až deset let vězení.

V Olomouckém kraji začaly žně, farmáři čekají průměrnou úrodu

Do polí na Hané tento týden vjely první kombajny, které začaly z polí sklízet ozimý ječmen. Žně byly zahájeny zhruba o dva týdny dříve než loni, zemědělci ale kvůli suchu očekávají průměrnou úrodu obilí i řepky. ČTK to řekl ředitel olomoucké Agrární komory Miloš Porč. Letošní tuzemská úroda obilovin by podle Agrární komora měla být průměrná, u sladovnického ječmene dokonce spíše podprůměrná. Osevní plochy obilovin jsou zhruba o jedno procento vyšší než loňských 1,413 milionu hektarů. Ještě před měsícem byly přitom odhady pěstitelů optimističtější. Úrodu v některých regionech však sráží sucho, rozhodující pro její konečnou výši bude počasí v dalších týdnech.

Hromadné sečení luk vede k úhynu živočichů, upozorňují ochranáři

Jednotný termín sečení luk, k němuž zemědělce zavazují podmínky evropských dotací, vede k úhynu živočichů. Mizí některé druhy ptáků a ohrožena je kvůli tomu více než polovina českých motýlů, uvedl Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě. Podle ochránců přírody by například motýlům výrazně pomohlo, kdyby se nechávala na loukách část neposečená, to ale podmínky dotačního programu umožňují až od luk s rozlohou nad 20 hektarů. Ty přitom v Česku prakticky neexistují, upozornil svaz. Ministerstvo životního prostředí proto prý půjde do vlády s připomínkou, aby se tato hranice snížila na pět hektarů.

V Karlových Varech začal 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu

V Karlových Varech začal v pátek večer 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Návštěvníci se můžou těšit na kolekci filmů, které úspěly na prestižních festivalech a také na pohled na nezávislou americkou scénu. Hlavní hvězdou festivalu je americký herec a režisér Mel Gibson, který si přijel pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Na hradě Pernštějn na Brněnsku začala unikátní výstava

Hrad Pernštejn na Brněnsku ode dneška hostí výstavu, která má představit to nejlepší umění z českých hradů a zámků z období pozdního středověku. V ucelené podobě a na jednom místě zatím tato díla vystavena nikdy nebyla. Výstava potrvá do 7. září. "Kvalitou a množstvím děl je to asi největší výstava. K vidění jsou unikátní věci," uvedl kastelán Zdeněk Škrabal. Několik desítek exponátů z Německa, Francie, Španělska a Itálie dokládá podle odborníků podobu umění v evropských kulturních centrech a zároveň představuje ušlechtilé sběratelské zájmy středoevropských aristokratů 19. století.

Opavské Slezské zemské muzeum ukáže nejvzácnější muzejní poklady

Muži v kuklách a se samopaly dohlíželi v pátek dopoledne na naložení jedenácticentimetrové sošky Věstonické venuše v Moravském zemském muzeu v Brně, odkud zamířila do Slezského zemského muzea v Opavě. To bude od soboty vystavovat tři nejvzácnější muzejní poklady: kromě 30.000 let staré sošce Věstonické venuše také, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteority z Opavy-Kylešovic. Putovní výstava Unikáty zemských muzeí poté zavítá také do Prahy a Brna. Lidé tak budou mít vůbec poprvé v historii příležitost prohlédnout si na jednom místě nejcennější muzejní exponáty v zemi, řekla dnes ČTK mluvčí Slezského zemského muzea Pavla Dluhoschová. Skvosty ze svých sbírek na výstavu propůjčily tři české největší a nejstarší muzejní instituce, kromě Slezského zemského muzea je to pražské Národní muzeum a brněnské Moravské zemské muzeum.

Kostnice si připomene 599 let od upálení Jana Husa

Jihoněmecká Kostnice si letos mnoha akcemi připomíná 600. výročí zahájení kostnického koncilu, který řešil schizma v katolické církvi. V neděli se město u Bodamského jezera bude věnovat i temné kapitole koncilu - upálení českého církevního reformátora Jana Husa. Jeho smrt, od níž letos uplyne 599 let, si do Kostnice přijíždějí připomenout i zástupci českého veřejného života. Připomínce Husa bude v Kostnici věnována celá neděle. Dopoledne zahájí oficiální program ekumenická mše, po níž přijde na řadu slavnostní shromáždění u Husova kamene (Hussenstein). Tento velký bludný balvan nalezený při stavbě železnice do Kostnice je nyní pomníkem, na jedné straně se jménem a datem úmrtí Jana Husa a na druhé Jeronýma Pražského. Odpoledne se v Husově domě v Kostnici otevře nová stálá výstava pod názvem "Jan Hus - Odvaha myslet, odvaha věřit, odvaha zemřít". Kromě toho se v neděli uskuteční mimořádné prohlídky na velké výstavě věnované kostnickému koncilu, která je ve městě otevřená už od dubna. Tyto prohlídky se budou věnovat především těm částem výstavy, které připomínají osud českého církevního reformátora.

Velehrad hostí cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Moravské poutní místo Velehrad hostí jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Každoročně se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která je oslavou příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, vyvrcholí v sobotu národní poutí a bohoslužbou. Letošní Dny lidí dobré vůle připomínají význam rodiny, které je věnován pořad Mladí fandí rodině. Nabízejí i tradiční aktivity nejen pro věřící.

Na Dny lidí dobré vůle na Velehrad dorazilo přes 100 vozíčkářů

Na Velehradě se na 15. ročníku Dnů lidí dobré vůle setkalo více než 100 vozíčkářů. Mezinárodní punc dal 14. ročníku jejich setkání příjezd handicapovaných z Maďarska. Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje osm desítek dobrovolníků, řekl dnes ČTK Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce. "Snažíme se, aby se vozíčkáři mohli na Velehradě dostat na všechna místa a ke všem programům, které jsou tady k dispozici. Kromě toho se stejně jako v předchozích letech mohou zúčastnit odpolední poutní bohoslužby v bazilice a po ní následujícího setkání spojeného s návštěvou zajímavých hostů," přiblížil Umlauf.

Na letních festivalech na Slovensku vystoupí řada umělců z Česka

Čeští hudebníci a herci nebudou letos chybět na letních festivalech hudby a divadla, které se uskuteční na Slovensku. Kapely z Česka mají na programu řadu vystoupení. Více než desítka českých umělců a kapel se představí na největším slovenském hudebním festivalu Pohoda, jehož 18. ročník se uskuteční příští týden v Trenčíně. Na podiu tam vystoupí například Banjo Band vedený Ivanem Mládkem, dále Ohm Square, Never Sol, Manon Meurt nebo Agon Orchestra. Banjo Band o týden později zahraje také na festivalu folku a country v Turzovce na severu Slovenska poblíž hranic s Českem. V tamním amfiteátru vystoupí také skupina Chinaski, která letos v únoru oslavila 20 let své existence velkým koncertem v Praze. Krnovská skupina Bratři Orffové, která se stala dvojnásobným držitelem hudebních cen Anděl 2013, dále FruFru a kapela Buty zase odstartují o nadcházejícím víkendu hlavní program hudebního festivalu ve Vrbovém na západním Slovensku. Na přehlídku české a slovenské hudební scény je zaměřen festival, který se tradičně koná ve městě Holíč na slovensko-českém pomezí. Kromě hudebníků zavítají na Slovensko také čeští herci. Na Letních shakespearovských slavnostech bude v areálu Bratislavského hradu uvedena inscenace Richard III, ve které hrají Jiří Langmajer a Klára Issová. Představení nastudoval a upravil slovenský divadelník Martin Huba.

Sport

Tenisté Andrea Hlaváčková ani Radek Štěpánek nenapodobili Petru Kvitovou a finále si letos na trávě ve Wimbledonu nezahrají. Štěpánek s Indem Leanderem Paesem skončili stejně jako loni v semifinále poté, co dnes nestačili na kanadsko-americký pár Pospisil, Sock a prohráli 6:7, 3:6 a 4:6. Hlaváčková s Číňankou Čeng Ťie podlehly světovým trojkám Erraniové a Vinciové z Itálie 3:6, 2:6.

Počasí

V sobotu bude zpočátku polojasno, jinak všude postupně oblačno, většinu republiky zasáhnou silné bouřky. Místy se můžou objevit taky přívalové deště nebo krupobití. Teploty se přes den vyšplhají na 24 až 28, na jihovýchodě až 30 stupňů Celsia.