Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sobotka: Česko nevolá po posílení přítomnosti NATO v Evropě

Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér Bohuslav Sobotka to řekl novinářům při návštěvě Rakouska. Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje. "Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.

Obama po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.

Češi nabízejí baltským státům protiletadlové komplety

Česko je schopno poskytnout baltským státům prostředky protivzdušné obrany, pokud o ně požádají. Novinářům to v sídle NATO v Bruselu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká nabídka protiletecké obrany je reakcí na současnou ukrajinskou krizi a obavy pobaltských republik před silovými operacemi Ruska na východě kontinentu. Stropnický připomněl, že Praha již prodloužila podzimní misi českých stíhačů s letouny Gripen na Islandu ze tří na devět týdnů. Podle ministrova mluvčího Jana Pejška v současné době cvičí čeští protiletadloví střelci právě na baltské střelnici v Polsku.

Sobotka: V4 by měla své aktivity více koordinovat s Rakouskem

Český premiér Bohuslav Sobotka se s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem shodl na tom, že státy visegrádské čtyřky by měly více koordinovat své aktivity s Rakouskem. Uvedl to po setkání s rakouskou hlavou státu. Oba státníci se také dohodli na častějších schůzkách českých a rakouských premiérů a ministrů. S Fischerem český premiér mluvil také o postoji obou států k ukrajinské krizi. Podle Sobotky jsou obě země proti plošným hospodářským sankcím vůči Rusku. Českého premiéra, který cestou do Rakouska uzavírá sérii návštěv zemí sousedících s Českem, čeká ještě setkání s rakouským protějškem Wernerem Faymannem. Sobotku ve Vídni doprovází manželka Olga, dále šéfporadce Vladimír Špidla a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Babiš chce opět jednat o platbě v nemocnici a druhém pilíři

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš považuje zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici za chybu, chce o tom v koalici znovu jednat. To samé platí pro zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Uvedl to v pořadu České televize Události komentáře. S koaličními partnery, tedy ČSSD a lidovci, o tom ale ještě nemluvil. Nová vláda už ustavila komisi zástupců stran a expertů, která má jednat o budoucích změnách českého systému penzí. Podle předchozí koaliční dohody by měla mimo jiné hledat způsob, jak zrušit takzvaný druhý pilíř, prosazený předchozí Nečasovou vládou. Od loňska tato část penzijního systému umožňuje část odvodů přesměrovat do vlastního spoření. Využilo toho ale asi jen 80.000 lidí. Stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici zrušil Ústavní soud, nová vláda už ale platby v možné nižší výši neobnovila. Nejen Babiš, ale i šéf lidovců Pavel Bělobrádek již dříve řekl, že by vláda měla o obnovení poplatku začít diskutovat. Proti Babišově požadavku na obnovení poplatku za pobyt v nemocnici a důchodové reformě je premiér Bohuslav Sobotka. Nevidí důvod měnit koaliční smlouvu.

Marvanovou na ministerstvu spravedlnosti střídá Pelikán

Funkce prvního náměstka pro legislativu se na ministerstvu spravedlnosti ujímá Robert Pelikán, který nahradil dosavadní náměstkyni Hanu Marvanovou. Ta odešla po sporech s ministryní Helenou Válkovou (ANO) zpět do advokacie. Pelikán, jenž doposavad působil jako šéf legislativního odboru ministerstva financí, představí své priority na odpoledním briefingu. Marvanová odchod oficiálně oznámila v neděli po schůzce s šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Zároveň oznámila, že jí Babiš nabídl, aby se stala jeho poradkyní na financích. Tuto nabídku prý zváží. Pelikána si považuje jako odborníka i člověka, který se věnoval protikorupčním opatřením. Věří proto, že bude pokračovat v krocích, které na ministerstvu započala. Marvanová odešla po sporech s ministryní Válkovou údajně i kvůli odměnám advokátů. Předseda České advokátní komory Martin Vychopeň se ale důrazně ohradil proti tvrzení Marvanové, která za jednu z příčin svého odchodu z funkce označila tlaky advokátů kvůli chystané změně advokátního tarifu. Vyjádření Marvanové označil za nepravdivá, zavádějící a neetická.

Jurečka: Marže obchodníků zejména u biopotravin jsou moc vysoké

Marže obchodních řetězců jsou u některých skupin výrobků příliš vysoké. Zejména u biopotravin jsou ceny v obchodech nadsazené oproti cenám, za něž je vykupují od producentů. Tím obchodníci deformují trh. Po jednání se zástupci řetězců to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr s obchodníky jednal o možnostech navýšení podílu českých potravin v obchodech a zlepšení kvality nabízeného zboží. Podíl českých potravin na prodejích největších obchodních řetězců v Česku se pohybuje mezi 40 až 75 procenty. Nejvyšší podíl domácích produktů mají družstevní prodejny Coop, Globus, Penny Market a Tesco. Kromě jakosti potravin se chce Jurečka zaměřit také na etiku obchodování. Ke zlepšení situace na trhu mají napomoci mimo jiné častější kontroly inspekcí u obchodníků.

EMS navrhuje vstup soukromých investorů do projektu opencard

Vlastník práv k systému opencard, nizozemská firma eMoneyServices, navrhuje vstup soukromých investorů do projektu. Šlo by o takzvaný projekt PPP, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru. Praha by za práva k opencard zaplatila 85 milionů korun. O budoucí zisk by se dělila s EMS a investory. Novinářům to na nizozemském velvyslanectví řekli zástupci EMS. Praha se podle zástupců operátora, který opencard spravuje, musí s možným novým řešením seznámit. Vedení města se už řadu měsíců zatím neúspěšně zabývá tím, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Část smluv vypršela v dubnu a provoz karet je ohrožen. V souvislosti s opencard, která pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

ING: Česká rodina zaplatí za dovolenou nejčastěji 16.000 korun

Česká rodina zaplatí za dovolenou nejčastěji 16.000 korun. Více než polovina lidí (55 procent) na dovolené cíleně šetří, třetina si sama vaří. Vysněnými destinacemi Čechů jsou Spojené státy, Karibik, Maledivy a Nový Zéland. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření. Z těch, kdo letos pojedou na dovolenou nebo na dovolené již byli, ji dvě třetiny (67 pct.) stráví v zahraničí a třetina v tuzemsku. Češi nejraději tráví dovolenou u moře nebo vody (55 pct.). Pětina pojede na poznávací zájezd a aktivně např. na kole, lodi nebo pěší turistikou stráví dovolenou 14 procent českých turistů. "Dovolená je pro nás důležitým mezníkem, což potvrzuje i fakt, že více než polovina Čechů na ni cíleně spoří. Čtvrtina dotazovaných přitom střádá na dovolenou necelý půl rok, další zhruba čtvrtina spoří dokonce půl roku až rok," uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

MfD: Nejvyšší žalobce zamítl stížnosti na rozdělení kauzy Nagyová

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnosti proti rozhodnutí olomouckých žalobců rozdělit takzvanou kauzu Nagyová. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD). Podle ní si na to stěžovali zpravodajci Ondrej Páleník a Jan Pohůnek a lobbista Ivo Rittig. Uváděli, že bude omezeno jejich právo na obhajobu. NSZ ale nenašlo v tomto rozhodnutí žádné zásadní chyby, a stížnost proto odmítlo. Rozdělení případu umožní vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci poslat dřív k soudu tu část případu, která se týká údajného zneužití vojenské tajné služby a sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase. V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, je spolu s někdejší ředitelkou premiérova sekretariátu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) obviněno i několik bývalých zpravodajců. Kvůli údajně nezákonnému sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky jsou stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a pracovník tajné služby Jan Pohůnek. Podle policie a státního zastupitelství ale sledování Nečasovy manželky zosnovala a usměrňovala právě Nagyová. Zpravodajci se hájí tím, že nešlo o sledování, ale obranu proti sledování, tudíž jinak nutné povolení ministra obrany nebylo třeba. Zpravodajská větev případu je podle olomouckých žalobců objasněna, zatímco ve zbytku kauzy ještě vyšetřování pokračuje.

Kavalírová vyzvala radu ÚSTR k rezignaci

Bývalá předsedkyně rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Naděžda Kavalírová vyzvala k rezignaci své kolegy z této rady, kteří vyměnili vedení ústavu. "Domnívám se, že činnost mých kolegů je v rozporu s posláním ústavu," řekla bývalá předsedkyně a současná členka rady ÚSTR Kavalírová. Proto je požádala, aby "zvážili své setrvání v radě ústavu". Připomenula, že ústav, který byl vytvořen s cílem zkoumat nestranně dobu komunismu a nacismu, vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí, která sdružuje podobné organizace ze zahraničí. Současná šéfka rady Emilie Benešová tento krok naopak hájila. Podobně jako nynější ředitel ústavu Zdeněk Hazdra si stěžovala na vytváření nepřátelské atmosféry vůči managementu ÚSTR. Ústav by podle Hazdry neměl být ryze vědeckým pracovištěm. Měl by plnit vzdělávací roli a zpřístupňovat materiály z dob nacismu a komunismu. Přiznal, že žádnému z dosavadních vedení ÚSTR k tomu nebylo dopřáno dost času.

Cenu za šíření dobrého jména ČR dostanou Hollandová nebo Matragi

Letošní ceny Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí dostanou známá polská filmová režisérka Agnieszka Hollandová nebo módní návrhářka žijící v Libanonu Blanka Matragi. Oznámilo to ministerstvo zahraničí, které ocenění každoročně uděluje. Ceny letošním laureátům předá šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pátek. Vedle nich cenu získá diplomat a politolog Otto Pick, francouzský dirigent Serge Baudo nebo válečný veterán Karel Aster, jenž je posledním žijícím členem skupiny 14 Čechů, kteří bojovali v americké armádě na Filipínách. Ocenění si odnesou také překladatelé českých autorů Almis Grybauskas z Litvy a Reiner Kunze z Německa. Mezi 15 novými laureáty je i správce Československého muzea ve francouzském Darney André Poirot, ředitelka krajanského spolku Asocheca v Kolumbii Eliška Krausová či krajanská a charitativní organizace z kanadského Toronta Masaryk Memorial Institute.

Praha 1 začala se stavbou pomníku válečným letcům

Praha 1 začala se stavbou diskutovaného pomníku československým válečným letcům na Klárově. Dělníci v severní části parku vyhloubili mělkou kruhovou jámu, ve které bude umístěn podstavec sochy. V parku také budují přípojky. Umístění pomníku povolil přes nesouhlas památkářů v pondělí stavební úřad Prahy 1. Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtějí od začátku umístit na Klárově. Lokalita se nezamlouvá památkářům. Národní památkový ústav vydal záporné stanovisko, podle kterého je pro dané místo socha příliš monumentální. Nelíbí se jim také to, že je již v parku umístěn jiný pomník. Iniciativu ale přivítali a navrhli jiná místa v centru, třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad, nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody. Konečné stanovisko by měl vydat magistrátní odbor památkové péče.

Výstava připomíná sté výročí úmrtí pražské rodačky Suttnerové

Rakouské spisovatelce a pacifistce Berthě von Suttnerové, od jejíž smrti tento měsíc uplyne 100 let, je věnovaná nová výstava v Rakouském kulturním fóru na Jungmannově náměstí. Od 20. června na ni naváže plakátová výstava na několika místech v Praze. Bertha von Suttnerová se jako hraběnka Kinská narodila 9. června 1843 v Praze. Jako první žena v historii obdržela Nobelovu cenu za mír. Hraběnka Bertha Felicie Sophie Kinská se narodila roku 1843 v Praze. Po sňatku s dolnorakouským baronem Arthurem Suttnerem prožila devět let v Gruzii i v době rusko-turecké války. S mírovým hnutím se seznámila v Paříži, kde se také spřátelila s Alfredem Nobelem; jejich přátelství bylo údajně podnětem k založení Nobelovy ceny. Napsala čtyři desítky knih, z nichž román s názvem Odzbrojte!, ve kterém popsala krutost a nesmyslnost válek, byl přeložen do 12 jazyků. Jeho ohlas změnil spisovatelčin život. V roce 1891 založila Suttnerová Rakouskou společnost míru. Zemřela v červnu 1914, týden před sarajevským atentátem, který odstartoval první světovou válku.

Hlavní soutěž karlovarského festivalu uvede Krobota a Sedláčkovou

Debut Miroslava Krobota nazvaný Díra u Hanušovic bude jedním ze dvou domácích zástupců v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Tím dalším bude snímek Andrey Sedláčkové Fair Play. Na setkání s novináři v Praze to oznámil prezident festivalu Jiří Bartoška. Vůbec poprvé soutěž nabídne animovaný snímek - dílo v New Yorku žijící lotyšské režisérky Signe Baumaneové Šutry v kapsách. Mezi tuctem titulů se objeví sedm světových a pět mezinárodních premiér. Mimo soutěž budou v hlavním festivalovém programu promítnuty další dva české filmy ve světových premiérách. Půjde o celovečerní film Zejtra napořád - režijní debut spisovatele a cestovatele Rudolfa Havlíka a dokument Magický hlas rebelky, ve kterém režisérka Olga Sommerová portrétuje zpěvačku a jeden ze symbolů českého disentu Martu Kubišovou. Soutěž dokumentů mezi 13 tituly uvede z domácí tvorby světové premiéry snímků Opři žebřík o nebe Jany Ševčíkové a K oblakům vzhlížíme Martina Duška.

V Boskovicích se znovu chystá Festival pro židovskou čtvrť

Boskovice na Blanensku ožijí v červenci díky festivalu věnovanému židovské čtvrti. Pořadatelé pro 22. ročník připravili koncerty různých žánrů na několika scénách, ale také divadelní představení, projekce, výstavy, autorská čtení a další akce. Festival tentokrát potrvá od 10. do 13. července. Na hlavní hudební scéně v letním kině tentokrát vystoupí například maďarská kapela Korai Öröm a polští Akurat. Na UNI scéně zahrají Petr Nikl, Kazety a Bratři Orffové. Blues z Velké Británie přivezou Good Biscuits. Sdružení Unijazz pořádá festival od začátku 90. let. Původním cílem bylo zachránit a obnovit židovskou čtvrť, unikátní urbanistickou památku, která za komunismu chátrala. Nyní je festival věnován hlavně propagaci čtvrti. Podrobnosti najdou zájemci na webových stránkách www.boskovice-festival.cz.

V Litomyšli se chystá výstava Josefa Váchala

Městská galerie v Litomyšli na Svitavsku v sobotu zahájí reprezentativní výstavu ke 130. výročí narození Josefa Váchala. Podtitul nese Mystik neukázněný. Návštěvníci uvidí asi 150 děl včetně málo vystavované knihy, kterou umělec věnoval své zemřelé ženě Marii. Výstava představí Váchalova díla, která vznikala do 20. let minulého století. Váchal se celoživotně zabýval mystikou, křesťanstvím, okultismem či astrálním světem. Originální spisovatel, mystik, malíř a grafik působil v Litomyšli od roku 1920, kdy jej do města pozval Josef Portman. Amatérský tiskař a milovník umění Váchala požádal, aby mu vyzdobil stropy a stěny dvou místností jeho domu Portmonea. Váchal vytvořil nástěnné malby, řezbami a kresbami proměnil nábytek v umělecká díla.

Sport

Start skifaře Ondřeje Synka v hlavním závodě osmiveslic bude hlavním lákadlem veslařských Primátorek, které se o víkendu uskuteční v Praze na Vltavě. Úřadující světový šampion i čerstvý mistr Evropy v předešlých letech startoval v doprovodném klání skifařů, letos se však rozhodl opět usednout do osmy. Primátorky nakonec budou bez Miroslavy Knapkové, která původně měla jet doprovodný závod skifařek. Chce se soustředit na mistrovství světa.

České tenistky jsou před středečním losováním příštího ročníku Fed Cupu nejvýše nasazené. Soupeř prvnímu týmu fedcupového žebříčku ITF a letošních finalistek soutěže vzejde ze čtveřice Austrálie, Kanada, Francie a Polsko. Los se uskuteční ve středu po poledni na Roland Garros v Paříži. Spolu s Češkami jsou mezi nasazeným kvartetem Němky, Italky a Rusky. Svěřenkyně kapitána Petra Pály mohou doma přivítat Francii, do Austrálie a Kanady by cestovaly a v případě nováčka Světové skupiny Polska rozhodne o dějišti zápasu los.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, na Šumavě i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů.