Družice snímkující Zemi pro český stát bude připravená na start v roce 2030

Česko plánuje vyslat do vesmíru družici, která bude pořizovat snímky Země pro české státní uživatele. Družice AMBIC v budoucnu může pomoci třeba při zvládání požárů a povodní nebo sledování situace na silnicích a železnicích. Na start bude připravená v roce 2030. Smlouvu o vývoji družice AMBIC a univerzální platformy, která bude využitelná pro další družicové mise, podepsali zástupci národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace a Evropské kosmické agentury (ESA). Centrum VZLU Aerospace o tom informovalo ČTK. Podobnou družici mělo Česko na oběžné dráze už dřív. AMBIC bude pořizovat až 400 černobílých i barevných snímků za den s takovým rozlišením, že by na nich měly být viditelné objekty například o velikosti auta. Fungovat bude na nízké oběžné dráze do 550 kilometrů. Družice o rozměrech 70 krát 70 krát 100 centimetrů bude vážit zhruba 140 kilogramů. "Termín startu ale zatím není jasný, bude upřesněn v průběhu vývoje družice," uvedla společnost VZLU Aerospace.

Podle ředitele centra Josefa Kašpara mohou data z družice v budoucnu pomáhat záchrannému systému, ale třeba i při monitorování chráněných parků nebo skládek. Vedoucí oddělení průmyslové politiky a auditu ESA Christine Kleinová uvítala, že česká vláda svěřila agentuře realizaci projektu České ambiciózní mise, jejíž součástí družice AMBIC je. Cílem projektu je ukázat schopnost spolupráce v českém kosmickém průmyslu a vyvíjet rozsáhlejší technologicky pokročilé produkty, podotkl ředitel odboru nových technologií a Kosmické agentury ČR na ministerstvu průmyslu a obchodu Václav Kobera.