Ekonomický přehled týdne

Foto: Miroslav Zimmer, archiv ČRo
0:00
/
0:00

České veřejné finance loni poprvé skončily v přebytku a to zhruba 27 a půl miliardy korun. Přesnější čísla uvedl Český statistický úřad, který dubnové údaje upravil po konzultacích s Eurostatem. Výše dluhu zůstala stejná.

Veřejné finance Česka byly minulý rok poprvé v přebytku

Foto: Miroslav Zimmer,  archiv ČRo
České veřejné finance loni poprvé skončily v přebytku a to zhruba 27 a půl miliardy korun. Přesnější čísla uvedl Český statistický úřad, který dubnové údaje upravil po konzultacích s Eurostatem. Výše dluhu zůstala stejná. V roce 2015 byly veřejné finance v minusu skoro 29 miliard, tedy zhruba 0,6 procenta hrubého domácího produktu. Údaje za všechny členské státy Evropské unie zveřejní Eurostat v pondělí na svých internetových stránkách.

Muži budou mít zřejmě nárok na "otcovskou dovolenou"

Otcové zřejmě získají po narození dítěte nárok na týdenní placené volno. Počítá s tím novela o nemocenském pojištění, kterou schválil senát. Na takzvanou otcovskou dovolenou by muži mohli nastoupit do šesti týdnů od narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, budou z něj dostávat stejnou částku jako ženy na mateřské. Dobrovolným hasičům a dalším záchranářům pak novela zvyšuje nemocenskou, rozšířit se má taky nárok na sirotčí důchod. Norma teď míří k podpisu prezidentovi.

Odbory chtějí zvýšení minimální mzdy

Josef Středula,  foto: OISV,  CC BY-SA 4.0
Odbory chtějí zvýšit od příštího roku minimální mzdu aspoň na dvanáct a půl tisíce korun. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Vláda má rozhodnout do poloviny roku. Premiér Sobotka zvyšování minimální mzdy v Česku podporuje. Chce zajistit, aby byla minimálně 40 procent průměrného platu.

Kurz koruny se vrátil na 27 korun za euro

Přesně po dvou týdnech od ukončení intervencí proti koruně se její kurz vrátil na 27 korun za euro. To je úroveň, na které ho centrální banka držela skoro tři a půl roku. Po konci umělého oslabování se přitom česká měna dostala až na 26,50 za euro. Za současné oslabení může podle analytiků i nejistota na trzích, která souvisí třeba s blížícími se francouzskými volbami.

Letiště Václava Havla odbavilo v prvním čtvrtletí skoro o pětinu víc pasažérů než loni

Foto: Ondřej Tomšů
Přes Letiště Václava Havla cestuje víc lidí. Za letošní první čtvrtletí se počet pasažérů meziročně zvýšil skoro o pětinu na 2,7 milionu. Přispěly k tomu mimo jiné nové linky, na kterých se loni nelétalo. Aerolinky taky navýšily kapacitu současných spojů a letadla byla víc obsazená. Nejoblíbenější destinací byla Paříž, která z první příčky sesadila Moskvu. Z jednotlivých států nejvíc cestujících letělo do Velké Británie.

Podniky s listinnými akciemi se mohou ucházet o veřejné zakázky

Státní podniky s listinnými akciemi se můžou znovu ucházet o veřejné zakázky. Novelu schválil Senát. Podle zákona o veřejných zakázkách z loňského října, se tendrů nemůžou účastnit státní firmy, které nemají zaknihované akcie. Změna se týká hlavně Českých drah. Ty se totiž podle současné podoby zákona nemůžou účastnit tendrů na provoz železničních tratí, protože mají listinné akcie. Zákon ještě dostane k podpisu prezident.

Nejlepším městem pro podnikání je Pelhřimov

Pelhřimov,  foto: archiv ČRo - Radia Praha
V Česku se lidem nejlíp podniká v Pelhřimově. Vyplývá to z výsledků 9. ročníku soutěže Město pro byznys 2016. Na druhém místě se umístil Humpolec, třetí skončila Jihlava. Pelhřimov v soutěži uspěl díky největšímu podílu podnikatelů, nejnižší dlouhodobé nezaměstnanosti a taky proto, že úspěšně čerpá dotace z Evropské unie. Podle starosty Pelhřimova Františka Kučery z ČSSD se město podnikatelům věnuje, fungují tam průmyslové zóny a pořádají se tam pravidelná setkání s podnikateli. Problém má podle Kučery jen s nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Programátoři, studenti a obchodníci chtějí vyvinout aplikaci, která zmírní plýtvání jídlem v Česku

Foto: Michaela Vydrová,  archiv ČRo
Sedm set třicet tun - tolik jídla se v Česku každý rok zbytečně vyhodí. Proti plýtvání pomáhají ve světě i mobilní aplikace. Lidé se z nich dovídají, která restaurace nabízí přebytečné porce za nižší cenu nebo která pekárna rozdává rohlíky, které už nestihne prodat. Takové aplikace by mohly vzniknout i v Česku - po celý víkend se o to budou snažit programátoři, studenti nebo obchodníci zapojení do akce Food Waste Hackathon v Praze.