Hraniční přechod Sudoměřice-Skalica zablokovali protestující proti opatřením

Asi 40 protestujících lidí s 15 vozy dnes asi na čtyři hodiny na slovenské straně blokovalo hraniční přechod na Hodonínsku Sudoměřice-Skalica. Protestující požadovali otevření hranic bez kontrol. Protest byl poklidný a vozy přes hranice jezdily takzvanou starou cestou. Slovensko zpřísnilo hraniční režim v souvislosti s šířením nakažlivější koronavirové mutace delta, která již byla potvrzena i na Slovensku.

V týdnu nečekaně i uzavřelo menší hraniční přechody s ČR, které jsou ale již znovu otevřené. Sudoměřice jsou v těsné blízkosti slovenské Skalice, lidé z obou stran hranic jsou propojeni rodinami a běžně chodí do druhého města na nákupy, za lékařem a do zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že se protest uskutečnil na slovenské straně přechodu, policie na české straně situaci pouze monitorovala, řekl ČTK mluvčí policie David Chaloupka. Cestující na Slovensko, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19, musejí od pátku po vstupu do země nastoupit do karantény. Povinná izolace se nevztahuje například pro tranzitní dopravu a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na pendlery.