iROZHLAS: Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, vlád žalobu stáhla

Vláda rozhodla o stažení žaloby na Evropskou komisi (EK) kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová to potvrdila serveru iROZHLAS.cz. Dotaci 821.000 korun na modernizaci kuřecí farmy v Bílovci na Novojičínsku komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho vláda ji za to zažalovala u Soudního dvora EU. Současný kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ve sporu pokračovat nechce.

Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli auditnímu šetření možného Babišova střetu zájmu v oblasti evropských zemědělských dotací. Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za chyby v dotacích mu EK vyměřila sankci více než 3,2 milionu eur (zhruba 78,7 milionu Kč). Samotného střetu zájmů expremiéra se však týkala jen malá část celkové pokuty, zhruba 746.000 Kč. Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů padly poslední důvody, které podle ministerstva zahraničí bránily stažení žaloby.

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Babiš střet zájmů od počátku odmítá. Stejně jako holding Agrofert trvá na tom, že postupoval podle práva. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) chtít vymáhat neoprávněné dotace zpět. Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem.