Izraelská knihovna zpřístupnila na webu Kafkovy rukopisy, skici a dopisy

Izraelská národní knihovna zveřejnila na internetu sbírku rukopisů, kreseb a dopisů spisovatele Franze Kafky. Digitalizovaná kolekce obsahuje mimo jiné tři verze povídky Svatební přípravy na venkově, osobní dopisy, skici, cestovní deníky a zápisník, kde si Kafka procvičoval hebrejštinu, informoval server BBC News. Knihovna před publikací dokumenty zrestaurovala.

Dokumenty pocházejí z pozůstalosti dalšího slavného spisovatele a Kafkova přítele Maxe Broda, jehož německy píšící rodák z Prahy požádal, aby dílo po jeho smrti spálil. Brod neposlechl a namísto toho část zveřejnil, čímž se Kafka posmrtně proslavil.

Než Brod, jenž uprchnul před nacisty do dnešního Izraele, v roce 1968 v Tel Avivu zemřel, zanechal sbírku u své sekretářky Esther Hoffeové se žádostí, aby ji předala Izraelské národní knihovně, píše BBC News. Ta si ji však nechala a některé věci prodala. Když v roce 2007 zemřela i ona, Izraelská národní knihovna se obrátila na její dcery, aby vyplnily poslední Brodovo přání. Ty odmítly a následoval dlouholetý právní spor. Případ skončil u izraelského nejvyššího soudu, jenž rozhodl ve prospěch knihovny. Vyšetřovatelé podle BBC News prohledali byt Hoffeové v Tel Avivu, kde zjistili, že část sbírky údajně poškodily kočky. Další kusy kolekce hledali v Německu nebo ve švýcarských či izraelských sejfech. Poslední část sbírky se dostala do Izraele v roce 2019.