Klempíř slíbil do dvou týdnů informace o rušení poplatků pro ČT a ČRo
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) slíbil poslancům mediálního výboru, že do dvou týdnů poskytne alespoň dílčí informace o chystaném zrušení rozhlasových a televizních poplatků. Podle něj zatím není ve vládní koalici ANO, SPD a Motoristů jasné, jak bude veřejnoprávní média financována. Debatu s opozicí či zástupci ČT a ČRo plánuje až po dokončení návrhu. Vláda Andreje Babiše (ANO) počítá se zrušením poplatků od roku 2027 a jejich nahrazením financováním ze státního rozpočtu, což má přinést úspory pro občany i firmy.
Podle opozice a části pracovníků médií je připravovaná změna problematická a může ohrozit nezávislost veřejnoprávních institucí. Česká televize letos hospodaří s rozpočtem 8,5 miliardy korun, z toho většinu tvoří poplatky, Český rozhlas s 2,736 miliardy korun. Generální ředitel ČT Hynek Chudárek upozornil, že dlouhodobé plány, investice a smlouvy nelze rychle změnit, a proto není realistické očekávat účinnost od ledna příštího roku. Martin Kolovratník (ANO) slíbil postupnou změnu, aby měla „rozumný jízdní řád“.