Krajané v Belgii oslavili 110. výročí

110. výročí spolku Beseda

Český krajanský spolek Beseda, nositel ceny Gratias agit z roku 2004, oslavil 110. výročí své existence. V příspěvku Olgy Schmalzriedové zavzpomínáme na nejdůležitejší milníky z historie spolku a nahlédneme do zákulisí oslav:

Spolek Beseda byl založen v Bruselu našimi krajany - živnostníky 6. března 1904. Tehdy se však Beseda jmenovala Českoslovanský spolek Volnost. Po 1. světové válce krajané doplnili do názvu slovo Beseda a po dalších 80 let byl známý jako Beseda Volnost. Spolek byl založen jako filantropické sdružení a této zásadě je věrný po celou dobu své existence. Za šíření dobrého jména naší republiky v zahraničí a za podporu projektů v České republice, např. sbírkami pro dětskou onkologickou kliniku v Motole nebo na obnovu obcí postižených povodněmi, byla Besedě udělena v roce 2004 prestižní cena MZV Gratias agit. V dobré tradici pokračujeme i nadále, například sbírkou pro mateřskou školu v Novém Jičíně, postiženou povodní v roce 2009, nebo letošním finančním příspěvkem Klubu českých turistů v Moravskoslezském kraji, určeným na svépomocnou výstavbu Bezručovy chaty.

Kulatým výročím věnujeme větší pozornost než těm, jež nekončí onou magickou nulou. Proto jsme se na jubileum Besedy připravovali dlouho a pečlivě. Datum oslavy bylo stanoveno na neděli 23. března 2014. Ve svátečních šatech a sváteční náladě se členové Besedy i pozvaní hosté sešli v slavnostně připraveném sále Stálého zastoupení České republiky při EU. Nad oslavou přijali společnou záštitu velvyslanec ČR v Belgii pan Ivo Šrámek a velvyslanec ČR při EU pan Martin Povejšil, slovenské velvyslanectví zastupovala konzulka paní Beáta Kostilníková. Ke krajanům, nebo jak se dnes říká - k zahraničním Čechům a Slovákům, promluvil pan velvyslanec Ivo Šrámek. Ve svém spontánním a přátelském proslovu vyzdvihl, jak důležitý je kontakt zástupců ČR s krajany, kteří v dané zemi žijí.

Dnešní název Český krajanský spolek Beseda byl přijat valnou hromadou před 10 lety, když byl v Bruselu založen Slovenský krajanský spolok. Těší nás však, že je mezi našimi členy a příznivci stále hodně slovenských přátel. Proto jsme oficiální část recepce zahájili jak českou, tak i slovenskou hymnou. Přítomní si v podání Bruselského cellového dua obě hymny s dojetím poslechli, případně i zazpívali.

Beseda by nemohla slavit krásné jubileum, kdyby se celé generace nesnažily o to, aby nejen žila a fungovala, ale aby doopravdy vzkvétala. Nebylo jednoduché přežít dvě světové války a překonat i další těžkosti, které se za více jak 100 let v Besedě vyskytly. Na samém počátku byli členy spolku pouze muži, ženy se zapojily ve větší míře až po druhé světové válce. Dnes je počet mužů i žen v Besedě (až na výbor!) celkem vyrovnaný. Mezi členy máme hodně mladých lidí a rodin s dětmi. To nás velice těší, neboť budoucnost každé společnosti, tedy i našeho spolku, spočívá právě v dětech. Akce pro děti, jako Mikuláš a divadelní loutková představení, patří k tradičním aktivitám spolku po celou dobu jeho existence. V posledních letech k nim přibyla i oslava Dne dětí.

110. výročí spolku Beseda | foto: Archiv spolku Beseda

Děti jsou sice naše budoucnost, avšak na příslušníky starší generace, kteří spolek vedli v minulých letech, jsme nechtěli zapomenout. Vzpomněli jsme na ty, se kterými jsme se museli rozloučit již navždy. Pro krajany, kteří se ze zdravotních důvodů našich aktivit již nemohou osobně účastnit, jako dlouholetou předsedkyni Jindřišku Bourgaux Šimáčkovou, jednatelku Zdeňku De Raad Makoňovou a další, jsme připravili pozdravné dopisy, které přítomní podepsali, děti přidaly obrázek. Za odvedenou práci pro spolek byli odměněni červenou růžičkou nejen členové výboru, ale i mnozí další krajané a hosté, zástupci českých subjektů v Bruselu, s nimiž pravidelně spolupracujeme. Mezi pozvanými byl též zástupce sdružení Carrefour de Cultures Romanes pan Roland Forrer. Tato organizace po více jak 20 let dodává do českých a slovenských škol, kde se vyučuje francouzština, francouzské knížky a časopisy, a to zcela zdarma. Jediné, co z naší strany pro české a slovenské školy zajišťujeme, je doprava. Víme, že se učitelé na školách stále potýkají s nedostatkem výukových materiálů a že je tato zpráva nemůže nepotěšit. Pokud má tedy nějaká základní nebo střední škola v Česku nebo na Slovensku o zásilku zájem, dejte nám vědět, kontakt je na stránkách Besedy.

Program oslavy našeho výročí však nepřestavovaly proslovy, hlavní náplní byla kultura a na prvním místě - hudba. Dagmar Straková, ředitelka České školy bez hranic, která v Bruselu funguje pod záštitou Besedy od roku 2010, představila program hudební sekce ČŠBH. Se známými lidovými písněmi i složitějšími skladbami klasických autorů vystoupili malí i větší žáčci, buď sami, nebo za doprovodu svých lektorek. Každý z nich obdržel po vystoupení nejen růži, ale i velký potlesk. Na závěr této části zazněla oblíbená Masarykova píseň Ach, synku, synku, jejíž všechny tři sloky si přítomní s chutí zazpívali. Společný zpěv zazněl spontánně během odpoledne vícekrát. Kromě naší krásné hymny krajany v zahraničí dříve dojímala Hašlerova Ta naše písnička česká. Nebylo zábavy, na níž by ji krajané po hudebnících nepožadovali a zpívali ji pak s velkým citem, držíc se kolem ramenou. Bruselské cellové duo ji zahrálo právě pro naše starousedlíky.

Dalším z hudebních vrcholů bylo vystoupení dlouholetého člena Besedy pana profesora Jána Valacha, skladatele, varhaníka a dirigenta z Antverp. Pan profesor, jemuž bude v červnu předána cena MZV ČR Gratias agit, si pro nás připravil překvapení: „neznámou skladbu známého autora”. Byla jí Dvořákova My country, složená na slova tehdejší hymny USA. Pan profesor bravurně spojil 110. výročí založení Besedy se 110. výročím úmrtí Antonína Dvořáka (navíc v sále, kde probíhala výstava věnovaná Dvořákovi). Tato píseň zůstala po celé století zapomenutá, pan profesor Valach ji vydal ve svém aranžmá v roce 1992, kdy zazněla v podání Antverpského komorního sboru poprvé. Údajně však můžeme považovat klavírní provedení této „Mé vlasti” (nebo chcete- li „Mé země”) na naší oslavě za světovou skoropremiéru. Jak náš krajanský spolek, tak oba zastupitelské úřady dostaly výtisk této skladby na památku.

110. výročí spolku Beseda | foto: Archiv spolku Beseda

Nedá se říci, že by oslava 110. výročí Besedy měla jen jeden zlatý hřeb, byly totiž minimálně tři: kromě vystoupení dětí z hudební školy a překvapení pana profesora Valacha přispěli k zajímavému programu i čeští malíři, kteří svá díla tvoří v Belgii. Kurátorkou malé doprovodné výstavy byla Sabina Winklerová, která se své role zhostila velmi zodpovědně a profesionálně. Představila nám Terezu Ramanovičovou, vystupující pod uměleckým jménem Zeta Azereta, Ludvíka Regnera, jenž nedávno ilustroval sbírku básní Maurice Carêma v českém překladu Tomáše Jacka, a Lindu Winklerovou, která kromě obrazů tvoří i bižuterii a je lektorkou v ČŠBH.

V roce 2012 vznikl při Besedě a ČŠBH fotokroužek, který vede fotograf Dušan Swalens. Během recepce byly některé zajímavé a zdařilé fotografie vytvořené členy fotokroužku promítány na plátno. Oficiální část ukončilo opět Bruselské cellové duo, a to Ježkovou písní Nebe na zemi, načež byli přítomní pozváni k bohatě prostřenému stolu. Violoncellistky v průběhu odpoledne nadále svou podmanivou hudbou mile podbarvovaly přátelský hovor všech přítomných, v sále i předsálí vládla opravdu příjemná atmosféra. Máte nyní chuť virtuálně zavítat na naši oslavu? Stačí zavítat na stránky Besedy.

Oslava sice skončila, ale výbor Besedy již plánuje další akce. K tématu emigrace se brzy vrátíme: v sobotu 17. května budeme na toto téma v Pražském domě besedovat s psycholožkou Mgr. et Mgr. Annou Hoffmannovou.

110. výročí spolku Beseda | foto: Archiv spolku Beseda

Krajané z Besedy se vždy snažili dobře plnit své poslání sdružovat krajany a důstojně reprezentovat naši zemi v Belgii, kde jsme našli nový domov. V této dobré tradici budeme nadále pokračovat dle odkazu zakladatelů Besedy:


„Napomáhati v organizování se Čechů v cizině, kde spojili by se v jeden pevný kruh, který by odolal přívalům naň se pohrnuvším - neboť jen maják na pevných, dobrých základech zbudován odolá vlnobití naň dorážejícímu. Pak-li blaho nového česko-slovanského spolku bude krajanům na srdci ležeti, snadno překonány budou veškeré překážky, neb dle starého, českého přísloví: Dobrá vůle - mnoho zmůže!”


Zápisník Českoslovan.spolku „Volnost” v Bruselu 1904 - slova Antonína Brože ze spolku Barák v Kolíně nad Rýnem, svolavatele schůze, která rozhodla o založení Českoslovanského spolku „Volnost”.

klíčové slovo:
spustit audio