Kritici dali cenu za nejlepší film snímku Michala Nohejla Okupace

Nejlepším filmem roku 2021 je podle českých filmových kritiků snímek Michala Nohejla Okupace. Film obdržel rovněž cenu za režii a scénář a Nohejl se stal i objevem roku. Satirické drama tak proměnilo čtyři ze svých šesti nominací. Nejlepší ženský herecký výkon podle kritiků předvedla Pavla Gajdošíková v romantickém dramatu režiséra Jana Prušinovského Chyby. Ocenění pro nejlepšího herce připadlo Václavu Neužilovi za ztvárnění českého atleta a olympionika Emila Zátopka ve filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka.

Snímek Okupace vypráví o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek. Nohejlův film má další šance na ocenění při březnových cenách Český lev. "Je to pro nás strašně silný signál, že má cenu podporovat nové tvůrce, debutující tvůrce, inovativní náměty a filmy, které jsou prostě trošku jiné a vymykají se standardu," řekla producentka vítězného filmu Okupace Julie Žáčková při přebírání ocenění.

Nejlepším dokumentem loňského roku je podle kritiků dokumentární film Adély Komrzý Jednotka intenzivního života, který se věnuje paliativní péči. Z ocenění v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci desetidílného seriálu České televize Ochránce, ve kterém školský ombudsman řeší případy dotýkající se českého školství.