O Oscara bude v USA bojovat Ondříčkův Zátopek

Z filmu Zátopek

Do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film pošle Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. Toho ve filmu hraje Václav Neužil.

Jeho partnerku Danu Zátopkovou pak Martha Issová. Čeští diváci měli možnost snímek vidět ve světové premiéře na letošním festivalu v Karlových Varech.

Akademici letos vybírali ze 13 českých filmů

Ceremoniál 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na 27. března 2022. Užší výběr kandidátů na Oscara bude zveřejněn 21. prosince 2021.

Akademici letos vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Za filmem Zátopek se umístily filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe.

Martha Issová  (vlevo) v roli Dany Zátopkové | Foto: Dušan Martinček,  Lucky Man Films

Drama Zátopek přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze, který dodnes inspiruje sportovce po celém světě. Představuje českého vytrvalce a celebritu snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové.

Ondříček o filmu uvažoval desítky let

David Ondříček převzal ocenění za film Zátopek na karlovarském festivalu | Foto:  Film Servis Festival Karlovy Vary

"Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítězství," říká o svém díle Ondříček.

Z filmu Zátopek | Foto: Dušan Martinček,  Lucky Man Films

Na karlovarském festivalu řekl, že o možnosti natočit o Zátopkovi film uvažoval několik desítek let a slavný atlet ho fascinoval od dětství.

David Ondříček patří mezi nejúspěšnější současné české režiséry, v roce 2013 byl mimo jiné zařazen americkým časopisem Variety do prestižního výběru 10 Directors to Watch.

Šarlatán se loni probojoval do užších nominací

Film Šarlatán | Foto:  Marlene Film Production

V loňském roce do boje o Oscara vyslali akademici drama Šarlatán Agnieszky Hollandové, které se probojovalo do užších nominací.

Od roku 1929, kdy se ceny americké akademie udělovaly poprvé, se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčný film získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose. O dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK
klíčové slovo: