Lavinové riziko v Krkonoších stouplo na druhý stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem na hřebenech hor. Kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry. Horská služba Krkonoše to  uvedla na webu. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel ani jeden ze dvou úseků lanovky na Sněžku, mohou být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Vítr ráno zastavil také většinu lanovek ve Špindlerově Mlýně nebo kabinovou lanovku na Černou horu, situace se může během dne změnit.

Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru ráno v nárazu dosáhla zhruba 100 km/h a teplota klesla k minus 11 stupňům pod nulou. Na hřebenech Krkonoš je podle horské služby 20 až 60 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.