V Krkonoších konečně začalo léto, roztála Mapa republiky

krkonose_mapa_republiky.jpg

Letošní léto, i když se zpožděním, dorazilo konečně i do Krkonoš. Na jižních svazích hor totiž roztála tzv. Mapa republiky. Více o tomto unikátním sněhovém útvaru, který nemá obdoby, uvádí mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný:

"Mapa republiky je sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Tento název zvolili jedni z prvních turistů, kteří procházeli Krkonošemi a uvědomovali si podobnost tohoto sněhového pole s tvarem Československa, v tehdejší době ještě s Podkarpatskou Rusí."

Znamená to, že právě v těch místech je nejchladnější oblast Krkonoš?

"Není to nejchladnější oblast. Zvláštní na celém tomto úkazu je to, že se jedná o jižní svah. Jižní svahy totiž odtávají nejdříve. Nicméně v tomto místě je hrana mezi Luční horou a Studniční horou a s ohledem na převažující severozápadní proudění se přes tuto hranu přelívá sníh. A usazuje se právě na jižním svahu Studniční hory. Proto se zde v zimě tvoří ohromné sněhové pole s poměrně vysokou mocností sněhu. Dlouhou dobu jsme vůbec neměli možnost změřit, jaká zde bývá maximální výška sněhové pokrývky během zimní sezóny, pouze se to odhadovalo. Nicméně s pomocí moderních technologií, konkrétně GPS, jsme mohli v posledních několika letech zahájit dlouhodobý monitoring tohoto území. Proto třeba víme, že maximální výška, kterou jsme tu kdy zaznamenali, byla asi před dvěma lety zhruba sedmnáct a půl metru. V letošním roce to bylo něco málo přes patnáct metrů a v současné době je výška odhadovaná na bezmála jeden metr."

Nakolik se vlastně turisté nebo zájemci mohou přiblížit k Mapě republiky?

"Tento fenomén je běžnému návštěvníkovi nepřístupný, protože leží v první zóně Krkonošského národního parku. A tam platí zákaz vstupu do volného terénu. Návštěvníci si tento úkaz mohou prohlédnout pouze z turistických cest. Ideální výhled je na něj z výstupové cesty z Pece pod Sněžkou směrem na Výrovku a pak z Výrovky směrem na Luční boudu."

Máte informace, že by podobné úkazy byly třeba i v okolních zemích nebo na opačné straně Krkonoš?

"Mapa republiky je každopádně českým unikátem, protože v žádné jiné okolní zemi podobný jev s podobným vysvětlením existovat ani nemůže. O tom, jak unikátním jevem Mapa republiky je, svědčí i to, že bývá velice často dokumentována fotografy. Mnozí profesionální fotografové ji mají nafocenou, používají ji ve svých kalendářích. V každém případě je to takový unikát, že se dostala i do podrobných turistických map. Když si dneska koupíte dobrou mapu východních Krkonoš, tak v ní najdete specifikován tvar s označením Mapa republiky."