Lékaři tisícům lidí ročně voperují přístroj, který je hlídá před srdeční arytmií
Lékaři zhruba 4500 pacientům ročně voperují do těla přístroj, který může zabránit náhlé srdeční smrti způsobené závažnou srdeční arytmií. Části z nich brání před opakováním takové arytmie, u většiny vytipují předem, že jim taková situace hrozí, sdělil ČTK přednosta Kardiocentra a přednosta Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), Josef Kautzner. Právě IKEM byl v roce 1984 prvním pracovištěm v Československu a střední Evropě, kde lékaři takzvaný kardioverter-defibrilátor využili.
Přístroj nepřetržitě sleduje chod pacientova srdce jako kardiostimulátor, zasáhnout může automaticky v případě život ohrožující arytmie. "Přerušení arytmie se děje buď sérií rychlých impulzů, což pacient většinou ani nepocítí, nebo výbojem stejnosměrného proudu, což je vnímáno jako elektrický šok," uvedl Kautzner.
V USA zařízení poprvé použili v roce 1980. V Československu ho o čtyři roky později v IKEM kardiochirurg Jan Pirk a kardiolog Jan Bytešník voperovali devětadvacetiletému muži. Nemoci srdce a cév jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Podle dat Českého statistického úřadu tvořily loni 39 procent z 112.800 úmrtí.