Lidé i politici si připomněli události 17. listopadu

17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii. Především politici si na různých místech připoměli demonstrace studentů za okupace v roce 1939 i za komunistického režimu v roce 1989. K pomníku na pražské Národní třídě položili kytici premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, šéf české diplomacie a předseda lidovců Cyril Svoboda a po něm i delegace občanských demokratů, vedená předsedou Václavem Klausem. "Vybavily se mi dvě věci. Jednak je to opravdové připomenutí si významného okamžiku našich životů, našich dějin. Musím ale přiznat, že se mi vybavil i smutek z toho, že svíček a květin je tady mnohem méně než v minulosti," řekl Klaus. Premiér Špidla je přesvědčen, že boj za svobodu a humanistickou společnost neskončil. I v současné době jsou podle něj tendence, jimž je třeba čelit. Vedle politiků přišli ke skromnému památníku zapálit svíčku, položit květiny či jen zavzpomínat i někteří Pražané a návštěvníci metropole.

Na Národní třídě, na místě střetu policistů s demonstranty v listopadu 1989, kde je skromný památník, položil vpodvečer květiny prezident Václav Havel. Jak řekl, princip korektnosti, slušnosti, lidské důstojnosti, snaha řešit různé problémy věcným rozhovorem - to jsou hlavní ideály, za které bojovali lidé v dobách totality a které v sobě nese i nynější mladá generace. "Dorůstají nové generace, které již vyrostly ve svobodných poměrech. Nesou si v sobě určité občanské sebevědomí. Moc je možná nezajímá, co jsme prožili my, anebo sametové revoluce. Je však důležité, že některé hodnoty a ideály, o které tehdy šlo, si samozřejmě v sobě nesou," hodnotil Havel situaci v zemi 13 let po sametové revoluci. Prezident Havel se pak v nedaleké kavárně Café Louvre setkal se zástupci studentů z let 1939, 1948, 1968 a 1989.

V pražském Café Louvre představil prezident sborník svých projevů nazvaný NATO, Evropa a bezpečnost demokracie. Výběr z projevů, rozhovorů a článků, které publikoval v uplynulých 13 letech, vyšel při příležitosti nadcházejícího pražského summitu Severoatlantické aliance. "Jsem rád, že velmi brzy skončí jedna éra mého života, která měla nesmírně mnoho zajímavých aspektů, přinesla mi nesmírně mnoho zajímavých, dobrých i trpkých zkušeností," uvedl Havel. Mimo jiné prý pro něj znamenala, že musel psát víc než předtím. Věnoval se však prý jen jednomu jedinému žánru, tedy oficiálním státnickým projevům. Knihu by měli dostat všichni účastníci blížícího se summitu NATO.