Pískot i potlesk na Národní třídě. I to patří ke svobodě, shodli se politici

Lidé si od rána připomínají události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva doprovází celá řada událostí jak v Praze, tak v dalších regionech.

Petr Fiala | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Hlavním místem dění je tradičně Národní třída, na níž před 35 lety odstartovaly revoluční události vedoucí k pádu komunistického režimu. Během dne se jako každý rok změnila na pěší zónu. Pamětní místo s deskou zaplnily věnce i svíčky. Připomenout si 35. výročí sametové revoluce přišli pamětníci, osobnosti veřejného života, lidé všech generací, rodiny s dětmi i politici – mezi nimi prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nebo Andrej Babiš a Alena Schillerová z ANO. Podle prezidenta Pavla sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ.

Potlesk i pískot

Petr Pavel | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Politiky vedle příznivců vítali na Národní třídě pískotem i křikem jejich odpůrci. Například prezidentův příchod doprovázely výkřiky „Hanba“, jiní tleskali a volali „Děkujem“. Ne vše se podle Pavla podařilo a daří, důležité je zkusit něco změnit a vzájemně si naslouchat. "Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít a navrhnout, co je lepší," dodal prezident.

Pavlovi, který před zvolením do prezidentské funkce zastával vysoké funkce v české armádě i v NATO, někteří vyčítají jeho předlistopadové angažmá v armádě normalizačního Československa a členství v komunistické straně. Pavel ke členství v KSČ opakovaně řekl, že to bylo rozhodnutí, na který není pyšný, a omluvil se za to.

Ke svobodě podle ministra Víta Rakušana (STAN) patří i to, že dav křičí na politiky. Je podle něj zásadní, že lidé mohou vyjadřovat i nespokojenost. Premiér Fiala uvedl, že v roce 1989 by pískat na stejném místě nemohli. Premiér označil volby do Sněmovny v příštím roce za zásadní pro další osud České republiky. S odkazem na vzrůstající populismus řekl, že koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) musí volby vyhrát - jinak to nedopadne dobře.

Andrej Babiš | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který byl za normalizace členem KSČ a pracovníkem podniku zahraničního obchodu, na Národní třídě řekl, že společnost je totálně rozeštvaná, nenávist mezi lidmi je neuvěřitelná.

Na Národní třídě se objevili i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předseda Pirátů Zdeněk Hřib nebo šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová.

Pieta u Hlávkovy koleje i na Vyšehradě

V Praze se uskutečnil také tradiční pietní akt u Hlávkovy koleje připomínající události z doby nacistické okupace v roce 1939. V koleji pobýval student Jan Opletal, jehož pohřeb se stal masovou demonstrací proti německým okupantům. Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová na shromáždění připomenula důležitost skutečného dialogu jako klíčového předpokladu pro demokratické soužití. Dialog je nejlepší prevencí před nenávistí. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková připomněla tragickou střelbu, při které loni v prosinci zemřelo na Filozofické fakultě univerzity 14 lidí. Je podle ní třeba stát při sobě a podporovat ty, kteří potřebují pomoc.

Pietní akt k výročí 17. listopadu 1939 a 1989,  17. listopadu 2024,  Vyšehrad,  Praha. Uprostřed je rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. | Foto: Ondřej Deml,  ČTK

Netradičně na Vyšehradě si lidé připomněli protesty z let 1939 a 1989. Akademici a studenti tam upozornili i na problémy současné společnosti. Ve svých projevech ocenili odvahu a oběti studentů ve vypjatých situacích před 35, respektive 85 lety. V minulých letech se připomínková akce konala vždy na Albertově.

Píseň, koncert i demonstrace

Foto: Hana Řeháková,  Radio Prague International

Na Národní třídě v Praze, kde je celý den studentská slavnost Korzo národní, v 17:11 zazní naživo i prostřednictvím celostátních i regionálních rozhlasových stanic po celé zemi píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce. Ve spodní části Václavského náměstí se koná Koncert pro budoucnost, v Národním divadle večer převezmou odpůrci totalit Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.

Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Několik tisíc lidí zaplnilo Staroměstské náměstí v Praze, kde se koná demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii nazvané Chceme zůstat demokratickým srdcem střední Evropy. Organizátoři a účastníci shromáždění chtějí necelý rok před volbami do Poslanecké sněmovny a v den výročí 17. listopadu varovat před nástupem autoritářských politiků k moci a před vývojem, který se odehrál na Slovensku či v Maďarsku.

Foto: Hana Řeháková,  Radio Prague International

V centru Prahy se pak sešli také odpůrci vlády a kritici pomoci Ukrajině. Kvůli oslavám 17. listopadu platí v centru Prahy omezení pro tramvajovou i automobilovou dopravu, hlavně v oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí.

Vzpomínají města napříč republikou

Brněnský Sedmnáctý festival | Foto: Patrik Uhlíř,  ČTK

Výročí sametové revoluce si lidé připomínají i v dalších městech po celé republice. Bohoslužbou v zaplněné katedrále sv. Bartoloměje, kterou sloužil biskup Tomáš Holub, začal program v Plzni. Koncerty, divadlo i přednášky jsou součástí festivalu Brněnský sedmnáctý. V Karlových Varech výročí připomnělo promítání nového dokumentu organizace Post Bellum. V Litoměřicích ženský komorní sbor Cantica Bohemica zazpíval státní hymnu.

klíčové slovo: