Nemocenská za první tři dny se vrátí – a pak možná klesne

Už od středy Česká republika žije tématem vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, za které od ledna lidé nedostávali ani korunu. Podle rozhodnutí Ústavního soudu se však bude od konce června nemocenská vyplácet znovu.

Ústavní soud zrušil část reformy veřejných financí, podle níž začíná vyplácení nemocenské až čtvrtý den nemoci. Opatření bylo podle soudců v rozporu s ústavním právem občanů na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci. Jako opatření proti zneužívání nemocenské norma neobstojí, neboť postihuje i poctivé zaměstnance, a důsledkem neplacení nemocenské může být, že lidé budou v nemoci čerpat dovolenou na zotavenou, což je podle soudu v přímém rozporu s jejím účelem.

Spokojený s rozhodnutím je předseda KSČM Vojtěch Filip, který vysvětlil, že na rozdíl od sociálnědemokratického návrhu v této věci šlo o jiný návrh jím vedené skupiny poslanců: "Jsme u tohoto bodu zákona namítali nikoliv pouze procedurální věci, ale věcnou nesprávnost." Souhlas s výsledkem vyjádřili sociální demokraté, rozhodnutí prý "velmi příjemně překvapilo" i Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

Naproti tomu podle Hospodářské komory nehrazení nemocenské v prvních třech dnech nemoci eliminovalo předstíranou krátkodobou nemocnost. Stejně jsou zklamaní představitelé vlády. "Já mohu pouze konstatovat, že například takzvaná karenční lhůta je zavedena ve 12 z 15 původních členských zemí Evropské unie. Čili je to naprosto standardní opatření,"řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Premiér Mirek Topolánek se přidal i s poukazem na statistiky: "Už první tři měsíce fungování ukázaly, že se o 20 procent snížilo čerpání nemocenské, která byla nadužívána zcela evidentně. A pro státní rozpočet to myslím v této chvíli není tak úplně důležité, jako to, co to bude znamenat pro ten nemocenský systém jako takový. A my budeme muset hledat jiné nástroje, které nám umožní dosáhnout téhož cíle."

A předseda poslanců ODS Petr Tluchoř už přišel s možným řešením: "My chceme dosáhnout toho, aby nemocenská byla co nejméně zneužívána. Pokud půjde o náhradu té nuly, tak to půjde cestou nějaké sazby. Pokud Ústavní soud říká, že je nemožné, aby v prvních třech dnech nebrali nemocní vůbec nic, tak samozřejmě je namístě úvaha o tom, jak konstrukce té platby má vypadat. Zdali to bude nějaké procento, ale také to může být třeba pevná částka."

Jinými slovy, i když parlament nestihne rozhodnout v šibeniční lhůtě dvou měsíců, v budoucnu může rozhodnutí soudu přece jen vlastně obejít. Jak totiž napsaly ve svém komentáři Hospodářské noviny: když bývalá vláda snížila nemocenské dávky v prvních dnech nemoci na 25 procent mzdy, bylo to v pořádku, protiústavní je jen nula, tak to příště může být jen 10 procent.