Neplnění závazků vůči NATO ohrožuje spolehlivost Česka, varuje náčelník generálního štábu

Náčelník generálního štábu Karel Řehka na konferenci Globsec varoval, že Česká republika ztratí pozici spolehlivého spojence, pokud nedodrží své závazky vůči Severoatlantické alianci. Narážel tím na cíl vydávat dvě procenta HDP na obranu, který se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nadále nedaří plnit. Spojenci se přitom dohodli na nové metě, a to dosáhnout do roku 2035 obranných výdajů ve výši pěti procent HDP. Kvůli neplnění dohod čelí tuzemská vláda americké kritice. O dalším postupu chce předseda kabinetu jednat na nadcházejícím červencovém summitu v Ankaře.

Evropa podle Řehky musí převzít podstatně větší díl odpovědnosti za vlastní bezpečnost. Kontinent se nesmí nadále plně spoléhat na americkou ochranu, i když zachování transatlantické vazby zůstává naprosto klíčové. Zásadní zlom v uvažování přinesla ruská invaze na Ukrajinu, jejíž pokračující podpora není charitou, ale bytostným bezpečnostním zájmem. K úspěšné obraně ovšem nepostačí pouze vojenská připravenost. Nejvyšší armádní velitel apeloval především na nutnost budování odolnosti celé společnosti, protože bez pevné důvěry občanů v instituce nedokáže samotné vojsko případným hrozbám čelit.