Nezaměstnaných v červenci přibylo, bylo ale i více volných míst

Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta. Bez práce tak bylo 456.341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98.055. Informoval o tom Úřad práce ČR. Podle něj za nárůstem počtu nezaměstnaných stojí hlavně příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství na pracovní úřady. Zveřejněný nárůst nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků.

"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce ČR. Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře začali přicházet i absolventi škol," uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 procenta. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se chlubí Praha - východ, kde byla v červenci 2,9 procenta.

"Červencový růst nezaměstnanosti v porovnání s červnem je takřka pravidelným, každoročním jevem. Je patrný i v časech hospodářské expanze. Důvodem je příliv nových absolventů na pracovní trh," řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Po odeznění 'absolventské přílivové vlny' bude podle něj od září do začátku zimy míra nezaměstnanosti opět citelně klesat. Míra nezaměstnanosti tak za celý letošní rok vykáže hodnotu 6,4 procenta, dodal. Pokles nezaměstnanosti je jistě pozitivní, podle analytika firmy Deloitte Davida Marka se však otevírá otázka, kam může dále klesat, než se bude stále častěji objevovat nedostatek pracovních sil. V některých oborech a regionech jsou již teď slyšet hlasy, že je obtížné obsazovat volná pracovní místa. Stoupající poptávka po práci může přispět ke zrychlení růstu mezd v příštím roce. Podle posledních dat Eurostatu má ČR druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. V případě nezaměstnanosti mužů je ČR dokonce na první příčce z celé EU, upozornil Marek.