Přehled tisku
Čeští pivovarníci se chtějí vyhnout rodícímu se evropskému nařízení, které by je přimělo k rozsáhlým investicím do výrobních linek. Jak tvrdí, jejich pivo by pak nebylo tím, čím je. Informují o tom Hospodářské noviny. Důvodem je snaha Evropské unie přimět firmy, aby spotřebovávaly méně energie. Pracovní skupina Evropské unie teď připravuje návrh, který určí, kolik energie se může použít a kolik odpadu může vzniknout při výrobě hektolitru piva.
Podle průzkumu agentury SC&C pro Lidové noviny si přeje odstoupení současného premiéra téměř 61 procent občanů. Pro asi 39 procent dotázaných naopak současná aféra kolem financování jeho bytu dostatečným důvodem pro rezignaci není. O tom, že by měl Gross podat demisi, je pevně přesvědčeno víc než 27 procent lidí.
"Stanislav Gross je těžce nakažený svou naivitou, plynně přecházející v hloupost. Straně, které předsedá, může posloužit už jen tím, že na sjezdu uvolní své místo Bohuslavu Sobotkovi," píše v reakci na dění kolem aféry s premiérovým bytem deník Právo. Připomíná řadu sporných událostí, které se v celé kauze objevily, a vztahuje je k budoucnosti Grosse jako předsedy ČSSD. "Důležité je, že Stanislav Gross ztratil základní kvalifikaci pro výkon funkce šéfa své strany," domnívá se komentátor v deníku Právo.
Na Vysočině zemřela ve věku 108 let zřejmě nejstarší Češka Marie Beránková. Veřejnost se s ní rozloučila ve čtvrtek na hřbitově v Budkově na Třebíčsku. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Věku 108 let se Beránková dožila 10. ledna. Až do svých 95 let pracovala. Starala se o hospodářství, chovala prasata, kozy a slepice. S blížící se stovkou si postěžovala, že na práci na poli už nestačí. Ve věku 107 let si při pádu zlomila žebra a od té doby žila u vnučky v Jihlavě.
Čeští pivovarníci se chtějí vyhnout rodícímu se evropskému nařízení, které by je přimělo k rozsáhlým investicím do výrobních linek. Jak tvrdí, jejich pivo by pak nebylo tím, čím je. Informují o tom Hospodářské noviny. Důvodem je snaha Evropské unie přimět firmy, aby spotřebovávaly méně energie. Pracovní skupina Evropské unie teď připravuje návrh, který určí, kolik energie se může použít a kolik odpadu může vzniknout při výrobě hektolitru piva.
Pobyty dětí z jihoruského Beslanu, které zažily útok teroristů na svou školu a léčí se v Karlových Varech, s největší pravděpodobností končí. "Další pobyty dětí zablokoval ruský Červený kříž," řekla primářka Svatava Lísková. Jedním z důvodů je podle ní konkurenční boj, píše Mladá fronta Dnes. Karlovarský podnikatel totiž chtěl ubytovat už první skupinu v soukromém sanatoriu Kriváň. Výpravu, která přijela do lázní koncem loňského prosince, při vystupování z autobusů přesvědčoval, aby bydlela v Kriváni. Poslední ze čtyř plánovaných skupin měla odletět z Karlových Varů koncem března. Letenky přitom sponzoruje ČSA a náklady na léčení hradí český stát.
Premiér Stanislav Gross za svého působení ve funkci ministra vnitra zřejmě věděl o obchodu se zbraněmi, které pravděpodobně skončily v Kongu. Zbraně z výzbroje českých ministerstev obrany a vnitra do africké země prodala ostravská firma Arms Moravia, informují Hospodářské noviny. Podle deníku dostala ostravská firma povolení k vývozu zbraní před pěti lety. Mohla podle něj vyvézt 1000 protitankových vrhačů, 500 kulometů a šest raketometů do africké Zimbabwe. Zásilka ale nakonec pravděpodobně skončila v sousedním Kongu, na které Evropská unie uvalila zbrojní embargo.
Podnikatel Karel Komárek se rozhodl definitivně omezit vliv bývalého majitele cestovní kanceláře Fischer na chod této firmy. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Před dvěma týdny založil v Polsku vlastní leteckou společnost Fischer Air Polska, která má už brzy získat tři nová letadla. Komárek si tím podle Mladé fronty Dnes buduje pojistku před hrozbami Václava Fischera. Fischer čelí od minulého týdne další exekuci majetku a Komárkovi pohrozil, že ho odstřihne od letadel, kterými dopravuje klienty na dovolenou. Fischer stále ovládá německé leasingové firmy, které stejnojmenné cestovní kanceláři pronajímají letadla.
Kvůli životní pojistce ve výši milionu korun nechala prý v roce 1999 zavraždit Ivana Hovorku z Ústí nad Labem jeho manželka. Policisté nyní vraždu objasnili, napsaly Deníky Bohemia. Manželka Hovorky se domluvila podle zjištění policie se svou známou, která sjednávala pojištění, že uzavřou životní pojistku na manžela a potom ho nechají zabít. Pracovnice pojišťovny přímo věděla, že účelem pojistky je smrt Hovorky, napsal list s odvoláním na kriminalistku, která se případem zabývá. Tělo tehdy pětapadesátiletého Hovorky bylo nalezeno podle deníku v lednu 1999 na stráni mezi Svádovem a Valtířovem na Ústecku. Podle soudních lékařů zemřel násilnou smrtí. Přesto milionová pojistka byla manželce vyplacena. Policie neměla bezprostředně po nalezení mrtvoly žádné informace, které by dokazovaly, že to byla pojišťovací vražda, napsal deník. Až v roce 2003 získali policisté svědeckou výpověď, která jim určila nový směr pátrání. Podle kriminalistů byli totiž objednaní vrazi zklamáni výší odměny, kterou jim vdova z milionové pojistky vyplatila. Nyní se oba muži vzájemně obviňují z vraždy Hovorky. Podobně na sebe také vinu, kdo přišel na nápad vraždit, přehazují manželka a pracovnice pojišťovny.