Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Měkká síla už nestačí, potřebujeme evropskou obranu, řekl Juncker

V dnešním světě nestačí k zajištění bezpečnosti měkká síla, Evropská unie potřebuje účinnou obrannou politiku, řekl na bezpečnostní konferenci v Praze šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil, že není otázkou, zda by EU měla posilovat svou schopnost čelit hrozbám, ale jak rychle to udělá. Klíčem k bezpečí na kontinentu zůstává spolupráce s NATO, evropské země by však měly hrát silnější roli a být schopné postupovat také samostatně, uvedl Juncker.

Sobotka: EU musí umět zajistit bezpečnost kontinentu

Evropská unie musí být schopná zajišťovat bezpečnost na evropském kontinentu. Na úvod konference o evropské bezpečnosti v Praze to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zdůraznil, že cílem evropské obranné spolupráce není nahradit Severoatlantickou alianci. Ta podle něj naopak může z posílení evropských obranných kapacit těžit. EU musí být podle Sobotky schopna efektivně posílat síly do zahraničí k zajištění svých zájmů. Je proto třeba zlepšit rozhodovací procesy na úrovni členských států i na celoevropské úrovni. Unie podle Sobotky může také lépe koordinovat vyzbrojování jednotlivých národních armád a společný evropský obranný výzkum. Premiér upozornil, že nemluví o vybudování federální evropské armády, která by nahradila ozbrojené síly jednotlivých států. Členské země EU podle něj budou nadále mít rozhodující slovo v otázce vlastní obrany.

Stropnický: Posílení obrany EU se netýká jen vojska

Společná evropská obrana nespočívá výhradně v posilování vojenských kapacit. Shodli se na tom ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO). Na pražské bezpečnostní konferenci DESCOP Stropnický řekl, že by považoval za užitečné, kdyby země EU spolupracovaly v oblasti kybernetické bezpečnosti a v boji proti hybridním hrozbám. Zaorálek vidí prostor v posílení spolupráce tajných služeb. Stropnický zdůraznil, že EU nezakládá vlastní evropskou armádu. Unijní státy se však připravují na to, aby byly schopné společně bránit svou bezpečnost.

Sněmovna schválila vyšší podíl z vybrané DPH pro obce a města

Obce a města se od příštího roku zřejmě dočkají víc peněz z vybrané daně z přidané hodnoty. Sněmovna schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která zvyšuje jejich podíl na vybrané DPH z nynějších 21,4 procenta na 23,58 procenta. Sněmovně ji předložilo zastupitelstvo Libereckého kraje. Města a obce by takto mohly získat celkově navíc kolem 8,5 miliardy korun ročně. Musí to ještě schválit Senát a podepsat prezident. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) zvýšení podílu označil za krok správným směrem. U peněz, které směřují k samosprávám, je podle něj větší šance k jejich účinnějšímu využití. Poslanci schválili návrh rozpočtového výboru, který zvyšuje při rozdělování peněz obcím kritérium počtu žáků navštěvujících školu v daném místě. Na jednoho žáka by tak mohlo připadat nově až 13.700 korun.

Meziroční inflace v Česku v květnu stoupla na 2,4 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,4 procenta z dubnových dvou procent. Rostly hlavně ceny potravin, zdražování pohonných hmot zpomalilo. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční inflace se tak nadále držela nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky. Analytici oslovení ČTK očekávali podstatně mírnější meziroční růst inflace, jen na zhruba 2,1 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu stouply o 0,2 procenta. Podle statistiků stálo za růstem zejména zvýšení cen ovoce, vepřového masa, pečiva a obilovin či nealkoholických nápojů.

Policistům zřejmě odpadne přesčasová služba bez náhrady

Policisté a příslušníci dalších bezpečnostních sborů už zřejmě nebudou sloužit ročně 150 hodin přesčasů bez nároku na náhradní volno nebo odměnu, s výjimkou vyhlášených krizových stavů. Předpokládá to novela o služebním poměru, kterou schválila Sněmovna. Vládní předloha, pokud s ní bude souhlasit i Senát a podepíše ji prezident, zavede také náborové příspěvky nebo zkušení dobu. Novela by měla podle ministerstva vnitra zvýšit atraktivitu služby v bezpečnostních sborech. Kromě policie se týká hasičů, celníků, Vězeňské služby, Generální inspekce bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb. Předloha by měla být účinná od příštího roku.

Kraje zatím nevědí, kde vezmou peníze na další zvýšení mezd

Kraje zatím nevědí, kde vezmou peníze na další zvyšování mezd, o němž na konci května rozhodla vláda. Od 1. července by se měly výdělky v sociálních službách zvýšit až o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si mají přilepšit o 9,4 procenta. Přidáno mají dostat i sestry. Vláda sice slíbila krajům na zvýšení mezd v sociální oblasti 1,16 miliardy korun a 400 milionů pro sestry, dotační programy ale zatím vypsané nejsou, řekla po jednání Rady Asociace krajů ČR v Liberci předsedkyně Jana Vildumetzová (ANO). O navýšení mezd a platů ve veřejných službách rozhodla vláda 31. května. Sociální pracovníci v přímé péči by měli dostat přidáno 23 procent, což podle Vildumetzové představuje zvýšení mezd kolem 2000 až 2500 korun měsíčně. Technickým pracovníkům v sociálních službách by měly mzdy stoupnout o 9,1 procenta. Zatím ale není jasné, kdy budou moci kraje poskytovatelům peníze na mzdy poslat a zda budou stačit. Dotace od státu pokryje podle Vildumetzové jen zvýšení mezd, odvody ale budou muset zaplatit kraje. "V případě pracovníků v kultuře obce a kraje žádné peníze navíc nedostanou," doplnila náměstkyně libereckého hejtmana Jitka Volfová (ANO).

Zpráva: Bez domova je 68.500 lidí, 120.000 hrozí ztráta bydlení

V Česku je kolem 68.500 lidí, kteří nemají domov. Téměř 120.000 dětí a dospělých pak žije v nejistém či nevyhovujícím bydlení a hrozí jim, že o ně přijdou. Uvádí to zpráva o plnění opatření koncepce prevence bezdomovectví, kterou by měla ve středu projednávat vláda. Kabinet zhodnotí, jak se mu daří jednotlivé záměry ke zlepšení situace naplňovat.

Brabec: 50 procent půdy je brutálně postiženo erozí

Polovina zemědělské půdy v ČR je postižena erozí. Vláda již dala na opatření proti vysychání země sedm miliard a projedná koncepci boje se suchem včetně protierozní vyhlášky. ČTK to řekl ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec (ANO). Vláda chce připravit i "dvojče" programu Dešťovka určené spolkům, když například zahrádkáři budou chtít nádrž pro zadržení dešťové vody. Již nyní vláda pomáhá obcím a městům, které si zřizují podobné nádrže.

Kontroloři ČOI asi získají právo používat skrytou identitu

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) zřejmě při některých akcích budou moci kvůli své bezpečnosti používat skrytou identitu včetně krycích dokladů. Sněmovna to schválila navzdory kritice, že by se tím inspektoři dostali na úroveň vybraných bezpečnostních složek. Novelu o ČOI nyní posoudí Senát. Právo používat skrytou identitu chce ČOI získat pro inspektory kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí. Vychází z toho, že se často musejí prokázat občanským průkazem třeba při sjednávání smluv. Z toho pro ně může plynout nepřiměřené riziko.

Gripeny z Čáslavi se účastní cvičení NATO Tiger Meet ve Francii

Tři desítky pilotů a techniků z čáslavské základny se čtyřmi letouny JAS-39 Gripen se v těchto dnech účastní mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2017 ve francouzském Landivisiau. Do akce, která začala v pondělí a potrvá do 16. června, se zapojilo 13 členských a partnerských států NATO s 53 letouny a 15 vrtulníky, sdělil ČTK mluvčí čáslavské základny Tomáš Maruščák.Účastníci se střídají v plánování misí podle reálných situací, kdy je například úkolem stíhačů nejprve vybudovat vzdušnou nadvládu. Následně posádky vrtulníků provedou výsadek jednotek speciálních sil nebo vyzvednou zájmovou osobu. Zabránit se jim v tom snaží nepřátelský tým. Součástí cvičení jsou různé doprovodné programy, například soutěž o nejlepší kamufláž letounu s tygřím motivem. Letos zdobí český vlajkový letoun JAS-39 Gripen motiv s názvem Wildcat (divoká kočka). Jde o částečně překrytou tvář modelky Simony Krainové stylizovanou do podoby tygřice. Její tygří oči zdobí také vodorovné řídicí plochy. Čáslavská 21. základna taktického letectva je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády.

Pražské ČVUT milovníkům starých aut připravilo výstavu veteránů

Milovníci automobilové historie si mohou od pátku do neděle 11. června prohlédnout výstavu českých automobilů, kterou ve svých historických prostorách v Konviktské ulici pořádá České vysoké učení technické v Praze. Loňskou výstavu České vozy velkých cen si nenechalo ujít na 2500 lidí, letos pořadatelé očekávají ještě vyšší počet návštěvníků, kteří výstavu navštíví v souvislosti s Pražskou muzejní nocí, která se o tomto víkendu rovněž uskuteční.

V Berlíně byl odhalen památník příspěvku zemí V4 k pádu zdi

V německé metropoli byl odhalen pomník k uctění příspěvku Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k pádu berlínské zdi. Abstraktní skulptura stojí na ulici Bernauer Strasse v bezprostřední blízkosti pozůstatků zdi, u níž přišlo v letech 1961 až 1989 o život 139 lidí. Ocelové dílo umělce Joachima Albrechta zobrazuje postavu v podřepu. Podle Albrechta je možné ji interpretovat dvojím způsobem - buď jako člověka, který se krčí v obranné pozici, v osamělosti a smutku, nebo jako člověka, který se snaží vzepřít, povstat a otevřít se světu. Albrecht původně uvažoval o tom, že by vytvořil pomník složený ze čtyř částí, které by byly vystaveny v Praze, Bratislavě, Varšavě a Budapešti a posléze by se složily dohromady v Berlíně. Nakonec se ale rozhodl pro sochu postavy, protože její mimika je podle něj snadno srozumitelná.

Počasí v sobotu

Polojasno až oblačno. Ve východní polovině území až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C.