Denní souhrn zpráv
Růst ekonomiky ČR loni zpomalil, podle analytiků je ale stabilní
Růst české ekonomiky loni i podle zpřesněných údajů zpomalil na 2,3 procenta z 4,6 procenta v roce 2015. Přesto je podle analytiků ekonomický růst Česka stabilní a letos zřejmě opět zrychlí. Zpřesněné údaje o hrubém domácím produktu (HDP), které zveřejnil Český statistický úřad, potvrdily také meziroční posílení ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí o 1,9 procenta. Loňský celoroční růst byl v rámci posledních tří let, kdy ekonomika vytrvale posilovala, nejnižší. Podle analytiků schází hospodářství hlavně peníze z veřejných investic.
V Dole Paskov se přestalo dobývat černé uhlí
V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku se v pátek přestalo dobývat černé uhlí. Z dolu společnosti OKD, která je v úpadku, ráno vyfárala poslední směna. Vytěžené uhlí nyní putuje do úpravny, na dole začíná útlum. Důl Paskov, který se v posledních dvou letech nazývá Důlní závod 3, má dvě šachty: Staříč a Chlebovice. Uhlí se v dole začalo těžit v roce 1964, horníci z něj od té doby vyvezli více než 46 milionů tun uhlí. Společnost OKD končí těžbu v Dole Paskov z ekonomických důvodů, těžba se nevyplácí a škodí hospodaření celého podniku, který je od loňska v úpadku. Uzavřením Dolu Paskov končí těžba v celé ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru. Z Dolu Paskov odchází 1030 zaměstnanců. Přes 300 lidí bude v dole dál pracovat na jeho útlumu a 183 horníků přejde do dolů na Karvinsko.
Zemřel chirurg Vladimír Kočandrle
Ve věku 83 let ve čtvrtek zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 vedl tým, který jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce. O úmrtí lékaře a někdejšího ředitele pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ČTK informoval Kočandrleho syn. Podle nynějšího ředitele IKEM Aleše Hermana byl Kočandrle nejen skvělý a precizní lékař, ale také výborný manažer, učitel a člověk. "Byl důležitou součástí IKEM, svou usilovnou prací se zasloužil o jeho nebývalý rozvoj - zásadním způsobem přispěl k zahájení a rozvoji českého programu transplantací srdce, ledvin a slinivky břišní," uvedl Herman v tiskové zprávě, kterou IKEM k úmrtí chirurga vydal.
Po studiích na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze začínal Vladimír Kočandrle v roce 1957 jako sekundář v Jablonci nad Nisou. Čtyři roky nato nastoupil do pražského Ústavu klinické a experimentální chirurgie (později IKEM). V jeho čele byl sedm let od roku 1983. Nedlouho po roční stáži ve Spojených státech se skupinou nadšenců z řad chirurgů, nefrologů a imunologů podílel 21. března 1966 na první úspěšné československé transplantaci ledviny. Pod Kočandrleho vedením byla v IKEM provedena v roce 1983 také první úspěšná transplantace slinivky břišní. Od konce sedmdesátých let se chirurg připravoval na transplantaci srdce. Pod jeho vedením provedl tým profesora Pavla Firta v lednu 1984 první úspěšnou transplantaci srdce v tehdejším Československu i v celém východním bloku. Čtyřiačtyřicetiletý technik dostal tehdy srdce o devět let mladšího muže. Žil poté ještě 13 let. Po odchodu z IKEM působil Kočandrle ve vojenské nemocnici Walter Reed Army Medical Center, kde se léčí i prezidenti. V letech 1991 až 1993 tam zavedl program kombinovaných transplantací slinivky břišní a ledvin. S chirurgií skončil v roce 1994 po svém odchodu z Ústřední vojenské nemocnice.
Tejc v letošních volbách nebude obhajovat poslanecký mandát
Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Novinářům dnes na tiskové konferenci řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany. Po vypršení současného mandátu fakticky odejde z aktivní politiky. Šéf sněmovního ústavně právního výboru neuvažuje o tom, že by ve Sněmovně působil v jiné straně, než sociální demokracii. Tejc novinářům řekl, že vnímá silnou podporu v Brně a na jihu Moravy, kde ho okresy nominovaly na dvojku kandidátky za premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). "Bylo by ale pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo na kandidátce a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve Sněmovně," uvedl. Tejc na nedávném sjezdu ČSSD v Brně neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu strany, funkci uhájil ministr vnitra Milan Chovanec. Tejcovi pak nevyšla ani kandidatura mezi řadové místopředsedy.
Na vědu by v roce 2018 mohlo být 36,1 mld. Kč
Stát by mohl příští rok na vědu a výzkum dát 36,1 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun více, než s čím počítal původní střednědobý výhled. Návrh rozpočtu schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), novinářům to řekl vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Na letošek bylo na vědu a výzkum schváleno 32,8 miliardy korun, což bylo dosud nejvíc.
Odboráři zlínského Mitasu vyhlásili na 11.dubna výstražnou stávku
Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas vyhlásili na 11. dubna výstražnou stávku. Na několik hodin se výroba zcela zastaví, řekl ČTK předseda tamní odborové organizace Vladislav Jandásek. Odbory požadují zvýšení mezd. Mitas vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky. Vedení společnosti uvedlo, že ho krok odborů mrzí. "Uděláme to tak, abychom ekonomicky co nejméně poškodili zaměstnavatele. Musí však už ale být vidět, že lidé jsou naštvaní," uvedl Jandásek. Odboráři již minulý týden získali dostatek podpisů pro vyhlášení stávky. V závodě pracuje zhruba 700 lidí, v odborech je jich přibližně 440. Stávková pohotovost v závodu platí od 10. března. Kvůli nízkým mzdám byla před týdnem vyhlášena stávková pohotovost také v pražském závodě společnosti Mitas. Po středečním jednání s vedením firmy však tamní odboráři připustili, že se na mzdách možná dohodnou. Zaměstnavatel jim slíbil, že nejpozději příští týden přijde s návrhem mzdových tarifů na letošní rok. Na čtvrtek plánují pražští odboráři veřejné shromáždění zaměstnanců.
Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, jasno bude v úterý
Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. ČTK to po jednání komise řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro řidiče autobusů. Někde dostali přidáno méně, než očekávali. Odbory proto plánují celostátní protest ve čtvrtek od 00:00 do 24:00.
Aero Vodochody představilo nový letoun L-159,řeší sériovou výrobu
Aero Vodochody představilo nový letoun L-159, ve společnosti by mohla být obnovena i jeho sériová výroba. Aero jedná se třemi zájemci včetně Iráku, řekl na tiskové konferenci v Aeru Vodochody premiér Bohuslav Sobotka. Kdyby byl podepsán nový kontrakt, mohla by být sériová výroba podle mluvčí Aera Terezy Vrublové spuštěna za několik měsíců. Výrobu stíhací bitevníku L-159 společnost ukončila v roce 2003, první stroj tohoto typu vyrobila v roce 1997.
Češi loni jezdili znovu nejvíce do Chorvatska
Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů se loni po roční odmlce stalo znovu Chorvatsko, kam vyjelo 828.000 Čechů. Počet českých návštěvníků, nocujících delší dobu, se tam meziročně zvýšil o 14 procent. Zájem o Slovensko se snížil o třetinu, vyjelo tam 555.000 českých turistů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Posledních zhruba 20 let vévodilo žebříčku Chorvatsko, loni ale na Slovensko vyjelo meziročně o tři čtvrtiny návštěvníků víc, takže se dostalo na pomyslnou první příčku. Loni vyjelo na delší pobyt do zahraničí 4,28 milionu českých turistů, meziročně o 1,6 procenta více.
STEM: Obavy z ekonomického vývoje má v Česku stále méně lidí
V České republice má obavy z ekonomického vývoje stále méně lidí, přesto je to ale nadpoloviční většina. Optimističtí jsou Češi při výhledu na budoucí rok - pětina čeká zlepšení české ekonomiky a tři pětiny neměnnou situaci. Vyplývá to z březnového výzkumu společnosti STEM. Dalšího vývoje se obává 59 procent lidí. Od ekonomické krize v roce 2009 byly obavy z ekonomického vývoje v zemi většinou nad hranicí 70 procent. Slábnout začaly podle průzkumu s nástupem koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Současná míra obav je na úrovni poloviny devadesátých let.
Botanická zahrada v Praze letos představí rostliny Ameriky
Botanická zahrada v Praze letos představí Ameriku jako kontitent. Kromě tamních rostlin se zaměří také na původní obyvatele i gastronomii. O zahájení nové sezony v sobotu 1. dubna informovala městská příspěvková organizace v tiskové zprávě. "Připravujeme nové výsadby rostlin z amerického kontinentu v expozici Severoamerické prérie. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon, který letos bude obohacený o nové druhy letniček, trvalek a plodiny Nového světa," pozval návštěvníky náměstek ředitele pro odbornou činnost Vlastimil Rybka. V červenci pak chystá zahrada Indiánský den, v srpnu American Food Day (Den amerického jídla). V expozici Medonosných rostlin přibudou nové vzdělávací prvky pro děti. Novinkou bude také altán v Ornamentální zahradě, kde bude sídlit bistro s nabídkou zdravého občerstvení a vína z tamní vinice svaté Kláry. Součástí bude i přednáškový prostor a sociální zařízení pro návštěvníky.
Sport
Český hokejový útočník Patrik Eliáš ukončil kariéru v NHL, kde působil výhradně v dresu New Jersey. Devils o tom informovali na svých webových stránkách. Čtyřicetiletý dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru hrál naposledy v minulé sezoně, po které mu skončil tříletý kontrakt na 16,5 milionu dolarů. Po květnové operaci pravého kolena se Eliášovi pokus o návrat nepodařil. Eliáš je druhým nejproduktivnější českým hráčem v historii NHL. V základní části sehrál za klub 1240 zápasů s bilancí 408 gólů a 617 asistencí, dalších 125 bodů za 45 branek a 80 asistencí přidal ve 162 utkáních play off.
Počasí v sobotu
Jasno až polojasno, později odpoledne v západních Čechách při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C.