Denní souhrn zpráv
Sobotka a Babiš se přou o korunové dluhopisy
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce dnes večer na koaliční radě řešit problém korunových dluhopisů. Považuje za závažné konstatování rozpočtového výboru Sněmovny, že při emisi těchto obligací v roce 2012 mohl být obcházen zákon. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který v minulosti nakoupil korunové dluhopisy své někdejší společnosti Agrofert, odmítá záležitost projednávat. Podle něj to je součást kampaně, kterou proti němu vede ČSSD.
Sněmovní výbor vyjádřil podezření na možné obcházení daňových zákonů a přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Sobotka chce na koaliční radě slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat. Podle Babiše nemá výbor pravomoc zadávat podobné úkoly. V dopisu Sobotkovi a vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) obvinil výbor z překračování pravomocí a poznamenal, že příště můžou poslanci zaúkolovat policii, nebo rovnou soud. Zdůraznil také, že finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění.
Sobotka navrhne Zemanovi nového ministra průmyslu příští týden
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle informací ČTK navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jméno nového ministra průmyslu a obchodu příští týden. Nyní je po odvolání Jana Mládka (ČSSD) vedením ministerstva pověřen Sobotka, nový šéf by se mohl úřadu ujmout v týdnu po schůzce premiéra s prezidentem. Favoritem je nyní podle informací ČTK dosavadní náměstek Jiří Havlíček. Mezi uvažovanými jmény je ještě předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V sobotu se objevila informace, že by se nástupcem Mládka měl stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. Sobotka ve zbytku tohoto týdne plánuje dovolenou.
Vláda přijala novelu, která má bránit privatizaci státních lesů
Zákaz privatizace, respektive zcizování státních lesů přináší novela lesního zákona, jejíž návrh schválila vláda. Novela zákona, kterou ještě posoudí Sněmovna, počítá s výjimkami, například při směně nebo prodeji spoluvlastnických podílů státu nebo prodeji ve veřejném zájmu. Každé možné nakládání se státními lesy bude muset schválit ministerstvo zemědělství. Státnímu podniku Lesy ČR patří téměř polovina českých lesů.
Marksová: MF se nechce zavazovat k výdajům na sociální služby
Ministerstvo financí se nechce podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) zavazovat k pevným sumám určeným na sociální služby. Novelu byla stažena z jednání vlády. Marksová novinářům řekla, že chce, aby se na programu vlády předloha znovu objevila nejpozději za dva týdny. Sama má návrh za naprosto legitimní, protože poskytovatelé služeb by měli mít jistý výhled pro hospodaření. Novela o sociálních službách zahrnuje například také návrh navýšení příspěvku na péči pro lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nejvyšší by mohl příští rok vzrůst z 13.200 na 19.200 korun. Návrh počítá také s tím, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Mezi sociální služby by se mohly zařadit paliativní péče a také klokánky a podobná zařízení. Zařízení pro pomoc dětem by měly podle novely být financovány podle počtu lůžek.
ČNB: Počet padělků bankovek a mincí loni klesl o třetinu na 3646
V České republice bylo loni zadrženo 3646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky. Na tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda. Nejčastěji jsou dlouhodobě padělány tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily téměř tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,2 milionu korun, předloni to bylo 2,5 milionu korun. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Pardubicích a Ústí nad Labem.
Bezpečnost internetových plateb se zvýší, schválila vláda
Bezpečnost internetových plateb a práva uživatelů platebních služeb by se měla zvýšit. Počítá s tím návrh zákona o platebním styku, který schválila vláda. Norma rovněž zařazuje poštu mezi poskytovatele platebních služeb. Zákon například snižuje limit odpovědnosti uživateli za ztrátu z neautorizované transakce ze 150 eur na 50 eur. Dále norma umožňuje lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace. V případě bezpečnosti internetových plateb zákona zavádí takzvané silné ověření při autentizaci platby.
Péče státu o rodiny s dětmi je podle 42 pct. Čechů nedostatečná
Vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin s dětmi, míní 42 procent Čechů. Je to o pět procentních bodů méně než loni, a dokonce 20 procentních bodů méně než v roce 2013. Za dostatečnou považuje péči 48 procent lidí, pět procent si pak myslí, že stát podporuje rodiny s dětmi příliš mnoho. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pokud jde o konkrétní opatření v rodinné politice, pak 90 procent Čechů souhlasí s podporou pružné pracovní doby nebo částečných úvazků pro rodiče. Lidé by také přivítali provozování družin u každé základní školy, snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi, vyšší počet mateřských škol nebo zvýšení přídavků na děti. Čtyři pětiny Čechů jsou pro zavedení otcovské dovolené. Průzkum se uskutečnil od 6. do 19. února a zúčastnilo se ho 1023 lidí.
Týden mozku opět představí nové poznatky z výzkumu neurologů
Nejnovější poznatky ve výzkumu mozku, duševních poruch i neurologických onemocnění představí tento týden série přednášek nazvaná Týden mozku. Ve svém pražském sídle v Národní ulici je pořádá Akademie věd, pro veřejnost je vstup zdarma. Na přednáškách vystoupí 14 předních českých odborníků v oboru teoretických a klinických neurověd. Akce potrvá do pátku.
Česká jablka budou na trhu do června
Jablka českých pěstitelů by měla být k dostání v obchodech zhruba do června, tedy téměř do konce obchodní sezony v polovině roku. Pokrýt by měla asi polovinu spotřeby, druhou polovinu budou tvořit jablka z dovozu. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Odbytu jablek podle něj pomohlo i to, že ceny čerstvé zeleniny ze Španělska byly kvůli tamní neúrodě velmi vysoké a lidé v obchodech místo po zelenině sáhli po jablkách. Průměrný Čech ročně sní kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se v posledních letech pohybuje na necelých 80 kilogramech na osobu a rok.
Japonci požádali Prahu o prodloužení Muchovy výstavy v Tokiu
Organizátoři výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Tokiu požádali hlavní město, zda by bylo možné výstavu prodloužit. Důvodem je vysoká návštěvnost, která po pěti dnech výstavy přesáhla 26.000 lidí. ČTK to řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Zda Praha vyhoví, není zatím jasné. Plátna jsou v Tokiu vystavena od minulého týdne a mají být v Japonsku do letošního 5. června. Je to poprvé, kdy je všech 20 monumentálních pláten s mytologickými výjevy vystaveno v zahraničí. Cyklus maloval Mucha od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa.
Praha vypíše architektonickou soutěž na podobu budovy galerie pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Budova by měla stát na Těšnově.
Vedení ND symbolicky zahájí rekonstrukci Státní opery v Praze
Vedení Národního divadla (ND) dnes symbolicky zahájí rekonstrukci Státní opery Prahy. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na ni zvítězila firma Hochtief. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech. Vedení divadla ale už připravuje program pro otevření opery. Vedle opravy Národního muzea a revitalizace Klementina je oprava Státní opery aktuálně další velkou investiční akcí v resortu kultury.
Vítězem Jednoho světa je film Není úniku
Vítězným filmem letošního festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět se stal snímek Není úniku z části Iráku, kterou ovládá uskupení Islámský stát. Cenu za nejlepší režii má film Plastová Čína tvůrce Ťiou-lianga Wanga o továrně na recyklaci plastů. Nejlepším českým dokumentem je Normální autistický film režiséra Miroslava Janka. Devatenáctý ročník přehlídky v Praze skončí ve středu, pokračovat bude postupně ve 32 městech v Česku a také v Bruselu.
Ve vítězném švédsko-norském filmu Není úniku režiséra Zaradashta Ahmeda irácký ošetřovatel natáčí svůj život, který poznamenala válka. Sám se pak po útěku před Islámským státem stává hrdinou příběhu. Podle poroty dokument díky odvaze protagonisty umožnil vidět nejen život člověka za podmínek, "které by nikdo nechtěl zažít", ale také v rozvrácené zemi.
Výstava přibližuje Chartu 77 také na osudu Ivana Martina Jirouse
Výstava Příběh Charty 77 v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze přibližuje osudy členů prvního a nejdéle působícího opozičního hnutím v tehdejším sovětském bloku. Autoři expozice konané u příležitosti 40. výročí Charty 77 Eugen a Zuzana Brikciusovi Chartu prezentují jako společenský i kulturní fenomén. Velkou pozornost věnují autoři především osobnosti Ivana Martina Jirouse.
Perličkové ozdoby z Poniklé usilují o zápis na seznam UNESCO
Výroba ozdob z foukaných skleněných perlí z Poniklé na Semilsku usiluje o zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO). Nominaci už zpracovalo Muzeum Českého ráje v Turnově, řekla ČTK krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Česká republika má zatím v seznamu pět zápisů - slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů na jihovýchodě České republiky a naposledy loutkářství zapsané v loňském roce. Ručně vyráběné ozdoby z foukaných perlí se v Krkonoších začaly vyrábět před více než 100 lety. Perličky se foukaly, stříbřily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do tvarů téměř v každé ponikelské rodině. Dnes už ale foukané perličky vyrábí jen firma Rautis, která navazuje na společnost založenou v roce 1902 Stanislavem Hornou. Zaměstnává 25 lidí.
Američtí filmaři v Česku natáčí film o špiónovi Moe Bergovi
Ještě tento týden bude v Česku natáčet režisér Ben Lewin snímek o nejchytřejším baseballovém hráči a zároveň i americkém špionovi Moe Bergovi. Příběh nazvaný The Catcher Was a Spy se odehrává v roce 1942, oznámila ČTK Ludmila Claussová z České filmové komise. "Film se natáčel začátkem března i v právě opravovaném hotelu Evropa na Václavském náměstí. Bývalá restaurace v přízemí se změnila v newyorský noční klub, v patře nad ní vznikaly reálie hotelového pokoje kdesi v Tokiu. Právě různorodost a zároveň univerzálnost českých lokací pochválil jeden z producentů filmu Jim Young. "Je úžasné, že jsme všechny lokace našli v jediné zemi, máme jednu základnu a jezdíme točit do okruhu padesáti kilometrů. Neumím si představit, kde bychom jinde nalezli tak blízko sebe přesvědčivé motivy pro New York, Tokio, Řím, Curych, italské pobřeží či Alpy," vysvětlil Young.
Českým mistrem v přípravě kávy je Jan Škeřík
Národním mistrem v přípravě kávy se stal Jan Škeřík z pražské kavárny Double B coffee & tea. Zamíří na světové kolo soutěže do jihokorejského Soulu. Obhajovatel titulu z loňského roku Ondřej Hurtík dosáhl na stříbrnou příčku, pomyslný bronz získal Zdeněk Hýbl. Soutěžící museli pro porotu připravit espresso, cappuccino a kávový nápoj podle svého výběru. Na vše dohromady měli čtvrt hodiny. Podle vítěze soutěže zákaz kouření v restauracích a kavárnách, který přijde v Česku 31. května, vadit trhu nebude. Podobnou situaci už zažil, když pracoval ve Skotsku.
Ve dvorské zoo uhynul samec slona afrického Kito
V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem uhynul čtrnáctiletý samec slona afrického Kito. Příčiny úhynu by měly ukázat výsledky pitvy, řekla ČTK mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Kito byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v ČR a na Slovensku. "Jeho úmrtí bylo rychlé a nečekané. Během posledních dní jsme nezaznamenali žádné problémy s jeho zdravotním stavem. Až krátce před úhynem se dostavily příznaky, které poukazují na oběhový kolaps," uvedla k úhynu více než pět tun vážícího samce Jiroušová. V expozici dvorské zoo jsou nadále k vidění sloní samice Saly a Umbu.
Sport
Tenistka Karolína Plíšková postoupila na turnaji v Indian Wells do osmifinále. Naopak její sestra Kristýna a také Barbora Strýcová ve třetím kole vypadly. Světová trojka Karolína Plíšková po dvou hodinách porazila Rumunku Irinu-Camelii Beguovou 6:4 a 7:6. Její dvojče Kristýna nevyužila mečbol a ztratila dobře rozehraný zápas s pátou nasazenou Slovenkou Dominikou Cibulkovou 6:2, 6:7 a 6:7. Strýcová nestačila na Anastasii Pavljučenkovovou z Ruska a prohrála 3:6 a 2:6.
Počasí
Většinou polojasno. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C.