Denní souhrn zpráv

Zeman je přesvědčen, že intervence budou zrušeny v polovině roku

Prezident Miloš Zeman je plně přesvědčen, že devizové intervence budou zrušeny v polovině letošního roku. Zeman, který intervence dlouhodobě kritizuje, to řekl při setkání se zastupiteli Plzeňského kraje. Rozhodnutí o ukončení je v rukou České národní banky, která termín poloviny roku 2017 vidí jako pravděpodobný. O nastavení měnové politiky bude bankovní rada jednat příští týden ve čtvrtek.

Zeman ve Sněmovně podpoří verzi Senátu zákona o národních parcích

Prezident Miloš Zeman vystoupí 21. února ve Sněmovně a podpoří senátní verzi zákona o ochraně přírody. Senátní verze zákona podle prezidenta chrání zájmy šumavských obcí. Zeman při zahájení své návštěvy Plzeňského kraje shrnul přednosti i nedostatky regionu. Za přednosti označil ekonomiku a nízkou nezaměstnanost. Za "bolavé místo" nejen Plzeňského ale i Jihočeského kraje označil právě Šumavu.

Srp nebude členem komise pro 3. odboj, Sobotka to nepodepsal

Zakladatel Jazzové sekce Karel Srp nebude členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Jeho nominování prezidentem Milošem Zemanem odmítl spolupodepsat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Důvodem jsou podle něj Srpovy styky s komunistickou tajnou policií. Zeman rozhodnutí Sobotky označil za ubohé.

Premiér podle Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. Na premiérovu stranu se postavili nejen Srpovi někdejší spolupracovníci, ale i sama komise. Podle jejího předsedy Jiřího Kauckého Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti pro členství v komisi. Srp kvůli tomu nedostal osvědčení protikomunistického odbojáře, o jehož udílení by jako člen komise spolurozhodoval.

Města zatím podle Sobotky plně nevyužívala opatření proti smogu

Města a obce dosud dostatečně nevyužívaly možnosti, které jim dává zákon pro boj se smogem. Regulační řády ani nízkoemisní zóny zatím neplatí nikde. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po návštěvě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je jeho úřad připraven poskytnout samosprávám odbornou pomoc, nástroje pro boj se smogem si ale musejí vypracovat samy.

ČR loni získala z EU o zhruba 80 miliard Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 79,6 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice je tak třetí nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004. Informovalo o tom ministerstvo financí. ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 123,8 miliardy korun a odvedla do něj 44,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Významnou úlohu ve výsledné pozici ČR podle ministerstva loni sehrály příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které činily 88 miliard korun. Další významnou položku příjmů představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku za 32,3 miliardy korun.

Prachu v ovzduší ubylo, smogová situace v části země byla zrušena

V České republice ubývá krajů se smogovou situací, vyhlášenou v posledních dnech kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. V úterý byla situace odvolána v pěti regionech, včetně Prahy. Naproti tomu ve Zlínském kraji byla smogová situace po pondělním odvolání znovu vyhlášena. Kromě Zlínského je aktuálně smogová situace ještě v Ústeckém a Olomouckém kraji a aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. V Plzeňském kraji platí regulace.

Kriminalita v ČR loni klesla o 12 pct. na 217.927 trestných činů

V Česku loni meziročně klesla kriminalita o 12 procent na 217.927 trestných činů. Klesající trend policisté zaznamenali třetí rok za sebou. Objasněno loni bylo 116.081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Na tiskové konferenci o tom informovalo vedení policie. Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda loni klesla kriminalita ve všech krajích včetně Prahy. Podle Vilda může pokles souviset se spokojeností obyvatelstva, zlepšující se ekonomickou situací nebo dobrou prací policie. Při trestné činnosti loni vznikly škody za 24,7 miliardy korun. Policisté naopak zajistili pachatelům trestné činnosti majetek za 9,9 miliardy korun, což bylo podle ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka nejvíc v historii.

Eurostat: ČR patří v EU k zemím, kde cizinci žádají o azyl nejmíň

Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají o azyl nejméně. Zatímco v osmadvacítce připadá na milion obyvatel v průměru 702 lidí, kteří poprvé usilují o získání ochrany, v ČR je jejich množství pětadvacetkrát menší. Na milion lidí bylo 28 žadatelů. Vyplývá to ze zprávy o azylové situaci v unii za třetí loňské čtvrtletí, kterou na svém webu zveřejnil Eurostat. Podle něj je ČR spolu se Slovenskem, Portugalskem, Rumunskem a Estonskem státem s nejmenším počtem žadatelů o azyl na počet obyvatel.

Registr pacientů má zkvalitnit léčbu Crohnovy choroby

Zkvalitnit a zvýšit dostupnost léčby zánětlivých onemocnění zažívacího traktu má registr, který od loňského roku shromažďuje data o léčbě pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Registr novinářům představil předseda České gastroenterologické společnosti a lékař Milan Lukáš. Tato zánětlivá onemocnění má v Česku více než 40.000 lidí a jejich počet dlouhodobě stoupá. V registru je nyní evidováno asi 2000 pacientů.

Celé Národní muzeum bude po opravě přístupné do půlky roku 2020

Všechny expozice Národního muzea v Praze se po generální rekonstrukci otevřou do poloviny roku 2020. Ke stému výročí vzniku Československa příští rok v říjnu skončí stavba a v historické budově se otevře velká česko-slovenská výstava. Novinářům to při kontrolním dni řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Do poloviny roku 2019 budou pro veřejnost zpřístupněny přírodovědecké expozice a o rok později i historické expozice v Nové budově, řekl na dotaz ČTK. Staveniště si v úterý prohlédli předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Uprchlíci z Iráku, kteří žijí v Č.Těšíně, našli práci

Pro všechny dospělé irácké křesťanské uprchlíky, kteří loni přijeli do Moravskoslezského kraje a nakonec se usídlili v Českém Těšíně na Karvinsku, se podařilo najít práci. V kraji z původních čtyř rodin nakonec zůstaly tři, celkem 13 lidí, řekla novinářům Zuzana Filipková ze Slezské diakonie, která křesťanským uprchlíkům pomáhá s integrací.

Album Smetanova tria bylo nominované na cenu britského časopisu

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria je mezi třemi alby, která jsou nominována na cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu už získalo v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Veřejné hlasování začalo 20. ledna a skončí 24. února Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 19. dubna. ČTK o tom informoval šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský. "Jedná se druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po 'Oscarech klasické hudby', ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích bude nyní rozhodovat veřejnost," uvedl Vlčinský.

Nová kniha mapuje osudy 110 letců RAF pocházejících z Brna

Osudy 110 letců britského Královského letectva, kteří pocházeli z území dnešního Brna, mapuje nová kniha s názvem RAF: Místo narození Brno. Vydal ji Archiv města Brna a je postavená především na sbírce fotografií Jaroslava Popelky. Popelkova soukromá sbírka obsahuje na 35.000 fotografií. "Ještě více však udivuje fakt, že z přibližného počtu 2450 Čechoslováků působících v letech 1940-1945 ve službách RAF (Royal Air Force) se mu podařilo na fotografiích získat a identifikovat neuvěřitelných 2252 letců z řad létajícího či pozemního personálu," uvedla v knize její spoluautorka Michaela Zemánková z Moravského zemského archivu. V publikaci je 370 fotografií z Popelkova archivu. Fotografie doplňuje textová část s výčtem všech Brňanů, kteří se ve službách britského letectva uplatnili. Letcům bylo na začátku okupace od 14 do 44 let. Kniha zachycuje osudy a okolnosti, za jakých se do Velké Británie dostali.

Na Rokytské slati naměřili meteorologové minus 27,9 stupně

V Jihočeském kraji v úterý nad ránem opět silně mrzlo. Nejnižší hodnotu zaznamenali meteorologové na šumavské Rokytské slati, kde bylo minus 27,9 stupně Celsia. Na Jezerní slati naměřili minus 27,8 stupně.

Sport

České tenistky Lucie Šafářová i Andrea Hlaváčková postoupily do semifinále čtyřhry na grandslamovém Australian Open. Devětadvacetiletá Šafářová v páru s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou porazily ve čtvrtfinále americko-čínskou dvojici Raquel Atawová, Sü I-fan jasně dvakrát 6:1. O finále se předloňské vítězky prvního grandslamu sezony a letošní druhé nasazené střetnou s Japonkami Eri Hozumiovou a Miju Katovou.Hlaváčková, loni finalistka debla na Australian Open s Lucií Hradeckou, letos hraje s Číňankou Pcheng Šuaj a ve čtvrtfinále přehrály olympijské vítězky z Ria a třetí nasazené Jekatěrinu Makarovovou a Jelenu Vesninovou z Ruska 7:5 a 7:6.

Čeští tenisté se pokusí vybojovat výhru v prvním kole Davisova poháru v Austrálii v oslabené sestavě. Kapitán Jaroslav Navrátil nemohl do sestavy zařadit tři hráče včetně Tomáše Berdycha, proto na duel povolal vedle Jiřího Veselého a zkušeného Radka Štěpánka poprvé Jana Šátrala (164. v žebříčku ATP) a Zdeňka Koláře (238.). Zápas se bude hrát 3. až 5. února v klubu Kooyong v Melbourne.

Počasí ve středu

Převážně zataženo. Teploty -4 až 0 stupňů Celsia.