Denní souhrn zpráv
Izrael se rozloučil se Šimonem Peresem, pohřbu se účastnili i čeští politikové
Izrael se rozloučil se svým bývalým prezidentem a premiérem Šimonem Peresem, který zemřel ve středu ve věku 93 let. Na státní pohřeb významného izraelského politika se sjelo více než 70 zahraničních delegací, Jeruzalém nezažil větší bezpečnostní akci od pohřbu premiéra Jicchaka Rabina, zavražděného v roce 1995. ČR zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. S bývalým izraelským prezidentem Peresem se lidé můžou symbolicky rozloučit i v Česku, podpisem kondolenční knihy v budově ambasády v Praze ve středu 5. října od 12:30 do 16:30 a ve čtvrtek 6. října od 12:30 do 16:30. Mezi prvními podepsali kondolenční knihu předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja.
Sobotka bude ve Švédsku jednat o ekonomice i obraně
Premiér Bohuslav Sobotka navštíví 3. a 4. listopadu Švédsko. V severském království bude jednat se svým protějškem Stefanem Löfvenem a dalšími ústavními činiteli především o spolupráci obou zemí v oblasti hospodářství, energetiky či obrany, stranou nezůstanou ani aktuální problémy. Součástí delegace předsedy vlády bude podnikatelská mise složená ze zástupců firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů, informoval ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Česko chce se Švédskem spolupracovat zejména v inovativních oborech, digitálním průmyslu či v energetice.
Zeman na Rhodu hovořil o boji proti IS, přirovnal ho ke kanibalům
Český prezident Miloš Zeman označil takzvaný Islámský stát (IS) za "anticivilizaci" a přirovnal ho ke kanibalům, se kterými nelze vést dialog. Na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos řekl, že IS je něco jako "sociální rakovina", která se nadále šíří mimo Irák a Sýrii a chce zničit existující civilizace. Zeman vystoupil na konferenci v době, kdy se v Izraeli konal pohřeb bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjela řada světových státníků. Zeman zaslal do Izraele kondolenční telegram, adresovaný prezidentovi Reuvenu Rivlinovi.
ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí o 2,6 procenta
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 2,6 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,9 procenta. Uvedl to Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Do nového výpočtu byly zapracovány údaje za sektor vládních institucí, což ale na tempo růstu HDP nemělo dopad. Statistici již dříve uvedli, že hlavními faktory růstu byly silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností. I přes zpomalení meziročního růstu je česká ekonomika podle analytiků ve velmi dobré kondici.
V sobotu bude spuštěn registr přestupků, umožní přísnější tresty
V sobotu bude spuštěna Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů. Za opakované přestupky bude hrozit vyšší pokuta. Údaje o přestupcích se budou v evidenci uchovávat pět let. Na tiskové konferenci to oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Údaje se do evidence začnou zapisovat od 1. října, přestupky spáchané před tímto termínem v ní uvedené nebudou. Cílem evidence je přísnější a účinnější trestání recidivy vybraných závažnějších druhů přestupků. Podle ředitelky Rejstříku trestů Radky Paulové půjde o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku.
Gurníka v čele pozemních sil české armády nahradil Kaleta
Novým velitelem pozemních sil české armády bude dosavadní poradce náčelníka generálního štábu Štefan Kaleta. Ve funkci vystřídal Jána Gurníka, který nyní bude vojenským přidělencem na Slovensku. K předání velení se uskutečnil slavnostní nástup příslušníků pozemních sil na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář při této příležitosti předal Gurníkovi čestný armádní odznak Za zásluhy "za výrazný podíl na rozvoji pozemního vojska". Generálmajor Gurník je už nositelem řady vojenských vyznamenání včetně Záslužného kříže ministra obrany. Osmapadesátiletý Kaleta, který se stejně jako Gurník narodil na Slovensku, v minulosti velel mimo jiné 7. mechanizované brigádě. Působil rovněž na velitelství NATO v belgickém Monsu jako ředitel sekce přípravy a výcviku.
Sportování dětí v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou Kč
Sportování dětí a mládeže v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou korun, což je trojnásobek letošní částky. O 700 milionů korun vyšší dotaci si rozdělí juniorská i seniorská reprezentace, o 100 milionů korun se zvýší podpora resortních sportovních center. Při jednání Národní rady pro sport o tom informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Nově bude finanční podpora sportu stanovena na tři roky, což umožní sportovním organizacím plánovat hospodaření.
Prvním místopředsedou vládní rady pro vědu je prorektor MU Dvořák
Prvním místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se stal Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum. Nahradí tak Evu Sykovou, která na členství v radě rezignovala začátkem června kvůli kauze léčby kmenovými buňkami. Dalším místopředsedou se stal filozof Pavel Baran, ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Dvořák byl členem předsednictva RVVI. Ve výzkumu se věnuje molekulární biologii a genetice, zejména biologii kmenových buněk. Je rovněž přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU v Brně. Baran se zaměřuje na morální a politickou filozofii, působí rovněž ve vedení největší výzkumné instituce v ČR a pracoval v její ekonomické radě. Nyní je tady předsednictvo vládní rady opět kompletní.
Soud uložil Šiškovi šest let vězení za zmanipulování zakázky
Soud poslal bývalého prvního náměstka ministerstva práce (MPSV) Vladimíra Šišku na šest let do vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology. Šiška má také nahradit státu škodu ve výši 282 milionů korun. Druhému obžalovanému, někdejšímu řediteli odboru ministerstva vnitra Miroslavu Dudovi, uložil soud tříletý podmíněný trest. Rozsudek, který vyhověl návrhu státního zástupce, není pravomocný. Muži se proti němu odvolali.
Hranická propast je s 404 metry nejhlubší zatopenou jeskyní světa
Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Potvrdil to v úterý výzkum česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Napsal to magazín The National Geographic, který se na výzkumu podílel. ČTK údaje potvrdil Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti Hranický kras, který se výzkumu účastnil. Trasu sondě připravil v zaplavené vápencové propasti polský potápěč Krzysztof Starnawski, který se s ní část cesty potopil. Sondě ve specifickém jeskynním prostředí poskytl co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně. Poté už sestupovala sama. "Podařilo se to. Miniponorka dosáhla hloubky 404 metrů, kdy již končil vodicí kabel. Po cestě pořizovala videozáznam. Podle záběrů sestupovala zřejmě po svahu, prostor před robotem se zdál stále otevřený, nevypadalo, že by tam již bylo dno," řekl ČTK Lukáš.
Speleologové zkoumají hloubku propasti již řadu let a hranice postupně posunují. V říjnu 2012 hranici dosavadního zkoumání této lokality posunul Starnawski, který se potopil až do 225 metrů. Při téměř devítihodinovém ponoru pomocí měřicího zařízení zmapoval navíc propast do hloubky 373 metrů. Před dvěma lety se ponořil do hloubky 200 metrů, objevil tunel, kterým protáhl sondu až do hloubky 384 metrů, těsně pod hranicí italské jeskyně. Loni sestoupil do rekordní hloubky potopení 265 metrů.
Třetí listopadová sobota opět patří Noci divadel
Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory po celé České republice se už teď připravují, diváky na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc, řekla ČTK Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce. Připomněla, že tento největší divadelní svátek svého druhu v Evropě nabídl nejrůznější workshopy, prohlídky, diskuse s herci, scénografy i režiséry a na některých místech i možnost zapojit se do interaktivního představení. "Jednotlivé scény se stále registrují a připravují program. Už nyní je jasné, že tradiční účastníci Noci divadel mezi sebou letos přivítají i několik nových institucí. Za všechny třeba pražské Studio Dva a Černé divadlo Metro, Mezinárodní konzervatoř Praha, Divadlo Radost Brno, Divadelní spolek Jiří z Poděbrad a také Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby," uvedla.
Výstava připomene zřícení ostravského mostu v roce 1886
Výstava v Ostravském muzeu nazvaná Osudový okamžik připomene 130 let starou tragickou událost - zřícení řetězového mostu přes řeku Ostravici. V roce 1886 při nehodě zemřeli čtyři lidé a řada dalších utrpěla zranění. Událost připomenou fotografie i zprávy z dobového tisku a k vidění bude model mostu. ČTK to řekla pracovnice muzea Andrea Weglarzyová. Pád řetězového mostu se stal ve své době velkou událostí v celém tehdejším Rakousko-Uhersku. Dnes se již ale o tragédii moc neví. Změnit to má i výstava, která v Ostravském muzeu začne 4. října. "Atmosféru tragédie, která se ve své době stala mediálně velice známou, mohou návštěvníci vstřebat především díky fotografiím zachycujícím most jen několik minut po jeho pádu a zprávám v dobovém tisku," uvedla Weglarzyová. Atraktivní podle ní bude i model samotného mostu. Výstava dále přiblíží některé jiné významné řetězové mosty v Česku. "Neštěstí, ke kterému došlo před 130 lety v Moravské Ostravě nebylo svého druhu jediné. Popis podobných tragických okamžiků při pádu dalších řetězových mostů tak nabídne zajímavé srovnání," doplnila Weglarzyová.
Do vod řeky Ostravice se most zřítil 15. září 1886. V té době přes něj přecházela jednotným krokem jednotka vojáků. Vojáci most, který nebyl dostatečně udržován, rozkmitali. Právě tato kombinace vedla ke zřícení konstrukce. V té chvíli byly na mostě kromě pěších vojáků také čtyři desítky jezdců na koních, šest desítek civilistů, kteří vítali vojáky, a těžký vůz s uhlím. Při nehodě zemřely dvě ženy a dvě děti. Vozy je přimáčkly k zábradlí.
Sport
Tenistka Petra Kvitová si zahraje o svůj první turnajový titul v sezoně. Bronzová olympijská medailistka z Ria v semifinále deklasovala ve Wu-chanu světovou pětku Rumunku Simonu Halepovou 6:1, 6:2 a v sobotním finále se utká se Slovenkou Dominikou Cibulkovou.
Počasí v sobotu
Skoro jasno až polojasno, zpočátku na severozápadě, během dne postupně i na ostatním území oblačno. Teploty 21 až 25 °C.