Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Szydlová a Sobotka se shodli na odmítnutí azylových návrhů EK

Český premiér Bohuslav Sobotka a polská premiérka Beata Szydlová se shodli na odmítnutí nedávno zveřejněného plánu Evropské komise v azylové oblasti. Na tiskové konferenci po mezivládním jednání ve Varšavě to sdělil Sobotka. Szydlová předsedovi české vlády v této souvislosti poděkovala za jasné vyjádření nesouhlasu s přerozdělováním migrantů v EU. Sobotka řekl, že Evropa by měla hledat body, na kterých je schopna se shodnout. Sobotka už ráno před odletem z Prahy řekl, že visegrádská skupina (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by jako celek měla společně návrhy EK odmítnout. Po konzultacích ve Varšavě chce věc probrat příští týden v Praze při návštěvě slovenského premiéra Roberta Fica a diplomaticky jednat i s Maďarskem.

Čeští a polští ministři probrali V4, dopravu či životní prostředí

Čeští a polští ministři na mezivládních konzultacích ve Varšavě hovořili mimo jiné o budoucnosti visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), která má podle polské premiérky Beaty Szydlové potenciál vytvářet evropskou politiku. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzdvihl i jednání v oblasti dopravy, energetiky a životního prostředí.

ČR zatím nepřevezme z Německa 25 uprchlíků, žádost má prý vady

Česko zatím nepřevezme skupinu 25 křesťanských uprchlíků, kteří byli o víkendu zadrženi v Německu. Německá žádost má zásadní formální nedostatky a není v souladu s evropskou legislativou, uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Německé ministerstvo vnitra reagovalo prohlášením, že podle evropského práva má Česká republika povinnost běžence převzít zpět na své území. Pokud byly v žádosti nedostatky, jsou jen formální, tvrdí Berlín.

MfD: Opozice podala ústavní stížnost proti sněmovní schůzi k EET

Opoziční strany ODS a TOP 09 podaly v úterý k Ústavnímu soudu stížnost proti sněmovní schůzi, na níž vláda prosadila zákon o elektronické evidenci tržeb. Vládní koalice podle nich nepostupovala v úplném souladu s jednacím řádem, když předčasně ukončila rozpravu. Jako stěžovatel v osmistránkovém dokumentu, jehož znění má k dispozici Mladá fronta Dnes (MfD), vystupuje bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice u Ústavního soudu nemůže dosáhnout zrušení elektronické evidence tržeb. Chce ale, aby soud zrušil usnesení, kterými byl zákon přijat.

Babiš: Schodek rozpočtu by měl do 2019 klesnout na 30 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu by měl nadále klesat. Ministerstvo financí plánuje snížit schodek rozpočtu do roku 2019 na 30 miliard korun. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos je naplánován schodek 70 miliard korun a na příští rok připravuje MF rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Babiš dále na bilanční tiskové konferenci uvedl, že koncem letošního roku by státní dluh měl být na stejné úrovni jako loni. Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy Kč na 1,673 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu ovšem loni dluh veřejných financí klesl na 41 procent. Zároveň ve vydané brožuře k úspěchům a plánům MF uvádí, že hodlá využít historicky nejnižších výnosů státních dluhopisů i nadále, a to i k případnému předfinancování roku 2017.

MF plánuje automatické vyměření daně a nový zákon

Ministerstvo financí plánuje, že od roku 2020 zavede automatické stanovení daně podle údajů uvedených plátcem v daňovém přiznání, tzv. samovyměření daně. Cílem je umožnit finančním úřadům více se věnovat kontrolní činnosti a zároveň zjednodušit daňové řízení. Na tiskové konferenci to uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Zároveň chystá nový zákon o dani z příjmu, který by měl daňový systém zjednodušit. Základní myšlenkou opatření je, že daň bude automaticky stanovena ze zákona ve výši, kterou uvedl daňový subjekt ve svém daňovém přiznání. Pokud daňové přiznání nepodá, bude daň stanovena v nulové výši. Při samovyměření daně by odpadlo čekání na to, jak se úřad vypořádá s podaným daňovým přiznáním, uvedla Schillerová. Opatření by podle ministerstva financí měli uvítat například plátci DPH, kteří čekají na stanovení nadměrných odpočtů. Ty by tak měly být vráceny rychleji.

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce bylo 443.109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Zaměstnavatelé nabízeli 117.335 volných míst, což je naopak nejvyšší březnová hodnota od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta a bez práce bylo 525.315 lidí.

Babiš: Zdravotnictví má dost peněz na provoz, ne na investice

České zdravotnictví má podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostatek peněz na provoz, ale nemá je na investice. Důvodem je nehospodárnost, například managament státních a krajských nemocnic není motivován k tomu, aby šetřil, řekl Babiš na tiskové konferenci. Podle něj tak nelze problémy zdravotnictví řešit jen navyšováním plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) považuje výroky ministra financí za výsměch zdravotníkům.

Ministr Babiš upozornil na to, že v letech 2014 až 2015 dostalo zdravotnictví navíc 25 miliard korun, zatímco školství jen čtyři miliardy. Včetně roku 2016 je to pro zdravotnictví podle něj navíc až 33 miliard korun.

Index inkluze: Situace Romů se zlepšuje, propast ale dál zůstává

Podmínky Romů v Česku se za posledních deset let zlepšily. Propast mezi situací příslušníků menšiny a ostatních obyvatel je ale stále veliká. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku. Vyplývá to ze zprávy Indexu romské inkluze za rok 2015. Sestavil ho tým skončeného mezinárodního projektu Dekáda, hodnotil situaci Romů v 11 zemích. Na pátek připadá Mezinárodní den Romů. Podle poslední vládní zprávy o stavu romské menšiny žije v Česku kolem 242.000 Romů. Vláda ve své strategii romské integrace uvádí, že se třetina až polovina z nich potýká s dopady sociálního vyloučení. Počet chudinských domů či čtvrtí, v nichž žijí převážně právě Romové, se za posledních deset let zdvojnásobil.

Kvůli výrokům proti islámskému náboženství míří Konvička k soudu

Státní zástupce obžaloval předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku. Viní jej z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovo uskupení to ve společném prohlášení s Úsvitem - Národní koalicí označilo za pokračování politické kriminalizace. Konvička se podle žalobce přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod dopustil výroky na internetu. Konvičkovi za to hrozí až tříleté vězení.

Šéf vojenské kanceláře Pilc se kvůli prověrce obrátil na soud

Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc se kvůli odebrání prověrky obrátil na soud. Správní žalobu jeho jménem ve čtvrtek podal jeho advokát Daniel Volák. Navrhuje zrušení rozhodnutí o odejmutí bezpečnostní prověrky Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) i jeho následného potvrzení ředitelem NBÚ Dušanem Navrátilem, řekl Volák ČTK. Během procesu podle něj byla porušena Pilcova základní práva.

Nadace Charty 77 udělila Krieglovu cenu sociálnímu centru Klinika

Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016 sociálnímu centru Klinika. Cenu se mu nadace rozhodla udělit za odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc lidem v jakékoli nouzi je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem. Nadace to uvedla v tiskové zprávě. Cena bude slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora. Nadace ji uděluje každoročně od roku 1987, loni ji převzali zástupci divadelního souboru Činoherák Ústí. Kolektiv Kliniky to vnímá jako ocenění boje za skutečnou demokracii a lidská práva všech skupin obyvatel.

Češi jsou podle prestižního oborového magazínu tahouny designu

Jako tahouna globálního designu zmiňuje Českou republiku s šesti dalšími zeměmi titulní strana dubnového čísla nejvlivnějšího design magazínu na světě Wallpaper. K dalším progresivním zemím v oboru podle magazínu patří Dánsko, Německo, Mexiko, Singapur, Velká Británie a USA. V článku jsou zmíněna jména 12 českých designérů, přičemž devět z nich je spojeno s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou (UMPRUM). O úspěchu informuje škola na svém webu. Mezi designéry, o nichž článek informuje, jsou čtyři pedagogové - prorektor školy Jiří Pelcl, který se zabývá designem skla, porcelánu a nábytku, členové studia Olgoj Chorchoj Jan Němeček a Michal Froněk a sklářský výtvarník Rony Plesl. Text k těm, kdo posouvají český design kupředu, řadí i pět absolventů.

Letošní Anifilm začne 3. května, hlavním tématem je migrace

Migrace je hlavním tématem letošního ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. Festival, který 3. až 8. května hostí Třeboň, nese název Kde domov můj? Anifilm představí tvorbu českých rodáků, kteří žijí a tvoří v zahraničí. Přijede i držitel Oscara Jan Pinkava, režisér animovaných filmů. Anifilm promítne stovky snímků, připravené jsou přednášky, výstavy a koncerty, řekla ČTK mluvčí festivalu Gabriela Zajícová. Anifilm, jenž se sloučil s Anifestem a podle odborníků patří mezi deset předních světových přehlídek svého druhu, letos nabídne šest soutěží. K nejsledovanějším patří kategorie celovečerních animovaných filmů pro dospělé diváky a pro děti, následuje mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů a mezinárodní soutěž studentských animovaných filmů. Diváci tak v Třeboni uvidí filmy proslulých autorů, jako jsou například Charlie Kaufman, Adam Elliot, Theodore Ushev či Ihor Kovaljov. Soutěž videoklipů obohatí vizuální zpracování hudebních počinů Keitha Richardse, Davida Gilmoura či kapely The Prodigy.

Do obory na Hukvaldech se vrátila socha lišky Bystroušky

Do obory na Hukvaldech na Frýdecko-Místecku se vrátila socha lišky Bystroušky. Symbol obory loni v květnu ukradli neznámí pachatelé. Obnovený památník skladatele Leoše Janáčka i s kopií bronzové sochy lišky Bystroušky a pamětní deskou byl odhalen v pátek.

Počasí v sobotu

Zataženo. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.