Denní souhrn zpráv

Zaorálek chce s Izraelem prohloubit hospodářskou spolupráci

Česká republika chce nadále prohlubovat hospodářskou spolupráci s Izraelem, zájem má například o železniční zakázky v Izraeli, nákup radaru či školení českých lékařů. Na setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem to prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek(ČSSD). Ministr také řekl, že součástí jeho návštěvy je i příprava společného zasedání izraelské a české vlády, které by se mělo uskutečnit letos v květnu v Praze.

Sobotka v Hollywoodu lobboval za české filmaře

O atraktivitě České republiky jako filmové destinace se dnes premiér Bohuslav Sobotka v Los Angeles snažil přesvědčit zástupce šesti předních amerických filmových společností. Přímo v jedné z filmových hal v srdci Hollywoodu v krátkém projevu vyzdvihl například českou filmovou tradici, množství profesionálů ve filmových profesích či možnost investičních pobídek.

"Máme v České republice už celé generace vynikajících filmových profesí, jako jsou kameramani, filmoví architekti, zvukaři, herci, kaskadéři, hudebníci, technici. Tohle všechno podle mého názoru představuje velké bohatství, kterým Česká republika disponuje," řekl Sobotka představitelům společností Universal Studios, Warner Bros., Walt Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures a Twentieth Century Fox.

Německo irácké křesťany do ČR nevrátilo, Chovanec chce vysvětlení

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří o víkendu odjeli z České republiky, zatím zůstane v Německu. Požádali tam o azyl, který předtím odmítli v ČR. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) uprchlíci opustili ČR protizákonně a Německo je dnes odmítlo vydat zpět navzdory původní platné dohodě. Požádá proto o vysvětlení německého ministra vnitra. O budoucnosti programu přesídlení křesťanských uprchlíků do ČR bude ve čtvrtek jednat vláda.

Iráčané ubytovaní dříve v Okrouhlíku na Jihlavsku se v sobotu vydali autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie a požádala o jejich vydání zpět, které se mělo odehrát dnes ráno. Německá strana ale nejprve předání zrušila bez udání důvodu a až po české výzvě oznámila, že stáhla žádost o předání cizinců do ČR. Vysvětlila to tím, že všichni požádali v Německu o azyl. Uprchlíci uvádějí, že se v Německu nacházejí jejich rodinní příslušníci.

Marksová opět navrhuje zálohové výživné za neplatiče - až 2500 Kč

Až 2500 korun měsíčně by mohl stát poskytovat za neplatiče alimentů jako zálohové výživné. Dostaly by ho rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Po dlužnících by vyplacenou dávku pak vymáhal úřad práce. Plánuje to ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Návrh obrysů zákona se chystá brzy předat vládě. Už loni s podobným záměrem ale v koalici neuspěla. Marksová kritizovala ministerstvo spravedlnosti. Podle ní ke zlepšení situace nic nepodniklo. K zavedení náhradního výživného se vláda zavázala v koaliční smlouvě.

Jez na Labi v Děčíně by podle Ťoka mohl stát v roce 2025

Plavební stupeň na Labi v Děčíně by mohl stát v roce 2025. Řekl to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) po prvním představení nové dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA) veřejnosti. Debata o splavnění Labe pomocí jezů se vede přes 20 let. Význam jediné vodní cesty k moři je podle ministra nejen pro lodní dopravu, ale i vodohospodářský.

Sdružení obcí kritizuje podmínky projektu České pošty

Sdružení místních samospráv vyzvalo vládu, aby provedla revizi projektu Pošta Partner, v rámci kterého Česká pošta převádí pobočky na jiné provozovatele. Jsou mezi nimi například obecní úřady a místní obchodníci. Projekt nemá vyvážené podmínky a některé obce na něj doplácejí, uvedli zástupci sdružení na tiskové konferenci. Mluvčí pošty Matyáš Vitík ČTK v reakci uvedl, že projekt je nastavený vyváženě a je životaschopný. Podle předsedy sdružení Stanislava Polčáka pošta neposkytuje partnerům takovou míru odměny, aby provozování poboček v některých případech nebylo pro obce ztrátové. Smlouvy navíc na obce přenášejí vysokou míru odpovědnosti včetně sankcí.

Bisnode: Firem s vlastníkem v daňovém ráji ubylo na 13.346

Vlastníka v daňovém ráji má nyní 13.346 českých firem, ke konci roku 2015 jich bylo 13.419. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Bisnode. Nejvíce jich bylo loni v Nizozemsku (4194), USA (2990) a na Kypru (2151). Na Seychelách, kde právní firma Mossack Fonseca údajně nejčastěji pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, jich bylo koncem roku 886, na Britských Panenských ostrovech 433 a na Bahamách 41.

ÚOHS pozastavil autobusový tendr hradeckého kraje za 5,6 mld. Kč

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením pozastavil tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce za 5,6 miliardy korun bez DPH. Úterní plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil. ČTK to řekla mluvčí kraje Martina Götzová. Zadávací podmínky tendru, který měl vybrat dopravce pro roky 2017 až 2026, kritizují autobusové odbory. Odboráři, kteří žádají zrušení soutěže, rozhodnutí přivítali. Odbory s výhradami vůči tendru poprvé vystoupily v závěru loňského roku. Kraj po jejich tlaku následně v polovině ledna změnil zadávací dokumentaci tendru například v části řešící odměňování řidičů autobusů a nákladů dopravy a termín otevírání obálek několikrát posunul. Krajem provedené změny v zadávací dokumentaci odbory označily za kosmetické.

ČVUT po 17 letech vývoje představilo ultralehký proudový letoun

Strojaři z Ústavu letadlové techniky Českého vysokého učení technického (ČVUT) dnes v Plané u Českých Budějovic poprvé převedli ultralehký proudový letoun UL 39 Albi. Stroj vážící zhruba 320 kilogramů je podle tvůrců světovým unikátem, který vznikal 17 let. Tvůrci věří, že může nalézt i armádní využití, například by mohl zlevnit výcvik bojových pilotů. Navíc jeho tepelnou stopu nezachytí radar, řekla ČTK Marta Špačková, mediální zástupkyně Fakulty strojní ČVUT, pod kterou Ústav letadlové techniky spadá. Letoun je 7,2 metrů dlouhý, podobné je i jeho rozpětí křídel. Stroj zatím není dostatečně letově prověřený, ale podle svých tvůrců by měl dosáhnout rychlosti až 200 km za hodinu. Nyní ho čeká série zkoušek.

Charita zaplatila z peněz dárců operace dvěma dívkám na Haiti

Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) pomohla na Haiti zajistit operace dvěma čtyřletým dívkám, které byly od narození postiženy deformacemi dolních končetin. Na lékařský zákrok věnovali peníze čeští dárci, kteří přispívají na účet věnovaný obyvatelům jedné z nejchudších zemí světa, řekla dnes ČTK mluvčí ACHO Eva Štefková. Operativní zákrok je podle charitních pracovníků mnohdy jedinou šancí handicapovaných na důstojnější život v tamních podmínkách. Obě děti pocházejí z Gonaives, kde charita dlouhodobě působí. Zaměřuje se mimo jiné právě také na zdravotní péči. Na podzim loňského roku ošetřili v této oblasti její pracovníci na 400 dětí.

Zemřel choreograf a zakladatel Pražského komorního baletu Šmok

Ve věku 88 let v noci na pondělí zemřel choreograf, zakladatel Pražského komorního baletu a jeden z tuzemských protagonistů moderního tance Pavel Šmok. ČTK to sdělila Johana Mücková z Pražského komorního baletu, který Šmok vedl dvě desítky let.

Šmok se narodil v roce 1927 v Levoči v rodině českého stavebního inženýra. V roce 1939 se při vyhlášení Slovenského státu rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v divadle E. F. Buriana, kde hrál. Po absolvování tanečního oddělení pražské konzervatoře pak působil jako sólový tanečník v pražské Armádní opeře a v Plzni. Později se stal šéfem baletu v Ústí nad Labem a tři sezony pracoval i v Ostravě. Roku 1964 se stal spoluzakladatelem samostatného souboru Balet Praha, který měl být "experimentální laboratoří československého baletního umění" a který jako jeden z prvních pronikl i do světa. V roce 1970 přijal Šmok angažmá v Basileji, kde stál v čele baletu po tři sezony. Po návratu do Československa těžce hledal uplatnění. Až v roce 1975 mu byla z pražského Divadla Rokoko nabídnuta spolupráce a začal se rodit Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu následně patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci a postupně se stal i nejznámějším českým tanečním souborem na světě.

Choreografka Kinsky a novinářka Machalická dostanou Řád umění

Choreografka, tanečnice a velká popularizátorka současného tance Marie Kinsky se stane rytířkou Řádu umění a literatury. Insignie jí v úterý v Praze předá francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Stejné vyznamenání obdrží týž den také kulturní publicistka Jana Machalická. Vyznamenání vyjadřuje vděk Francie za trvalou podporu a šíření francouzské kultury, sdělilo ČTK francouzské velvyslanectví.

Uměleckoprůmyslové muzeum otevře svůj nový centrální depozitář

V pražských Stodůlkách se dnes otevře centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea. Mnoho let odkládaná stavba by měla pojmout četné muzejní sbírky a odlehčit tak hlavní budově. Vznikla za dva roky a z programu ministerstva kultury Péče o národní kulturní poklad na ni šlo 315 milionů korun. Muzeum také rekonstruuje své hlavní sídlo, historickou budovu na Starém Městě.

V ČR bylo až 25,8 stupně, leckde byla stanovena nová maxima

Na třech místech České republiky meteorologové naměřili teplotu vzduchu překračující 25 stupňů Celsia. Vůbec nejtepleji bylo v Karviné, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 25,8 stupně. Na několika místech dnes dokonce zaznamenali nejteplejší 4. duben ve více než stoleté historii měření. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu

Sport

Basketbalový trenér Jan Bobrovský získal hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2015. Jednasedmdesátiletý brněnský kouč a bývalý hráč byl oceněn za své celoživotní postoje. Zvláštní cenu klub udělil někdejšímu polskému skokanovi na lyžích Adamu Małyszovi za pomoc českému soupeři na dakarské rallye.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.