Denní souhrn zpráv

Návštěva čínského prezidenta v Praze zahájena

Letadlo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přistálo v pondělí zhruba ve 13:40 na Letišti Václava Havla v Praze. Prezident s početnou delegací bude v Česku tři dny, setká se s nejvyššími ústavními činiteli. Čeká se podpis řady smluv včetně navázání strategické spolupráce. Jde o vůbec první návštěvu prezidenta komunistické Číny v Česku, která vyvolává i protesty. Dnes se Si Ťin-pching setká na zámku v Lánech s českým prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici tam vysadí strom a odkryjí pamětní tabulky. V plánu je společná večeře. Hlavní program čínského prezidenta se uskuteční v úterý. Čeká ho oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a jednání se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedy obou parlamentních komor. Z Prahy odletí Si Ťin-pching ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter. Česko a Čína vedle navázání strategické spolupráce podepíšou různá memoranda a různé dohody. Zeman už dříve uvedl, že očekává další investice v objemu zhruba 45 miliard korun.

ČR se podle Zemana vymanila z vlivu USA a EU

Prezident Miloš Zeman kritizoval v rozhovoru s čínskou televizí CCTV politiku minulé české vlády. Podléhala podle něj Spojeným státům a Evropské unii. Zeman rozhovor týkající se česko-čínských vztahů poskytl před nadcházející návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR. "Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku," sdělil prezident Zeman.

Český premiér Bohuslav Sobotka v písemných odpovědích na otázky televize CCTV vyjádřil naději, že se ČR stanem pro Čínu středoevropským finančním a leteckým centrem. Těší se prý také na rozvoj spolupráce s Čínou v oblastech financí, zdravotnictví, sportu a vzdělání. Sobotka v odpovědích na otázky uvádí, že prioritou jeho vlády je prohloubení vztahů s Čínou. "Minulé dva roky jsme se intenzivně zabývali posílením česko-čínských vztahů a toto úsilí nyní začíná přinášet plody," citovala televize ze Sobotkových odpovědí.

Politici kritizují Zemanovo hodnocení česko-čínských vztahů

Jako odpudivá a servilní, ale třeba i pravdivá hodnotí oslovení čeští politici slova prezidenta Miloše Zemana o vztazích České republiky a Číny a o tom, že bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS) velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Kritiky se Zeman dočkal z řad pravicové opozice nebo hnutí ANO, postavili se za něj naopak komunisté. Vyplývá to z dnešních vyjádření politiků pro ČTK. "ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR," řekl dnes ČTK Miroslav Kalousek, který byl v Nečasově vládě ministrem financí. "Že to je Číňanům úplně jedno, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl zahraniční obchod s Čínou v letech, kdy ministrem zahraniční byl Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nám to ale jedno být nesmí, protože hlava státu se těchto odpudivých výroků dopouští zcela záměrně," uvedl také šéf opoziční strany TOP 09. Zahraničněpolitický mluvčí hnutí ANO a europoslanec Pavel Telička ČTK napsal, že je mu ze slov hlavy státu úzko. "Především z těch, kdy chladnokrevně až téměř vypočítavě mluví o našich klíčových spojencích a EU, jejíž součásti jsme a kterou máme možnost zevnitř ovlivňovat," poznamenal. "Nejde asi ani tak o ostudnou neznalost prezidenta, ale spíše ostudnou servilitu vůči Číně. Přitom v roce 1996 se na adresu Číny vyjadřoval krajně nevhodně až nechutně. Tady už končí důvěryhodnost," napsal také.

Jako jediný z předních politiků se za Zemana jasně postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda Nečase podle něj vůbec nehledala český národní zájem a byla spíše zcela závislá na příkazech z USA. Současné vládě zase podle něj chybí jasné vymezení vůči zcela chybné migrační politice Evropské unie. Přál by si prý, aby byla česká vláda schopna zajistit stejně právo na rozvoj takovému procentu lidí jako čínská vláda.

Kvůli čínskému prezidentovi jsou v ulicích Prahy stovky policistů

Historicky první návštěvu čínského prezidenta v Česku doprovázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která ještě umocnily nedávné teroristické útoky v Bruselu. V ulicích Prahy jsou tak navíc stovky policistů i příslušníků české armády. Vyplývá to z informací Policie ČR i ze zjištění zpravodajů ČTK. Prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí dnes kolem 14:00 hodin. Policisté se samopaly stojí například před čínskou ambasádou, na Dejvickém náměstí, u metra Hradčanská nebo v okolí Pražského hradu. Zvýšený počet motorizovaných i pěších policejních hlídek je ale patrný po celém centru hlavního města. Řidiči proto musí počítat s krátkodobými omezeními na území hlavního města a také na trase do Lán, kam čínský prezident dnes odpoledne zamíří na setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. V Lánech je dnes uzavřen zámecký park a několik přilehlých ulic. Nad Pražským hradem, Úřadem vlády a zámkem v Lánech policie vyhlásila bezletové zóny. Ty jsou povinni respektovat i zástupci médií a zákaz letu v těchto oblastech platí i pro drony a jiná obdobná zařízení.

Český pár zadržený na Srí Lance je na svobodě, asi dostane pokutu

Oba Češi, které o víkendu zadržela policie na Srí Lance kvůli podezření z pašování vzácných rostlin, již byli propuštěni. Nyní na ostrově čekají na uložení trestu. ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle ní případ zřejmě skončí pokutou. Čeští manželé byli zadrženi v sobotu večer na letišti v Kolombu. Podle srílanského zpravodajského portálu DailyMirror u nich policie našla několik zakuklených housenek a vzácných rostlin. Oba Češi proto skončili ve vazbě. Ženu úřady propustily na kauci už o víkendu, jejího manžela dnes ráno. Podle Lagronové se oba mohou volně pohybovat po Srí Lance, kde musí ještě jeden až dva dny vyčkat na rozhodnutí příslušných orgánů o trestu. "Očekáváme, že by měli dostat peněžitou pokutu," uvedla mluvčí české diplomacie. Srílanský portál AniNews v neděli poznamenal, že osobě, která poruší místní zákony na ochranu flóry a fauny, hrozí pokuta až 500 rupií (asi 84.500 Kč), až šest měsíců vězení, nebo oba tresty současně.

Ministerstvo chce snížit počty divokých prasat na polovinu

Ministerstvo zemědělství by chtělo do roku 2030 snížit počty divokých prasat v ČR na polovinu. Snížit by se měla i populace lišek. Ministerstvo to plánuje ve svém strategickém dokumentu, který má ČTK k dispozici. Podle mluvčího ministerstva Hynka Jordána chce ministerstvo dokument, jehož znění ještě není konečné, předložit vládě ke schválení v polovině dubna. "Právě finalizujeme připomínky k tomuto dokumentu. Předpokládáme, že bychom strategii na vládu předložili v polovině dubna," řekl ČTK Jordán.

Počet prasat by se měl snižovat postupně. Díky změně ve vyhlášce se již prodloužila doba lovu divokých selat. Novela počítá se sankcemi v hodnotě až 200.000 korun za nedodržení plánu lovu. Zemědělci pak budou muset mít na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce 12 m, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila. O více než polovinu by se měly do roku 2030 snížit počty lišek.