Denní souhrn zpráv
Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek má být 100 mld
Vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve Sněmovně svůj první státní rozpočet. Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli. Schválený rozpočet dostane k podpisu prezident republiky. Pro rozpočet hlasovalo 106 poslanců, 48 jich bylo proti. Hlasovala pro něj celá vládní koalice, opozice byla proti kromě KSČM, která se zdržela. Z opozičních poslanců hlasoval pro rozpočet pouze Jaroslav Holík z klubu Úsvitu.
Sněmovna schválila návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka a přidala 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Stejně tak Sněmovna schválila návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na přesun 200 milionů korun z dávek státní sociální podpory na investice v sociálních službách. Poslanci také přidali šest milionů korun na řešení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu a 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu. Neprošel například návrh na přesun miliardy korun do sportu, na přesun 400 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů korun na hudební festivaly. Většina poslanců odmítla i návrh, který odebíral prezidentu republiky 1,5 milionu korun na zahraniční cesty a přesouval je na ministerstvo školství na protidrogovou politiku. Ministerstvo dopravy nedostane 355 milionů navíc na poplatky na programy Evropské kosmické agentury a Technologická agentura nedostane 525 milionů navíc na výzkum. Neprošel ani návrh místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové, která chtěla přidat 300 milionů korun na filmové pobídky.
Babiš doufá, že se mu plánovaný schodek 100 mld. Kč podaří snížit
Rozpočet na příští rok, který schválila Sněmovna, umožní podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) naplnění vládních priorit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) doufá, že se mu podaří předpokládaný deficit 100 miliard korun v průběhu roku snížit. Šéf opozičního klubu TOP 09 a STAN Miroslav Kalousek označil rozpočet za projídací.
Vládě se prý vždy nedaří přijímat kroky na ochranu lidských práv
Vládě se nedaří přijímat vždy všechna opatření na podporu lidských práv, k nimž se zavázala ve svém programu. Týká se to třeba kroků k zajištění rovných šancí pro ženy a muže. Novinářům to při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). ČR má pak v EU také problém kvůli odsouvání romských dětí do takzvaných zvláštních škol. Podle Dienstbiera by situaci měla napravit chystaná novela školského zákona a další opatření. Bude navrhovat, aby se příloha o vzdělávání pro děti s lehkým mentálním postižením zrušila a školáci se podle ní od příštího školního roku už neučili, ale měli běžné osnovy.
Prezident Zeman jmenoval Davida Uhlíře ústavním soudcem
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem advokáta Davida Uhlíře. Ústavní soud tak má opět všech 15 členů. Šedesátiletého Uhlíře, který je odborníkem na občanské právo, prezident sám na funkci navrhl. V Ústavním soudu si totiž přál vedle dalších expertů také advokáta. Dosavadní místopředseda České advokátní komory ve funkci nahradil soudkyni Ivanu Janů. Její mandát skončil v polovině září.
Hovory z Lán zůstanou v původní podobě, změny Zeman odmítl
Rozhlasový pořad Hovory z Lán bude nadále vysílán živě. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ČTK a Českému rozhlasu řekl generální ředitel ČRo Peter Duhan. Předtáčení nebo zpoždění pořadu, v němž na počátku listopadu prezident hovořil vulgárně, Zeman podle Duhana odmítl.
ČR by měla přijmout uprchlíky se Sýrie, doporučuje vládě konvent
Česko by mělo přijmout několik desítek rodin syrských uprchlíků, zvýšit podíl na fungování institucí věnujících se migraci, zapojit se do evropských diskuzí o řešení přílivu migrantů, zajistit integraci azylantů do české společnosti a vést s ní o imigraci debatu. Tato doporučení dává vládě kulatý stůl Národního konventu o EU v oblasti migrace. Jeho závěry představil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. Oba zdůraznili, že současný příval uprchlíků z Afriky a Blízkého východu do Evropské unie je novým trendem, na který se bude muset unie i jednotlivé členské země připravit. EU jen letos očekává přijetí půl milionu žádostí o azyl, což je nejvíce od válek na Balkáně v 90. letech minulého století. Téměř polovina z žádostí směřuje do Německa.
Daňové změny:Rodiny s dětmi dostanou více peněz, paušály se omezí
Od ledna se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost. O změnách od příštího roku rovněž informovalo ministerstvo financí na internetu. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů.
Testy ČNB: Banky jsou dostatečně odolné vůči negativním šokům
Bankovní sektor v Česku je dostatečně odolný vůči případným negativním šokům. Vyplývá to z výsledků zátěžových testů bankovního sektoru, které zveřejnila ČNB. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v zátěžovém scénáři, který hypoteticky předpokládá silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí. Hlavním zdrojem odolnosti sektoru je jeho vysoká kapitálová přiměřenost, která ke konci září 2014 přesáhla 18 procent, uvedla ČNB.
Z muničního areálu ve Vrběticích se ozval výbuch i ve středu dopoledne
Z areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, se v noci na středu ozvalo několik slabých výbuchů. Další středně silný se ozval ve středu po 10:00. Plánovaná asanace areálu se proto odkládá, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V areálu byl před nocí na středu několik dnů klid, předtím se náhodná detonace naposledy ozvala v pátek kolem 20:15. Podle mluvčí je situace podobná té po říjnovém výbuchu, kdy se z muničního skladu číslo 16 několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené výbuchy. Podle ministra vnitra Milana Chovance(ČSSD) vybuchuje munice vyhozená po výbuchu druhého skladu. Ministr očekává, že menší exploze budou ještě nějakou dobu pokračovat. Další evakuace přilehlých obcí ale podle něj není potřeba.
Chovanec: Počet policistů na kontrolu munice se má zdvojnásobit
Počet policistů kontrolujících munici, kterých je nyní 54, by se měl do budoucna přinejmenším zdvojnásobit. Stoupnout má také počet kontrol munice, kterých je nyní asi 500 ročně. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který chce tento i další návrhy představit 22. prosince na zasedání Bezpečnostní rady státu.
Česko vydá ročně na demenci 39 mld. Kč, trpí jí na 150.000 lidí
Ročně 39 miliard korun vydá Česko na náklady spojené s demencí. Trpí jí 143.000 Češek a Čechů, do konce roku by jich mohlo být 154.000. V roce 2023 jejich počet vzroste na 200.000 a v roce 2036 bude demencí postiženo 300.000 lidí. Se stárnutím populace nemocných přibývá, přesto Česko nemá dosud vládou schválený plán boje proti demenci. Podstatnou část péče stále zajišťují rodiny, řekla novinářům spoluautorka Zprávy o stavu demence 2014 primářka Gerontocentra Iva Holmerová. Česká alzheimerovská společnost, která pomáhá lidem s demencí i jejich rodinám, zmapovala v ČR vůbec poprvé stav péče v číslech a faktech. Zjistila, že jen čtvrtina lidí s demencí (26 procent) využívá ambulantní zdravotní péči, necelých šest procent zdravotní péči lůžkovou. Pětina (19 procent) bydlí v domovech pro seniory a přes šest procent v domovech se zvláštním režimem, kterých je v Česku 268 s 10.000 lůžky, dalších 40.000 lůžek je v domovech pro seniory.
Chtěli bychom být schopni restaurovat lidské tělo, řekl Pomahač
Plastický chirurg Bohdan Pomahač, který se při působení v USA proslavil transplantacemi obličeje a rukou, by chtěl rekonstrukční transplantace rozšířit na další části těla. Chtěli bychom být schopni v podstatě restaurovat lidské tělo, řekl novinářům. Z bostonské nemocnice v úterý večer přiletěl na několik dní do Česka, aby se zde zúčastnil vzdělávacího sympozia plastické a rekonstrukční chirurgie pořádaného Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a převzal Cenu Nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě. "Díváme se potenciálně na transplantování dolních končetin, břišní stěny a tak dále," řekl Pomahač. Jeho tým pracuje na tom, aby náročné transplantace přinesly pacientovi co nejvíce pozitiv a naopak byly co nejlépe vyváženy negativní aspekty, které spočívají především v celoživotní léčbě medikamenty na potlačení imunity. V sobotu na dvacátém ročníku vzdělávacího sympozia, jehož koordinátorem a odborným garantem je známý český plastický chirurg Jan Měšťák, bude přednášet o zkušenostech a nejnovějších vědeckých poznatcích v této oblasti. "Rekonstrukční transplantace se stává poměrně stabilním prvkem v repertoáru našich operací pro nejvíce postižené pacienty a myslím, že to bude pokračovat," poznamenal.
IKEM provedl letos už 112 transplantací jater, sedm u dětí
Nejvyšší počet jaterních štěpů transplantovali letos v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). K dnešku 112, je to oproti době před deseti lety téměř dvojnásobek. Mezi transplantovanými je i sedm dětí. Novinářům to řekl ředitel IKEM Aleš Herman. K úspěchu podle něj přispělo hlavně zavedení nových metod, především tzv. splitu, kdy se játra dárce použijí pro dva nemocné. Umožnilo to zkrátit čekací doby u dětí z jednoho roku na měsíc. Za dva roky tak pomohli 15 dětským pacientům od čtyř měsíců do 17 let.
Pohřebiště v Ďáblicích by mělo být prohlášeno národní památkou
Hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích by mělo být národní kulturní památkou. Premiéra a vládu k tomu vyzvaly organizace sdružující politické vězně. Nacházejí se zde podle odhadů ostatky minimálně 2800 popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje. Žádají také o identifikaci a exhumaci ostatků konkrétních osob a jejich důstojné pohřbení. Vyplývá to z dopisu Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který má ČTK k dispozici. Sdružení se obracejí na Sobotku v Den lidských práv, aby se nezapomnělo na oběti zločinů nacistické a komunistické zlovůle.
Vánoční stromy na náměstích začaly pomáhat dětem před 90 lety
Každý rok se v adventním čase na náměstích rozsvítí vánoční stromy, pod nimiž se konají sbírky na charitu. Lidé příspěvkem do kasičky či dárkem pro opuštěné děti pokračují v tradici, kterou před 90 lety 13. prosince založil v Brně spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Z výtěžku sbírek pod prvními vánočními stromy v Brně byl v moravské metropoli postaven dětský domov Dagmar, jehož otevření v prosinci 1929 se ale Těsnohlídek nedožil.
Severní bílí nosorožci se prý už nedokážou přirozeně rozmnožit
Tři vzácní severní bílí nosorožci ze Zoologické zahrady Dvůr Králové, kteří od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, prý s největší pravděpodobností nebudou schopni přirozeného rozmnožení. Agentuře AP to sdělili zástupci parku. Hrozí tak vymření druhu, který už čítá jen posledních šest jedinců. Podle zástupců rezervace Ol Pejeta je druh podle posledních veterinárních vyšetření odsouzen k záhubě, pokud se nepřistoupí k vědeckému řešení problému. V úvahu prý přichází in vitro fertilizace, tedy takzvané oplodnění ve zkumavce, nebo genetická metoda rozmnožení druhu.
Počasí ve čtvrtek
Oblačno až zataženo, se srážkami sněhovými nebo smíšenými. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.