Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO ve vládě končí, předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš novinářům řekl, že Prachař nabídl rezignaci a předsednictvo ANO ji akceptovalo. Hnutí ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok, řekl Babiš. Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s neuspokojivým stavem resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky. Prachaře v minulých týdnech kritizovala opozice i koaliční partneři mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odcházející ministr novinářům řekl, že v oblasti dopravy se hodně věcí podařilo, třeba zahájení výstavby nedokončeného úseku dálnice D11. Babiš připustil, že výběr Ťoka do čela resortu dopravy bude pravděpodobně kritizován za možný střet zájmů. Podle něj ale jde o vhodnou volbu.

Ťok: Úkolem nového ministra bude stabilizace ředitelství silnic

Hlavním úkolem pro nového ministra dopravy bude stabilizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se potýká s personální nestabilitou. Na setkání s novináři to řekl kandidát za hnutí ANO a dlouholetý šéf stavební společnosti Skanska Dan Ťok. Zároveň uvedl, že už má pro jednotlivé posty v oboru vybrané vlastní kandidáty, konkrétní jména ale zatím neuvedl.

Vláda zruší k lednu 2016 druhý penzijní pilíř

Vláda rozhodla o zrušení druhého penzijního pilíře, skončí k lednu 2016. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky byl druhý pilíř, který prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS), pro většinu občanů nevýhodný a zájem o něj byl mizivý. Lidé by měli dostat vloženou částku zpět do konce roku 2016.

Vláda zastavila transformaci pošty na akciovou společnost

Vláda zastavila transformaci České pošty ze státního podniku na akciovou společnost. Informoval o tom v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka. Podniku se tak mají uvolnit ruce pro nakládání s majetkem. Bude moci například prodávat zbytný majetek a získané peníze investovat. "Vláda dnešním rozhodnutím udělala ve věci České pošty významný krok k tomu, aby nedocházelo k rušení poboček, k propouštění zaměstnanců a k tomu, aby pošta dál garantovala občanům své služby," uvedl Sobotka. Podle něj rozhodnutí umožní ekonomicky, personálně i systémově podnik stabilizovat. O zastavení transformace měl kabinet rozhodovat již v září. Návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ale tehdy narazil u šéfa financí Andreje Babiše (ANO), kterému se nelíbilo, že by pošta měla dostávat dotace z rozpočtu. Babiš se minulý týden sešel s generálním ředitelem pošty Martinem Elkánem a slíbil, že zastavení přeměny na akciovou společnost nebude bránit.

Zemanovo ocenění Gorbaněvské bylo asi nepoctivé, míní její syn

Pokud prezident Miloš Zeman nedokáže říct ani jedinou větu na obranu ruských politických vězňů, bylo jeho vyznamenání ruské disidentky Natalji Gorbaněvské zřejmě nepoctivé, míní syn Gorbaněvské Jaroslav. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Zeman poslal v minulých dnech synovi Gorbaněvské dopis. K otázce politických vězňů se v něm vyjádřil a požádal ho o informace "o případných politických vězních" v Rusku, uvedl mluvčí.Podle Ovčáčka Zeman osobním dopisem synovi disidentky reagoval na jeho otevřený dopis.

Překladatelka a básníčka Gorbaněvská byla jednou z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Zeman ji za to 28. října vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy I. stupně.

NS potvrdil podmínku za zastavení dodávek vody a tepla do bytu

Spory s nájemníky nesmí majitelé bytů řešit přerušením dodávek tepla či vody, jinak jim hrozí trest. Omluvou podobného postupu není ani případná problematičnost nájemníka, vyplývá z rozsudku Nejvyššího soudu, který odmítl dovolání ženy z Německa. Teplo a vodu nezajistila nájemnici v domě na Chebsku. Další nájemníky tímto způsobem vypudila. Podobné případy se v agendě Nejvyššího soudu čas od času objevují, přičemž obvykle se soud staví za nájemníky. Aktuální kauza je ale výjimečná délkou problematického nájemního vztahu. Majitelka vodu a teplo podle verdiktu nezajišťovala nejméně v letech 2004 až 2012, přičemž navíc ještě v roce 2010 požadovala vyšší nájemné.

V centru Prahy je zatím na 17. listopad ohlášeno 23 shromáždění

Pražský magistrát eviduje 23 shromáždění, která se mají konat 17. listopadu. Největší akce v den, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, by se měla konat na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé očekávají až 30.000 lidí. Shromáždění se mají konat i na dalších místech v Praze, například na Jungmannově a Betlémském náměstí nebo na piazzetě Národního divadla. Praha zatím žádnou akci nezakázala. Nejvyšší počet účastníků magistrátu nahlásila obecně prospěšná společnost Opona, které pořádá akce s názvem Oslava 25 let svobody. Její součástí je studentská akce "Díky, že můžem!" na Národní třídě a velký koncert Znovu89 na Václavském náměstí pořádaný Českým rozhlasem.

Švejnar: Lidská práva lze skloubit s prosazováním ekonomiky

Prosazování lidských práv je možné podle ekonoma Jana Švejnara skloubit s ekonomickými zájmy České republiky. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Kritizoval tuzemskou vládu za to, že podle něj někdy prosazuje politiku, která není v souladu s Evropskou unií. Vadil mu například její váhavý postoj při schvalování protiruských sankcí. Na dotaz, zda je možné v zahraniční politice skloubit prosazování ekonomických zájmů s obhajobou lidských práv, Švejnar řekl: "Zastávám tento názor. Je to naše tradice. Když se podíváme, jak funguje většina demokratických zemí, tak je to přesně tak." Podle něj například ministři západních zemi se svými čínskými protějšky nejprve mluví o lidských právech a teprve poté o obchodu. Připomněl také aktivitu Německa při osvobození bývalého oligarchy Michaila Chodorkovského, který byl loni propuštěn z ruského vězení.

Začal soud s lékařem Bartákem, prý plánoval vraždy, vinu odmítá

V Liberci začal soud s lékařem Jaroslavem Bartákem. Podle obžaloby plánoval vraždy tří lidí a vydírání dalších tří, aby se pomstil za své předchozí odsouzení. Barták při své výpovědi vinu odmítl. Od loňského roku si odpykává dvanáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Nyní mu hrozí 15 až 20 let. Soud bude pokračovat ve čtvrtek výpověďmi svědků a znalců. Podle obžaloby plánoval Barták vraždy loni na podzim ve Vazební věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz z Teplic Eugen Freimann. Vraždy měl podle spisu zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává desetiletý trest za ozbrojenou loupež. Barták podle obžaloby zároveň plánoval, že vydíráním získá přes 80 milionů korun, které mu pomohou k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska. Podle Bartáka šlo o debaty v alkoholovém opojení, které nemyslel vážně.

Před 25 lety byla svatořečena Anežka Česká

Před 25 lety svatořečil papež Jan Pavel II. českou princeznu Anežku Přemyslovnu. Dcera Přemysla Otakara I. Anežka se tak stala první českou světicí od roku 1720, kdy byl kanonizován Jan Nepomucký. Svatořečení ve Svatopetrské katedrále v Římě se, ještě v době komunistického režimu v Československu, účastnilo téměř 10.000 poutníků z Československa a 8000 z Polska (za svatého byl týž den prohlášen i polský bratr Albert). Obřadu byl přítomen i kardinál František Tomášek a československá vládní delegace, vedená ministrem kultury Milanem Kymličkou.

Projekt čínského Krtka vzbuzuje negativní reakce filmařů

Stále větší respekt světových festivalů a galerií získávají nezávislí mladí čínští animátoři a režiséři tvořící vně i uvnitř Čínské lidové republiky. Zato oficiální čínská animovaná tvorba se potýká s kopírováním japonských a amerických vzorů a nerentabilní nadprodukcí, řekl ČTK programový ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Pavel Horáček. I proto má obavu o osud nových dílů s legendárním Krtkem, které začala natáčet čínská televize CCTV. "Oficiální čínská animovaná filmová tvorba je nezajímavá jak výtvarným zpracováním, tak i příběhy," uvedl Horáček. Letošní Anifilm v Třeboni se zaměřil právě na čínskou nezávislou animaci, jeden z jejích čelných představitelů Chaj-ang Wang byl členem poroty. Koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů s animovaným Krtečkem populárním i ve světě podepsala koncem října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně autorova vnučka Karolína Milerová. Zaštiťuje se tím, že na projektu, ve kterém má Krtka doplnit čínská panda, se podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků".

Obraz od Toyen se na aukci v Londýně nakonec neprodal

Surrealistický obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa, který podle původních odhadů mohl na londýnské aukci děl meziválečné avantgardy vynést až milion liber (35 milionů Kč), se nakonec neprodal. Nejvyšší nabídka na rozměrné plátno ze sbírky amerických manželů Roye a Mary Cullenových zněla na 520.000 liber (asi 18 milionů korun), což ale na prodej nestačilo. Za nejvyšší sumu se tak vydražil obraz Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny, jehož cena dosáhla 146.500 liber (5,1 milionu korun) s aukční přirážkou. Aukční síň Sotheby's ve středu nabízela české umění i v předcházející šířeji zaměřené dražbě - největší úspěch během ní sklidil obraz Otakara Kubína, který se prodal za 170.500 liber (téměř šest milionů korun) s aukční přirážkou.

V Opavě je k vidění meč posledního Přemyslovce

Návštěvníci opavského Slezského zemského muzea budou mít v následujících měsících možnost vidět dva unikátní exponáty. V expozici je už nyní meč posledního Přemyslovce Valentina Hrbatého, později v ní přibude dukát Přemka Opavského, který do Opavy zapůjčilo Národní muzeum v Praze. Výstava nazvaná Země a její pán potrvá do 23. března. ČTK to řekla Pavla Dluhoschová, mluvčí muzea, které letos slaví 200 let své existence. "Země a její pán je jedna ze stěžejních výstav, kterou Slezské zemské muzeum završí svůj jubilejní rok," řekla. Expozice se zaměřuje na správu Slezska od středověku až do roku 1918. "Ukazuje, jaký odkaz tu zanechaly nejen významné panovnické rody, ale i aristokracie, církevní představitelé a také reprezentanti měst a venkova," uvedla její autorka Ilona Matejková Peterková.

Zlínská galerie vystaví poválečné baťovské plakáty Zdeňka Hyblera

Poválečné plakáty obuvnické firmy Baťa z dílny výtvarníka Zdeňka Hyblera vystaví Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Výstava absolventa baťovské Školy umění a pozdějšího vedoucího propagačního oddělení představuje výjimečnou a dosud neprezentovanou část tvorby výtvarníka, který se do historie města zapsal především jako dlouholetý scénograf a šéf výpravy zlínského divadla, řekla ČTK mluvčí galerie Marika Blažková. Výstava začne v úterý, potrvá do 4. ledna.

Počasí

Převážně zataženo, místy s deštěm nebo mrholením. Teploty 10 až 16 stupňů Celsia.