Denní souhrn zpráv
Čeští vojáci v Afghánistánu byli opět několikrát terčem útoků
Čeští vojáci v Afghánistánu byli v uplynulém měsíci několikrát terčem útoku. Napadeni byli střelbou z lehkých i protitankových ručních zbraní, žádný z vojáků nebyl při incidentech zraněn. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Přetrvávají také raketové útoky na základnu Bagrám, kterou 2. strážní rota hlídá. Česká jednotka před měsícem zaznamenala největší ztráty v historii české armády. Při sebevražedném atentátu padli během hlídky u základny Bagrám čtyři vojáci, další pak zemřel po převozu do nemocnice v Česku.
Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů pokračovala v růstu
Tuzemská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla v průměru mezičtvrtletně zhruba o 0,3 procenta a meziročně přibližně o tři procenta. Pozitivně by měl k růstu přispět průmysl i spotřeba, uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí 2014 ve čtvrtek 14. srpna. V prvním čtvrtletí HDP vzrostl meziročně o 2,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta.
EY: Na 57 procent firem pocítilo po intervenci růst nákladů
Na 57 procent tuzemských podniků pocítilo zvýšení nákupních nákladů v důsledku změn kurzu eura vůči koruně za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila poradenská společnost EY ve spolupráci s Českou asociací nákupu a prodeje. Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Kurz klesl postupně až o dvě koruny na současných 27,80 Kč/EUR.
Na obnovitelné zdroje šlo i přes omezení podpory meziročně víc
Na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) šlo v prvním pololetí více peněz než vloni za stejné období. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Zatímco loni bylo za prvních šest měsíců vyplaceno 18,1 miliardy korun, letos dosáhla částka 21,7 miliardy korun. Drtivá většina nově postavených výroben přitom od začátku tohoto roku nemá na podporu nárok. Podle odborníků podpora vzrostla kvůli počasí, ale i růstu výkupní ceny, která je garantovaná starším elektrárnám.
Analytik: Do Chorvatska letos vyjede až o 10 pct. méně Čechů
Do Chorvatska letos vycestuje až o deset procent méně Čechů, zejména individuálních turistů. Odhaduje to poradenská společnost Mag Consulting. Důvodem poklesu jsou komplikace v dopravě, nárůst cen a nové poplatky. Dopravu českým turistům krátce po výjezdu komplikují rozsáhlé opravy na dálnici D1 a fronty, které se tvoří na hranicích Slovinska a Chorvatska, kde stále pokračují pasové kontroly. Dalším důvodem poklesu výjezdů českých turistů do Chorvatska je zpoplatnění některých služeb. "Mnohé chorvatské pláže zavedly například poplatek za sprchy na plážích, kdy jedno osprchování stojí dvě chorvatské kuny. I když se tato částka zdá nevýznamná, u čtyřčlenné rodiny s malými dětmi není zcela zanedbatelná," upozornil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Problémem jsou také rostoucí ceny v obchodech, dodal.
V Praze se sešli mistři joja, světový šampionát vyhrál Američan
Pražské mistrovství světa v jojování, tedy v ovládání známého joja, zná vítěze. Hlavní kategorii vyhrál Američan Gentry Stein před dvěma Japonci - Takešim Macurou a Iorim Jamakim. ČTK o tom za organizátory informovala Marie Kordovská, podle níž bude příští šampionát právě v Japonsku. Nejlepší Čech Václav Kroutil se umístil na 13. místě.
Metalový Brutal Assault vidělo 14.500 lidí
Na metalový festival Brutal Assault v Josevě na Náchodsku letos přijelo 14.500 lidí, zhruba o 500 více než loni. Podle pořadatelů šlo o nejvydařenější ročník v historii akce. Největší ohlas měly americká skupina Slayer, finská kapela Children of Bodom nebo české uskupení Krabator. ČTK to řekl Tomáš Karlík z pořádající agentury. Na čtyřdenní festival tvrdé muziky jezdí většina návštěvníků ze zahraničí, na 19. ročník přijelo odhadem 75 procent cizinců, převážně z Polska, ale i Německa, Austrálie, Jižní Ameriky či Indie.
Profesionálové ukazovali v Roztokách záchranu vodáků
Hasiči i další profesionálové při cvičné akci předvedli v Roztokách u Křivoklátu záchranu vodáků. Při ukázkách zasahovaly čluny hasičů i policejní vrtulník, návštěvníci se mohli seznámit i se způsoby laické pomoci při nehodách na vodě, které jim organizátoři přiblížili také prostřednictví soutěží. Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který byl jedním z organizátorů akce, ČTK řekl, že většinou umí první pomoc poskytovat spíše ti, kteří na vodu jezdí aktivně, rekreační vodáci si podle něj často myslí, že se zásady učit nemusí. V předchozích pěti letech zemřelo na českých jezech průměrně deset lidí ročně. Nebyli to jen vodáci, ale i plavci nebo turisté, kterým třeba spadl do řeky batoh a snažili se jej vylovit, uvedl Ptáček. Letos podle něj zahynulo v ČR i v zahraničí šest českých vodáků, dva zemřeli v dubnu na řece Lubině v Moravskoslezském kraji a jeden v červenci na jezu Radošov na Ohři na Karlovarsku. Od roku 2010 se po zavedení některých bezpečnostních opatření ve spolupráci s povodími a hasiči počet úmrtí na českých jezech snižuje. Klesá i počet zásahů, výjimkou byl loňský rok, kdy byly povodně.
Český čtyřkajak má po dvou evropských titulech také ten světový
Čtyřkajak v sestavě Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba vyhrál kilometrový závod na mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Česká posádka se dočkala po dvou evropských titulech premiérového světového zlata a na MS vylepšila loňské druhé místo. Dostál vybojoval v Moskvě už druhý titul.
Kanoista Fuksa má z MS druhou medaili, bronz na pětistovce
Kanoista Martin Fuksa vybojoval na mistrovství světa v rychlostní kanoistice bronz v závodě na 500 metrů. Po sobotním stříbru z kilometrové trati získal v Moskvě druhou medaili a zkompletoval sbírku české výpravy na šampionátu, které zatím vévodí zlato kajakáře Josefa Dostála. Závod suverénně vyhrál Brazilec Isaquias Queiroz, Fuksa v závěru těsně prohrál ještě s Němcem Sebastianem Brendelem.
Severozápadu Čech hrozí bouřky večer, Moravě a Vysočině v pondělí
Severozápadu Čech hrozí od nedělního večera silné bouřky, od pondělního odpoledne se objeví na Vysočině a na Moravě, varují meteorologové. Silné bouřky působily zejména v Olomouckém kraji škody už v sobotu. Hasiči zasahovali většinou u popadaných stromů. V Olomouckém kraji byla nejvážnější situace ve Šternberku, kde silný vítr utrhl dvě střechy. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od nedělních 20:00 do pondělních 04:00 pro Karlovarský, Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj. Od pondělí 11:00 do 23:00 téhož dne se vztahuje na kraje Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.
Počasí v pondělí
V Čechách zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Postupně na západě a severozápadě jen ojediněle přeháňky a místy až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až polojasno, od západu postupně zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28 °C.