Rakouští poslanci se českých kolegů ptali na Temelín

Rakouští poslanci se během návštěvy svých českých kolegů ve Vídni zajímali především o českou energetickou koncepci a o jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín. "Informovali jsme o tom, že otázka Temelína je pro nás věc, která je vyřešena formou mezinárodních dohod; ty jsou plněny. Tím pádem považujeme tu věc u nás za vyřízenou" řekl ČTK poslanec Pavel Hrnčíř (ODS).

Hrnčíř, který navštívil Vídeň spolu s dalšími členy Výboru pro veřejnou správu, regionální politiku a životní prostředí Poslanecké sněmovny, dále uvedl, že s rakouskými poslanci česká delegace diskutovala i o zákonech souvisejících se životním prostředím a o české energetické koncepci.

"Z naší strany existuje obava, že se budou stavět nové reaktory," řekla ČTK místopředsedkyně Zelených Eva Glawischnigová, která se zúčastnila schůzky s českými kolegy. Rakouským odpůrcům atomu nelíbí, že česká strana neuvažuje o odstavení jihočeské jaderné elektrárny Temelín, kterou nepovažují za bezpečnou. "Očekávala bych od ministra životního prostředí Josefa Prölla, že projedná (s českou stranou) scénáře odstoupení od jaderné energie," poznamenala Glawischnigová. Personální politiku ČEZ, který mimo jiné provozuje jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech, kritizoval zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. Zdůraznil, že po odvolání Jaroslava Míla z představenstva společnosti nejsou naplněny zákonem stanovené podmínky na provozování českých jaderných elektráren. "Skutečnost, že jaderné elektrárny jsou ještě zapojeny do sítě, se dá odůvodnit pouze selháním českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost," informoval ČTK. Úřad (SÚJB) musí okamžitě nařídit odpojení jaderných elektráren, vybídl Pavlovec.

Podle šéfky SÚJB Dany Drábové má ČEZ měsíc na to, aby do představenstva dosadil člena s odbornou kvalifikací pro jadernou energii. Po odvolání Míla totiž ani jeden ze stávajících členů představenstva ČEZ příslušnou kvalifikací, předepsanou atomovým zákonem, nedisponuje.