Rakouští Zelení pokračují v kritice vlády ohledně Temelína

Kritika rakouské vlády ze strany opozice v otázce české jaderné elektrárny Temelín neutichá ani na začátku nového roku. Pokračovala v ní i ve středu v rozhovoru pro agenturu APA ekologická mluvčí Zelených Eva Glawischnigová. Obvinila vládní koalici lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ), že se snaží "bezpříkladnou dezinformační kampaní" vydávat "porážku ve věci Temelína za úspěch". Ve skutečnosti však podle Glawischnigové provádí nynější vláda naprostou "demontáž" rakouské ekologické politiky. Zelení obviňují vládu také z toho, že se v ekologických otázkách "naprosto vzdala jakékoli celoevropské odpovědnosti". V důsledku toho budou minimální evropské standardy platit jako horní hranice ochrany životního prostředí, přestože například právě v otázce Temelína Vídeň formálně požadovala, aby byly uplatněny nejpřísnější standardy v rámci celé unie, tedy standardy SRN. V této souvislosti Glawischnigová připomíná, že v uplynulém roce byl v Rakousku schválen zákon o správní reformě, který zakotvuje právě zákaz přijímat v rámci země přísnější normy, než jaké platí v Evropské unii.

K "novému začátku" protitemelínských iniciativ vyzvali hornorakouští Zelení. Podpisové referendum proti Temelínu, které se bude konat na popud krajně pravicových Svobodných (FPÖ), nesmí vést k ochromení konstruktivního odporu proti české jaderné elektrárně, uvádí se v prohlášení předsedy hornorakouského poslaneckého klubu Zelených Rudiho Anschobera. "Je krajně znepokojivé, že - pokud jde o Temelín - jsou jak spolková, tak zemská vláda již dlouhé týdny ve stavu hlubokého spánku. Nesmíme také dopustit, aby odpor vůči Temelínu byl paralyzován diskusí o podpisové kampani," zdůrazňuje Anschober.

Bruselská dohoda šéfů vlád ČR a Rakouska Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela o jaderné elektrárně Temelín je "naprosto nedostatečná", prohlásila na tiskové konferenci ve Vídni ekologická mluvčí rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Ulli Simová. Při bilancování uplynulého roku vyjádřila názor, že "i kdyby byla dohoda stoprocentně naplněna, nemusí Česko přijmout jediné bezpečnostní opatření". Simová požadovala, aby se v budoucnu Rakousko přestalo pokoušet zabránit provozu jednotlivých jaderných elektráren, ale místo toho aby hledalo na úrovni Evropské unie partnery, s nimiž by prosazovala jednotné bezpečnostní standardy pro celou unii.