Zprávy

0:00
/
0:00

Sněmovna neschválila omezování imunity, chyběly hlasy opozice

Sněmovna neschválila zrušení možnosti doživotní trestní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců. Koalici chyběly hlasy ČSSD, nepodpořila její podmínku zčásti zachovat přestupkovou imunitu. Vládní poslanci ji chtěli zrušit zcela. Novelu ústavy nakonec podpořilo jen 89 ze 124 přítomných poslanců, pro schválení bylo třeba 120 hlasů. Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že vládní poslanci návrh předloží znovu. Opozice požadovala, aby s ní koalice svůj návrh předjednala, neboť pro ústavní změny nemá ani ve sněmovně dost hlasů, pouze maximálně 118. "Vy prostě nad námi jako nad opozicí žádnou moc nemáte a nemůžete nás nutit ke schvalování vašich návrhů zákonů, které s námi nebyly konzultovány a kde s námi nebyl dohodnut kompromis," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukázal také na to, že na hlasování přišlo pouze 85 koaličních poslanců, s nimiž pro novelu zvedli ruku i čtyři zástupci opozice.

"Dnešním skutkem sociální demokracie ukázala, že její poslanci chtějí být nadlidi. Chtějí privilegia, která ostatní lidé nemají," dodal předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Šéfka poslanců VV Kristýna Kočí stejně jako Tluchoř uvedla, že omezení imunity měly ve svých programech všechny sněmovní strany a žádné hry s čísly nezastřou fakt, že ČSSD a KSČM ho nakonec nepodpořily na rozdíl od poslanců vládních stran. Sociální demokraté svou podporu koaliční novele podmiňovali tím, že bude zachována přestupková imunita na jednání zákonodárců související s mandátem. Jeroným Tejc (ČSSD) argumentoval tím, že by to zabránilo šikanování opozice za jejich projevy na veřejných shromážděních. Podle kritiků by ale navrhované vymezení znamenalo fakticky zachování přestupkové imunity. Vládní poslanci sociálním demokratům navíc vytýkali, že s tímto požadavkem přišli až tento týden, zatímco při projednávání novely ve sněmovních výborech nic takového nepožadovali a zrušení imunity naopak podporovali. Komunisté podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa koaliční návrh nepodpořili, protože byl špatně připraven.

Nečas: Na ostudu s pádem vlády si EU pamatuje dodnes

Evropská unie si dodnes pamatuje ostudu, kterou během českého předsednictví způsobil pád tehdejší vlády premiéra Mirka Topolánka přímo během půlročního šéfování EU. V Bruselu to prohlásil nynější ministerský předseda Petr Nečas. "Ta ostuda se pamatuje dodnes. To vám můžu potvrdit z rozhovorů bilaterálních. To byl neuvěřitelný výkon, kterým jsme se zapsali do dějin evropské integrace," řekl Nečas při hodnocení současného belgického předsednictví.

Novinky.cz: Policie zahájila trestní řízení v Drobilově kauze

Protikorupční policie ve čtvrtek zahájila v kauze údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) úkony trestního řízení. Informaci přinesl server Novinky.cz s tím, že policie případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Server s odkazem na důvěryhodný zdroj napsal, že u výslechu na policii již byl končící ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), v následujících dnech jej má následovat i premiér Petr Nečas (ODS). Policie případ šetří na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová serveru řekla, že bylo předáno Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4.

Klaus jmenoval soudce Fialu místopředsedou Nejvyššího soudu

Prezident Václav Klaus do funkce místopředsedy Nejvyššího soudu (NS) jmenoval Romana Fialu, dosavadního řadového soudce této instituce. Fiala tak od ledna nahradí místopředsedu Pavla Kučeru, který jde do důchodu. Kučera nedávno sám rezignoval na funkci soudce, a vyhnul se tak dočasnému zproštění funkce kvůli kárnému řízení souvisejícímu s kauzou senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). "Jsem přesvědčen, že Nejvyšší soud potřebuje trochu vylepšit svou pošramocenou pověst u naší veřejnosti," řekl při jmenování Klaus. Zdůraznil své přání, aby se novému místopředsedovi podařilo v tomto směru působit. Pětačtyřicetiletý Fiala je soudcem Nejvyššího soudu od roku 2002, kde působí v občanskoprávním a obchodním kolegiu. Je si prý vědom toho, že kolem křesla místopředsedy Nejvyššího soudu bylo v posledních měsících mnoho vzruchu. Sám se chce zasadit o uklidnění situace, řekl.

STEM: Prezidentu Klausovi věří více než tři pětiny lidí

Prezidentu Václavu Klausovi věří více než tři pětiny Čechů. Z průzkumu agentury STEM vyplývá, že většina lidí si přeje, aby byl prezident nadstranický. Politický systém se silnou hlavou státu, která má rozsáhlé výkonné pravomoci, by chtělo 59 procent lidí, uvedl průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Důvěru nad hranicí tří pětin si prezident Klaus drží od konce roku 2009. Klausovi nejvíc věří vzdělaní lidé a přívrženci ODS i TOP 09. S důvěrou v hlavu státu podle STEM úzce souvisí i ochota lidí podporovat systém se silným prezidentem. "Čím větší důvěře se prezident republiky těší, tím více lidé volají po jeho vyšších pravomocích," napsali autoři průzkumu. Představa silného prezidenta se podle aktuálního dotazování zamlouvá většině společnosti, a to bez ohledu na společenské postavení, vzdělání nebo věk. Nejčastěji se za tento názor staví voliči ODS, nejméně sympatizanti KSČM. I přesto převažuje napříč politickým spektrem souhlas. Skoro 90 procent lidí považuje za správné, aby prezident stál důsledně mimo politické strany. Odpověď "určitě ano" v tomto případě zvolilo 54 procent respondentů.

Státní maturitu v lehčí verzi si vybralo 86 procent studentů

Státní maturitu v lehčí verzi bude dělat 86 procent studentů. Vedle češtiny, která je povinná pro všechny, si jako druhý předmět vybralo 61 procent studentů cizí jazyk, 39 procent matematiku. Novinářům to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že procento matematiků jej pozitivně překvapilo. U říjnové generálky maturit totiž z matematiky propadlo 48 procent studentů. Projekt státních maturit se nelíbí Senátu, který minulý týden schválil jejich zrušení. O návrhu však bude ještě jednat vláda a poslanci. Zda poslanci návrh podpoří, není jasné. Dobeš to však nepředpokládá. Stejně tak není jisté, zda by zákon stihl vstoupit v platnost ještě před maturitním obdobím. Matematice podle Dobeše dají přednost zejména studenti středních odborných škol. Právě z matematiky bude také nejvíc studentů maturovat v těžší verzi, téměř čtvrtina žáků. Obtížnější variantu testů bude skládat 19 procent angličtinářů.

Sněmovna schválila vydání dluhopisů za 148 mld. na krytí schodku

Sněmovna schválila vydání státních dluhopisů v objemu 148 miliard korun na krytí většiny schodku loňského státního rozpočtu. Ten z původně schválených 38,1 miliardy korun kvůli krizi a propadu příjmů státu vzrostl až na 192,4 miliardy korun. Pro vydání dluhopisů hlasovali hlavně koaliční poslanci, opozice se zdržela nebo byla proti. Návrhem na vydání dluhopisů se nyní bude zabývat Senát. Hlavním důvodem předložení návrhu zákona je podle ministerstva financí snaha vyhnout se refinančnímu riziku. Pokud by stát pokryl větší část schodku krátkodobými dluhopisy, mohlo by se v případě poruchy na finančním trhu stát, že je nikdo nebude chtít koupit, a stát by tak neměl peníze.

Sněmovna schválila novelu DPH, která zavádí ručení za daň

Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která má pomoci omezit daňové úniky z této daně. Novela mimo jiné umožní vracet daň u obtížně vymahatelných pohledávek a zavádí ručení za nezaplacenou daň. Plátci budou moci odepsat daň v případě, kdy nedostanou zaplaceno kvůli tomu, že je jejich obchodní partner v insolvenci. Novela nemění sazby daně. Nyní ji posoudí Senát. V rámci boje proti daňovým únikům zavádí novela princip ručení za nezaplacenou daň. To se však bude vztahovat jen na plátce daně. Jde o situaci, kdy kupující odebere zboží, zaplatí za něj sjednanou cenu včetně daně, ale prodávající už ji neodvede státu. Na kupujícího dopadne povinnost ručit za daň v případě, kdy dopředu věděl, že prodejce daň státu neodvede, že se úmyslně dostane do takové situace, kdy ji nebude moc zaplatit, nebo že si chce daň zkrátit.

Poslanci schválili novelu pro bezpečnější hračky

Odstranit nebezpečné hračky z trhu má pomoci novela o požadavcích na výrobky, kterou schválila sněmovna. Předloha, která nyní míří do Senátu, přejímá evropskou směrnici a podle ministerstva průmyslu a obchodu výrazně sníží riziko poškození zdraví dětí. Například dozorové orgány budou moci díky této úpravě dát podnět k přezkoumání již vydaného certifikátu, který má potvrzovat bezpečnost hračky. Pokud dovozci budou mít podezření, že hračka uváděná na trh nesplňuje technické požadavky a může ohrozit zdraví lidí, budou o tom muset informovat výrobce a dozorový orgán. Novela pomůže podle vlády udržet a posílit konkurenceschopnost českých výrobců a dovozců hraček při obchodování jak s ostatními členskými státy EU, tak s ostatními zeměmi.

Heger vyzval lékaře, ať s podáním výpovědi počkají

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval lékaře, aby své rozhodnutí podat výpověď ještě zvážili. Chce, aby mu dali čas na kroky, kterými přesměruje peníze do platů. Novinářům po prvním jednání společné pracovní skupiny, v níž jsou zástupci krajů a nemocnic, řekl, že změny v odměňování přinese reforma. Už dříve ji představil, Česká lékařská komora s ní souhlasí. Na ministerstvu je tým, který potřebuje čas, aby reformu začal naplňovat, řekl Heger. Lékařské odbory hrozí výpovědí tisíců nemocničních lékařů, pokud se jim podstatně nezvednou platy. Výsledek dvouměsíční kampaně, během níž lékaři podepisovali výpovědi, oznámí odboráři v pondělí.

Švýcarsko chce vydat podnikatele Pitra do ČR, ten se může odvolat

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo vydání zadrženého českého podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Pitr se může do 30 dnů odvolat. ČTK to sdělil mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Uprchlého Pitra zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Český ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v Praze novinářům dodatečně řekl, že ČR obdržela příslušnou oficiální zprávu švýcarského úřadu. Také Pospíšil upozornil na to, že se Pitr může proti rozhodnutí odvolat. Pokud uprchlý podnikatel využije všechny opravné prostředky, může podle českého ministra řízení trvat ještě měsíce. "Já stále vidím, že je to padesát na padesát, to znamená padesát procent pro to, že na konci celého procesu bude dotyčný vydán," řekl Pospíšil.

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Pitr do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Lidé v Ostravě a Karviné demonstrovali za čistší vzduch

Zhruba 350 lidí dnes demonstrovalo v Ostravě za čistší vzduch. Symbolicky si nasadili roušky, aby poukázali na špatný stav ovzduší v regionu. Mítink Rouška pro Ostravu organizovali studenti, kteří přítomným řekli, že je třeba vytvořit na politiky tlak, protože jinak se lidé čistšího vzduchu nedočkají. "Potřebujeme, aby zákony byly dodržovány. Aby město a kraj využívaly svých pravomocí. Například zajistily dodržování zákonných imisních limitů, které jsou dlouhodobě překračovány," řekl za organizátory Jakub Sosna. Také v Karviné lidé protestovali kvůli špatnému ovzduší a plánované výstavbě velké krajské spalovny komunálního odpadu.

Cenu Milady Paulové získalo šest badatelek v oblasti ekonomie

Cenu Milady Paulové za celoživotní přínos vědě si odneslo šest badatelek v oblasti ekonomie. Laureátkami letošního druhého ročníku se stala Lenka Adamcová, Jaroslava Durčáková, Magdalena Hunčová, Drahomíra Pavelková, Mária Režňáková a Růžena Vintrová, všechny se kromě vědy věnují také práci na univerzitě. Ceny uděluje ministerstvo školství, ocenění je pojmenované po první české profesorce, historičce Miladě Paulové. Vědkyně navrhla porota složená z předních expertů na ekonomii. "Prostřednictvím udílení Ceny Milady Paulové si MŠMT klade za cíl veřejně ocenit vědeckou práci prostřednictvím významných českých badatelek a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují," uvedl úřad.

Novým šéfem Národní knihovny bude Tomáš Böhm

Novým šéfem Národní knihovny (NK) bude bývalý generální ředitel a člen představenstva vydavatelství Ringier Tomáš Böhm. Ve středu ho doporučila výběrová komise. Ministr Jiří Besser (za TOP 09) je rozhodnut doporučení komise respektovat, uvedl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Ministr Böhma jmenuje v nejbližších dnech, nastoupit by měl k 1. lednu 2011. Nově vybraný ředitel uvedl, že prověří všechny sporné investiční projekty NK a nevylučuje, že některá rozhodnutí bývalého vedení přehodnotí. Knihovna je kritizována za drahou rekonstrukci svého sídla, barokního Klementina. "Je třeba opravdu velmi rychle prověřit dosavadní investiční kroky Národní knihovny a zbavit je třeba i určitých podezření, která se objevují v médiích. Na to jsem připraven a ubezpečuji každého, že v tomto směru zkušenosti mám," uvedl v rozhovoru pro web ministerstva Tomáš Böhm. "Takto zkušený manažer je pro mě určitou zárukou, že vše po ekonomické stránce poběží tak, jak má, a pevně věřím, že jsem vybral správně," uvedl tamtéž ministr Besser. Komise kladně hodnotila manažerské schopnosti Böhma, ale upozornila na jeho nedostatky v odborných knihovnických znalostech. To chce Böhm vyřešit kvalitním týmem, kterým se obklopí. Chce prý rovněž obnovit poradní sbor knihovny, jeho záměrem je dále instituci více otevřít veřejnosti. Do vývěrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči. Byli mezi nimi bývalá vedoucí oddělení knihoven ministerstva kultury Blanka Koubová, někdejší tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů a současný šéfredaktor časopisu Grand Biblio Jaroslav Císař a architektka Eva Heyworth. Současný ředitel Pavel Hazuka se nepřihlásil.

Počasí v sobotu

Oblačno až polojasno, východní polovina republiky bude většinou zatažená a místy sněžení. Teploty -8 až -4 stupně Celsia.