Zprávy
Čeští politici výběr vedoucích představitelů EU vesměs přivítali
Výběr prvního prezidenta EU a ministryně zahraničí EU čeští politici, které oslovila ČTK, vesměs přivítali. Na čtvrtečním summitu v Bruselu si sedmadvacítka do svého čela vybrala belgického premiéra Hermana Van Rompuye, evropskou diplomacii povede Britka Catherine Ashtonová. To, že nejde o politicky profilované a známé osobnosti, může být prý spíše výhodou. Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) upřednostňuje to, že oba zástupci EU mají pověst výborných vyjednavačů. Podle senátora a bývalého ministra pro EU Alexandra Vondry (ODS) jsou oba dobrou volbou s ohledem na to, kdo další byl ve hře. "Věřím, že Van Rompuy bude působit jako moderátor hledající konsenzus, a ne jako parní válec, který jede hlava nehlava," zhodnotil Vondra. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda především přivítal fakt, že Van Rompuy zastupuje evropskou křesťansko-lidoveckou frakci. Pozitivně vnímá také to, že prezident EU pochází z malé země s podobnou vahou, jakou má ČR. "To je argumentem proti tvrzení, že se EU bude řídit pouze zájmy mocných zemí," sdělil ČTK Svoboda.
Větší pochybnosti panují v případě baronky Ashtonové v čele evropské diplomacie. Například podle předsedy senátního výboru pro EU Luďka Sefziga (ODS) by měl mít tuto funkci na starosti někdo silnější a výraznější typu Tonyho Blaira, který by v rámci koordinační role byl schopen domluvit větší množství společných názorů. Podle senátora Jiřího Dienstbiera (za ČSSD) vzhledem k malé známosti a předvídatelnosti konkrétních kandidátů bude třeba teprve vyčkat, jak se všechno vyvine.
Podle premiéra Jana Fischera Rompuy i Ashtonová jsou pro Česko dobrou volbou. Především Ashtonová prý pomohla Česku během předsednictví EU dojednat mimo jiné smlouvu o volném obchodu s Kanadou. "Ta jména nám plně vyhovují. To jsou všechno lidé, kteří k nám mají blízký vztah. Jsem plně přesvědčen, že všichni mají potenciál a předpoklady ty posty zastávat velice dobře," uvedl Fischer, který má podle svých slov blízko především k Van Rompuyovi, který je podobně jako on sám vzděláním ekonom. Ashtonová má podle něj zase blízko nejen k Česku, ale i k celému regionu střední a východní Evropy.
STEM: S politickou situací je nespokojeno 87 procent lidí
S politickou situací je nespokojeno 87 procent lidí. "Hluboká nespokojenost" trvá od té doby, co sněmovna na jaře vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka (ODS), uvedla agentura STEM na základě listopadového průzkumu. Vyplývá z nich také, že práci prezidenta kladně hodnotí 61 procent, s vládou Jana Fischera je spokojeno 58 procent a s parlamentem 30 procent dotázaných. Zatímco prezident si od října o šest procentních bodů polepšil, vláda v listopadu dva body ztratila.
Nespokojenost občanů s celkovou politickou situací je podle STEM v tuzemsku dlouhodobou záležitostí. "Více než 30 procent lidí bylo spokojeno naposledy před posledními volbami do Poslanecké sněmovny na jaře roku 2006," uvedli autoři průzkumu. "Nepatrné zlepšení" podle nich nastalo v souvislosti s převzetím evropského předsednictví, ale "tím hlubší byl pak propad po vyslovení nedůvěry vládě". V dubnu 2009 bylo s politickou situací nespokojeno 90 procent lidí. Nyní vyjádřilo spokojenost 13 procent respondentů, drtivá většina z těchto spokojených však uvedla, že jsou "spíše" spokojeni. Odpověď "určitě" spokojen si vybralo jen jedno procento dotázaných.
Na velmi kritickém pohledu na politickou situaci nemění nic ani to, že většina lidí je spokojena s prací prezidenta a vlády. "Úřednické vládě a prezidentovi lidé přisuzují jen malý podíl viny na tom, že politická situace je podle nich špatná," napsali autoři.
Průzkum: Zájem Čechů o politiku klesl, lidé o ní méně mluví
V Česku za posledních 18 let znatelně klesl zájem o politiku. Lidé jí přikládají menší důležitost a méně ji sledují. Pokles se projevuje i tím, že se Češi o politice méně baví s přáteli. Vyplývá to z průzkumů, na nichž řadu let pracovali odborníci z Masarykovy univerzity v Brně a společnosti SC&C. Publikaci nazvanou Hodnoty a postoje v ČR 1991-2008 odborníci představili novinářům.
Nižší zájem o politiku lze politologa Romana Chytilka vysvětlovat několika způsoby. První možnost je, že lidé začínají hledat štěstí a spokojenost v soukromé sféře, a proto se méně zajímají o veřejné dění. Podle dalšího výkladu se politika Čechům vzdaluje. "Je také možné, že výsledek ovlivnilo to, že loňský rok, kdy se sbírala data, byl obdobím relativního politického klidu," uvedl Chytilek. Průzkum patří k největším svého druhu. "Studie se zaměřila na širokou škálu postojů české veřejnosti od vztahu k rodině, trávení volného času přes otázky na důvěru občanů v demokracii až po zájem o politiku a věci veřejné," uvedl koordinátor projektu a sociolog Ladislav Rabušic z Fakulty sociálních studií.
Úpadek zájmu o politiku patří ke zřetelným výsledkům studie. "Trend k poklesu rozhodně nezasáhl jen mladší věkové skupiny, ale projevil se ve všech zkoumaných věkových a vzdělanostních skupinách," stojí v dokumentu. Klesla také sledovanost politiky. Zatímco před deseti lety ji pravidelně, tedy každý den nebo několikrát týdně, sledovalo asi 80 procent lidí, dnes už je to jen polovina. Třetina dotázaných politiku sleduje méně než jednou týdně, v roce 1999 to přitom byla jen desetina. Zatímco v letech 1991 a 1999 se alespoň příležitostně bavilo s přáteli o politice skoro 90 procent odpovídajících, dnes už je to méně než 75 procent.
Dalším výrazným výstupem studie je to, že Češi 20 let od společenských změn v roce 1989 více tíhnou k rovnostářství. Rovnost začínají upřednostňovat před svobodou. Projevuje se to například v názorech na příjmy. "Od roku 1991 dramaticky výrazně poklesl názor, že příjmy jednotlivce by měly být závislé na výkonu jednotlivce. Naopak narostl názor, že by příjmy měly být více rovnostářské," uvedl Chytilek. Zdůraznil, že respondenti dostali otázky na platy ještě před nástupem ekonomické krize.
Od roku 1991 se znatelně zvýšila tolerance k některým menšinám. Vyšší míra tolerance se v průzkumu projevila například ve vztahu většinové společnosti k nemocným AIDS, homosexuálům a Romům. "Tolerance patří k základním znakům demokratické společnosti," uvedl Rabušic. Demokracii dnes považuje za velmi dobrý nebo alespoň poměrně dobrý způsob řízení země velká většina lidí. Podíl osob tohoto mínění ale klesl z 92 procent v roce 1999 na 80 procent v roce 2008, a to ve všech věkových i vzdělanostních skupinách. Podle sociologa Petra Mareše je poměrně vysoký podíl lidí přesvědčen o tom, že systém řízení státu nefunguje příliš dobře.
Füle: Světová dohoda ke klimatu je žádoucí, ale ne za každou cenu
Světová dohoda o snížení produkce skleníkových plynů na blížícím se summitu v Kodani je žádoucí, ale ne za každou cenu, myslí si ministr pro EU Štefan Füle. Pokud by se světové ekonomické velmoci rozhodly k dohodě nepřistoupit, Evropská unie by neměla přísnější opatření přijímat sama, aby neohrozila konkurenceschopnost evropských podniků. Füle to řekl na pražské konferenci o bezpečnosti ve světě. V případě, že se země jako USA, Rusko, Čína, Indie a Brazílie rozhodnou nepřijmout stejné závazky jako EU, získají jejich podniky na globálním trhu nesporné výhody, zdůraznil Füle. EU by tak podle něj mohla vážně ohrozit svou konkurenceschopnost. "Je důležité se shodnout, ale ne za každou cenu," řekl Füle, český kandidát na eurokomisaře. Füle hovořil dále o nutnosti toho, aby unie byla energeticky nezávislým celkem. K tomu má ČR co nabídnout, konstatoval.
Topolánek chce na sjezdu dát ODS vizi, kritici měnit vedení
Předseda ODS Mirek Topolánek se o víkendu utká se svými vnitrostranickými kritiky na 20. kongresu ODS. Chce s nimi definovat dlouhodobý program, který má občanským demokratům vrátit ideové základy, a bojovat s hrozbou "privatizace strany zezdola" změnou pravidel pro přijímání nových členů. Kdyby ale převážili v jednacím sále jeho odpůrci, kongres by mohl dostat jiný scénář, v něm by hlavní nota patřila kritikům vedení. Nicméně, i když během posledního měsíce některé organizace volaly po tom, aby byl sjezd volební, vedení delegáti zřejmě měnit nebudou. Většinové podpoře se netěší ani návrh, aby byl v únoru svolán nový tentokrát volební kongres. K jeho prosazení stačí hlasy třetiny oblastních sdružení, což dává určitou šanci Topolánkovým odpůrcům. Místopředseda ODS Petr Gandalovič, který otevřeně hovoří o své ambici nahradit Topolánka v čele strany, se upíná právě k možnosti nového volebního sjezdu. "Mým zájmem je, aby začátkem příštího roku ODS zvolila nové vedení," řekl ČTK. Tento scénář podle něj podporuje "významná menšina". Šance na svolání dalšího sjezdu ale hodnotí opatrně. Možné podle něj je, že tento návrh nakonec neuspěje.
Uspořádání dalšího sjezdu by podle Topolánka mohlo ohrozit výsledky ODS ve sněmovních volbách. Topolánek se počátkem podzimu neočekávaně vzdal poslaneckého mandátu, straničtí oponenti mu vyčítají, že svůj krok předem neprodiskutoval se širším vedením. Kongres se v sobotu sejde na stejném místě jako před rokem. Ve vysočanském hotelu Clarion Congress Hotel Prague podle mluvčího strany Martina Kupky ODS našla optimální podmínky pro pořádání sešlosti stovek delegátů.
Protesty proti snížení platů budou při třetím čtení rozpočtu
Policisté, hasiči a členové dalších odborů chtějí protestovat proti snížení platů v den, kdy bude sněmovna ve třetím čtení projednávat rozpočet. Demonstrovat budou pravděpodobně někde mezi budovou sněmovny a Strakovou akademií. ČTK to řekl šéf policejních odborů Milan Štěpánek s tím, že se na tom dohodli zástupci odborů na koordinační schůzce. Rozpočet se do třetího čtení, kdy se definitivně schvaluje, dostane nejdříve ve středu 9. prosince. Čtyřprocentní snížení platů státních zaměstnanců od 1. ledna příštího roku předpokládá už schválený vládní balíček úsporných opatření. Do protestů proti tomuto opatření se zapojí více odborových organizací. Zúčastní se například Odborový svaz státních orgánů a organizací, který zastupuje mimo jiné úředníky či zaměstnance vězeňské služby a justiční stráž. Do ulic jsou připraveni vyjít také odboráři z nemocnic a zařízení sociální péče, přestože zdravotnictví je financováno ze zdravotního pojištění a krácení státního rozpočtu na zaměstnance dopadá jen nepřímo."Bude-li demonstrace nebo jakákoli akce, tak to podpoříme," uvedla jejich místopředsedkyně Dagmar Žitníková.
Hlavní hygienik ČR: Česko je na prahu chřipkové epidemie
Česko je na prahu chřipkové epidemie, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. Plošná epidemie zatím není, ale epidemiologickou hranici 2000 nemocných na 100.000 obyvatel překročily kraj Karlovarský, Zlínský a Moravskoslezský. Podle Víta už převažuje kmen prasečí chřipky nad sezónním, nejvíc ho šíří školáci a mladí. Respirační onemocnění vzrostla za týden o pětinu, chřipka o 120 procent. Ne všichni nemocní však navštíví lékaře, takže ani nejsou zahrnuti do statistik. "Nárůst o dvacet procent, to je hodně," komentoval Vít nárůst. V ČR nyní stoná 1820 lidí na 100.000 obyvatel, minulý týden to bylo 1520 nemocných na tentýž počet obyvatel.
V Karlových Varech zemřel muž na prasečí chřipku - v ČR třetí oběť
V karlovarské nemocnici v pátek zemřel šestapadesátiletý muž na prasečí chřipku. Do nemocnice byl přijat ve čtvrtek. Jeho zdravotní stav byl celkově špatný. Chřipka jeho zdravotní komplikace vážně zhoršila. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. V Česku jde o čtvrtý případ úmrtí v souvislosti s nákazou. Tři lidé zemřeli na prasečí chřipku, jeden člověk, který ji měl, na leukemii. "Jednalo se velmi těžce nemocného člověka, který měl řadu závažných diagnóz, kromě jiného byl kardiak," uvedla mluvčí nemocnice Marková. V péči oddělení ARO karlovarské nemocnice jsou nyní dva pacienti s potvrzenou prasečí chřipkou ve velmi vážném stavu, jedna pacientka je na jednotce intenzivní péče a tři pacienti leží na infekčním oddělení. U nich je ale průběh nemoci relativně lehký a nevyžadují intenzivní péči.
Slovák s prasečí chřipkou je ve znojemské nemocnici ve vážném stavu
Ve znojemské nemocnici leží ve vážném zdravotním stavu Slovák s prasečí chřipkou. Cizinec má zápal plic. Je na oddělení ARO.
Dvě lékárny v motolské nemocnici prodávají na recept Tamiflu
Dvě lékárny ve Fakultní nemocnici Motol prodávají od pátečního poledne lék Tamiflu na prasečí chřipku pacientům, kteří přinesou recept od svého lékaře. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Ke stejnému kroku přistoupila krátce po poledni také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, potvrdil ČTK ředitel Marek Zeman. Obě nemocnice prodávají Tamiflu z dosavadních zásob. Pro své pacienty nechají novou dodávku Tamiflu, kterou dostávají spolu s pandemickou vakcínou ze strategických zásob, jež zakoupilo ministerstvo zdravotnictví. Další nemocnice zatím podle zjištění ČTK k volnému prodeji nepřistoupily. Dá se ale očekávat, že až zásilku od ministerstva dostanou, dají volná balení Tamiflu rovněž do prodeje.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že už začal rozvoj pandemických vakcín a antivirových léků Tamiflu a Relenza na všechna očkovací místa, těch je přes 6000, vedle praktických lékařů pro děti a dospělé také 133 vakcinačních center. Česko objednalo milion dávek vakcíny, má také dva miliony dávek Tamiflu a půl milionu dávek Relenzy. Očkování začne příští týden u praktických lékařů a v očkovacích centrech. Lidé nebudou za očkování nic platit, a to ani třicetikorunový regulační poplatek. Vakcínu, případně antivirotikum, zaplatil stát a platbu za očkovací výkon platí zdravotní pojišťovny.
HSBC: ČR patří mezi podnikatelské superstáty
Česká republika patří spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi podnikatelské superstáty. Vyplývá to ze zprávy HSBC a společnosti Future Laboratory, která oceňuje především sílící ekonomiku, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií. Zástupci 69 procent firem v ČR podle zprávy soudí, že podnikům se bude v nadcházejících letech dařit lépe. Jen pět procent si jich myslí, že bude ekonomický vývoj naopak horší. Respondenti rovněž předpovídají, že dařit se bude zejména společnostem, které vsadí na inovace (50 procent), využijí internetu (50 procent) či dají přednost investicím do technologií (43 procent). ČR šla v porovnání s ostatními evropskými zeměmi do recese s nízkým rozpočtovým deficitem a vláda podnikla kroky, aby rozpočtová situace neznemožnila další optimální a dynamický ekonomický vývoj, upozornil ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Bank Andrew Blach. Tato síla a optimismus plynoucí ze zprávy jsou podle něj pro Česko klíčovým faktorem a firmy by se podle toho měly zařídit. Optimismus tuzemských podniků roste i podle průzkumu Hospodářské komory ČR z letošního září.
Řápková se proti parodujícím billboardům o studiu bránit nebude
Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) se nehodlá soudně bránit proti billboardům s jejím vyobrazením, které se v posledních dnech objevily na několika místech v Ústí nad Labem. ČTK to dnes řekl chomutovský mluvčí Tomáš Branda. Na plakátu je vyobrazena fotografie Řápkové a nápis Hledám index a spolužáky z Plně! Zn. Najdu? Ivana Řápková, expresní studentka". Na billboard dnes upozornil server iDnes.cz. "Kdybych se měla soudně bránit proti všem urážkám a lžím, které byly proti mně v poslední době napsány a zveřejněny, tak bych musela podat asi tisíc žalob, proto nad tímto mávám rukou," uvedla Řápková. Podle ní billboardy jednoznačně potvrzují, že začíná špinavý předvolební boj.
Historik: Demonstrace v pondělí 20. listopadu 1989 byla zlomem
Spontánní demonstrace v pondělí 20. listopadu 1989, kdy přišlo na Václavské náměstí v Praze kolem 100.000 lidí, byla revolučním zlomem. ČTK to řekl šéf Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma, který je specialistou na tuto část novodobé české historie. "K lidem, kteří přišli na Václavské náměstí tehdy ještě nikdo nemluvil a když, tak jen improvizovaně. To byla obrovská neřízená manifestace," uvedl historik. V té době podle Tůmy už začala divadelní a studentská stávka, ale komunistické vedení zřejmě ještě žilo v naději, že se situace uklidní a že demonstrace nebudou dál pokračovat. Tůma soudí, že "možná komunisté měli pořád v hlavách Palachův týden z počátku roku, kdy demonstrace také přestaly". "To, že se sešlo tolik lidí, byla razantní změna proti předchozím několikatisícovým demonstracím. Najednou tam byla půlka Prahy," popisoval situaci historik, který se sám demonstrace účastnil. Komunisté se už podle něj nesnažili zasahovat, policie jen hlídala mosty, aby se demonstranti nedostali na Hrad. Policejní kordon hlídal také sídlo policejních složek v Bartolomějské ulici a Ústřední výbor KSČ. Praha byla podle Tůmy ve varu. Socha svatého Václava byla oblepena plakáty už dva dny, stáli u ní lidé a diskutovali. Skutečnost, že režim přestal kontrolovat centrum města, byl důležitý symbolický krok ke všem následujícím změnám, dodal.
Za velmi důležité také považuje, že v pondělí 20. listopadu vyšlo ráno necenzurované Svobodné slovo, které o událostech informovalo. I další média se pak začala vymykat komunistické kontrole. Tůma nesouhlasí s názory, že hlavním impulsem k prvnímu masovému shromáždění byla fáma o mrtvém studentovi při zásahu proti demonstraci na Národní třídě v pátek 17. listopadu. Určitý posun v atmosféře to podle něj vyvolat mohlo, ale rozhodující roli to nesehrálo, protože všechna důležitá rozhodnutí už padla. Připomněl, že už 18. listopadu byla při demonstraci na Národní třídě vyhlášena generální stávka, i když se tehdy ještě zdálo, že je nereálná, že se nemůže povést. Informace o mrtvém studentovi se začala šířit v sobotu, ale již v neděli odpoledne byla dementovaná, zdůraznil.
Zrod Občanského fóra zachycuje nová kniha dokumentů a fotografií
Přepis diskuse z ustavujícího shromáždění Občanského fóra v pražském Činoherním klubu, fotografie, archivní dokumenty, seznam účastníků, ale i rozhovory s pamětníky obsahuje kniha Občanské fórum, den první. Vydal ji Ústav pro studium totalitních režimů s městskou částí Praha 1 k 20. výročí událostí 17. listopadu, které ukončily vládu komunistů v tehdejším Československu. Publikování přepisu diskuse z ustavujícího shromáždění Občanského fóra, které se sešlo v neděli 19. listopadu 1989, je podle historika Jiřího Suka významným edičním počinem, který doplní a zpřesní poznání politického převratu, pro který se vžil název "sametová revoluce", a jeho kolektivního aktéra. "Úvodní debata o založení Občanského fóra je v mnohém klíčová a tvoří výchozí matrici pro pochopení dalšího vývoje tohoto přechodného, ale významného politického hnutí," soudí historik. Autoři úvodní studie Vojtěch Ripka a Kamil Činátl považují akt zakládající Občanské fórum za zásadní dějinný moment, zlomový okamžik určující do značné míry další charakter vývoje Československa. Dopady tohoto setkání je podle nich možné pozorovat i v dnešní české společnosti. Soudí také, že zveřejněné dokumenty mohou vést ke korekci výkladů listopadových událostí historickou obcí.
Při opravě Karlova mostu mohlo dojít k trestnému činu
Policie se rekonstrukcí Karlova mostu zabývá pro podezření z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. ČTK to řekla Šárka Pokorná z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Pachatelům takového činu lze podle trestního zákoníku uložit až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Trestní oznámení na neznámého pachatele podala v polovině října Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). Policisté pak koncem října sepsali záznam o zahájení úkonů trestního řízení. Asociaci vadí, že před zahájením oprav mostu nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Nelíbí se jí také zvolený způsob rekonstrukce. Podle ASPORKD nese trestněprávní odpovědnost vlastník památky, tedy hlavní město Praha. Zástupci stavebníků a magistrátu však opakovaně pochybení, s jejichž odhalením přišla před rokem památková inspekce, odmítají a postup prací hájí. Zároveň ale památkový odbor magistrátu ve svém letošním rozhodnutí uvedl, že město Karlův most při rekonstrukci dostatečně nechrání před poškozením a znehodnocením.
Žižkovská televizní věž je prý druhou nejošklivější stavbou světa
Televizní věž na pražském Žižkově je prý druhou nejošklivější stavbou na světě. Vyplývá to z hodnocení webu VirtualTourist, který výroční žebříček deseti architektonických "katastrof" sestavil. Ošklivější je prý jen budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru. Podle doprovodného textu, který zveřejnila agentura Reuters, by ošklivost žižkovské televizní věže stačila sama o sobě, aby působila jako pěst mezi oči, kvůli sochám batolat od umělce Davida Černého však nad ní člověk může jen kroutit hlavou. V pořadí druhý výroční žebříček sestavili návštěvníci a editoři webu, na kterém lidé zveřejňují své dojmy z turistických destinací po celém světě. Vysílač nad pražským Žižkovem se začal stavět před 24 lety na místě někdejšího židovského hřbitova. Zprovozněn byl v roce 1992. Sochy batolat výtvarníka Davida Černého se na více než dvousetmetrovém tubusu, přezdívaném Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Biľakova jehla, objevily před devíti lety.
V pražské zoo uhynula samice gaviála indického
V pražské zoo uhynula po zánětu žaludku samice gaviála indického. Zahrada je chová jako jediná v Evropě. Zbylých šest zvířat je asi v pořádku.
ČMFS potvrdil, že se prosincový zápas v Argentině nebude hrát
Vedení Českomoravského fotbalového svazu potvrdilo, že přípravný zápas v Argentině, který se měl hrát 16. prosince, se neuskuteční. Funkcionáři obou stran se nedomluvili na podmínkách, za kterých by se zápas na soupeřově půdě konal, navíc ve stejném termínu mají hráči, kteří připadají v úvahu pro nominaci, ještě klubové povinnosti. ČTK to řekl svazový mluvčí Petr Svěcený. "Chybějící termín pro přípravný zápas národního týmu ale bude nahrazen v květnu, kdy sehrajeme dvě utkání. O soupeřích se rozhodne poté, co bude vylosováno mistrovství světa," vysvětlil mluvčí. Reprezentace by měla být soupeřem některých účastníků šampionátu.
Češi se propadli v žebříčku FIFA na 23. místo, vedou Španělé
Českým fotbalistům patří po neúspěchu na turnaji ve Spojených arabských emirátech 23. místo v novém vydání žebříčku FIFA, což je jejich nejhorší postavení od roku 1995. Do čela se vrátili Španělé, kteří vystřídali Brazílii. Výběr kouče Michala Bílka prohrál v Al Ajnu nejprve s domácím výběrem na penalty, v boji o třetí místo pak podlehl 0:2 Ázerbájdžánu. To mělo za následek propad v žebříčku o osm míst oproti minulému měsíci. Tím Česká republika ještě o jedno místo zhoršila svou srpnovou pozici, kdy byla dvaadvacátá.
Judistka Chytrá má bronz z ME do 23 let
Česká judistka Lucie Chytrá vybojovala bronzovou medaili na mistrovství Evropy do 23 let. V turecké Antalyi závodnice Judo Clubu Štola Praha ve váhové kategorii do 52 kilogramů třikrát vyhrála a jednou odešla poražena. Chytrá, která na konci října poprvé v kariéře v Ulánbátaru stanula na stupních vítězů mezi seniory ve Světovém poháru, získala druhý cenný kov z mládežnických akcí. Už před čtyřmi lety vybojovala stříbro na juniorském mistrovství Evropy.
Další český zástupce Jaroslav Stalmacher ve váze do 66 kilogramů skončil po prohře v prvním kole bez umístění. V sobotu se na tatami představí Jaromír Musil (do 73 kg) a Josef Kopecký (do 81 kg).
Sobotní počasí v České republice
Většinou polojasno, zejména na jižní Moravě mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů.