Zprávy
ČR bude jednat o svém zapojení do nové verze protiraketové obrany
Na počátku listopadu začne Česká republika vyjednávat se Spojenými státy o možné podobě svého zapojení do nové architektury obrany proti raketám středního a krátkého doletu, kterou chtějí USA vybudovat ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí. V Praze se na tom dohodli český premiér Jan Fischer a americký viceprezident Joe Biden. Do ČR přijel ujistit zemi především o tom, že Spojené státy neztrácejí střední Evropu ze zřetele.
V rezidenci amerického velvyslanectví pak Biden jednal s předními českými politiky. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka není podstatné, jakou formou se na systému bude Praha podílet, zda přijme obranné rakety SM-3 nebo právě například velitelství projektu. USA jsou podle Topolánka připraveny se na projektu štítu masivně podílet. Předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání uvedl, že sociální demokraté budou po svém případném vítězství v jarních parlamentních volbách s USA o obraně proti raketám středního a krátkého doletu ochotni jednat za předpokladu, že bude existovat reálná hrozba a systém bude součástí obrany Severoatlantické aliance.
Kromě protiraketové obrany Biden v ČR diskutoval o "teritoriální diverzifikaci energetiky". Americká firma Westinghouse má zájem o účast na tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle informací ČTK naopak při jednáních nepadlo "ani slovo" o možné americké nabídce na dodávky letounů F-15 nebo F-16, které by podle médií za několik let mohly nahradit nyní pronajímané švédské Jas-39 Gripen.
Gates: Nový štít bude znamenat snazší spolupráci s Ruskem
Nový americký protiraketový štít v Evropě umožní snadnější spolupráci s ruskými radarovými systémy, pokud o to Moskva projeví zájem. Po jednání ministrů obrany NATO v Bratislavě to řekl šéf Pentagonu Robert Gates. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena aliance vítá nové protiraketové plány administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Rasmussen prohlásil, že nový americký plán pomůže ochránit Američany a Evropany před "opravdovou hrozbou" ze zemí, jako je Írán. Podle šéfa NATO by bylo dobré, kdyby na této nové verzi spolupracovalo i Rusko. Generální tajemník před novináři také zdůraznil, že NATO bude spolupracovat s USA, aby byl systém plně začleněn do struktur aliance.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Baška v pátek prohlásil, že Slovensko vítá nový americký přístup k protiraketové obraně. Je to podle něj velký příspěvek pro kolektivní bezpečnost spojenců. Slovenský premiér Robert Fico přitom ve čtvrtek vyloučil, že by na slovenském území mohly být rozmístěny prvky protiraketové obrany, ať už by patřily USA nebo NATO. Baška k tomu nyní poznamenal, že Fico se vyjadřoval před pátečním vysvětlením a upřesněním projektu Američany.
Fischer: Česko potřebuje teritoriální diverzifikaci energetiky
Kvůli energetické bezpečnosti potřebuje Česko větší diverzifikaci míst, z nichž do země přicházejí energetické zdroje. V úvahu je třeba brát i mezinárodní kontext, řekl po jednání s americkým viceprezidentem premiér Jan Fischer. Biden na tiskové konferenci také vyzdvihl roli Česka v rámci plánování plynovodu Nabucco. Ten má do Evropské unie přivést zemní plyn z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost sedmadvacítky na ruských dodávkách. Když mluvil o diverzifikaci energetických zdrojů, zmínil také jadernou energetiku.
Energetickou koncepci by mohla schvalovat vedle vlády i sněmovna
Státní energetickou koncepci by v budoucnu mohla na návrh vlády schvalovat také Poslanecká sněmovna. Dosud ji schvalovala pouze vláda. Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh ČSSD, který tuto pravomoc přesouvá. Je to již třetí pokus sociální demokratů o takovouto změnu, předchozí dva dopadly neúspěšně. Předseda sněmovního podvýboru pro energetiku a zpravodaj k návrhu Jan Špika (ODS) doporučil novelu zákona zamítnout. Návrh na zamítnutí ale neprošel. Nyní se předlohou bude zabývat příslušný sněmovní výbor. Sociální demokraté zastávají názor, že pokud koncepce bude daná zákonem, nebude podléhat politickým turbulencím po každých volbách.
Sněmovna podpořila návrh rozpočtu se schodkem 163 miliard
Sněmovna v prvním čtení podle očekávání schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Návrh podpořili poslanci všech stran s výjimkou KSČM. Předpokládaný schodek rozpočtu činí 162,7 miliardy korun. což je 5,3 procenta hrubého domácího produktu. "Za tímto deficitem si stojím", prohlásil ministr financí Eduard Janota a důrazně varoval před nárůstem zadluženosti. Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Ty mohou navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, schvalovat se budou v závěrečném čtení v prosinci. Některé politické strany už ohlásily své návrhy na změny uvnitř rozpočtu. Například ČSSD a lidovci chtějí dorovnat přímé platby zemědělcům, zachovat mateřskou na úrovni letošního roku a dodat víc peněz provozovatelům sociálních služeb. To si může vyžádat kolem 11,5 miliardy korun. ČSSD chce tyto peníze hledat například v úsporách ve výdajích.
Klaus: Švédský návrh k Lisabonu odpovídá mé představě
Prezident Václav Klaus je blízko dohodě se švédským předsednictvím EU na tom, jak vyřešit jeho požadavek k lisabonské smlouvě. Dostal od Švédska návrh, který odpovídá jeho představě a je možné s ním pracovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Radim Ochvat. V souvislosti s lisabonskou smlouvou Klaus žádá pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU. Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že výjimka by mohla být obecná, mohlo by podle něj jít o slova Česká republika a o čárku, která by se přidala k polské a britské výjimce. Podle Füleho by na říjnovém zasedání Evropské rady měly hlavy států a předsedové vlád sedmadvacítky slíbit, že česká výjimka bude při nejbližší změně evropského primárního práva schválena. O konkrétní formě a obsahu výjimky pro Česko se podle něj stále jedná na úrovni prezidenta, premiéra a švédského předsednictví.
Předseda ODS Mirek Topolánek vidí naději, že už nic nebude bránit tomu, aby byla ta smlouva podepsána. Také šéf ČSSD Jiří Paroubek považuje za pozitivní, že se rýsuje řešení v podobě švédského návrhu. Vstřícný postoj Klause k návrhu uvítal švédský premiér Fredrik Reinfeldt.
EU stojí za ČR, pohrozila zavedením víz pro kanadské diplomaty
EU pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Rozhodli o tom v Lucemburku ministři vnitra EU. Kanaďané mají čas na nápravu do konce letošního roku.
Havel: Západ má naslouchat těm, kdo mají zkušenosti s totalitou
Západní země by měly naslouchat zkušenostem bývalých socialistických států při uplatňování své politiky vůči nedemokratickým režimům a také pokračovat i v současnosti v solidaritě, která pomáhala komunistickým disidentům. V pařížském Středisku pro mezinárodní studia a výzkum to řekl bývalý český prezident Václav Havel. Jedním z ponaučení, která si lze vzít z pádu železné opony z roku 1989 v Evropě, prý je, že je zapotřebí solidarity s disidenty totalitních režimů i v současnosti. "Jestliže já jsem byl celkem ve vězení pět let, tak možná bez této solidarity bych tam byl 15 let. To opravdu ten režim nutilo k jakési mírné zdrženlivosti," připomněl Havel a dodal: "Je povinností těch, kteří tyto zkušenosti měli, tu odpovědnost nést dál a zajímat se solidárně o ty, kdo se ještě netěší z oněch svobod, které máme my," dodal. Český dramatik také kritizoval smířlivou politiku, která vede k ústupkům a s níž už má Evropa neblahé zkušenosti.
Testy potvrdily nákazu prasečí chřipkou u ženy, jež zemřela
Národní referenční laboratoř potvrdila nákazu prasečí chřipkou u ženy, která zemřela ve čtvrtek v karlovarské nemocnici. Jedenatřicetiletá žena se tak stala první obětí prasečí chřipky v Česku. V karlovarské nemocnici leží ve vážném stavu muž, u něhož první testy rovněž prokázaly prasečí chřipku. Stále není jasné, kde se mohli oba nemocní z Karlovarska postižení virem H1N1 nakazit. Ani jeden z nich nebyl v cizině. "Nejde o žádnou dramatickou událost přes tu rodinnou tragédii, a to z toho důvodu, že je to jediná oběť, kterou zatím ČR má," řekla ČTK ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Připomněla, že výskyt nové chřipky v ČR je velmi sporadický, aktuálně je pět nemocných. "Klinický průběh onemocnění zůstává nadále velmi lehký proti sezonní chřipce, jejíž průběh může být komplikovaný a může mít následky," uvedla. Na běžnou sezonní chřipku v ČR ročně umírá na 2000 lidí. "Situaci máme pod kontrolou, patříme mezi státy s relativně nižším výskytem, ale je fakt, že nový virus cirkuluje Evropou a je mezi populací," zdůraznil hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Proti prasečí chřipce může být očkováno více lidí
Proti prasečí chřipce může být očkováno více lidí. Evropská léková agentura zpřesnila dosavadní doporučení, takže dospělým a zdravotníkům stačí jedna dávka, u chroniků ještě odborníci zpřesní stanovisko. V příštích dnech zasedne ústřední epidemiologická komise, která čísla zpřesní. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Očkovat by se podle ní mělo začít v půlce listopadu.
Verdikt soudu ve Štrasburku o regulaci nájmů prý může být do voleb
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku může ještě před volbami do Poslanecké sněmovny rozhodnout, jestli regulace nájmů v Česku porušuje práva majitelů domů. Na setkání s novináři to řekla advokátka Klára Veselá Samková, která vlastníky domů před soudem zastupuje. Ve Štrasburku se v současnosti domáhá na státu odškodnění za regulaci kolem 5200 tuzemských vlastníků domů. "Takový rozsudek by zásadním způsobem diskvalifikoval všechny významné hráče na politické scéně," poznamenala právnička. Pokud soud rozhodne, že regulace nájemného práva vlastníků narušuje, nařídil by oběma stranám sporu, aby se dohodly na narovnání.
Odbory ČSA podepsaly dohodu o snížení mezd
Nový předseda představenstva Českých aerolinií Miroslav Dvořák dnes podepsal se všemi odborovými organizacemi dohody o snížení mezd. Piloti přijdou o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o deset procent příjmů. Dodatky ke kolektivní smlouvě platí od 1. listopadu. ČTK to oznámila mluvčí šéfa představenstva Eva Krejčí. Prezident ČSA Radomír Lašák v reakci odchází z firmy. "Součástí dohody nejsou žádné stávající či budoucí kompenzace," dodala Krejčí. Mimo jiné díky nižším platům by měly aerolinie ušetřit do konce příštího roku 1,6 miliardy korun. Průměrný plat pilota je nyní 212.000 korun, firemní průměr přesahuje 60.000 korun.
Příjmy se budou snižovat ve dvou krocích. Piloti od listopadu přijdou o 20 procent platu, od ledna o dalších osm procent. Zbylá dvě procenta tvoří omezení příspěvku na důchodové pojištění, které platí pro všechny zaměstnance. Podobně dvoufázově se sníží platy ostatních zaměstnanců. V reakci na dohodu oznámil prezident firmy Lašák, že celé vedení včetně jeho osoby odchází. "Já i celé vedení plníme svůj slib, ze společnosti České aerolinie odcházíme a přejeme novému týmu úspěšnou realizaci restrukturalizačního plánu a i trochu štěstí," napsal Lašák v e-mailu novinářům. Pozici prezidenta přebírá generální ředitel letiště Praha Dvořák, který už od pondělí zastává po Lašákovi post šéfa představenstva ČSA. Podle Krejčí se Dvořák vzdal v ČSA manažerského platu do doby, než bude společnost opět v provozním zisku.
Konference: Evropa se musí víc prosazovat ve vesmírném výzkumu
Evropa se musí do budoucna víc prosazovat ve vesmírném výzkumu, shodli se zástupci zemí EU na mezinárodní konferenci na zámku Štiřín. Spolu se zástupci světových vesmírných agentur proto chtějí do budoucna vytvořit společnou evropskou strategii ohledně vesmírného výzkumu a možností letů na Měsíc, časem i na Mars. Konferenci organizuje ČR ve spolupráci s Evropskou komisí a Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Ředitel ESA Jean-Jacques Dordain zde uvedl, že veřejnost toho o práci odborníků ve vesmíru moc neví, ale všichni denně využívají výsledky jejich snažení. Jako příklad uvedl například satelitní televizi nebo navigaci GPS. Smyslem setkání bylo naplánovat kroky, které povedou k jednotné evropské strategii.
Na právech v Plzni začala jednat akreditační komise
Skutečně největším problémem práv v Plzni byl organizovaný nepořádek neboli systém, díky němuž mohli školou nestandardně projít někteří lidé, aniž se na to přišlo. Znovu to zopakovala šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Komise v pátek ráno začala provádět na fakultě kontrolu a zaměřuje se na rigorózní řízení a doktorandské studium. Hodnocení zveřejní koncem listopadu. Pro osud školy bude důležitá i volba děkana, uvedla Dvořáková.
Slovenská akreditační komise, která hodnotí kvalitu vysokých škol, začne příští týden prověřovat činnost čtyř slovenských univerzit v Česku. Zkoumat bude i případné pobočky ostatních vysokých škol v zahraničí. ČTK to dnes řekl předseda komise Lubor Fišera. Slovenskou stranu o kontrolu požádala česká akreditační komise kvůli podezření, že na pobočkách slovenských škol v Česku učí jiní lidé, než ústavy uvádějí v akreditačních spisech.
Šéf strážníků v Plzni přijde kvůli podezření na plagiát o funkci
Město Plzeň dočasně zbaví šéfa městské policie Luďka Hosmana funkce do doby, než se vyšetří kauza kolem jeho bakalářské práce. Hosmanova sedm let stará práce je ve většině textu zcela shodná s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného. Práci Hosman obhajoval na právnické fakultě v Plzni, kterou nyní zmítají skandály. Řízení městské policie dnes dočasně převzal strážník Martin Šimera. Podle oslovených právníků je Hosmanova práce plagiátem. Hosman tvrdí, že ji vypracoval sám a ve věci vidí útok na svou osobu.
Oběti okupace z roku 1968 se asi dočkají řádného odškodnění
Oběti okupace Československa v roce 1968 se asi dočkají řádného odškodnění. Návrh Senátu schválila sněmovna. Podle tvůrců předlohy by stát na odškodnění neměl vyplatit celkem více než 30 milionů korun. Norma se nyní vrací do Senátu k definitivnímu schválení. Novela má napravit stav, kdy je odškodnění odepíráno lidem, kteří se domohli určité finanční satisfakce již podle komunistických norem. Jim by se celkové odškodnění pouze snížilo o již vyplacenou částku. "Toto řešení nejlépe zachovává spravedlivý a rovný přístup ke všem obětem okupace," uvedl spoluautor předlohy Jiří Liška (ODS).
Policie po domovních prohlídkách obvinila 18 extremistů
Po středečních domovních prohlídkách obvinili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) celkem 18 lidí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dva z těchto lidí, muž a žena, jsou ve vazbě, uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Doplnil, že počet obviněných i rozsah obvinění nemusí být konečný. Šlachta také řekl, že je to vůbec poprvé, kdy policisté podezírali stoupence krajní pravice z přípravy teroristického útoku.
Armáda vyšle koncem roku tři vrtulníky do Afghánistánu
Armáda České republiky (AČR) vyšle do Afghánistánu na přelomu roku tři transportní vrtulníky Mi-171Š. V současnosti byl zahájen přesun předsunutého týmu, který má v zemi připravit velitelské a opravárenské stanoviště, řekla ČTK mluvčí generálního štábu AČR Jana Růžičková. Podle dřívějších informací mají stroje sloužit potřebám celé alianční mise ISAF. Využívat je bude také český provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar. Kvůli problémům s modernizací vrtulníků nabrala mise přibližně půlroční zpoždění.
Památník na Vítkově otevře 25. října expozici státnosti
Vernisáží o historii české a československé státnosti, zachycující významné zlomy v dějinách 20. století, bude v neděli 25. října otevřen Národní památník na pražském Vítkově. Akce se zúčastní i prezident Václav Klaus. "Převzetím této národní kulturní památky na sebe Národní muzeum (NM) vzalo náročný úkol převážně uzavřený objekt rehabilitovat, revitalizovat a otevřít veřejnosti. Snažili jsme se, aby nebyl jen tichým symbolem státnosti, ale i moderním muzeem, kde se především mladší generace bude seznamovat s důležitými momenty novodobé historie," řekl generální ředitel NM Michal Lukeš. V expozici podle něj budou například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení, osobní předměty spjaté s Janem Palachem a psací stroj Pavla Tigrida.
Petra Hůlová v New Yorku představila překlad své prvotiny
Spisovatelka Petra Hůlová ve čtvrtek v New Yorku představila anglický překlad své prvotiny Paměť mojí babičce. Knihu, kterou vydala americká Severozápadní univerzita, přeložil Alex Zucker, jenž z ní v doprovodu autorky četl v Českém centru na Manhattanu. Hůlová knihu už minulý týden představila právě na Severozápadní univerzitě, jež sídlí v Evanstonu nedaleko Chicaga. Jak tam, tak v New Yorku se setkala s příznivými ohlasy na své dílo. Hůlová svou prvotinu vydala ve 24 letech. Za román byla spisovatelka oceněna několika literárními cenami. Americký překladatel Zucker, který v první polovině 90. let žil v Praze, se na překlady české literatury specializuje. V minulosti například přeložil obtížný román Sestra od spisovatele Jáchyma Topola.
Počasí v České republice
V sobotu čekáme oblačno, přechodně až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů Celsia, na horách kolem 6 stupňů.