Zprávy

Cyril Svoboda: Rozpuštění sněmovny lze zpochybnit jen do jejího zániku

Poslanci Miloš Melčák nebo Juraj Raninec by podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody museli napadnout ústavní novelu o rozpuštění sněmovny během příštího týdne, než dolní komora skončí. Poté by totiž ztratili poslanecký mandát. Svoboda to uvedl v pořadu Partie televize Prima. Raninec televizi řekl, že ještě není definitivně rozhodnut, zda stížnost podá, ústavní novelu má ale za účelovou. Rozpuštění sněmovny ústavní většinou by pak mohly v budoucnu využít silné sněmovní strany, pokud by chtěly nové volby v pro ně výhodnějším termínu. Zkrácení lhůt ve volebním zákoně, podle nichž by kandidátní listiny bylo nutné předložit 12 dní po vyhlášení voleb, by mohlo omezit svobodnou soutěž politických stran, míní poslanec.

Sněmovna by měla podle dosavadního harmonogramu své rozpuštění navrhnout prezidentovi na své úterní schůzi. Václav Klaus by jí pak musel vyhovět nejpozději ve čtvrtek, má-li podle související novely volebního zákona vyhlásit nové předčasné volby na 6. a 7. listopadu. "Podle mě nemá moc času naštěstí pan Raninec," uvedl Svoboda s tím, že stížnost by mohl podat jen jako poslanec. Raninec chce počkat až na to, jak se sněmovna v úterý rozhodne. "Není aktuálně nutné, aby pan prezident okamžitě sněmovnu rozpustil," míní člen ODS, který není členem její frakce ve sněmovně.

Ruský vicepremiér přijede do ČR, setká se s Klausem i Fischerem

Místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov bude v pondělí v Praze jednat s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Janem Fischerem, ministrem obrany Martinem Bartákem a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Žukov přijíždí krátce po roztržce mezi Prahou a Moskvou kvůli vypovězení dvou ruských diplomatů z ČR kvůli podezření z napojení na ruské tajné služby. Není ovšem jasné, zda bude diplomatický spor součástí jeho jednání s českými politiky. Spory mezi Prahou a Moskvou vyvolává otázka amerického radaru. Umístění protiraketové základny na českém území, která je podle USA zaměřena proti balistickým střelám z Íránu a KLDR, považuje Rusko za provokaci a hrozbu. V oblasti energetiky je Rusko pro Česko významným partnerem vzhledem k dodávkám zemního plynu, ropy či paliva pro jadernou elektrárnu Temelín. Praha nicméně prosazuje snížení energetické závislosti na Rusku, mimo jiné podporou evropského projektu plynovodu Nabucco, který by dodával do EU plyn ze střední Asie a Rusko by přitom obcházel.

Podle odborů ekonomika příští rok neporoste, HDP možná klesne o dvě procenta

Odbory předpokládají, že česká ekonomika příští rok neporoste a nevylučují propad hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta. Vyplývá to z odborové analýzy, o které v pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Česká národní banka přitom očekává v nové prognóze v příštím roce růst HDP o 0,7 procenta, ministerstvo financí počítá s růstem o 0,3 procenta. Podle Štěcha je za propadem ekonomiky odsun výroby mnohých firem z Česka do jiných zemí a mnohé firmy také propouštějí z nedostatku zakázek. Nedostatek zakázek by měl podle Štěcha řešit stát. Odboráři dále navrhují zavést takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácený pracovní týden s plnou mzdou pro zaměstnance, kteří se budou dále vzdělávat. Štěch by byl také pro založení speciálního fondu pro podporu zaměstnanosti, do něhož by odváděli zaměstnavatelé část příjmů. Podle něj by se tak měly prodloužit a zvýšit podpory v nezaměstnanosti.

Se zvyšováním podpor a výdajů do sociálního systému nesouhlasí zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Naopak je třeba změnit systém sociálních dávek, aby na něm někteří lidé neparazitovali," řekl člen NERV Vladimír Dlouhý. Podle dalšího člena NERV Miroslava Zámečníka je třeba například zavést daňové stimuly pro lidi vstupující na trh práce. To by se mělo projevit slevami na daních pro zaměstnavatele na vyšší věkové skupiny zaměstnanců, aby se předešlo jejich propouštění. Dále by se podle něj měla podporovat různá školení zabraňující propouštění.

V pondělí skončí celá dozorčí rada ČSA

V pondělí na jednání valné hromady Českých aerolinií bude odvolána celá dozorčí rada ČSA. V České televizi to uvedl ministr financí Eduard Janota. Janota dále informoval, že se v pondělí ráno sejde s odboráři ČSA. Ti tento týden na jednání s vedením společnosti odmítli navrhované snížení platů. Opatření bylo součástí plánu vedení firmy na úsporu miliardy korun ročně. Odbory v pondělí předloží vlastní návrh úspor. "Očekávám, že předloží návrhy na úspory minimálně ve stejné hodnotě, tedy jedné miliardy korun," řekl Janota.

Z dozorčí rady ČSA již v pátek odstoupili její předseda Ivan Kočárník a členka rady a primátorka Chomutova Ivana Řápková. Ta jako důvod rezignace uvedla útoky politiků ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti. Kočárník i Řápková vidí původ kritické situace firmy, která se dostala do téměř dvoumiliardové ztráty, v chybách předchozího vedení firmy nynějšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. To odmítl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Policisté v Praze zadrželi 24 squatterů

Policisté v neděli ráno zadrželi squattery, kteří v sobotu obsadili dům na Albertově v Praze 2. Od začátku policejního zásahu po jejich zadržení uběhlo asi 20 minut. Policie z domu vyvedla 24 lidí, řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že nekladli odpor. Policisté odvedli squattery ke zdi protějšího kostela, obstoupili je těžkooděnci. Potom je odváděli po jednom do policejního mikrobusu. Někteří ze zadržených podle ČTK obývali squat Milada v Troji, který vyklidila bezpečnostní agentura za asistence policie v červnu. Podle Hulana bude proti squatterům zahájeno zkrácené trestní řízení. V pondělí stanou před soudcem. Jsou podezřelí z porušení práva k bytu a nebytovým prostorům, hrozí jim až dva roky vězení. Pražský policejní ředitel Martin Červíček uvedl, že policie chce po firmě, která dům spravuje, aby jej zabezpečila. Cílem je to, aby squatteři nemohli budovu obsadit znovu. Zásahu proti nim se od soboty účastnilo podle odhadů celkem 100 až 120 policistů.

Někteří účastníci sobotní demonstrace squatterů, která vyvrcholila obsazením domu na pražském Albertově, si stěžují na přílišnou agresivitu zasahujících policistů. Policie ale pochybení odmítá. Postup policistů odsoudil mluvčí squatterů, který si přezdívá teta Milada. "Z našeho pohledu byl zcela neadekvátní," řekl ČTK. Před večerním zákrokem těžkooděnců, kteří pomocí rozbušek rozehnali dav aktivistů, se prý mladí lidé ničeho nezákonného nedopouštěli. "Nemyslím, že byl zákrok brutální. Účastníci byli mnohokrát vyzváni, aby upustili od protiprávního jednání, vždy s upozorněním, že pokud neuposlechnou, může proti nim policie zakročit," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Postup zásahové jednotky považuje za zcela oprávněný. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová uvedla, že lékař na místě ošetřil jen jednoho lehce zraněného policistu, nikdo jiný pomoc zdravotníků nepotřeboval. Demonstranti ale tvrdí opak. Jedné dívce policejní výbuška poranila oko, jiný člověk vyvázl z potyček se zraněným obličejem, řekl za organizátory Tomáš Havlín.

Židé se v Terezíně modlili na hrobech svých rodičů

Na židovském hřbitově, který je součástí Památníku Terezín, si Židé při tryzně Kever Avot připomněli oběti nacistické genocidy. K hrobům svých rodičů se chodí modlit před židovským Novým rokem. V Terezíně se takto scházejí od roku 1956. Vrchní zemský rabín Karol Sidon před modlitbou účastníkům akce řekl, že jeho otce mu v dětství dlouho připomínal jen nápis na pražské Pankráci Věrni zůstaneme, který připomínal památku obětí Pražského povstání. Uvedl, že tito lidé za války padli proto, že bojovali za svoji vlast, ovšem Židé zahynuli jen proto, že byli Židé.

Mnozí z účastníků akce podepsali petici proti neonacismu, jejímž autorem je Terezínská iniciativa, která sdružuje a reprezentuje bývalé vězně terezínského ghetta a jiných koncentračních táborů. Členka petičního výboru Marta Kottová uvedla, že takové petice mají smysl. Argumentuje i zápisem, který prý před nedávnem našla v návštěvnické knize terezínského muzea ghetta. Neznámý autor do ní napsal text, ve kterém doufá v to, že se vrátí minulá doba a v dokončení práce vůdce. Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození.

Tržby deníků za reklamu v srpnu vzrostly na 245 milionů Kč

Objem hrubých inzertních příjmů celostátních deníků v srpnu vzrostl na 244,6 milionu korun. To je meziroční růst zhruba o 24,5 milionu Kč. Na dotaz ČTK to uvedla Unie vydavatelů. "Tento nárůst zatím však nic neznamená, jelikož srpen bývá zpravidla z hlediska inzerce slabší a z jednoho měsíce navíc nelze nic vyvozovat. Ukáže se až ve třetím čtvrtletí," řekl ČTK koordinátor mediálních služeb Unie vydavatelů Jan Pochman. Souhrnnou statistiku s objemem inzertních příjmů jednotlivých deníků a také vydavatelů za letošní rok k poslednímu srpnu vydá Unie vydavatelů v pondělí. Ke konci července získaly deníky 9,9 miliardy korun, tedy o 1,2 miliardy méně než před rokem. Podle Pochmana nejsou tyto výsledky z hlediska ekonomické krize tak špatné, jak se původně předpokládalo.

Jiří Bělohlávek si na závěr festivalu BBC Proms zahrál na vysavač

V nezvyklé roli hráče na vysavač se v sobotu v londýnské Royal Albert Hall představil dirigent Jiří Bělohlávek při závěrečném koncertu letního hudebního festivalu BBC Proms. Spolu s dalšími celebritami si "zahrál" v komickém kuse britského skladatele Malcolma Arnolda A Grand, Grand Ouverture. BBC Proms se nesou v lehčím, "promenádním" duchu a tato uvolněná atmosféra, která má přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí, vrcholí právě při závěrečném koncertu. Na úvod druhé půle pořadatelé vybrali více než 50 let starou Arnoldovu skladbu pro tři vysavače, leštič parket, čtyři brokovnice a symfonický orchestr. Bělohlávek se neobjevil před "svým" Symfonickým orchestrem BBC v obvyklé roli šéfdirigenta, ale usadil se vedle dirigentského pultíku s hadicí vysavače kolem krku.

Koncert jako každý rok završily vlastenecké evergreeny, které zpívají i diváci. Mezzosopranistka Sarah Connollyová v námořní uniformě z Nelsonových časů přednesla pochod Rule Britannia, následovala Země naděje a slávy Edwarda Elgara, Parryho Jerusalem a nakonec národní hymna. Do první poloviny koncertu naopak pořadatelé tradičně zařadili náročnější kusy, včetně písní Gustava Mahlera či koncertu Josepha Haydna pro trubku a orchestr v podání mladé trumpetistky Alison Balsomové. Během festivalu zaznělo i několik skladeb českých skladatelů. Jiří Bělohlávek například koncem července dirigoval koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů s dvěma mladými českými klavíristy, Jaroslavou Pěchočovou a Václavem Máchou.

Liběna Rochová předvedla v New Yorku modely inspirované sklem

Modely inspirované sklem předvedla v sobotu v New Yorku česká módní návrhářka Liběna Rochová. Její kreace se objevily na charitativní přehlídce Czech BeneFashion v České národní budově. "Je to prolínání skla a oděvu. Já se sklu věnuji již mnoho let. Premiéru měla tato kolekce na Designbloku, kde byla nominována na (cenu) Czech Grand Design," řekla ČTK. Vedle Rochové se na přehlídce představili i její studenti z pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové, kteří se ve svých modelech pokusili spojit minulost s budoucností. Netradiční šaty si stejně jako spojení oděvů a skleněných šperků od Rochové několikrát vysloužily uznalý potlesk publika. Přehlídka, která se letos uskutečnila podruhé, se vedle módy zaměřila i na pomoc potřebným. Doprovázela ji trojice aukcí, jejichž výtěžek podpoří Nadaci Taťány Kuchařové - Krása pomoci, která přehlídku spolupořádala. Nadace tak získá například 3000 dolarů (téměř 60.000 korun), které vynesla dražba šatů, v nichž Kuchařová v roce 2006 převzala titul Miss World. Mezi hosty přehlídky byl i zpěvák Karel Gott, který do New Yorku dorazil na svůj nedělní koncert. Čas na módu si našel i presto, že měl za sebou šestnáctihodinovou cestu autem z Chicaga, kde v pátek zahájil své krátké americké turné.

Týdenní festival pohádky v Jičíně přilákal na 70.000 návštěvníků

Na 70.000 návštěvníků přilákal letošní v pořadí už 19. ročník festivalu Jičín - město pohádky, který po týdnu skončil. Na jeho přípravě se podílelo 600 lidí, řekla ČTK producentka festivalu Věra Rychterová. Devatenáctý ročník festivalu opět nabídl desítky tvůrčích dílen, množství představení a koncertů. Návštěvníci se mohli ve městě, které se vždy během festivalu zahalí do pohádkových kulis, naplní pohádkovými postavami a začnou v něm dokonce platit pohádkové zákony, bavit až dlouho do noci. Po celou dobu konání festivalu vyšlo až na pár výjimek pěkné počasí, což je podle starosty Martina Puše polovina úspěchu. Město se podílí na technickém zabezpečení festivalu a ročně do něj investuje zhruba milion korun. "Je to i příležitost pro místní živnostníky a podnikatele. Ožívají restaurace, obchody, hotely. Podnikatelé by se mohli zapojit ještě víc, ale to záleží především na nich," řekl starosta.

Na pražský koncert skupiny Kabát dorazilo přes 60.000 fanoušků

Přes 60.000 fanoušků v sobotu přilákal na pražský Vypich megakoncert jedné z nejpopulárnějších českých rockových kapel Kabát. V návštěvnosti tak překonal srpnové vystoupení americké zpěvačky Madonny a vyrovnal se legendárnímu koncertu Jana a Františka Nedvědových na pražském Strahově v červnu 1996. Nadšení fanoušci přivítali své oblíbence v čele se zpěvákem Josefem Vojtkem bouřlivým potleskem. Kapela se odvděčila ve velkém stylu - ohňostrojem a první písní Porcelánový prasata. Pak následovaly skladby, které připomněly dvacetiletou kariéru teplické skupiny, jako Starej bar, Colorado, Láďa, Bruce Willis nebo Na sever. Právě koncertem pod širým nebem Kabáti oslavili dvě desítky let hraní ve stejné sestavě. Bylo to rovněž jejich jediné letošní vystoupení.

Kabáti na koncert dokázali přilákat fanoušky snad všech generací. V davu postávali prošedivělí padesátníci, ale i studenti nebo rodiče s malými dětmi. Hodně fanoušků přijelo také ze Slovenska a dávali o sobě znát vlajkami. Navzdory prognóze meteorologů, kteří předpovídali přeháňky, bylo jasno a rockovou atmosféru na louce u letohrádku Hvězda dokreslovala mimo jiné letadla mířící na ruzyňské letiště. Přes poněkud chladný večer rozehřál dvouhodinový koncert některé fanoušky tak, že areál opouštěli polonazí.

Zlínské divadlo uvedlo premiéru pohádky Jak šlo vejce na vandr

Zlínské divadlo uvedlo první letošní novinku - hudební představení pro nejmenší diváky nazvané Jak šlo vejce na vandr. Se souborem ji připravil mladý režisér Pavel Gejguš. Novou sezonu s podtitulem Čas radostných procitnutí zahájil soubor už v sobotu adaptací nejslavnějšího díla spisovatele Jaroslava Haška - románu Švejk. Pro právě zahájenou sezonu připravuje zlínský soubor ještě dalších deset premiér. Jedním z největších lákadel by měla být divadelní hra Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Se souborem ji připravuje jeho nový umělecký šéf Petr Veselý a její premiéra je plánována na říjen.

Zámek v Červeném Poříčí ukázal repliky spodního prádla

Spodní košile, korzety či spodky, jak je nejspíš nosili lidé před několika staletími, představil o víkendu mimořádně zpřístupněný zámek v Červeném Poříčí na Klatovsku. Památka se postupně opravuje a je jinak pro veřejnost uzavřená. Historické spodní prádlo zpestřilo prohlídku při Dnech evropského dědictví, řekl ČTK památkář David Růžička. "Bohužel nemůžeme prezentovat vývoj jednotlivých typů spodního oblečení. Návštěvníci se ale mohli dozvědět o důležitých meznících v jeho vývoji a viděli modely vyrobené podle historických vzorů," řekla autorka výstavy i jednotlivých oděvů Veronika Kulová z památkového ústavu v Plzni. Lidé tak viděli například renesanční a rokokový korzet, spodky nošené někdy v 16. století nebo spodní košile. "Košili dnes nebereme jako spodní prádlo, ale v předchozích staletích tímto způsobem byla chápána. Kupříkladu na ní byl oblékán dámský korzet," vysvětlila Kulová.

Areál Špičák na Šumavě navštívilo nejvíc lidí za poslední roky

Nejvydařenější letní sezonu za poslední čtyři roky, kdy na vrchol šumavského Špičáku jezdí sedačková lanovka, má za sebou tamní sportovní areál. Patří k největším lyžařským centrům Šumavy. V posledních letech se otevřel i letním turistům, kteří mohou jezdit na vrchol lanovkou, a cyklistům, jimž nabízí terénní sjezdové tratě. Od poloviny června lanovka převezla přes 16.000 lidí, řekl ČTK Vladimír Kasík ze společnosti Sport Service, jíž lanovka i areál patří. "V porovnáním s loňskem máme letos v létě návštěvnost i tržby asi o 15 procent vyšší," řekl. Cyklistů, kteří jezdí na špičáckých svazích v bikeparku, je podobně jako loni. Vzrostl především počet pěších turistů. Na Šumavě se letos zřejmě podle předběžných údajů sezona vydařila a turistů přišlo více než jindy. Bikeři představují asi pětinu až čtvrtinu celkového počtu letních hostů areálu. Bikepark využívá zázemí lyžařského areálu pro sportování v létě. Další turisty by mohla v budoucnu přilákat rozhledna na vrcholu Špičáku s nadmořskou výškou 1202 metrů.

Sport

Výběr bývalých hokejových reprezentantů uspěl i v odvetném souboji s legendami Washingtonu Capitals. Po středeční výhře v Plzni 7:4 český tým v sobotu zvítězil v Pardubicích 4:3. Utkání přihlížela přibližně tisícovka diváků, výtěžek ze vstupného ve výši 50 tisíc připadne pardubické nemocnici.

Čeští stolní tenisté zahájili mistrovství Evropy ve Stuttgartu výhrou 3:1 nad Švédskem.

České florbalistky obsadily na Polském poháru třetí pozici. V duelu o konečné umístění zvítězily ve Zbaszynu nad Norskem vysoko 8:2.

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová nepostoupila na mistrovství světa ve španělském Seu d'Urgell do finále závodu kajakářek. Ve dvacetičlenném semifinále zajela až sedmnáctý čas a do finálové desítky se nevešla.

Čeští vodní slalomáři z mistrovství světa ve španělském Seu d'Urgell nepřivezou žádnou individuální medaili. Na cenný kov ve finále nedosáhla žádná z pěti lodí, nejlepším výsledkem je dělená čtvrtá pozice deblkanoistů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem. Jedinou medaili pro Českou republiku na šampionátu získali kajakáři, kteří v sobotu nečekaně vyhráli neolympijský závod hlídek.

Český judista Lukáš Krpálek na mistrovství Evropy juniorů neobhájil zlato z loňska a jako největší favorit se musel spokojit s druhým místem. Ve finále váhy do 100 kg v Jerevanu podlehl na ipon Elmaru Gasimovovi z Ázerbájdžánu. Duel skončil po úspěšném chvatu Gasimova už po 21 vteřinách.

Plážové volejbalistky Lenka Háječková a Soňa Nováková premiérový titul z Evropského okruhu pro české barvy nezískaly. Ve finále turnaje v Blackpoolu nestačily na belgickou dvojici Van Breedamová, Mouhaová.

Počasí v České republice

V pondělí bude většinou zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na Moravě ojediněle bouřky. Teploty přes den vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia, na Moravě bude 21, na horách kolem 10 stupňů.