Zprávy
Předseda Senátu se ohradil proti prezidentově kritice horní komory
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se ohradil proti kritice, která zazněla po schválení lisabonské smlouvy minulý týden na adresu horní komory z Hradu. Prezident Václav Klaus tak podle Sobotky zpochybňuje význam Senátu při svém zvolení a činí nepromyšlená emocionální gesta. Klaus minulý týden prohlásil, že ratifikace je selháním politických elit a že smlouva je "mrtvá", protože ji odmítlo schválit Irsko. "Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie. Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v únoru 2008," prohlásil Sobotka před novináři. Obvinil také lidi z prezidentova okolí, že zpochybnili české předsednictví a podkopávají důvěru evropských partnerů k České republice. Sobotka ale odmítl myšlenku místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD), že by prezident, pokud bude ignorovat rozhodnutí obou komor parlamentu o ratifikaci smlouvy, mohl být zbaven funkce. To lze učinit u Ústavního soudu procesem o velezradě.
Podle Hradu Sobotka není ve svých názorech k Lisabonu konzistentní
Předseda Senátu Přemysl Sobotka by podle Hradu měl být ve svých názorech a postojích k lisabonské smlouvě konzistentní. Mluvčí prezidenta republiky Radim Ochvat tak v tiskovém prohlášení reagoval na Sobotkovu kritiku prezidenta Václava Klause. Ochvat cituje Sobotkův výrok z loňského srpna, kdy po setkání s Klausem předseda Senátu řekl, že postup horní komory při ratifikaci smlouvy bude záležet i na tom, jak se k dokumentu postaví Irsko. "Irové podle Sobotky svým 'ne' dali jasný signál, a s nadsázkou se proto dá říci, že smlouva je nyní 'mrtvá'," připomněl Ochvat Sobotkovy loňské výroky.
Kohout a Steinmeier ujišťovali o kontinuitě českého předsednictví
Poslední vývoj na české vnitropolitické scéně je podle nového českého ministra zahraničí přijatelný pro Evropskou unii a nová česká vláda je v Evropě vnímána jako plnohodnotná vláda. Jan Kohout to řekl po setkání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Kohout si zvolil Německo jako druhou zemi, kterou po pátečním nástupu do funkce šéfa české diplomacie navštívil. Už v neděli zamířil na Slovensko. Do Německa přijel z Bruselu, kde se zúčastnil jednání zástupců EU a Kuby. Steinmeier označil svého nového kolegu za "starého známého" a připomněl jeho předchozí působení ve vysokých diplomatických funkcích. Díky Kohoutovým zkušenostem tak vzájemné diplomatické vztahy podle Steinmeiera nepotřebují žádný nový začátek. Druhý muž německé vlády rovněž ocenil schválení lisabonské smlouvy minulý týden v horní komoře českého parlamentu.
Hlavním úkolem Janoty je úsporný státní rozpočet
Hlavním cílem nového ministra financí Eduarda Janoty bude sestavit na příští rok úsporný, smysluplný státní rozpočet. Deficit veřejných financí by se měl pohybovat v rozumných mezích a neměl by atakovat hranici sedmi procent, uvedl při uvedení do úřadu Janota. Letos by měl deficit veřejných financí stoupnout na 4,5 procenta HDP z loňských 1,5 procenta. Česko by tak nesplnilo tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura. Premiér Jan Fischer již dříve uvedl, že chce deficit státního rozpočtu na příští rok stlačit na 150 miliard korun. Podle Fischera by vyšší číslo přineslo České republice problémy v budoucnu.
Fondu dopravy podle Slamečky letos chybí až 20 miliard korun
Státnímu fondu dopravní infrastruktury letos zatím chybí "k ideálnímu stavu" 15 až 20 miliard korun, řekl nový ministr dopravy Gustáv Slamečka. Za svou prioritu označil zajištění dostatku peněz především na dostavbu pražského okruhu a dálnice D47. Některé méně významné stavby možná bude nutné zastavit. Akutně fond potřebuje 8,4 miliardy korun. Fond dopravy měl ze státního rozpočtu původně slíbeno 45 miliard korun. Část peněz si ale při loňském jednání o rozpočtu rozebrala jiná ministerstva, takže fond nakonec má letos dostat od státu zhruba 36 miliard Kč. Hlavní problém bude údajně zajištění peněz na příští léta.
Šebesta chce více jednat se zemědělskými organizacemi
Nový ministr zemědělství Jakub Šebesta chce více jednat se zemědělskými organizacemi. Řekl to poté, co jej do nové funkce společně uvedli jeho předchůdce Petr Gandalovič (ODS) s premiérem Janem Fischerem. Největší tuzemská nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, změnu na postu ministra vítá, řekl ČTK její šéf Jan Veleba. "Já očekávám, že z jeho strany bude lepší porozumění nám zemědělcům, než bylo za předchozího ministra," uvedl. Šebesta podle něj jako rodák z jihomoravského venkova dobře rozumí zemědělské problematice. "Otázkou je, jakou bude mít tato vláda pozici," dodal Veleba. Šebesta již dříve uvedl, že se v nové funkci chce zaměřit také na zmírnění dopadů ekonomické krize na zemědělce. V jejím důsledku je podle něj sestavení dobrého rozpočtu ještě důležitější a těžší než za běžných okolností.
Kovářová chce přispět ke stabilizaci justice
Nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce za dobu svého působení v úřadu zejména přispět ke stabilitě v justici. Nejprve však prý bude muset řešit, jak zajistit činnost justičních orgánů v době hospodářské krize, řekla po uvedení do funkce. Podle premiéra Jana Fischera by Kovářová měla navázat na dosavadní práci svého předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS) tím, že bude nadále zvyšovat prestiž justice a přibližovat její aktivity občanům. Kovářová v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že chce pokračovat v legislativních změnách, které započal Pospíšil.
Prioritou Tošovského je dokončení předsednictví a rozpočet
Prioritou nového ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského bude dokončení českého předsednictví a sestavení rozpočtu na příští rok. Chce také pomoci nalézt cestu z hospodářské krize, řekl při uvedení do funkce. "Krize se nevyřeší pomocí státu, ona se vyřeší zdravým podnikatelským prostředím. Z toho, že podniky budou mít jednoduchou cestu a snadnější prostor pro podnikání, bude potom profitovat celý průmysl," dodal Tošovský. Premiér Fischer ocenil práci dosavadního ministra Martina Římana (ODS), který se na MPO během svého působení snažil například o snížení administrativy pro podnikatele.
Nový ministr práce hodlá pokračovat v důchodové reformě
Změna ve vládním křesle ministra práce a sociálních věcí nemusí znamenat ukončení snah o prosazení plánů na reformu důchodového systému řekl nový ministr práce Petr Šimerka. "Při konsenzu rozhodujících politických subjektů bude pokračovat další jednání a samozřejmě to, co bylo započato, pokračuje dál," prohlásil Šimerka o svých plánech na pokračování záměrů druhé a třetí etapy důchodové reformy. "Je známo, že důchodová reforma není otázka okamžiku nebo měsíce, že je to dlouhodobá záležitost," konstatoval. Za Šimerky budou prý pokračovat také přípravy novelizace zákoníku práce. Nový ministr přislíbil opakované projednávání změn s odbory, které mají vůči chystaným změnám zásadní výhrady.
Jurásková je pro zachování poplatků ve zdravotnictví
Nová ministryně zdravotnictví a bývalá ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Dana Jurásková zvažuje, že požádá o změnu vládního usnesení z minulého týdne, které vyvolalo spekulace o možném zrušení VFN. V důvodové zprávě k vládnímu usnesení bylo uvedeno, že rekonstrukce areálu u Karlova náměstí v centru Prahy není efektivní a výhodnější by bylo najít pro nemocnici novou lokalitu. Jurásková považuje formulaci o budoucnosti VFN za nešťastnou. Ministerstvo zdravotnictví ještě minulý týden odmítlo, že by chtělo VFN zrušit. Při nástupu do úřadu ministryně si Jurásková jako své hlavní úkoly stanovila dojednat podporu protikrizovému balíčku ve zdravotnictví a zachovat regulační poplatky v současné podobě.
Pecina chce čerpat peníze z fondů EU a pokračovat v elektronizaci
Nový ministr vnitra Martin Pecina si myslí, že od svého předchůdce Ivana Langra (ODS) přebral fungující resort, který je v dobrém a konsolidovaném stavu. V čele ministerstva se chce zaměřit především na hladké dokončení českého předsednictví, na čerpání peněz z evropských fondů a na pokračování elektronizace státní správy. Novinářům to řekl poté, co ho premiér Jan Fischer uvedl do funkce. "Evropské fondy budou při chudnoucím českém rozpočtu pro jednotlivé resorty důležitější a důležitější," upozornil na jednu ze svých priorit. V rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil, že chce na vnitru prověřit prodej státního majetku, který se uskutečnil za Langra. Řekl také, že má od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka za úkol udělat z policie apolitickou organizaci.
Vondruškovou prioritou budou evropské fondy
Prioritou nového ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky bude získávání peněz z evropských fondů. Chce definitivně vyřešit situaci kolem monitorovacího systému, bez kterého se čerpání dotací z Bruselu neobejde. Vondruška to řekl po uvedení do funkce.
Kocáb bude řešit boj proti extremismu i "náhubkový zákon"
Staronový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za SZ), jehož jako jediného člena bývalého kabinetu Mirka Topolánka (ODS) angažoval do své vlády také nový premiér Jan Fischer, se ve své funkci zaměří zejména na boj proti extremismu. Bude se věnovat i takzvanému náhubkovému zákonu. Novinářům to po setkání s Kocábem řekl premiér Fischer. "Agenda, kterou zajišťuje, je velmi rozsáhlá. Já bych chtěl podtrhnout prioritu, které budeme muset čelit v nejbližším období, aby se vláda aktivně a energicky postavila vůči extremismu, vůči tomu, čemu jsme svědky v českých obcích, v českých městech, k takovým projevům já mám i osobně nulovou toleranci," prohlásil Fischer. Fischer uvedl, že jeho vláda sice zřejmě nebude schopna narůstající extremismus a napětí mezi pravicovými nacionalisty a Romy systémově vyřešit, ale dá najevo, že jí nejsou lhostejné. "Samozřejmě se v té věci budu angažovat z dobrých důvodů i osobně," konstatoval Fischer. "Ono se to nezastaví nikdy, ale my to můžeme maximálním způsobem utlumovat a hlavně deklarovat, že se tomu věnujeme, že nám to není jedno a že jsme ochotni veškeré síly napnout k tomu, aby tento problém se zmírnil," shrnul svůj postoj k extremismu Kocáb.
Fischer hodlá Kocábovu pomoc využít také při vytváření stanoviska vlády k takzvanému "náhubkovému zákonu". Se žádostí o nápravu sporné normy jej minulý týden oslovili společným dopisem šéfredaktoři několika českých médií, tištěných i elektronických. "Skutečně tu věc cítím jako problém," uvedl Fischer.
Brusel nemůže zakročit proti českému "náhubkovému" zákonu
Evropská komise ani Rada Evropské unie, které nyní předsedá Česká republika, nemohou podniknout žádné kroky proti takzvanému českému náhubkovému zákonu. Vyplývá to z odpovědí českého předsednictví a EK na interpelaci německého europoslance Alexandera Alvara. Europoslanec se ptal Evropské komise i Rady EU, zda si jsou vědomy, že by nedávno přijatý český zákon měl precedens v nějaké jiné unijní zemi. Rada EU ve své odpovědi uvedla, že jde o vnitřní záležitost Česka, k níž nemůže zaujmout stanovisko. Je nicméně názoru, že svoboda názoru patří v Evropské unii mezi základní práva a že státy, které je omezují, se mají zodpovídat před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Ani Evropská komise nemůže podle jí stanovených kompetencí vyšetřovat údajné porušení základních práv, pokud se netýká porušení předpisů platných v celé sedmadvacítce. Výkonný orgán ale připomíná, že svobodu projevu lze omezit jen ve vymezených případech.
Zástupci pěti desítek zemí EU a Latinské Ameriky jednají v Praze
V Praze začalo čtyřdenní setkání zástupců zemí EU a latinskoamerických a karibských států sdružených v takzvané Skupině Rio. Do úterý budou jednat experti 27 členských států unie a 23 zemí skupiny Rio, ve středu a čtvrtek se pak sejdou jejich ministři zahraničí. Tématem zasedání budou například dopady finanční krize, energetická bezpečnost a změna klimatu. Není vyloučeno, že se ministři budou zabývat rovněž takzvanou prasečí chřipkou. Zasedání se řadí mezi největší akce českého půlročního předsednictví v EU. Strategie pomoci Evropské komise pro Latinskou Ameriku na léta 2007 až 2013 zahrnuje podporu sociální soudržnosti, boj proti chudobě, sociální nerovnosti, podporu regionální integraci a hospodářské spolupráce, podporu studentských výměn, podporu demokracie a dodržování lidských práv a udržitelného rozvoje včetně životního prostředí, energetické bezpečnosti a změny klimatu.
V úterý se otevře nové sídlo Svobodné Evropy na Hagiboru
Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) v úterý slavnostně otevře své nové sídlo na Hagiboru v Praze 10. Stěhovalo se sem v uplynulém půlroce z někdejšího Federálního shromáždění u Národního muzea. Prvořadým cílem v nové pětipatrové "pevnosti" je zajistit bezpečnost. O přemístění dál od centra města, odkud stanice vysílá od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova bývalého Federálního shromáždění pod bezpečnostní ostrahou. Od okolí ji dělí betonové zátarasy. Nové pětipatrové sídlo ve tvaru krychle je nejpřísněji střeženým objektem v České republice a jak vloni napsaly Hospodářské noviny, možná i v Evropě. RFE/RL vysílá pro asi 30 milionů posluchačů v 28 jazycích do 21 zemí, ve kterých Spojené státy chtějí podporovat demokracii, například do Ruska, Běloruska, Iráku, Afghánistánu, Tádžikistánu nebo Turkmenistánu.
Podezření na novou chřipku v ČR test vyvrátil u 56 lidí
Podezření na prasečí chřipku v Česku již vyšetření vyvrátila u 56 lidí, na 17 výsledků se zatím čeká. Dosud vyhledalo v Česku pomoc lékařů 73 lidí v obavách, zda se nenakazili novou formou chřipky. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o prodloužení použitelnosti přípravku Tamiflu z pěti na sedm let. U léku se potvrdila vysoká stabilita, proto může být v případě pandemie použit i lék s prošlou lhůtou použitelnosti z poslední doby. Rovněž pacientům, kteří mají přípravek s podobným datem spotřeby, se doporučuje nezbavovat se ho.
Rom Suchý odletěl do Kanady požádat o politický azyl
Rom Jaroslav Suchý, který se neúspěšně soudil se státem o půlmilionové odškodné kvůli tomu, že chodil do zvláštní školy, odletěl do Kanady. Chce tam požádat o politický azyl. S sebou veze dokumenty včetně soudního verdiktu, jimiž chce prokázat svou údajnou diskriminaci v ČR. Suchý je přesvědčen, že azyl v Kanadě dostane, pokud ne, chce se odvolat k soudu. Amerického prezidenta Baracka Obamu Suchý pohladil při jeho dubnové návštěvě v Praze a fotografie s tímto gestem obletěly svět. Prý i v Kanadě o něm vědí a proto na něj na letišti budou čekat zástupci médií.
Od letošního ledna do března požádalo v Kanadě o azyl kvůli diskriminaci 653 českých občanů. Za celý loňský rok to bylo 853 českých občanů. Kanadské úřady jsou znepokojeny tím, že na vlně žádostí o azyl se údajně přiživují spekulanti a že někteří romští aktivisté vyzývají k imigraci. Kanadský premiér Stephen Harper minulý týden v Praze naznačil, že by jeho země mohla obnovit pro ČR vízovou povinnost, pokud nenastane zlepšení.
Poradna při finanční tísni má letos více případů než za rok 2008
Na Poradnu při finanční tísni se za letošní čtyři měsíce obrátilo více dlužníků než za celý loňský rok. Loni to bylo přes 4120 osob. K hlavním důvodům prudkého růstu patří ztráty nebo změny zaměstnání, rozchody partnerů a odchody do důchodu. Situaci zhoršuje to, že lidé se se svými finančními potížemi obracejí na své věřitele i o pomoc velice pozdě, uvedli zástupci poradny. Nejčastěji nezvládají splácení dluhů lidé se základním až středoškolským vzděláním a měsíčním příjmem od 10.000 do 20.000 korun. Obvyklá hranice zadlužení je do 300.000 korun a nejčetnějším produktem spotřebitelský úvěr, uvedl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Lidé hledají poradenské služby velmi často až po několika letech zápasení s dluhy v případě, kdy mají na krku soudní exekuci. Tehdy je ale najít řešení velmi problematické. Šmejkal doporučoval vyhledávat odborné služby rozhodně mnohem dříve.
Stavy hlavních druhů hospodářských zvířat loni v ČR klesly
V Česku od loňska klesly stavy hlavních druhů hospodářských zvířat s výjimkou slepic a koní. Nejvýrazněji se snížily počty prasat, jež poklesly téměř o pětinu. Výsledky soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu zveřejnil Český statistický úřad. Stavy skotu se meziročně snížily o 2,7 procenta na 1,363 milionu kusů, z toho celkové počty krav klesly o 1,6 procenta. Prasat ve srovnání s loňským rokem ubylo o 462.000 kusů a jejich počty poklesly pod hranici dvou milionů. Počty prasat se snižují nepřetržitě od roku 1997 a jsou v současné době nejnižší od roku 1946. Stavy drůbeže celkem se snížily o tři procenta na 26,490 milionu, o 155.000 kusů však meziročně přibylo slepic. Mírně ubylo ovcí, kterých bylo o 0,3 procenta méně než v dubnu roku 2008. Naopak o necelá tři procenta vzrostly počty koní, jejichž počet přesáhl 28.000. Celková výroba masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 10,8 procenta na 135.752 tun. Klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. O 5,2 procenta na 568,8 milionu litrů se snížil také výkup mléka.
V Kvasinách se v úterý začne vyrábět terénní Škoda Yeti
Dlouho očekávaná novinka mladoboleslavské automobilky, lehký terénní vůz Škoda Yeti, se začne vyrábět v závodě v Kvasinách v úterý. Firma plánuje, že první modely dodá na trh na přelomu června a července. Cena yetiho zatím nebyla stanovena, firma ji chce zveřejnit až v červnu. Automobilka počítá, že by v Kvasinách mohla vyrábět zhruba 200 aut denně, předseda představenstva Reinhard Jung v Ženevě oznámil, že ročně firma vyrobí zhruba 20.000 kusů modelu Yeti. Tento počet však bude zřejmě záviset na aktuálním vývoji automobilového trhu.
Rodinný pivovar Bernard dodal první hektolitry piva do Peru
Humpolecký Rodinný pivovar Bernard prodal první hektolitry piva do jihoamerického Peru. Dodávku do hlavního města Limy zprostředkovala společnost, která tam dováží piva z Evropy, řekl ČTK mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. "Je to první kontakt do Latinské Ameriky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet," podotkl mluvčí. Humpolecké pivo už mohou ochutnat lidé v řadě zemí, mimo jiné na Slovensku, v Rusku, Velké Británii, Řecku, Švédsku, ale i v Austrálii, Japonsku a USA.
Soud Železnému potvrdil podmínku za krácení daní v kauze obrazů
Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný dostal za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny s konečnou platností dvouletý podmíněný trest se čtyřletým odkladem. Rozhodl o tom odvolací pražský vrchní soud, který ale Železnému zároveň zrušil peněžitý trest pět milionů korun. Stejný podmíněný trest původně dostal i spoluobviněný Čechoameričan George Novotný, i v jeho případě odvolací soud potvrdil výši trestu, který jim v srpnu 2007 uložil pražský městský soud. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Bývalý hokejista Lubina dostal za nehodu čtyřletou podmínku
Dva roky vězení s podmíněným čtyřletým odkladem uložil Okresní soud v Hradci Králové bývalému hokejovému reprezentantovi Ladislavu Lubinovi za zavinění tragické dopravní nehody, která si vyžádala jeden lidský život. Ostatní účastníci srážky vyvázli nezraněni, materiální škody dosáhly výše přibližně 900.000 korun.
Češi už sundávají Entropu - spornou výzdobu předsednictví
V Bruselu se začala předčasně odstraňovat kontroverzní plastika Entropa, která je výtvarným doprovodem půlročního českého předsednictví Evropské unii. Do budovy Rady EU, v níž byla instalace z dílny Davida Černého od ledna umístěna, najely vysokozdvižné plošiny v pondělí dopoledne. Na místě je demontážní tým, složený z Čechů a Slováků. Demontáž a nakládání částí plastiky do kamionů, které zajistí její převoz, bude podle dělníků trvat čtyři dny. Černý předčasným odstraněním svého díla protestuje proti ukončení vlády Mirka Topolánka (ODS). "Já si myslím, že se jedná o dvojí pitomost. První, že sem (Entropa) byla umístěna, druhá, že je teď sundavána," řekl novinářům šéf české diplomacie Jan Kohout. Ten byl v Bruselu při příležitosti jednání zástupců EU a Kuby.
V úterý začne Pražské jaro
Počtyřiašedesáté začne v úterý večer v české metropoli největší tuzemský festival klasické hudby Pražské jaro. Od 12. května do 3. června nabídne více než padesát symfonických, komorních, jazzových koncertů i recitálů a osm divadelních představení. Největším magnetem přehlídky jsou již několik měsíců beznadějně vyprodané koncerty světoznámého peruánského tenoristy Juana Diega Floréze a legendární německé houslistky Anne-Sophie Mutterové. Českou premiéru bude mít 30. května recitál uznávané americké mezzosopranistky Susan Grahamové. Festivalový debut čeká 17. května i na českou sopranistku Martinu Jankovou, která žije zhruba 14 let ve Švýcarsku a je vyhlášenou sólistku prestižní Curyšské opery. Ze světové hudební špičky se v Praze představí i houslisté Leonidas Kavakos z Řecka, Shlomo Mintz z Izraele a Frank Peter Zimmermann z Německa nebo americký barytonista Thomas Hampson. Mimořádný zájem o vstupenky byl také o koncert Pražské komorní filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a mezzosopranistky Dagmar Peckové. Vyprodaný je též závěrečný koncert České filharmonie s jejím budoucím šéfdirigentem Elijahu Inbalem i oba úvodní koncerty Symfonického orchestru Českého rozhlasu, které místo nemocného Estonce Neeme Järviho bude dirigovat Polák Antoni Wit.
Kraj Vysočina předvede v Bruselu grafiku, hudbu a jídlo
Jednatřicet grafických děl z Oblastní galerie Vysočiny vycestuje do Bruselu. Stanou se součástí výstavy Grafika 60. let 20. století, která se uskuteční v budově Evropské komise. Kraj Vysočina se bude příští týden v Bruselu prezentovat vícekrát. Jako jediný z českých krajů tam předvede své regionální potravinářské produkty a uspořádá večer věnovaný hudbě Gustava Mahlera. Hudební večer má připomenout skladatelovy vazby na Vysočinu i blížící se výročí jeho narození. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek.
Vizovický zámek představí restaurované sbírkové předměty
Vizovický zámek představí poprvé ve své novodobé historii restaurované sbírkové předměty. Každý z těchto exponátů je totiž uložen mimo prohlídkové okruhy památky, návštěvníci je tak nemají možnost spatřit. Veřejná prezentace se uskuteční 19. května v 17:00. ČTK to sdělila kastelánka Jana Pluhařová. "Za posledních pět let se správa zámku může pochlubit celkem 19 restaurovanými předměty, což je v podmínkách tohoto objektu skutečně úspěch," podotkla Pluhařová. V nedávné době se tak díky sponzorům například podařily zrestaurovat čtyři vzácné obrazy ze zámecké sbírky a dvě dřevěné konstrukce židlí z gobelínového souboru. Akci doplní výstava Krása s handicapem. Představí téměř 180 poškozených předmětů z místních depozitářů a historické fotografie zámku z roku 1890.
Sport
Tenista Radek Štěpánek má krevní výron v levém koleně, což odhalilo vyšetření v motolské nemocnici, a nyní ho čekají dva až tři dny úplného klidu. Další kontrola rozhodne, kdy se česká jednička vrátí na kurty. Štěpánek se zranil v neděli v Madridu, kde skrečoval zápas prvního kola s Američanem Samem Querreym.
Tenista Tomáš Berdych se díky nedělnímu triumfu na turnaji v Mnichově přiblížil první dvacítce světového žebříčku, v níž byl naposledy na začátku roku. Třiadvacetiletý daviscupový reprezentant se v novém vydání pořadí ATP posunul o šest míst na 22. pozici a stále zůstává druhým Čechem za Radkem Štěpánkem, jenž je devatenáctý.
Volejbalista Jiří Novák vyhrál s klubem Volley Paříž už poosmé francouzskou ligu. Na triumfu týmu se podíleli i další čeští hráči Štěpán Smrčka a Filip Rejlek.
Golfista Alex Čejka nezvládl závěrečné kolo prestižního turnaje Players Championship v Ponte Vedra Beach. Osmnáct jamek zahrál osmatřicetiletý německý reprezentant, který se narodil v Mariánských Lázních, s podprůměrným výsledkem sedm ran nad par a z vedoucího místa se propadl na konečné dělené deváté místo.
Počasí
Je oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. V úterý během dne se má částečně vyjasňovat a srážky budou od severovýchodu ustávat. Teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia, na jihu a jihozápadě Čech ale bude jen kolem 14 stupňů.