Zprávy
Prezident Klaus jmenoval vládu Jana Fischera
Prezident republiky Václav Klaus na pražském Hradě jmenoval vládu Jana Fischera. Členy nového kabinetu, složeného z nestraníků, nominovaly ODS, ČSSD a Strana zelených. Nahradí koaliční vládu Mirka Topolánka, které sněmovna v březnu vyjádřila nedůvěru. Fischerův tým by podle dohody stran měl zemi vést zhruba půl roku do předčasných voleb, které mají být do poloviny října. Sedmnácti členům kabinetu Klaus poblahopřál a připomněl jim odpovědnost, která ze jmenování vyplývá.
Po jmenování nové vlády dosavadní premiér a předseda ODS Mirek Topolánek předal vládu svému nástupci. Topolánek mu na společném brífinku slíbil jménem ODS i bývalé vládní trojkoalice podporu při dokončení českého předsednictví EU a pokračování v protikrizových opatřeních. Odcházející premiér mimo jiné vyzdvihl, že jeho vláda předává Fischerovu kabinetu zemi, kde je třetí nejnižší nezaměstnanost v EU, díky daňovým změnám vzrostly příjmy zejména rodin s dětmi, poklesly daně a díky regulačním poplatkům ve zdravotnictví se omezilo plýtvání ve zdravotnictví.
Fischer ocenil, že předání vlád je hladké a korektní. Nový premiér zdůraznil, že jeho kabinet nebude vládou vizí a převratných politických návrhů, protože na to nemá mandát. Zopakoval, že vláda chce připravit "velmi střídmý a zdrženlivý" návrh státního rozpočtu na příští rok, "cokoli jiného by znamenalo vážné makroekonomické potíže". Mezi úkoly kabinetu Fischer jmenoval zajištění efektivního chodu státu a dokončení některých projektů, které není důvod nedokončit. Jeho vláda hned první den ve funkci absolvovala první krátké zasedání, jehož předmětem byly podle dostupných informací hlavně organizační záležitosti.
Vondra předal Fülemu štafetový kolík českého předsednictví EU
Dosavadní vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) předal svému nástupci, ministru pro evropské záležitosti Štefanu Fülemu, štafetový kolík předsednictví Evropské unie. Füle se tak jako první z ministrů úřednické vlády Jana Fischera ujal svého úřadu. "Spolu s tím (kolíkem) přebírám i parametry, lidi a priority tak, jak jsi je nastavil ty. Děkuju moc," řekl Vondrovi Füle. Štafetový kolík v barvách unie se podle Vondry předává z předsednictví na předsednictví. Vondra jej obdržel 7. ledna od svého francouzského protějšku. Fischer štafetový kolík označil za symbol předsednictví, v němž bylo nesmírně mnoho odpracováno, kde je na co navázat, kde fungoval zkušený a osvědčený tým.
Švédsko podpoří českou vládu pro zbytek českého předsednictví EU
Švédsko jako příští předsednická země EU podpoří novou českou vládu, jež bude dokončovat české předsednictví unie. Ve Švédskému rozhlasu to prohlásil premiér Fredrik Reinfeldt. Švédsko bude mít jako příští předsednická země po pádu Topolánkova kabinetu zvýšenou odpovědnost, avšak zastavit agendu předsednictví a čekat až na červenec by bylo podle Reinfeldta chybou. "Musíme respektovat demokracii v Česku a pomoci českému předsednictví při jeho dokončení," řekl předseda švédské vlády.
Výstavba plynovodu Nabucco se výrazně přiblížila
Výstavba dlouho plánovaného plynovodu Nabucco, který má přivést plyn ze střední Asie do Evropy, se výrazně přiblížila. Evropská unie se na summitu v Praze s Tureckem dohodla na podpisu smlouvy, která je pro stavbu nezbytná. Měla by být podepsána do konce června. EU navíc podepsala deklaraci s několika dalšími zeměmi, které se mají projektu účastnit. Jednání mezi Tureckem a Evropskou unií trvají zhruba čtyři roky, během nichž turecká strana několikrát změnila své požadavky. Nabucco je pro Evropu strategicky důležité, protože by mohlo snížit její závislost na ruském plynu, není však zcela vyloučeno, že by jím plyn z Ruska mohl rovněž proudit. Evropská unie začala během současného českého předsednictví EU horlivě hledat další zdroje energie po lednové energetické krizi, kdy se několik států EU ocitlo bez dodávek plynu kvůli rusko-ukrajinskému sporu.
Ruský ministr přes pozvání nedorazil na summit do Prahy
Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko proti předpokladům nedorazil na páteční summit EU v Praze, který se zabýval možnostmi přivedení plynu ze střední Asie do Evropy. Se zpožděním jej zastoupil náměstek ministra energetiky Anatolij Janovskij. Jeho účast ale podle diplomatických pravidel znamená, že Moskva je zastoupena na nižší úrovni, než původně proklamovala. Důvod neúčasti ruského ministra energetiky na zasedání není známý, Rusko se nicméně nikdy netajilo výhradami k projektu, který má snížit závislost unie na ruském plynu. Vicepremiér Alexandr Vondra přitom ještě ve čtvrtek novinářům tvrdil, že Šmatko do české metropole přijede. Do Prahy nedorazili ani zástupci Iráku, kterým se nepodařilo složit delegaci v dostatečném počtu.
Evropané neúčastí na summitu v Praze poškodili zájmy EU, píše deník FTD
Neúčastí na pražském summitu k zahájení východního partnerství vrcholní evropští politici poškodili zájmy Evropské unie. Píše to ve svém komentáři k čtvrteční schůzce německý ekonomický deník Financial Times Deutschland (FTD). Komentátor se domnívá, že státníci jako francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér Gordon Brown chtěli urazit české předsednictví. "Jejich absence je... chladným politickým potupením hostitele schůzky. Tím vědomě riskují, že z nevěcných důvodů poškodí důležitý projekt EU," vytkl deník politikům. Připouští však zároveň, že "česká vláda skutečně v poslední době udělala hodně pro to, aby se jako předseda Evropské rady sotva ještě dala brát vážně". V Praze ovšem nešlo o to, zda Prahu odměnit blyštivým summitem, ale o začátek užšího partnerství se šesti zeměmi z regionu otřásaného krizí. "Přitom nemůže být pochyb o tom, že iniciativa je v zájmu celé EU," zdůraznil německý deník. Ukrajina, Moldavsko a Gruzie leží v jejím přímém sousedství a to, že Evropě nesmí být jedno, jak stabilní tyto státy jsou, ukázala gruzínská válka. "Za další dává strategický smysl těsnější připoutání významného dodavatele plynu, jakým je Ázerbájdžán, k EU. Pokaženým startem si Evropané sami škodí," uzavřel FTD.
Náklady na radar v roce 2010 by se měly hradit z letošního rozpočtu
Vojenský rozpočet USA na příští rok nepředpokládá významné výdaje na výstavbu zařízení protiraketové obrany v České republice a Polsku. Důvodem je, že eventuálně potřebné částky byly vyčleněné už v rozpočtu na letošní rok, který předjímal i výdaje v roce 2010. S odkazem na informace od americké vlády to ČTK řekl zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Jaroslav Kurfürst. Rozpočtové položky na rok 2009 jsou dostatečné na zahájení prací v České republice a Polsku, pokud se administrativa k tomu rozhodne a hostitelské státy k tomu dají konečný souhlas, citoval americké zdroje. V rozpočtu na letošní rok jsou některé položky plánované na dva roky dopředu, vysvětlil. Výsledky příkazu prezidenta Baracka Obamy k přezkoumání její technické účinnosti a finanční nákladnosti se dají očekávat v říjnu nebo v listopadu. Do té doby zřejmě administrativa žádné závěry neučiní. Kurfürst také připomněl, že s výstavbou radaru zatím nelze začít, protože k loni uzavřeným mezivládním smlouvám se ještě nevyslovil český parlament. Stejná situace je i v Polsku, kde USA zamýšlejí postavit základnu s deseti obrannými protiraketovými střelami.
Exšéf protidrogové centrály Komorous má být náměstkem na vnitru
Bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous se stane náměstkem nastupujícího ministra vnitra Martina Peciny. Uvedl to server iDnes.cz s tím, že Komorous bude mít na starosti policii. Všechny současné náměstky si prý chce Pecina zatím ponechat. Komorous, který strávil ve vedení protidrogových útvarů 17 let, odešel do civilu k letošnímu 1. únoru. "Chci, aby na tuto oblast dohlížel někdo, kdo tomu rozumí, a pan Komorous má navíc u policistů velkou autoritu. Věřím, že se mu podaří situaci v policii stabilizovat," řekl serveru dosavadní ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Pecina. Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, který provázely nařčení z extremismu. V roce 2007 se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky. Pecinovi podle serveru iDnes.cz nic z toho nevadí. K působení v Ordo Lumen Templi uvedl, že to považuje "za legrační záležitost". "A to jeho spojování s StB? Pro mě je důležité, že pan Komorous má prověrku na stupeň tajné a čisté lustrační osvědčení," řekl serveru Pecina.
Pardubičtí zelení protestují proti účasti Mika v nové vládě
Pardubická krajská organizace Strany zelených protestuje proti jmenování Ladislava Mika do funkce ministra životního prostředí v úřednickém kabinetu Jana Fischera. Spojuje ho s kauzou českých vědců Čestmíra Číhalíka a Jindřicha Šmitáka, kteří byli před pěti lety zadrženi a potrestáni na Novém Zélandu kvůli sběru vzácných rostlin. ČTK to sdělil předseda krajské organizace SZ Pavel Křivka. Mika nominovala do vlády právě Strana zelených. Podle pardubických zelených je Miko podezřelý, že byl tím, kdo novozélandské úřady informoval o činnosti vědců na ostrově. "Udáním" prý sledoval jen svůj kariérní postup. Osmačtyřicetiletý Miko dosud vedl Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise. V letech 2002 až 2005 byl náměstkem ministra životního prostředí na úseku ochrany přírody a krajiny. Pardubická krajská rada SZ vyzývá poslance, aby nevyslovovali vládě důvěru, a to přinejmenším do té doby, než Miko "uspokojivě vysvětlí" svou roli v tzv. novozélandské orchidejové aféře. Mikovo jmenování ministrem naopak vítá ekologické Hnutí Duha. Doufá, že nová vláda nepoleví v úsilí a bude pokračovat v započaté práci v několika klíčových oblastech životního prostředí, sdělil ČTK ředitel hnutí Petr Machálek.
Prezident a další politici položili věnce k pomníku legionářů
Prezident Václav Klaus spolu s dalšími politiky k 64. výročí ukončení druhé světové války položili věnce k pomníku československých legionářů na pražském náměstí Pod Emauzy. Pietního aktu se vedle hlavy státu zúčastnili také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), odstupující premiér Mirek Topolánek (ODS) nebo ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Na místě byli i zástupci legionářů a Sokolů. Sobotka po ceremoniálu řekl, že je potřeba neustále vzpomínat na lidi, kteří ve válce nasadili své životy. "Pokud bychom na to (druhou světovou válku) zapomněli, tak samozřejmě máme velkou šanci, že si to zopakujeme," uvedl.
Slavnostem na Dejvické vévodil letoun nepřátelské armády
Historický letoun nepřátelské armády Bu 131 Jungmann byl hlavní atrakcí akce Slavnosti na Dejvické, která se v pražských Dejvicích uskutečnila u příležitosti oslav 64. výročí ukončení druhé světové války. Návštěvníci si mohli prohlédnout také vojenskou techniku a střelné zbraně československých vojáků a spojenců. K ochutnání byly pokrmy z polní kuchyně a součástí celodenní akce je také zábavný program. "Nejzajímavějším exponátem je letadlo, které je jakýmsi uvítacím bodem na Dejvické ulici. Je to jediný zástupce nepřátelské armády," řekl ČTK Roman Posad z agentury Hera, která exhibici organizovala. Historický dvojplošník Bücker Bu 131 Jungmann přiletěl do Prahy v pátek odpoledne z Hradce Králové. Jde o stroj, který byl používán za války k ručnímu shazování bomb o váze jednoho až dvou kilogramů. Využíval se pro rušivé noční nálety na sovětské jednotky. Zájemci si mohli prohlédnout také československá, sovětská a americká vojenská vozidla, techniku, zbraně i osobní předměty příslušníků jednotlivých armád. Mezi exponáty v Galérii vítězství byly pušky, ale také samovar, hliníková miska, nebo dřevěná lžíce, kterou používali sovětští vojáci. Návštěvníci mohli diskutovat o historii se členy vojenských klubů.
Na Hradčanském náměstí přísahalo téměř 300 nových vojáků
Při příležitosti oslavy Dne vítězství na Hradčanském náměstí přísahali noví vojáci. Přísahu složilo před prezidentem republiky Václavem Klausem, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, téměř 300 mužů a žen. Na Hradčanech sborovým "Přísaháme!" složili věrnost České republice studenti Vojenské akademie ve Vyškově. Na přísahu se přišli podívat zástupci armády a přední představitelé Česka, ale také stovky příbuzných a známých i turistů. "Vojenská přísaha není jen právním aktem. Je i osobním závazkem vojáka k obraně své vlasti, České republiky. Zavázali jste se, že budete svědomitě plnit své povinnosti, že budete přispívat k ochraně zájmů České republiky a k plnění našich spojeneckých závazků tak, jak to činili a i v této chvíli činí vaši kolegové," řekl novým českým profesionálním vojákům Klaus. V projevu také připomněl hrdinství vojáků z druhé světové války.
Příslušníci Svazu PTP uctili v Mostě památku obětí komunismu
Památku obětí komunistického bezpráví uctilo v Mostě na 50 příslušníků českého a slovenského Svazu pomocných technických praporů (PTP). Mši za oběti komunismu sloužil v kostele svatého Václava katolický kněz, jemuž asistoval farář Československé církve husitské. Účastníci pietního shromáždění si připomněli i oběť příslušníka 59. PTP v Mostě Františka Niedermertla, kterého 10. května 1952 smrtelně postřelil člen vojenské eskorty v mosteckých kasárnách. Okolnosti Niedermertlovy smrti prověřoval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Nikdo však nebyl stíhán ani potrestán. "Víme, že pokyn ke střílení dal slovenský občan. Zákony našich sousedů ale neumožnily zločin řešit, ani nebyla politická vůle. Už jsme to vzdali," řekl ČTK předseda mosteckého a lounského klubu PTP Václav Huml.
O zločinech komunismu hovořili v projevech i další příslušníci PTP a zástupce studentů vyloučených po roce 1948 z vysokých škol. Od února 1948 do listopadu 1989 prošlo podle údajů PTP komunistickými žaláři 262.000 politických vězňů, z nichž na 4000 zahynulo a dalších 248 bylo popraveno. Pomocné technické prapory byly v letech 1950 až 1954 součástí československé armády. Nastupovali do nich lidé, kteří byli komunistickému režimu nepohodlní. Vykonávali těžké a často nebezpečné práce. Prapory prošlo na 60.000 lidí, naživu je jich podle Humla už jen asi 3000. Černé výložky nosili také faráři, příslušníci církevních řádů a další duchovní hodnostáři. Po skončení této vojenské služby většinou následovala jejich diskriminace i v civilním životě.
O prostory parlamentních komor byl tradiční zájem
Velký zájem byl o reprezentační prostory obou parlamentních komor, které byly již tradičně zpřístupněny veřejnosti u příležitosti Dne osvobození. Do Poslanecké sněmovny přišlo zhruba 1200 lidí, paláce, v nichž působí Senát, navštívilo celkem přes 2500 lidí. Prohlídku sídla politických soubojů zatraktivnila také floristická výstava. Zájemci o historické budovy si mohli prohlédnout hlavní jednací síň, zasedací místnosti nebo kanceláře některých sněmovních výborů. Průvodci je seznámili s historií, architektonickými zajímavostmi i se současným využitím prostor. Dny otevřených dveří se v parlamentních sídlech konají také 28. října.
Mezi kandidáty na české europoslance jsou letos čtyři cizinci
Českými europoslanci se letos mohou stát čtyři cizinci, z toho dva slovenští občané. Před pěti lety se o zvolení ucházelo pět kandidátů s cizím občanstvím, Slovák mezi nimi nebyl žádný. Stejně jako v roce 2004 jsou mezi 730 kandidáty jeden Francouz a jeden Ital, který se o zvolení uchází po pěti letech znovu, jen za jiné uskupení. Vyplývá to z údajů, které o kandidátech na serveru www.volby.cz zveřejnil Český statistický úřad. Itala a Francouze na svou kandidátku letos postavila Strana zelených. Na desáté příčce její listiny figuruje vysokoškolský učitel Giuseppe Maiello, který se pěti lety kandidoval za monarchistickou stranu Koruna Česká; na poslední příčce kandidátky SZ je finanční manažer Matthieu Bernard Marie Minart. Oba Slováky nominovala strana Liberálové.CZ, jsou jimi student Róbert Furiel a projektový manažer Peter Sládeček. Oba jsou v první desítce kandidátky.
Inflace podle odhadů v dubnu klesla, nezaměstnanost dále rostla
Dubnová inflace se podle analytiků oslovených ČTK snížila z březnových 2,3 procenta na úroveň kolem dvou procent. Důvodem je především zlevnění zemního plynu, naopak dále zdražovaly pohonné hmoty. Během roku by se ovšem podle ekonomů měla inflace propadnout až k jednomu procentu. Nezaměstnanost zřejmě podle analytiků v dubnu kvůli krizi nadále rostla. V průměru ji odhadují na 7,8 procenta z předchozích 7,7 procenta. V dubnu přitom většinou díky zahájení sezonních prací nezaměstnanost klesala. Data o inflaci zveřejní Český statistický úřad a data o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý 12. května.
"U inflace očekáváme pokles. V dubnu došlo ke zlevnění cen zemního plynu, naopak proti tomuto vývoji stojí pokračující nárůst cen pohonných hmot," uvedl hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář. I podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské má největší zásluhu na zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen levnější plyn pro domácnosti. "V dalších měsících bude inflace rychle klesat a o prázdninách by měla být mezi nulou a jedním procentem. Poté se bude opět postupně zdvihat až ke dvěma procentům na konci roku," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Proti růstu cen by měly podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management působit i ceny potravin. "Dále předpokládáme, že se projeví v cenách i slabá spotřební poptávka, coby důsledek nepříznivé situace na trhu práce a v ekonomice jako celku," uvedl.
V Temelíně se při opravě poškodil jeden z palivových proutků
V Jaderné elektrárně Temelín se ve čtvrtek poškodil jeden z 312 palivových proutků v měněném palivovém souboru. Vše se stalo při opravě tohoto souboru na odstaveném druhém bloku. Technici ihned celý soubor s poškozeným proutkem uzavřeli do hermetického pouzdra. Událost nijak neohrozila zdraví ani bezpečnost zaměstnanců, řekl ČTK mluvčí Temelína Marek Sviták. Elektrárna o všem informovala Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ předběžně událost vyhodnotil podle mezinárodní sedmistupňové škály pro hodnocení jaderných zařízení INES stupněm 1. To značí funkční nebo provozní odchylku způsobenou selháním zařízení, chybou obsluhy nebo nesprávným postupem, který však nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. Významnější poruchy jsou od stupně čtyři.
Na Temelíně bylo loni podle SÚJB evidováno 83 významných událostí, z toho bylo SÚJB hodnoceno 18 událostí jako bez významu pro jadernou bezpečnost a jedna událost byla na stupni INES 1. Ostatní události ležely pod stupnicí. Událost, která by způsobila nepřípustné úniky radioaktivních látek do životního prostředí, se loni v Česku v jaderných zařízeních nestala.
Podezření na novou chřipku testy vyvrátily u 45 lidí, 21 čeká
Počet lidí s respiračními potížemi, kteří v Česku vyhledali lékaře v obavách, zda se nenakazili mexickou chřipkou, vzrostl na 66. U 45 z nich v minulých dnech vyšetření infekci vyloučilo. Ve 21 případech se na definitivní výsledek vyšetření čeká. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vesměs všichni vyšetření jsou turisté, kteří se vrátili z Mexika nebo USA.
Mrtvého Čecha v kufru auta v Dublinu nechal údajně jeho přítel
Irští policisté zřejmě vyřešili záhadu kolem Čecha, který byl nalezen minulý týden mrtvý v kufru svého auta na ulici v Dublinu. Tvrdí to alespoň irský list Irish Independent, podle něhož má policie podezření, že třicetiletý Čech zemřel na kombinaci alkoholu a drog a v kufru ho nechal v panice jeho přítel. Přítel řekl policistům, že Čech zemřel po flámu v sobotu 25. dubna v domě ve městě Naas jihozápadně od Dublinu. Podle irského listu se muž přiznal, že dal v panice mrtvé tělo do kufru auta, které odvezl na Island Street v irském hlavním městě. Bál se prý důsledků, když bude objeven s mrtvým tělem, napsal irský list. Podle policie nebyl zatčen a spolupracuje s vyšetřovateli. Při soudním zkoumání nebyly na těle nalezeny žádné podezřelé stopy. Policie netrpělivě očekává výsledky toxikologických testů, uvedl irský list. Čech pracoval v hypoteční bance v Navanu a podle policie nebyl zapleten do zločinnosti nebo obchodu s drogami.
Ve Valticích začaly vinné trhy, vystavují rekordních 953 vín
Rekordních 953 vín je vystaveno na letošních 42. Valtických vinných trzích, které v prostorách valtického zámku potrvají do soboty. Páteční dopolední část trhů patřila vinařům a předávání cen, odpoledne se na ochutnávku vystavených vín vypravily první stovky lidí. Do Valtic přivezlo svá vína 159 vinařských firem, což je opět nejvyšší počet v novodobé historii trhů. Několik zúčastněných vystavuje ve Valticích vůbec poprvé. Z celkového počtu vystavených vín jich je zhruba 800 z České republiky, převážně z Moravy, 82 z Rakouska a 64 ze Slovenska. Nechybí ukázky vín z Argentiny, Francie, Španělska, Srbska, Německa a Itálie.
Bookmakeři skupině Gipsy.cz na Eurosongu příliš šancí nedávají
Kapela Gipsy.cz, která Českou republiku zastupuje na letošním ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurosong, nemá moc šancí na vítězství. Myslí si to bookmakeři, kteří na ni vypsali kurz 500 ku jedné. Nevěří příliš ani tomu, že čeští zástupci splní svůj cíl a postoupí do finále. Na postup ze semifinále je kurz 6,5 ku jedné, zatímco na to, že skupina nepostoupí, 1,08 ku jedné. "Ačkoli se Eurovision Song Contest tváří, že je to zpěvácká soutěž, jde především o 'politiku' a tradici, což je právě problém Čechů," myslí si Kenneth Pedersen, bookmaker společnosti Unibet pro speciální sázky. Pro úspěch v soutěži, ve které se rozhoduje hlasy diváků pro jiné než jejich vlastní zástupce, je podle něj potřeba mít mimo jiné spřízněné národy. "To Čechům naprosto chybí," míní Pedersen. Kapelu Gipsy.cz čeká s písní Aven Romale (Rome, vpřed) 12. května v Moskvě semifinálové kolo soutěže dříve známé jako Velká cena Eurovize. Finále se uskuteční o čtyři dny později.
Sport
Start klíčového obránce fotbalové Sparty Tomáše Řepky v nedělním ligovém duelu ve Zlíně je nejistý. Letenský stoper, který ve čtvrtek kvůli poraněnému stehennímu svalu nedohrál pohárové utkání s Teplicemi, se podrobil vyšetření a následným léčebným procedurám. Zda bude moci o víkendu nastoupit, se rozhodne nejspíš až těsně před zápasem. Řepka se zranil v 35. minutě čtvrtečního duelu po souboji s jedním z teplických útočníků.
Čeští florbalisté v závěrečném utkání základní skupiny B na mistrovství světa juniorů rozdrtili Slovensko 13:3 a v sobotním semifinále se utkají buď se Švédy nebo Švýcary. Na druhé místo zřejmě odsoudí svěřence trenérů Rudolfa Škubala a Radomíra Mrázka čtvrteční porážka s domácím Finskem, které by mohla sesadit z první pozice jen překvapivá prohra s Norskem.
Počasí
V sobotu čekáme oblačno až polojasno. Hlavně na jihovýchodě místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia, na horách bude kolem 14 stupňů.