Zprávy
USA chtějí víc času na rozhodnutí o protiraketové základně
Spojené státy žádají od Polska více času na rozhodnutí, jak budou dále postupovat ohledně plánu na vybudování protiraketového štítu v Polsku a Česku. Řekl to americký ministr obrany Robert Gates na schůzce ministrů obrany NATO v Krakově. "V zásadě jsem jim řekl, že tato vláda potřebuje více času," cituje agentura AP amerického ministra. Prezident Barack Obama se nyní podle Gatese zabývá ekonomickou krizí ve své zemi a přehodnocuje vojenskou politiku v Afghánistánu a Iráku. Přezkoumává také protiraketovou obranu ve střední Evropě, proti níž brojí Rusko.
Podle české ministryně obrany Vlasty Parkanové ale Spojené státy stále berou koncept globálního protiraketového deštníku vážně. Její americký protějšek Robert Gates podle ní v Krakově své kolegy v NATO ujistil, že plány Washingtonu jsou slučitelné s plány Severoatlantické aliance. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer podle ministryně na jednání vyjádřil názor, že hrozby, proti kterým je americký deštník budován, stále existují a rostou.
Česko dá na pomoc Gaze dalších deset milionů, rozhodla vláda
Česká republika vyčlení další peníze na humanitární pomoc lidem v palestinském pásmu Gazy, rozhodla vláda. Česká diplomacie počítá s příspěvkem ve výši deset milionů korun. Již v lednu dala Gaze pět milionů korun. Česko se chce jako současná předsednická země EU nadále výrazně podílet na účinné humanitární pomoci. Lednový příspěvek Češi Gaze věnovali přes agenturu OSN na pomoc uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), která byla během nedávného konfliktu největším poskytovatelem náhradního ubytování a zajišťovala životní potřeby pro civilisty. Pomáhá víc než polovině z 1,5 milionu obyvatel pásma.
Opozice neuspěla s vrácením protikrizového plánu vládě
Opozičním stranám se v Poslanecké sněmovně nepodařilo prosadit ani jeden z návrhů na vrácení národního protikrizového plánu vládě zpět k dopracování, ani žádné jiné usnesení. Poslanec KSČM Jiří Dolejš chtěl například vyzvat vládu, aby až do konce volebního období zastavila všechny privatizace. Dolejš také navrhl, aby vláda do materiálu dodatečně zapracovala dopady krize na rozpočty krajů a obcí. Těm hrozí, že kvůli nižšímu výběru daní přijdou o část svých příjmů.
Poslanci neschválili ani návrhy vznesené sociální demokracií. Její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka chtěl, aby vláda stanovila do konce listopadu realistický termín přijetí eura. Kromě toho navrhl, aby sněmovna konstatovala, že vláda situaci podcenila, a tím negativně ovlivnila vývoj domácí ekonomiky v letošním roce. Sněmovna nakonec vzala informaci o národním protikrizovém plánu na vědomí. Kromě toho přijala pouze návrh poslankyně zelených Věry Jakubkové. V něm sněmovna žádá vládu, aby do 30. dubna letošního roku připravila návrh legislativních změn, které zajistí dlouhodobě stabilní systémové financování veřejné dopravy.
K závěru rozpravy vystoupil premiér Mirek Topolánek. Řekl mimo jiné, že nebylo cílem vlády vkládat do protikrizového balíčku věci, které má každý kabinet standardně na starost, jako jsou třeba veřejné zakázky. Rozpravu doprovázely obvyklé názorové střety mezi vládními a opozičními politiky, kteří plán kritizovali. Jedním z hlavních argumentů sociální demokracie bylo to, že je zpožděný a neúčinný, nebo že postrádá sociální rozměr.
PricewaterhouseCoopers vidí vládní daňové návrhy jako přínosné, návrhy ČSSD jako sporné
Vládní návrhy daňových změn jsou pro ekonomiku přínosné a mohou jí pomoci. Vyplývá to z hodnocení poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Naopak návrhy sociálních demokratů jsou podle PwC v tomto ohledu sporné. Pozitivně odborníci PwC hodnotí jak zrychlené odpisy, tak i uplatnění odpočtu DPH u nákupu vozů nebo zrychlení vrácení přeplatků DPH. Všechny tyto návrhy totiž motivují podniky k dalším investicím a tím i pomáhají ekonomice.
Naopak například návrh na zvýšení podnikových daní z 19 na 21 procent, které navrhují sociální demokraté s cílem zvýšit příjmy rozpočtu, je podle Jana Fischera z oddělení Daňových a právních služeb PwC v rozporu s plány stimulovat ekonomiku v době krize. Vítaným krokem by naopak podle Diviše bylo přeřazení služeb s vysokou přidanou hodnotou práce a služeb ekologického charakteru do nižší sazby DPH. Otázkou ovšem podle něj je, zda by celá tato úspora byla přenesena na konečné spotřebitele. Rovněž návrhy ČSSD na pokles snížené sazby DPH z devíti na šest procent nepřinesou konečným spotřebitelům významné úspory. Obdobný krok totiž učinila Velká Británie, která od prosince 2008 snížila základní sazbu DPH ze 17,5 procenta na 15 procent. "S odstupem času se odborníci shodují na tom, že tento krok žádným způsobem nepomohl k řešení současné krize ve Velké Británii," uvedl Martin Diviš z daňového oddělení PwC. Bezesporu pozitivní je podle něj i zkrácení lhůty na vrácení DPH z 30 na 15 dnů.
Vláda zaujala k prodloužení deregulace nájmů neutrální postoj
Vláda se k poslaneckému návrhu na prodloužení deregulace nájemného v některých městech až do roku 2012 postavila neutrálně. Skupina poslanců v čele s Tomášem Kvapilem (KDU-ČSL) zdůvodňuje návrh na prodloužení deregulace výraznějším růstem nájemného, než se původně předpokládalo. Návrh novely zákona o jednostranném zvyšování nájemného musí schválit parlament a podepsat prezident. "Nájemné podle navrhované úpravy zákona neustrne. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny tzv. cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012," uvedli poslanci v důvodové zprávě k návrhu. Podle původních předpokladů se roční nárůsty uvolněných nájmů měly pohybovat jen kolem 20 procent. Kvůli rychlejšímu růstu cen nemovitostí v minulých letech se ale v některých lokalitách může letos zvýšit regulované nájemné až o 50 procent.
Evropský tisk: Klausovo vystoupení vyvolalo rozruch v EP
Čtvrteční projev českého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu vyvolal rozporuplné reakce nejen mezi jeho posluchači z řad europoslanců, ale také v dnešních komentářích některých evropských deníků. Některé listy používají obrat "heretik Klaus", jiné naopak míní, že v krizi není jen globální ekonomika, ale i lisabonská smlouva jako základní koncept Evropské unie, a že tedy Klaus může mít v určitém smyslu pravdu. "Klaus vždy vyvolával vášně, má zaryté odpůrce i obdivovatele," píší slovenské Hospodárske noviny pod titulkem Eurooptimisté a heretik Klaus. Německý deník Die Welt konstatuje, že očekávané Klausovy "údery" v jeho čtvrtečním projevu v EP přes mírný počátek nakonec přece jen přišly. "A sedí, protože předkládá historická srovnání, která musejí v hlavním městě Evropy bolet." Rakouský deník Der Standard konstatuje, že reakce na Klausův projev sahaly v široké škále od "trapnost" až po "skandální neuctivost fanatických europotimistů". Upozorňuje také na názor některých europoslanců, že Klaus sice zkritizoval státní zásahy do tržního hospodářství, sám ale žádný recept nepředložil. "Jen provokovat a nepřinést žádný konstruktivní příspěvek, to nestačí," cituje list poslankyni za SPÖ Marii Bergerovou.
EK: Rozšíření EU v letech 2004 a 2007 byl velký úspěch
Rozšíření Evropské unie v letech 2004 a 2007 byl velký úspěch, vyplývá ze zprávy k pěti letům od největšího rozšíření EU, kterou v pátek schválila Evropská komise. Podle Bruselu je unie v současnosti díky novým členským státům silnější a kulturně bohatší. Unijní nováčci se prý po svém vstupu mohou těšit z upevnění demokracie a starým členským státům se zase například otevřely nové exportní trhy. "Rozšíření, díky rychlejšímu tempu strukturálních reforem, Evropu rovněž lépe připravilo na výzvy globalizace, protože se v rámci světa stala konkurenceschopnější," uvedla EK. S hodnocením komise souhlasí i Češi, kteří se stali členy unie v roce 2004. Podle české velvyslankyně při EU Mileny Vicenové je jasné, že z rozšíření mají ekonomický prospěch občané jak nových členských států, tak těch starých. Celá EU je díky rozšíření silnější, bezpečnější a lépe čelí krizím. "Nebýt rozšíření, Evropa by současné ekonomické krizi odolávala hůře. Proto by bylo chybou kvůli nynější krizi ustupovat od dalšího rozšiřování EU," dodala Vicenová. Evropská unie se po rozšíření stala vůbec nejsilnějším hospodářským společenstvím na světě. V současnosti tvoří zhruba třetinu výkonu celosvětové ekonomiky a zhruba 17 procent celosvětového obchodu. Ekonomicky ovšem nejvíce vytěžily nové členské státy.
SB čeká u šesti zemí střední Evropy včetně Česka růst až 2 pct
Ekonomika šesti zemí střední a východní Evropy, včetně Česka a Slovenska, by měla v letošním roce vzrůst o nula až dvě procenta. Naopak hrubý domácí produkt Maďarska se sníží o tři procenta a Pobaltských zemí o pět až sedm procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Kromě Česka a Slovenska porostou podle banky také ekonomiky Polska, Bulharska, Rumunska a Slovinska. Současně však SB varovala, že je stále mnoho rizik, která mohou růst těchto zemí zvrátit. Odhady SB jsou příznivější než odhady některých analytiků a vlád v regionu. Česká vláda tento týden připustila, že ekonomika by mohla klesnout až o dvě procenta. Lotyšsko pak v letošním roce odhaduje propad hrubého domácího produktu až o 12 procent. SB také ve zprávě upozornila, že deset nejnovějších členů Evropské unie velmi těžce postihla světová ekonomická krize a výhled pro oživení globálního růstu a přílivu soukromého kapitálu se prudce zhoršil. Země mají vysoké napojení na křehký bankovní sektor a kolabující vývozní trhy, možnosti místních politiků vyrovnat se s krizí jsou přitom kvůli měnovým a rozpočtovým tlakům omezené. Prostor pro poskytnutí fiskálních stimulačních programů je tak buď velmi malý, nebo žádný. Mezi další rizika také patří vysoká hladina devizových úvěrů v Pobaltských zemích, Maďarsku a Rumunsku.
ČR obsadila v ekonomické svobodě 37. místo, jedničkou Hongkong
Česká republika je v celosvětovém srovnání 37. nejsvobodnější ekonomikou, vyplývá z každoročního žebříčku Indexu ekonomické svobody americké nadace Heritage a deníku Wall Street Journal. Nejsvobodnější ekonomikou světa je již 15 let Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstává Severní Korea. Žebříček hodnotí celkem 183 zemí a u každé si všímá deseti aspektů. Rozhodující je úroveň vlastnických práv, regulace mezd a cen nebo obchodní bariéry. Česká republika si ve srovnání s předchozím rokem svoji pozici udržela, když v hodnocení získala 69,4 bodu ze sta možných. Slovensko si v meziročním srovnání o jedno místo pohoršilo a získalo stejný počet bodů jako Česko. Česku pomohlo podle nadace Heritage především zlepšení stavu veřejných financích a zároveň snížení úrovně korupce. "Česká republika je hodnocena jako 21. z 43 evropských zemí a její celkové skóre je vyšší než regionální a světový průměr," uvádí studie. Nicméně podle hodnocení zůstává korupce problémem české ekonomiky, stejně tak i příliš velká byrokracie.
Sněmovna odeslala do závěrečného čtení novelu zákona o DPH
Poslanecká sněmovna napodruhé poslala do závěrečného čtení vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Při předchozím projednávání ve středu ji totiž na návrh opozice a k velké nelibosti ministra financí Miroslava Kalouska poslanci vrátili k novému projednání. Ministerstvo financí do novely navrhlo možnost, aby si podnikatelé mohli uplatňovat odpočet DPH u všech osobních aut, a nikoli jen u užitkových, jak tomu bylo doposud. Novela nyní obsahuje také změny obou sazeb daně. Sociální demokracie ve druhém čtení navrhla opakovaně snížit dolní sazbu DPH z nynějších devíti na šest procent. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka tento návrh nyní upravil tak, že by snížení platilo jen na roky 2010 a 2011. Součástí novely je i návrh, který umožní spojeným firmám, například mateřským a dceřiným společnostem, aby si z daňového základu odečítaly úroky ze vzájemně poskytnutých úvěrů.
Grémium ČSSD vyzvalo Mrštinu k odchodu ze strany
Grémium ČSSD vyzvalo regionálního politika Miloslava Mrštinu, údajně spojeného s kauzou podivných dotací veřejnému domu v Náchodě, aby neprodleně opustil stranu. Současně požádalo Mrštinovu základní organizaci v Náchodě, aby ho případně vyloučila. Mrština podle grémia stranickým kolegům veřejně lhal o svých podnikatelských aktivitách v letech 1998 až 2002. Mrština grémiu původně slíbil, že do vyřešení kauzy pozastaví svoje členství v ČSSD, ve čtvrtek však oznámil, že tak neučiní. "Věřím tomu, že se pan Mrština vrátí ke svému veřejnému příslibu, který učinil jednak na politickém grémiu před týdnem a jednak před televizními kamerami, a že odejde ze sociální demokracie," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Už ve čtvrtek prohlásil, že je změnou Mrštinova názoru hluboce zklamán. Jeho počínání označil za nečestné a pokrytecké a distancoval se od něj. Předseda náchodské městské organizace Ladislav Tichý odmítl záležitost komentovat s tím, že o ní dosud nemá oficiální informace. ČTK pouze řekl, že městská organizace o Mrštinovi dosud nejednala, protože to "nevyplývá ze stanov". Člen výboru místní organizace a místopředseda okresního výboru ČSSD Náchod Petr Kylar si myslí, že výzvu nemůže místní organizace ignorovat.
SON: Situace sociálně slabších se loni v bydlení zhoršila
Situace sociálně slabších a znevýhodněných skupin obyvatel se v roce 2008 v oblasti bydlení zhoršila. Přes deregulaci nájemného se tržní nájmy nesnižují, napsalo Sdružení nájemníků ČR ministrovi pro lidská práva. Text dopisu je na internetových stránkách sdružení. V oblasti sociálních dopadů s kritikou souhlasí i sdružení majitelů domů. "Finanční nedostupnost důstojného, přiměřeného bydlení ohrožovala nejen důchodce a neúplné rodiny, ale též domácnosti nezaměstnaných, domácnosti, kde je zaměstnán pouze jeden člen a domácnosti s nižším postavením v zaměstnání," píše sdružení. Předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček s kritikou vůči sociálním dopadům deregulace částečně souhlasí. "Mají pravdu v tom, že vláda zapomněla, jaké to bude mít sociální dopady," řekl ČTK. OSMD proto prý již před několika lety přišlo s návrhem na zavedení příspěvku na nájemné, ale ve vládě se ho prý nikdo nechopil. Přestože podle představitelů nájemníků rostlo regulované nájemné více než dvojnásobně proti původním předpokladům, nezlepšilo se fungování nájemního sektoru. Nesnížilo se prý ani tržní nájemné, nezvýšila se dostupnost nájemního bydlení a už podle nich vůbec nelze hovořit o zlepšení postavení nájemců bytů.
Škoda chce od roku 2010 montovat a prodávat v Indii model Yeti
Česká Škoda Auto plánuje posílit svoji pozici na indickém trhu a od roku 2010 zde začne prodávat lehký terénní vůz Yeti. Nový model by se měl také montovat v místním závodě z dílů vyrobených v českých Kvasinách. Uvedl to v rozhovoru pro internetový server ZigWheels.com člen představenstva a ředitel prodeje a marketingu Škoda Auto India Thomas Kühl. Škoda prodává v Indii modely Octavia, Superb a Fabia. Loni se prodej vozů v zemi zvýšil o 31,9 procenta na 16.051 vozů. Yeti by měl na trh přijít ve druhém čtvrtletí letošního roku, představen bude na autosalonu v Ženevě. V Indii se má podle Kühla poprvé představit na autosalonu Auto Expo v Dillí příští rok v lednu. Kühl také v Indii slavnostně otevřel již 60. obchodní zastoupení automobilky. Škoda doufá, že do konce roku bude mít v zemi 65 obchodních zastoupení. Škoda Auto vstoupila na indický trh v roce 2000 a o rok později začala v Aurangabádu montovat škodovky. Nejprve se zde vyráběla Octavie, později se výroba rozšířila i o Superby a Fabie.
ČD: Na koleje letos vyjedou nové vlaky za 4,5 miliardy korun
Na tuzemské koleje letos vyjedou nové vlaky Českých drah v celkové hodnotě 4,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci ve vlaku mezi Kolínem a Prahou to uvedli zástupci drah. Nových vozů se dočká zejména příměstská a regionální doprava. Dráhy vlaky zaplatí hlavně z peněz za loňský prodej majetku Správě železniční dopravní cesty. Za nové vozy dráhy již loni zaplatily zálohy, letos tak doplatí 3,6 miliardy korun. Loni se zálohami na letošek do obnovy vozového parku vložily 4,5 miliardy Kč. "Vlak je náš základní výrobní prostředek a má naši investiční prioritu," řekl finanční náměstek generálního ředitele drah Michal Nebeský. Na kolejích se letos objeví například 12 nových pantografů City Elefant, 46 regionálních motoráčků nebo 13 modernizovaných vagonů pro motorové vlaky. Celková částka se může ještě zvýšit, neboť dráhy chtějí do konce března vypsat tendry na nákup 100 rychlíkových vagonů a pronájem osmi motorových jednotek pro rychlíky Praha - Rakovník a Praha - České Budějovice. Zastaralý vozový park patří k největším problémům drah. České vlaky s průměrným věkem 26 let jsou v Evropě mezi nejstaršími.
Pravěk Čech se dočkal rozsáhlé, ve světě neobvyklé encyklopedie
Pravěk Čech se dočkal rozsáhlé encyklopedie, která je ve světě zcela neobvyklá. Tak archeolog světového jména a znalec tohoto období Evžen Neústupný ohodnotil osmisvazkové dílo, které má 1445 tiskových stran, obsahuje množství map, tabulek, nákresů i fotografií a na kterém sedm let pracovalo 49 odborníků z 15 vědeckých institucí. Myšlenka vydat po třiceti letech nové kompendium vznikla podle ředitele Archeologického ústavu Luboše Jiráně kolem roku 2000. Minulá publikace o českém pravěku je totiž poplatná době svého vzniku a za třicet let se v archeologii také mnoho událo. Encyklopedie přináší informace o mnoha nových archeologických metodách, které se v posledních desítiletích objevily. Editor prvního dílu, který obsahuje jejich přehled, Martin Kuna připomněl například leteckou archeologii, které komunistický režim nepřál. Tento průzkum podle něj dokáže odhalit stopy po pravěkých lidech i pod vegetační pokrývkou. Průlomem byla také archeogenetika, která odhalila například příbuznost různých vzdálených lidských skupin. Další díly shrnují poznatky o době kamenné, přes období bronzové, halštatské, laténské, dobu římskou až po stěhování národů. Tím už podle české vědecké tradice pravěk v české kotlině končí. Následují středověk, který začíná invazí Slovanů do českých zemí. Archeologové neopomněli připomenout, že dějiny středověku, které by mohly soutěžit s Archeologií pravěkých Čech na své autory teprve čekají.
Irglová a Hansard vydají nové album už jenom jako přátelé
Rok poté, co zpěvačka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara v kategorii nejlepší filmová píseň, se jejich partnerský vztah změnil pouze v pracovní. Soukromý rozchod podle jejich amerického manažera Howarda Greynoldse nijak neohrozí jejich profesionální plány. Dvojice dokončuje nové album, které se má objevit na trhu v srpnu, a odehraje všechny domluvené koncerty. Američtí akademici česko-irskému páru loni Oscara udělili za jeho baladu Falling Slowly z irského snímku Once režiséra Johna Carneyho, v němž Irglová a Hansard rovněž ztvárnili hlavní role. Tuzemští fanoušci Irglové s Hansardem jsou odkázáni na informace ze zahraničí, protože dvojice nemá v České republice mediální zastoupení. O to se před časem staral zpěvaččin otec Marek Irgl. "V současné době všechny informace o Markétě řeší jejich irský management," řekl ČTK. Příbuzní Irglové také odmítají komentovat rozchod dvojice i zprávy, že si již oba našli nové partnery.
Ze sportu:
Američanka Lindsey Vanová je historicky první mistryní světa ve skoku na lyžích. Závod, který měl v Liberci premiéru, vyhrála o čtyři body před Němkou Ulrike Grässlerovou, třetí skončila Norka Anette Sagenová. Nejlepší česká reprezentantka Michaela Doleželová obsadila 27. místo.
Čeští hokejisté zahájí olympijský turnaj ve Vancouveru v příštím roce zápasem proti Slovensku. Mezinárodní hokejová federace v pátek zveřejnila hrací plán turnaje, ze kterého vyplývá, že svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se v základní skupině B utkají postupně se Slovenskem, Lotyšskem a na závěr s Ruskem. Vzhledem k tomu, že základní skupiny jsou tři a hokejový olympijský turnaj bude trvat jen třináct dnů, zvolila IIHF netradiční postupový systém. Všechny celky budou po odehrání tří zápasů seřazeny do tabulky. O pořadí přitom bude rozhodovat pozice v základní skupině, dále počet získaných bodů, skóre, vyšší počet vstřelených branek a případně postavení v žebříčku IIHF.
Výsledky 52. kola extraligy ledního hokeje: Karlovy Vary - Mladá Boleslav 4:2, Plzeň - Pardubice 4:1, Litvínov - Kladno 2:1 v prodloužení, České Budějovice - Liberec 4:3, Zlín - Sparta Praha 3:1, Vítkovice - Třinec 0:1 v prodloužení a Znojmo - Slavia Praha 3:1. Až závěrečné kolo rozluštilo tajenku dvojic pro vyřazovací část i také složení skupiny o udržení hokejové extraligy. V předkole play off se v sériích na tři vítězné zápasy utkají o postup do čtvrtfinále Plzeň s Třincem a Vítkovice s Libercem. Jisté jsou už dvě dvojice pro čtvrtfinálovou část - Litvínov bude hrát s Karlovými Vary a pražská Sparta se Zlínem. Vítěz základní části pražská Slavia a druhé Pardubice si na své soupeře musejí počkat z předkola. České Budějovice, Znojmo, Kladno a Mladá Boleslav budou hrát ve skupině o udržení každý s každým čtyřkolově, takže je ještě čeká dvanáct zápasů. Poslední tým extraligy čeká baráž o záchranu s vítězem první ligy.
Hokejisté pražské Slavie ovládli ofenzivní statistiky extraligy. Nejproduktivnějším hráčem se stal suverénně Jaroslav Bednář o devět bodů před spoluhráčem Romanem Červenkou na druhém místě. Bednář se stal i nejlepším nahrávačem, tabulku střelců ovládl další slávista David Hruška před Červenkou a Bednářem.
Český tenista Radek Štěpánek pokračuje ve skvělých výkonech a na turnaji v Memphisu postoupil již do čtvrtfinále. Ve čtvrtečním duelu porazil Rakušana Stefana Koubka 6:2 a 6:4. Vypadla naopak Lucie Šafářová, nad jejíž síly byla šestá nasazená Němka Sabine Lisická, která vyhrála po setech 6:3 a 6:4. Štěpánek tak natáhl šňůru vítězných zápasů na sedm. Minulý týden nenašel přemožitele v San Jose, kde si připsal již druhý letošní titul. V Memphisu pak na jeho raketě skončily naděje domácího Kevina Kima a Koubka. Jeho dalším soupeřem bude druhý nasazený Juan Martín del Potro z Argentiny.
Česká tenistka Nicole Vaidišová začala opět spolupracovat se svým nevlastním otcem Alešem Kodatem, který ji trénoval do března minulého roku. Od vzájemného rozchodu ale zažila někdejší hráčka první světové desítky pozvolný pád a po sérii porážek jí nyní patří až 65. místo ve světovém žebříčku. "Tento týden spolu opět začali trénovat," potvrdil deníku Sport její agent Olivier Van Lindonk. Zda bude mít jejich společná příprava ve floridském Bradentonu trvalý charakter, zatím není zřejmé. "Opět spolu zkoušíme pracovat," sdělil deníku MF Dnes samotný Kodat.
Rekordní počet více než 500 střelců ze 45 zemí se představí na mistrovství Evropy ze vzduchových zbraní, které bylo v pátek zahájeno v Praze. O medaile se však bude bojovat až v sobotu a neděli.
Krátce o pátečním počasí v České republice:
Zataženo s občasným sněžením, Teploty -2 až +2 stupně Celsia.