Zprávy
Ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů bude Pavel Žáček
Prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů bude podle očekávání Pavel Žáček, současný ředitel archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra. Byl také vládním zmocněncem pro organizační zajištění vzniku ústavu. Do nové funkce ho jednomyslně zvolila rada této instituce, která se má zabývat obdobím komunismu a nacistické okupace někdejšího Československa. Žáček se oficiálně funkce ujme od 1. ledna. Po jednání rady její místopředseda Ivan Dejmal řekl, že Žáček byl zvolen všemi šesti současnými členy rady. "Překvapení to pro mě nebylo, ale beru to jako velkou výzvu," řekl ČTK Žáček. Uvedl, že v nadcházející době se chce soustředit především na spolupráci se zahraničními partnery.
ODS chce jednat o důchodové reformě i bez opozice
Výkonná rada ODS požádala předsedu strany a premiéra Mirka Topolánka, aby svolal koaliční schůzku kvůli důchodové reformě. Zároveň podpořila ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase v názoru, že se má reformu penzí snažit prosadit i bez souhlasu opoziční ČSSD, tedy pouze s KDU-ČSL a zelenými. Nečas to novinářům oznámil po jednání rady. "Penzijní reforma je natolik nutný krok z hlediska budoucnosti naší země, že je legitimní, správné a odpovědné využít i těsné většiny k jejímu prosazení," citoval Nečas usnesení výkonné rady. Širší vedení ODS označilo postoj ČSSD k důchodové reformě za neodpovědný. "Bezbřehý populismus ČSSD již podruhé brání nalezení širší politické shody nad penzijní reformou," shodla se výkonná rada. Současný důchodový systém by se podle Nečase mohl dostat do schodku kvůli inflaci už v roce 2010, a ne až o sedm let později, jak se očekávalo.
Prezident Klaus podepsal státní rozpočet na příští rok
Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok. Rozpočet, který vychází ze schválené reformy veřejných financí, počítá se schodkem téměř 71 miliard korun. Sněmovna ho schválila 5. prosince; Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá. Proti původnímu návrhu rozpočet přidal téměř miliardu na školství. Kromě toho přesunuli poslanci na návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové 2,8 milionu korun z rozpočtu ministerstva obrany. Dostanou je Československá obec legionářská a Svaz pomocných technických praporů.
Vrchní státní zastupitelství podpořilo rozhodnutí žalobkyně zastavit Bursíkovo prověřování
Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze schválilo postup městské žalobkyně, podle které bylo prověřování vicepremiéra a předsedy zelených Martina Bursíka kvůli údajným daňovým únikům neodůvodněné. ČTK to sdělila mluvčí VSZ Irena Válová. Podle ní vrchní zastupitelství nezjistilo, že by městští žalobci v Bursíkově kauze postupovali nestandardně. VSZ také odmítlo názory, že by rozhodnutí bylo podezřelé rychlé a že by mu pravděpodobně předcházely politické tlaky. Vrchní zastupitelství také chce i nadále bránit tomu, aby podřízení žalobci nahrazovali práci jiných orgánů, jako například finančních úřadů.
Kriminalisté měli podezření, že v Bursíkově firmě Ecoconsulting docházelo k finančním a daňovým machinacím. Podnětem pro zahájení šetření policie bylo anonymní podání. Žalobkyně, která záznam o zahájení trestního řízení zrušila, nařídila policistům, aby oznámení předali příslušnému finančnímu úřadu. Ten nyní může zvážit, zda na jeho základě vykoná u vicepremiéra daňovou a finanční kontrolu.
Kauza Grossova bytu je uzavřena
Případ někdejšího premiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse spjatý s koupí jeho bytu je uzavřen. Pražští žalobci kauzu před časem odložili. Nejvyšší státní zastupitelství mohlo jejich postup přezkoumat a případně vrátit věc k doplnění a k novému rozhodnutí. Neučiní tak, protože k takzvané kontrole skončené věci není důvod, řekl ČTK mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán. Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra.
Ministr Liška se chce zaměřit hlavně na čerpání peněz z fondů EU
Nový ministr školství Ondřej Liška (SZ) řadí mezi své hlavní úkoly čerpání peněz z evropských fondů, školskou reformu a financování regionálního školství. Dále se chce zaměřit na přípravu společných maturit a nového vysokoškolského zákona. Liška v úterý představil svůj tým spolupracovníků, do něhož patří Jan Vitula (KDU-ČSL), dosavadní rektor pražské Vysoké školy chemicko-technologické Vlastimil Růžička a Roman Hvězda, který dříve z ministerstva řízeného Danou Kuchtovou (SZ) odešel. V nejbližším období se Liška hodlá zaměřit především na dokončení přípravy čerpání peněz z evropských fondů. Uvedl, že pracovní skupiny, které se zabývají operačními programy, se sešly už tento týden.
Politici si připomněli vznik československého vojska ve Francii
Premiér Mirek Topolánek, ministryně obrany Vlasta Parkanová i další představitelé armády si v úterý připomněli vznik samostatného československého vojska v rámci francouzské armády před 90 lety. Akce se zúčastnili také velvyslanci Slovenska a Francie, která vytvoření jednotek v prosinci 1917 povolila. Topolánek uvedl, že vznik československých jednotek a jejich oficiální uznání předznamenalo výsledek poválečného uspořádání a uznání nového nezávislého státu. Parkanová ocenila odvahu vojáků, kteří byli ochotni kvůli vznikajícímu státu obětovat vlastní život. "Já bych ráda, abychom si toto (statečnost) připomínali," řekla novinářům Parkanová. Francouzský velvyslanec Charles Fries vyzdvihl roli Čechoslováků, kteří během první a druhé světové války bojovali při osvobození jeho země. "Oni, bojujíce na naší straně, bojovali za svobodu svojí země i celé Evropy," konstatoval velvyslanec.
Podle Sdružení nájemníků by vláda neměla měnit obhajobu ČR u soudu s majiteli domů
Odborný podklad pro obhajobu České republiky k žalobě majitelů domů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku je zpracován kvalitně a vláda by jej už neměla měnit, řekl předseda Sdružení nájemníků ČR (SON) Stanislav Křeček. Žaloba, v níž majitelé domů požadují po českém státu kvůli regulaci nájemného až 50 miliard korun, podle něj nebude úspěšná. Minulý týden v Hospodářských novinách ministerstvo spravedlnosti k obhajobě státu uvedlo, že nejde o konečnou verzi; tu teprve musí do konce roku schválit kabinet. "Je to 200stránková zpráva, do konce roku má být odeslána. Domníváme se, že by vláda neměla váhat a v podobě, v jaké to odborné skupiny zpracovaly, zprávu odeslat," řekl Křeček. Vláda by podle něj přehodnocením zprávy z ideologických důvodů mohla oslabit postavení České republiky před soudem. Materiál zpracoval vládní zmocněnec pro zastupování státu u štrasburského soudu Vít Schorm. Lidé, kteří Česko žalují, podle jeho zprávy v některých případech zkreslili hrubě údaje o hospodaření svého domu, mají pochybné plné moci a majetek získali dobrovolně i se závazky.
Soud před projednáním vybral čtyři pilotní modelové případy podle způsobu nabytí domu. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Podle Křečka jsou stížnosti značně problematické, postavení České republiky je tak podle něj velmi dobré. Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Libor Dellin si to ale nemyslí. "Naprostá většina argumentů, které tam uplatňuje doktor Schorm, je námi jednoduše vyvratitelná," uvedl. Předpokládá, že soud vybere náhradní případy, a jeho rozhodování se tak protáhne.
KDU chce po půl roce vyhodnotit, jak dál se zdravotními poplatky
Lidovci chtějí po půl roce vybírání poplatků ve zdravotnictví vyhodnotit jejich dopad. Pokud se ukáže, že pro sociálně ohrožené skupiny jsou neúnosné, navrhnou nápravu. Rozhodlo o tom předsednictvo strany, uvedl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Místopředseda poslaneckého klubu Tomáš Kvapil na dotaz ČTK připustil, že pokud to bude nutné, mohla by KDU-ČSL po půlroční "zkušební době" a analýze dopadů navrhnout, aby byli sociálně ohrožení lidé od poplatků zase osvobozeni.
Místopředseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný z ODS vnímá prohlášení křesťanských demokratů spíš jako populistický krok a "ztrátu odvahy". Poplatky jsou podle Šťastného odvážný a správný krok a sociálně slabší neohrozí. Kvapil ale lidovecké stanovisko za důvod rozmíšky v koalici nepovažuje. "Analýza nikomu nemůže vadit," soudí. Co vyvodit ze závěrů analýzy by podle něho bylo předmětem případných jednání.
ČR asi nebude příští rok plnit další maastrichtské kritérium
Česká republika pravděpodobně příští rok nesplní další maastrichtské kritérium nezbytné pro přijetí eura, a tím je cenová stabilita. Především kvůli úpravě nepřímých daní v souvislosti s reformou veřejných financí totiž stoupne inflace nad hodnoty požadované EU. Vyplývá to z materiálu, který společně vypracovaly ministerstvo financí a Česká národní banka a který na středečním zasedání projedná vláda. "Po odeznění tohoto jednorázového šoku plynoucího z administrativních opatření se inflace vrátí na nižší úroveň, pozorovanou v minulých letech," uvádí materiál.
Česko již delší dobu neplní kritérium stability veřejných financí. S ostatními kritérii nemá ČR problém. Státní dluh je v poměru k hrubému domácímu produktu na polovičních hodnotách požadovaných EU, úrokové sazby jsou v české ekonomice nízké. Kurzové kritérium zatím ČR plnit nemusí a do systému směnných mechanismů ERM II se hodná země zařadit těsně před vstupem do eurozóny. Materiál konstatuje, že dosud nebylo dosaženo dostatečného pokroku při vytváření podmínek pro přijetí eura, aby mohlo být stanoveno cílové datum vstupu do eurozóny. Stanovení data je podle materiálu podmíněno přijetím dalších reforem veřejných financí, především důchodového a sociálního systému.
Česko zatím odvedlo EU 94 miliard a získalo 112 miliard Kč
Česká republika je ve vztahu k rozpočtu EU doposud čistým příjemcem; za rozpočtové období 2004 až 2006 odvedlo Česko do konce prvního pololetí letošního roku do evropské pokladny 94 miliard korun a získalo z ní 112,3 miliardy. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj na základě údajů ministerstva financí. "Zatím to však není přebytek příliš velký," řekl náměstek MMR pro evropské záležitosti Daniel Toušek. Česká republika patřila v minulém rozpočtovém období mezi země s nejhoršími výsledky čerpání evropských peněz. Mezi nově přijatými zeměmi do EU byla spolu Kyprem a Lotyšskem na posledních třech místech. Podle Touška byla hlavní příčinou tohoto stavu zvolená metoda financování, kdy projekty se hradily až po jejich uskutečnění. V příštím rozpočtovém období se má důraz přesunout na průběžné financování, které by mělo zamezit zpoždění v přísunu peněz. "To, že Česká republika zvolila financování ex-post, to je po ukončení projektů, významnou měrou zatěžuje veřejné rozpočty, respektive privátní sektor," doplnil náměstek.
Podle odborníka na strukturální fondy Petra Pažouta ze společnosti Optimus Consult & Invest to však není jediný zdroj potíží při čerpání v minulém rozpočtovém období. "Významnější problém ovšem představuje například pozdní vyhlašování výzev do některých operačních programů nebo nezájem konečných uživatelů o některá opatření," řekl ČTK.
Evropská komise chce příští rok podpořit malé a střední podniky
Evropská komise chce příští rok předložit balík opatření na podporu malých a středních podniků ve formě evropského zákona pro malé podnikání. Na dotaz ČTK to potvrdil mluvčí pražského zastoupení Evropské komise Martin Stašek. Domácí podniky návrhy vesměs vítají, bojí se ale vzniku nové evropské byrokratické mašinerie. Účelem iniciativy o drobném podnikání je snížit byrokracii, zlepšit přístup malých a středních podniků k evropským programům, zvýšit jejich podíl na veřejných zakázkách a odstranit překážky bránící přeshraničnímu podnikání, uvedl Stašek. Její součástí budou i stanovy malého evropského podniku. Komise rovněž posoudí vliv daňových politik na růst malých a středních podniků. "Akt je na pořadu jednání EK pro rok 2008, ale konkrétní datum nebylo zatím stanoveno," dodal Stašek.
"Podstatné je, aby nevznikala nová evropská byrokratická mašinerie, nějaký nový úřad pro malé a střední podniky, který by stejně nic nevyřešil," míní předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Obecně by v návrzích mělo podle něj být více zdůrazněno, že hlavním cílem je ulehčení podnikání v EU, aby se evropská ekonomika stala více konkurenceschopnou.
Podle STEM by ČSSD volilo 33,3 procenta, ODS 24,5 procenta
Volby do Poslanecké sněmovny by počátkem prosince vyhrála podle průzkumu agentury STEM opoziční ČSSD, kterou by volilo 33,3 procenta lidí. Druhá ODS by dostala 24,5 procenta hlasů, zjistil průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Sociální demokracie tak dosáhla svého dlouhodobě nejlepšího výsledku, ODS naopak nejhoršího, uvedl STEM. Statistická chyba je podle STEM u větších stran 2,5 procenta, u menších 1,5 procenta. Z preferencí STEM dále vyplývá, že KSČM by volilo 11,8 procenta, Stranu zelených 8,7 procenta a KDU-ČSL 6,2 procenta lidí. Postavení těchto stran označuje STEM i přes různé aféry za více méně stabilní.
Češi se v pohledu na život řadí v rámci EU k největším pesimistům
Češi v rámci Evropské unie patří k pětici nejpesimističtějších národů. Vyplývá to z jejich odpovědí na otázku, zda očekávají, že se jim v následujícím roce život zlepší. Zatímco například ve Švédsku je o tom přesvědčeno 42 procent obyvatel, tak v Česku je to pouhých 22 procent. Výsledky průzkumu Eurobarometr byly zveřejněny v Bruselu. S tím, že příštích 12 měsíců bude lepších než doposud, podle Eurobarometru souhlasilo v rámci celé "sedmadvacítky" 30 procent lidí. Pod unijní průměrem tak figuruje i Slovensko, kde tento názor sdílí 28 procent lidí. K pětici nejpesimističtějších se v tomto ohledu kromě Čechů řadí ještě Maďaři (15 procent), Portugalci (19), Němci (20) a Rakušané (21). Největší skupina Evropanů - 54 procent - nicméně neočekává ve svém životě žádné významnější změny, tedy ani k lepším, ani k horšímu. Průzkumu se zúčastnilo přes 30.000 respondentů. Prakticky ve všech zemích došlo proti stejnému průzkumu o půl roku dříve k poklesu optimismu.
ČR se ani v budoucnosti neobejde bez jádra, tvrdí vládní zpráva
Česká republika se do budoucnosti neobejde bez jaderné energie. Po zasedání bezpečnostní rady státu, která měla v úterý na programu zprávu o dalším postupu při zajišťování energetické bezpečnosti, to novinářům řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Prioritním úkolem je podle něj nicméně začít šetřit s energiemi a docílit co nejširšího rozrůznění zdrojů energie a jejích dodavatelů. Vicepremiér a šéf zelených, kteří prosadili do koaličního programu bod o nerozšiřování jaderných zdrojů, Martin Bursík řekl, že zpráva byla vzata na vědomí. Více ji komentovat odmítl. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg zdůraznil, že na prvním místě je třeba šetřit a v otázce rozvoje jaderné energetiky se zamyslet nad tím, kolik bude mít Česká republika v budoucnosti paliva. V dodávkách plynu je pak třeba brát zřetel na omezené zásoby a nestabilitu režimů, z kterých do Evropy teče.
Ministr vnitra chce, aby stát mohl při bezprostředním nebezpečí vypnout mobily
Stát by měl mít v budoucnu možnost nařídit při teroristickém útoku vypnutí sítě mobilních operátorů. Toto opatření by ale mělo být využíváno jen za velmi striktních podmínek. Po úterním jednání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Bezpečnostní rada státu se zabývala mimo jiné Národním akčním plánem boje proti terorismu pro léta 2007 až 2009. O tom, jaká konkrétní opatření z této strategie vyplynou, ale bude podle Langera kabinet teprve jednat.
Ministerstvo s operátory o možnosti vypnout sítě jednalo již před třemi lety v souvislosti s množícími se teroristickými útoky. Firmám se ale posilování nástrojů státu, které by mohly znamenat zásah do jejich činnosti, příliš nelíbí. Nevyjasněné zůstaly otázky, zda by někdo firmám uhradil ušlé příjmy či zda by opatření nešlo zneužít v konkurenčním boji.
Temelín by neohrozilo žádné zemětřesení, je dobře zajištěn, tvrdí vědci
Jadernou elektrárnu Temelín (JETE) nemůže podle seismologů z brněnské Masarykovy univerzity ohrozit žádná možná intenzita zemětřesení. Tým z Ústavu fyziky Země sleduje zemětřesnou intenzitu kolem JETE už 16 let, zaznamenal stovky otřesů. I otřes o s největším účinkem byl však mnohonásobně slabší než stanovené limity, řekly ČTK seismoložky Romana Hanžlová a Jana Pazdírková. Nyní budou s dalšími odborníky dále zkoumat oblasti možných epicenter v okolí elektrárny.
Temelín vadí mnoha českým ekologům i rakouským aktivistům. Tvrdí, že je nebezpečný, a poukazují mimo jiné i na možnou seismickou aktivitu v jeho okolí. V okruhu 20 kilometrů od Temelína je podle odborníků 12 zlomů, tedy míst, kde by teoreticky mohlo vzniknout zemětřesení. Většina z nich ale podle dosavadních poznatků vědců není aktivní. Nyní by se měly i tyto zlomy znovu zkoumat. V pondělí se na tom dohodla Česko-rakouská parlamentní komise, která se elektrárnou zabývá. Odborníci nyní použijí nové metody.
Onkologové varují před ohrožením Národního onkologického registru
Onkologové varují před ohrožením Národního onkologického registru. Ministerstvo zdravotnictví nedalo pro letošní rok registru ani korunu. Česká onkologická společnost, Všeobecná zdravotní pojišťovna a ministerstvo nyní jednají o tom, jak zajistit provoz této unikátní databáze. Novinářům to řekl předseda společnosti profesor Jiří Vorlíček. Ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva Stanislava Pánová ujistila onkology, že peníze dostanou. "Nesu pozitivní zprávu. Do konce roku se podaří vyčlenit prostředky, které potřeby alespoň částečně pokryjí," řekla. Výši neuvedla. Loni dostal registr od ministerstva deset milionů korun.
Onkologové shromažďují v registru data o pacientech od roku 1976. Nyní je v něm přes 1,4 milionu záznamů. V posledních letech ročně do registru přibývá zhruba 60.000 nových pacientů. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Podle Vorlíčka patří český registr mezi největší a nejkvalitnější databáze Evropy. Registr vedený v takové šíři je ve světě ojedinělý.
Předseda Akademie věd kritizuje metodiku jejího hodnocení
Akademie věd čerpá podle svého předsedy Václava Pačese čtvrtinu celkových prostředků na vědu a výzkum ze státního rozpočtu, ale produkuje 37,5 procenta mezinárodně uznávaných výsledků české vědy. Podle nezávislého výzkumu citovanosti (Science Citation Index) dosahuje dokonce polovinu citací všech českých vědeckých prací v mezinárodně uznávaných časopisech, řekl ČTK Pačes. Při hodnocení úspěšností vědeckých pracovišť vládní Radou pro výzkum a vývoj, která vztahuje součet výsledků jednotlivých institucí na finanční prostředky, které dostávají ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj, to ale vypadá, že je na tom akademie hůř než vysoké školy. Háček je podle Pačese v tom, že se do tohoto hodnocení u akademie započítávají veškeré její finance, zatímco u vysokých škol se nepřihlíží k penězům, které dostanou z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy - a těch je většina. "U Akademie věd se proto výzkum dělí velikým číslem a pak se zdá, že je neefektivní a to se musí napravit," zdůraznil s tím, že to zástupci vysokých škol "dobře vědí". Tato dlouho kritizovaná metodika podle Pačese akademii nespravedlivě postihuje a v některých případech vede až ke znevažování vědecké práce vědeckých týmů.
Rakouští odpůrci Temelína zatarasili cestu k hranici
Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín vúterý na tři čtvrtě hodiny částečně zatarasili příjezd k hraničnímu přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. Aktivisté ze sdružení Atomstopp, které nejhlasitěji protestuje proti jihočeské atomové elektrárně, zablokovali nákladním autem jeden jízdní pruh na rakouské straně asi 600 metrů před přechodem. Na místě byly asi dvě desítky demonstrantů, kteří ale nevyloučili, že protesty budou pokračovat i po nadcházejícím vstupu ČR do schengenského prostoru. "Schengen znamená pouze, že končí hraniční kontroly," řekl novinářům Roland Egger ze sdružení hornorakouské platformy Atomstopp.
Poslední klasická hraniční blokáda před pátečním vstupem České republiky do schengenského prostoru nezpůsobila žádné problémy. Blokáda se konala den po třetí schůzce meziparlamentární komise, která řeší otázky bezpečnosti Temelína. Schůzka podle sdružení Atomstopp nepřinesla v jednání o bezpečnosti elektrárny žádný posun.
Po vstupu do Schengenu si policie nechá šest hraničních přechodů
Po vstupu České republiky do schengenského prostoru volného pohybu si policie trvale ponechá šest hraničních přechodů jako svá administrativní sídla. Dalších několik desítek objektů se stát nejprve chystá nabídnout ministerstvu vnitra a celní správě, poté zdarma i krajům a obcím. Pokud nebudou mít zájem, osloví Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nyní s majetkem hospodaří, soukromé právnické a fyzické osoby. ČTK o tom informovala mluvčí úřadu Jana Lysá.
Senát si podle P. Sobotky zachoval džentlmenskou politickou kulturu
Senát si díky svému charakteru zachovává "džentlmenskou politickou kulturu", uvedl předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Při slavnostním shromáždění k 11. výročí ustavující schůze horní komory si Sobotka postěžoval na nedostatečnou mediální prezentaci její činnosti. Podle průzkumů veřejného mínění věří Senátu zhruba čtvrtina lidí, v žebříčku důvěryhodnosti letos horní komora předstihovala sněmovnu. I podle listopadového průzkumu CVVM Senátu důvěřovalo 24 procent dotázaných, zatímco dolní komoře 22 procent.
Senát v jedenáctém roce své existence projednal na deseti schůzích 74 návrhů zákonů ze sněmovny a 18 vlastních předloh. Z norem zaslaných sněmovnou jí senátoři vrátili s úpravami deset předloh, jednu zamítli. Poslanci jich stihli projednat osm, s míněním Senátu se ztotožnili v pěti případech. Horní komora si tak v tomto směru držela zhruba šedesátiprocentní úspěšnost. Předseda Senátu připomněl podíl horní komory na parlamentní diplomacii, veřejná slyšení o globálním oteplování, o prioritách ČR v rámci EU nebo rozpravu předsedů parlamentních stran o způsobu volby prezidenta republiky. Upozornil i na uspořádání expozice o Albrechtovi z Valdštejna.
Dráhy mají novou kolektivní smlouvu
Vedení Českých drah s železničními odbory podepsalo kolektivní smlouvu na rok 2008, která zaměstnancům zaručuje mzdový růst o 7,6 procenta. Smlouva platí pro mateřské České dráhy i jejich dceřinou společnost ČD Cargo a týká se zhruba 55.000 zaměstnanců. V letošním roce mzdy na dráze stouply o 5,6 procenta a průměrná mzda činí 22.256 Kč. Letošní jednání trvala dva a půl měsíce.
Počasí v ČR
Je zataženo až oblačno, místy mrznoucí mlhy. Teploty ve středu vystoupí na -3 až +1 stupeň Celsia.