Zprávy

Vláda se rozhodla vypovědět smlouvu o nákupu transportérů

Vláda se rozhodla k 10. prosinci vypovědět smlouvu s firmou Steyr o nákupu transportérů Pandur. Novinářům to dnes oznámila ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Uvedla, že uvedená firma neplnila své závazky vyplývající ze smlouvy. "Řešení je možná na první pohled velmi radikální, ale my jsme přesvědčeni, že je správné," dodala. Z vyjádření zástupců ministerstva vyplývá, že úřad nepředpokládá, že by rozhodnutí vlády vyvolalo arbitráž mezi českým státem a Steyrem. Sankce podle nich naopak hrozí firmě Steyr.

Původně měla tato společnost prvních 17 transportérů Pandur Česku předat již do konce listopadu, dodávka se však zpozdila. Další kolo kontrolních zkoušek, které mělo ověřit, zda rakouská společnost u transportérů odstranila některé nedostatky, mělo začít příští rok v březnu. Firma však již 17 přislíbených vozidel vyrobila. V současnosti jsou umístěna ve vídeňském sídle společnosti. Armáda také podle dřívějšího vyjádření představitelů firmy měla transportéry převzít v polovině příštího roku. Ministerstvo již dříve uvedlo, že transportéry při dřívějších kontrolních zkouškách nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů. Armáda proto kvůli nedodržení lhůty začala uplatňovat finanční sankce vyplývající ze smlouvy.

Nákup obrněných transportérů patří k největším zakázkám v historii české armády. Zbrojovka Steyr jich měla pro vojsko vyrobit 199. Hodnota kontraktu se po dřívějším nevyužití opce na dalších 35 transportérů pohybovala na úrovni 20,8 miliardy korun.

ČR podepsala s EK operační programy, Česko může získat 365 mld.Kč

Ministři české vlády dnes se zástupci Evropské komise podepsali celkem devět operačních programů, z nichž Česko může získat v příštích letech 14 miliard eur (přibližně 365 miliard korun). Jde zhruba o polovinu celkové částky, kterou může Česko z Bruselu získat v letech 2007 až 2013. Přibližně 125 miliard korun půjde ze sedmi operačních programů do regionů. České firmy budou moci získat kolem 100 miliard korun z programu Podnikání a inovace. Nejvíce peněz, až 150 miliard, bude směřovat do dopravy. Program Doprava je největším operačním programem a představuje až 22 procent prostředků, které ČR může v příštích letech z evropských fondů obdržet. Tyto peníze výrazně navýší rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který bude příští rok hospodařit s rekordní částkou 90,8 miliardy korun. Peníze z tohoto programu jsou určené především na rozvoj dálniční a železniční sítě.

Do konce letošního roku má Evropská komise schválit ještě další čtyři operační programy - Integrovaný OP, Životní prostředí, Technická pomoc a Praha konkurenceschopnost. Z těchto čtyř programů by mělo jít do Česka přibližně 182 miliard korun. S problémy se potýká schvalování programu Výzkum a vývoj pro inovace, kvůli potížím v jeho přípravě odstoupila ministryně Dana Kuchtová. Schválen bude nejdříve v březnu příštího roku.

V dosavadním čerpání peněz z fondů EU patří doposud ČR v rámci nově přijatých zemí mezi nejméně úspěšné. Mezi trojkou posledních je s Kyprem a Lotyšskem. Do konce letošního roku má podle údajů ministerstva pro místní rozvoj vyčerpat z rozpočtového období 2004 až 2006 přibližně teprve polovinu ze 40 miliard korun, které má na tyto roky přidělené. Podle Ministerstva pro místní rozvoj však Česko o žádné prostředky z tohoto období nepřijde. Musí ale během příštího roku, ve kterém může podle pravidel EU naposledy peníze za období 2004-2006 získat, vyčerpat přibližně stejný objem prostředků, jako za poslední čtyři roky dohromady.

Soukup zvažuje žalovat Bursíka kvůli nařčení z anonymního podání

Bývalý náměstek ministerstva školství a daňový poradce Jaromír Soukup si myslí, že ho šéf zelených a vicepremiér Martin Bursík nepřímo označil za autora anonymního trestního oznámení, které nyní prověřuje pražská policie. Kriminalisté šetří, zda v Bursíkově firmě Ecoconsulting nedocházelo k finančním a daňovým machinacím. Soukup ČTK řekl, že oznámení nepodal a cítí se Bursíkovým prohlášením dotčen, zvažuje proto žalobu.

Informace o tom, že policie šetří, zda Bursík za pronájmy svých nemovitostí neinkasoval víc, než později přiznal úřadům, přinesl v pondělí server Aktuálně.cz. Soukup ČTK řekl, že z pozice Bursíkova bývalého daňového poradce nemůže případ komentoval. Uvedl nicméně, že daňová přiznání jeho firma Médea prováděla z podkladů, které dodal Bursík. "Ceny si klient určuje sám, diskuse o smlouvách a cenách jde tak mimo nás," uvedl. Vicepremiér z indonéského ostrova Bali, kde se účastní konference o změnách klimatu napsal, že jediným, kdo disponuje informacemi o jeho příjmech a výdajích jsou Soukup a Finanční úřad pro Prahu 1. V případě pochybností ze strany finančního úřadu by úředníci provedli daňovou kontrolu a nepodávali by anonymní trestní oznámení, dodal. Bursík také uvedl, že veškeré příjmy z pronájmů jsou řádně zdaněny.

Informace o prošetřování anonymního trestního oznámení se objevily krátce potom, co zelení pohrozili odchodem z vlády v případě, že se do kabinetu vrátí šéf lidovců Jiří Čunek. Ten podle nejmenší koaliční strany nemá po sérii různě závažných kauz důvěru veřejnosti.

Inflace stoupla kvůli potravinám na šestileté maximum pět procent

Meziroční inflace vystoupila v listopadu na pět z říjnových čtyř procent. Oznámil to Český statistický úřad s tím, že jde o nejvyšší meziroční nárůst od srpna 2001. Na zrychlení se podílely nejvíce potraviny a nealkoholické nápoje. Ekonomové zvýšení inflace očekávali, avšak mírnější. I když inflace vystoupala poměrně vysoko, má stále ještě podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka vrchol před sebou. Na začátku příštího roku by měla překonat hranici šesti procent. "Rychlý růst ekonomiky, klesající nezaměstnanost a inflace vysoko nad inflačním cílem (České národní banky) představují velmi silnou motivaci ke zvyšování úrokových sazeb. Jenže je tu nepříjemná komplikace v podobě velmi silného kurzu koruny," uvedl. Koruna na zveřejněná data o inflaci reagovala posílením vůči euru na nový rekord 26,065 Kč/EUR. Pokud podle Marka tlak na posilování kurzu koruny poleví, nemá ČNB důvod váhat s dalším utahováním měnové politiky. Sazby by tak opět mohly růst již v lednu.

Země V4 nejsou jednotné v otázce nezávislosti Kosova

Premiéři takzvané visegrádské čtyřky a Slovinska nemají jednotný názor na otázky týkající se Kosova, jehož předáci hrozí jednostranným vyhlášením nezávislosti na Bělehradu. Shodli se pouze na tom, že budoucnost této jihosrbské provincie by měla řešit Evropská unie. V úvahu by přitom měla brát i požadavky Srbska. Premiéři Česka, Polska, Slovenska, Maďarska i Slovinska o tom informovali na pondělní tiskové konferenci v Ostravě, kde se naopak shodli na potřebě urychlit ratifikaci evropské smlouvy. Shodnout se na budoucnosti Kosova bude podle premiérů V4 a Slovinska největší problém. "Nemáme úplně totožné pohledy, ale pozitivní je, že známe své názory, které budeme prezentovat při pátečním jednání Rady EU. Trváme na tom, že samostatnost Kosova musí být řízený proces a Srbsko nesmí stát stranou," řekl český premiér Mirek Topolánek.

Škodovka odtajnila podobu nového Superbu

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v úterý oficiálně zveřejnila první snímek nové Škody Superb. Vůz představí v příštím roce na březnovém autosalonu v Ženevě. V Česku by se měl začít prodávat v létě, řekl ČTK mluvčí automobilky Evžen Krauskopf. Design nového modelu je podle fotografie výraznější než u staršího Superbu, auto by mělo být větší. Čelní maska nového Superbu působí na jediné zveřejněné fotografii širším a agresivnějším dojmem než u jeho předchůdce. Jiné jsou také světlomety, které by měly být adaptivní, což je v produkci Škodovky novinka. Tyto světlomety osvětlovanou plochu samočinně mění v závislosti na rychlosti jízdy a jízdním režimu. Karoserie Superbu bude konstruována neobvyklým způsobem, který spojí verzi sedan a liftback. Tato verze je prý chráněná patentem a v praxi znamená, že páté dveře jdou otevřít buď jako u sedanu, nebo jako u liftbacku i se zadním sklem. O motorech nového modelu zatím firma oficiálně mlčí, určitě se však pod kapotu dostane 1,4 TSI, ale není jisté, jaký výkon bude mít. Chybět nebude ani 1,8 TSI nebo 2,0 TFSI používaný u Octavie RS. Nejsilnějším motorem by pak měl být velkoobjemový šestiválec 3,6 FSI, který se nyní montuje například do Volkswagenu Touareg. V Superbu bude k dispozici výhradně s pohonem všech čtyř kol. Další technické detaily a chystané motory představí firma oficiálně až na ženevském autosalonu.

Češi do Lisabonu poletí sami, nelíbí se jim demonstrativní akce

Čeští politici poletí do Lisabonu na podpis nové smlouvy EU sami ve svém letadle a nenapodobí své protějšky ze zemí Beneluxu, kteří budou z ekologických důvodů sdílet jeden stroj. O něčem podobném uvažovali i Češi s dalšími státy, ale nakonec podle vicepremiéra Alexandra Vondry dospěli k tomu, že by šlo jen o demonstrativní akci bez reálných dopadů. Unijní státníky přitom nečeká jen přesun do Lisabonu 13. prosince, ale navíc i následný přelet do Bruselu, kde se o den později koná summit EU. Těchto cest si už několik týdnů velmi kriticky všímají nejen ekologové, kteří upozorňují na dopady leteckých přesunů na životní prostředí, ale také množství novinářů. "My si samozřejmě myslíme, že by bylo daleko účelnější nedělit to na Lisabon a Brusel a udělat to v jednom místě," prohlásil také vicepremiér. Dodal však, že Portugalci, kteří nyní EU předsedají, velmi touží po tom, aby se nová smlouva jmenovala lisabonská.

Nova: Senátor Štětina vlastní citlivé dokumenty BIS

Senátor Jaromír Štětina (SZ) vlastní citlivé dokumenty Bezpečnostní informační služby (BIS), k nimž by správně neměl mít přístup. Sám je předložil sněmovní komisi pro kontrolu BIS, protože chtěl prokázat propojení kontrarozvědky a ČSSD v případu bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína. Politik odmítá říct, od koho listiny získal. Informaci dnes přinesla televize Nova. Podle Novy jde o listiny, které popisují operace BIS v 90. letech. Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD) chce požádat BIS, aby kvůli úniku dokumentů podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Pokud to BIS neudělá, podá trestní oznámení samotná komise. Ta se v úterý sejde, aby Štětinův případ projednala. Štětina už delší dobu obviňuje ČSSD, že se před lety pokusila s pomocí BIS zničit zpravodajce Hučína. Tvrdí, že dokumenty BIS získal v souladu s výkonem své politické funkce.

Hybášková: Obce mají právo zakázat sázkové terminály

Města a obce mohou podle zákona rozhodovat o tom, kde zakážou, či povolí umístění loterijních videoterminálů. Podle europoslankyně Jany Hybáškové (SNK ED) to vyplývá z posudku soudního znalce, který dokázal, že tento typ automatů má všechny znaky výherního hracího přístroje. Hrací automaty přitom obce mohou regulovat. Videoterminály, které jsou podle Hybáškové pouze nebezpečnější verzí automatů na mince, ale povoluje ministerstvo financí. Ministerstvo financí si podle Hybáškové zákon vyložilo účelově a ignoruje nebezpečí, které videoterminály představují. "Počínání ministerstva financí je krajně nestandardní a pochybné a ve svém důsledku napomáhá prohloubení nebezpečnosti hazardního průmyslu," uvedla. Podle právníka Stanislava Polčáka začnou některá města na základě vyjádření soudního znalce vydávat vyhlášky, kterými videoterminály z některých míst "vytlačí". Sdružení měst a obcí, které vystupuje proti hazardu, se již dříve chystalo kvůli sporu o regulaci sázkových terminálů podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Podle Polčáka ale nyní sdružení změní strategii, začne zákon vykládat podle svého a videoterminály omezovat. Česko je podle Hybáškové rájem hazardu, což má negativní dopady na společnost včetně praní špinavých peněz.

Schwarzenberg dostal k narozeninám životopis

Ve dnech, kdy se současný český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dožívá významného životního jubilea, se dostává na knihkupecké pulty životopis tohoto muže. Sestavila ho mladá rakouská novinářka a spisovatelka Barbara Tóthová. Kniha, kterou vydává nakladatelství Torst, má téměř 300 stran, je doplněna rozsáhlou fotografickou přílohou a doslovem Martina C. Putny. V portrétu diplomata a pravděpodobně nejznámějšího potomka české šlechty autorka sledovala prvních 11 let jeho života v Čechách, dramatický odchod do exilu v Rakousku roku 1948, první krůčky v politice, nevšední rodinný život, působení v Mezinárodním helsinském výboru i politické angažmá po boku Václava Havla v 90. letech. Kniha ale zachycuje více než jen život Karla Schwarzenberga. Autorka, vystudovaná historička, shromáždila mnoho historického materiálu o životě rodu Schwarzenbergů po dobu několika staletí, zachytila nezaměnitelné rodové tradice a hodnoty. Velkou pozornost věnuje schwarzenberskému hospodaření, vazbám rodu na Čechy, Rakousko, Německo i Švýcarsko.

Expozice Václav Havel - český mýtus otevřena v Hergetově cihelně

Expozice nazvaná Václav Havel - český mýtus je od pondělí k vidění v pražské Hergetově cihelně. Jejím cílem je představit dramatika, bývalého disidenta a exprezidenta od narození po současnost. Má také přiblížit události a dobu, v níž žil a pracoval a která jej formovala. "Scénografického pojetí" se ujal architekt Bořek Šípek. "Název pochází od docenta (Martina C.), který dělal libreto k expozici. A je samozřejmě myšlen napůl ironicky," řekl Havel novinářům. Výstava nabízí mimo jiné několik videoprojekcí. K vidění je zde například také reprodukce interiéru Havlovy chalupy na Hrádečku či prezidentského stolu a knihovny, jak byly uspořádány na Pražském hradě v době, kdy stál Havel v čele státu. Díky expozici se tak stal Havel "sousedem" Franze Kafky. Právě v areálu Hergetovy cihelny se totiž nachází také muzeum tohoto pražského německy píšícího autora.

Výstava je jedním z počinů Knihovny Václava Havla. V Hergetově cihelně by měla být k vidění do doby, než se knihovna přestěhuje do svého stálého sídla, nejspíš v centru Prahy. "O sídle knihovny se teprve jedná. Máme docela dobrý tip. Může ale trvat několik let, než bude dotyčný palác či dům zrekonstruován," řekl Havel před nedávnem v rozhovoru pro ČTK. Knihovnu Václava Havla založili v roce 2004 Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg a Miloslav Petrusek. "Knihovna by měla skrze archiválie se mnou související vypovídat cosi o dějinách naší země, Evropy a světa za posledních 50 let. Opírat se o jakési paralelní jiné zdroje, než mají ostatní historické instituce," uvedl Havel. Knihovna by měla sloužit ke studiu, bádání, ale také klubové činnosti. Měla by poskytnout prostor pro debaty například o aktuálních politických tématech či důležitých dějinných momentech.

Do muzea kuriozit v Pelhřimově přibyl keramický betlém v demižonu

Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit přibyl v úterý další vánoční exponát - keramický betlém umístěný do padesátilitrového demižonu. Pochází z dílny výtvarnice Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny u Mohelnice. Vyrobit se ho podařilo až na šestý pokus, řekl novinářům jeden ze správců České databanky rekordů a kuriozit Luboš Rafaj. Betlému dominuje kostel z vesničky Police, kde se autorka narodila, nechybí třeštinský kostel, zámek v Úsově nebo kaplička ve Stavenicích. V demižonu je celkem 51 postaviček. Vašíčková do betléma umístila i svého dědečka, rodiče, syna a čtyři vnoučata. Vešla se do něj také keramická dílna, kde netradiční betlém vznikal, smečka psů rasy čivava, o kterou autorka pečuje, a další zvířátka. Betlém je složený ze tří částí. Spodní byla vypálená v peci samostatně a zbylé dvě už pospolu. Vnější části s domy a postavami jsou glazované. V hrdle demižonu je osvětlení. Nápad vznikl před čtyřmi roky, realizovat ho ale nebylo jednoduché. Prvním složitým úkolem bylo demižon rozříznout. Pomohli skláři z Rapotína. Na betlému potom výtvarnice pracovala asi tisíc hodin, ani jedna postavička se nezrodila za denního světla. Z betlémů Vašíčkové se těší lidé nejen v Česku, ale také ve Švýcarsku nebo v Norsku.

Nadšenci vydali ojedinělou knihu o znojemské okurce

Na pultech znojemských knihkupectví je ode dneška ojedinělá kniha Hanse Zuckriegla Znojemská okurka. Publikace podrobně popisuje vše, co je s touto vyhlášenou delikatesou spojeno. Nepojednává jen o její historii a způsobech zpracování, ale obsahuje také lidové písně a básně o znojemských okurkách nebo dokonce pověsti, které jsou s nimi spojeny. Knížku vydalo s pomocí Jihomoravského kraje sdružení Znojemské okurky, které si klade za cíl šířit slávu okurek. "Je to první souhrnná publikace o znojemských okurkách, která v České republice vyšla. Autorovi musel sběr podkladů pro její sepsání trvat 15 let. Pokud by si s ním v minulosti nedal takovou práci, dnes už by takováto data nebyl schopen získat," řekl ČTK člen sdružení Znojemské okurky Zbyšek Dřevojan. Autor nově vydané publikace, který před lety zemřel, patřil k německým obyvatelům jižní Moravy, kteří byli po druhé světové válce z Československa odsunuti. Celou jeho knihou se vine jako nit stesk po domově a láska k této krajině, doplnil Dřevojan. Zuckriegl, narozený ve Vrbovci u Znojma, by podle něj nesouhlasil se svým pojmenováním Sudetský Němec, ale německy mluvící Jihomoravan. Knihu o znojemských okurkách vydal vlastním nákladem v roce 1990 ve Vídni. Nyní se na jejím překladu a vydání ve Znojmě domluvili členové "okurkového" spolku s jeho potomky.

Sparta převálcovala Plzeň a přezimuje na druhém místě

Fotbalisté pražské Sparty vstoupí do jarní části ligového ročníku jako druhý tým tabulky. Po pondělní výhře 3:1 nad Plzní v dohrávce 16. kola předstihl letenský tým díky lepšímu skóre Teplice, oba celky ztrácejí na vedoucí Slavii pět bodů. Plzeň zůstala šestá. Sparťanský trenér Michal Bílek byl spokojen s jasnou výhrou, ale méně s její výší. "Rozhodnuto bylo v podstatě po poločase, ale pokud bychom vstřelili čtvrtý gól, byl bych spokojenější. Jenže Plzeň navíc po pauze už lépe bránila, bylo těžké se prosadit do uzavřené defenzivy," označil kouč další důvod, který vedl k tomu, že se domácí brankostroj zastavil.

Liga se na podzim dál vyrovnala, znovu se prosadilo mládí

Fotbalová liga má za sebou podzimní část ročníku a zatím potvrzuje odhady, že bude hodně vyrovnaná. Na předních pozicích tomu výrazně pomohl vzestup Slavie, v níž se stejně jako v řadě dalších týmů stále více prosazují mladí hráči, v dolních patrech jsou zase na vině slabší hráčské kádry. Český fotbal se v posledních letech začal vydávat cestou omlazování kádrů trochu z nouze. Ekonomika klubům zavelela spoléhat stále více na vlastní odchovance a paradoxně na tom nejvíce vydělala Slavia, která se až do podzimního vstupu do Ligy mistrů potýkala s finančními závazky z nedávné minulosti. A tak i díky mladíkům červenobílí míří za titulem, který by korunoval přelomovou sezonu s první účastí v Lize mistrů a dostavbou nového stadionu. Slávisté ale vládnou lize i díky selhání soupeřů, především pak mistrovské Sparty. Věčný konkurent se tradičně špatně vyrovnával s neúspěchem v kvalifikaci Ligy mistrů, zůstal na půli cesty v Poháru UEFA a v lize doplatil především na disciplinární hříchy, po kterých sparťané rozhodili sami sebe. Pětibodová ztráta ale v případě Sparty nemusí ještě nic znamenat, pokud se jí znovu během zimy nerozpadne kádr, což by zejména v případě odchodů Kadlece a Pospěcha bylo citelné. Zatímco u Sparty byly výkony a bodové zisky zklamáním, v případě třetích Teplic je tomu naopak. Trenér Vlastislav Mareček sice svůj boj s nemocí prohrál, ale vytvořil základ týmu, který nyní vybrušuje reprezentační asistent Petr Rada k radosti klubového vedení. Týmy na dalších místech se nevyhnuly větším krizím, po nichž se dokonce v zákulisí spekulovalo o pevnosti trenérských křesel. Platilo to pro Brno i Ostravu, které mohou ještě reálně pomýšlet na to, že na jaře zasáhnou do bojů o druhé místo. V obou případech stejně jako v případě Teplic je sympatické, že se v týmech výrazně prosazují mladíci, především pak generace ze stříbrné dvacítky z letního MS. Vedle Teplic je největším překvapením podzimu Plzeň, přestože ani ona se nerozjížděla nijak výtečně. Série výher v závěru sezony ji ale vynesla do míst, o nichž ještě před časem Západočeši mohli jen snít. Podobnost s Teplicemi však není čistě náhodná: tým sází na mladé hráče a pevnou trenérskou ruku zkušeného Stanislava Levého.

Slavia bude usilovat o vylepšení bilance se španělskými týmy

Fotbalisté Slavie Praha mají další pokus na vylepšení bilance českých klubů se španělskými v zápasech evropských pohárů. Na závěr bojů v Lize mistrů hostí červenobílí ve středu FC Sevilla, se kterým první zápas prohráli 2:4. Byla to jedna z 33 porážek, které české kluby v konfrontaci se španělským fotbalem inkasovaly v celkem 57 zápasech. Pouze pětkrát z 27 možností se českému celku podařilo ve vyřazovací části postoupit. Pro Slavii to bude šestý souboj se španělským soupeřem a zatím dokázala zvítězit jen nad Celtou Vigo (2:0) ve třetím předkole Ligy mistrů 2003/04. Na postup jí to ale nestačilo, v sezoně 1996/97 ji zase vyřadila Valencie. Středeční zápas nic nezmění na tom, že Sevilla bude pokračovat v Lize mistrů, zatímco Slavia se přesune do Poháru UEFA.

V nominované desítce na Sportovce roku jsou tři atleti a pět žen

Všichni favorité ankety včetně tří atletů jsou v nominované desítce, z níž bude zvolen Sportovec roku 2007. Nechybí ani obhájkyně loňského vítězství Kateřina Neumannová, která je jednou z pěti ženských finalistek. Takové zastoupení v "Top Ten" sportovkyně v české historii nikdy neměly. Loni vyhrála zástupkyně něžného pohlaví poprvé od roku 1984. Podle abecedního pořadí se do závěrečného finále dostali tyčkařka Kateřina Baďurová, fotbalový gólman Petr Čech, hokejista Jaromír Jágr, další fotbalista Marek Jankulovski, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, rychlobruslařka Martina Sáblíková, desetibojař Roman Šebrle, biatlonista Michal Šlesingr, oštěpařka Barbora Špotáková a sjezdařka Šárka Záhrobská. Mezi třemi nejlepšími kolektivy jsou fotbalisté ČR, fotbalisté ČR do 20 let a fotbalisté Slavie Praha.

Počasí:

Oblačno až zataženo s občasným deštěm, ve vyšších polohách smíšené nebo sněhové srážky. Teploty od -1 do 3 stupňů Celsia.