Zprávy
Prezident Klaus se setkal se zachráncem dětí N. Wintonem
Prezident Václav Klaus se ve středu na Pražském hradě setkal s předválečným zachráncem několika set československých dětí Nicholasem Wintonem. Klaus ocenil přínos Wintonova činu. "Nejste zapomenut a nikdy nebudete zapomenut," řekl na začátku setkání. Prezident také připomněl, že již jeho předchůdce Václav Havel Wintonovi v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Wintonovi se v průběhu jeho návštěvy v Česku dostalo již několika poct. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úterý podpořil iniciativu českých studentů, aby Winton obdržel Nobelovu cenu za mír. Ministryně obrany Vlasta Parkanová Wintonovi předala nejvyšší resortní vyznamenání, jímž je záslužný kříž obrany prvního stupně.
Winton před válkou zachránil 669 českých dětí tím, že zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Pro všechny děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. Zachránění mají na 5000 potomků. Winton kromě Česka obdržel ocenění i v Británii. Královna Alžběta II. Wintona povýšila do rytířského stavu.
Topolánek není spokojen s Lužným jako kandidátem na ministra
Premiér Mirek Topolánek (ODS) naznačil, že není spokojen s kandidaturou člena předsednictva zelených Dušana Lužného na uvolněné křeslo ministra školství. Novinářům řekl, že v případě náhrady za odstoupivší ministryni Danu Kuchtovou (SZ) by uvítal "raději diskontinuitu než kontinuitu". Připomněl tak, že Lužný s Kuchtovou úzce spolupracovali. "Zapomíná se na to, že ministra jmenuju já. Zatím beru všechna jména jako velkou spekulaci," konstatoval premiér po zasedání kabinetu s tím, že bude chtít co nejdříve o obsazení funkce diskutovat s předsedou zelených, vicepremiérem Martinem Bursíkem. "Domnívám se, že manažerské nezvládnutí resortu bylo velmi výrazné a jakákoli kontinuita by mohla znamenat pokračování tohoto nezvládnutí," doplnil. Kuchtová rezignovala poté, co byla kritizována za nedostatky v přípravě evropských programů.
Výhrady mají k Lužnému i lidovci v čele s šéfkou sněmovního školského výboru Michaelou Šojdrovou. Ta dříve kritizovala i Kuchtovou. ČTK ve středu řekla, že souhlasí s Topolánkem a nelíbí se jí, že by měl být Lužný ministrem vzhledem k tomu, že byl poradcem a v poslední době i náměstkem Kuchtové, která měla problémy s přípravou programů. Šojdrové na Lužném navíc vadí také jeho krátké členství v KSČ. Podle ní musel v době, kdy do strany vstupoval, vědět, jak se komunisté chovali v padesátých letech. Řekla, že zelení mají určitě šanci najít experta, který se nebude muset zpovídat ze své minulosti. Radí jim, aby hledali v akademickém prostředí, ministr z této sféry by podle ní zlepšil spolupráci s rektory vysokých škol při čerpání peněz z evropských fondů.
Přímo volený prezident má být podle ČSSD odvolatelný a s menšími pravomocemi
Přímo volený prezident by měl být podle představ ČSSD odvolatelný, pokud by nedodržoval ústavu a porušoval zákony, imunitě by se těšil jen během výkonu funkce a jmenování premiéra by musel konzultovat s parlamentními stranami. Vyplývá to ze sociálnědemokratického návrhu zákona, z něhož předseda klubu poslanců ČSSD Michal Hašek citoval novinářům. Nyní může prezidenta odvolat Ústavní soud na návrh poslanců jen tehdy, když se dopustí vlastizrady. To ale považují sociální demokraté pouze za hypotetické. Chtěli by, aby to bylo možné například i v případech, kdyby odmítl vyhlásit volby nebo přijmout demisi vlády nebo ji jmenovat, a způsobil by tím ústavní krizi. Na Ústavním soudu by podle něj bylo rozhodnutí, zda jde o vážné porušení ústavy. Imunitu má nyní prezident absolutní. Nemůže být totiž nikdy trestně stíhán za činy, které vykonal během doby, kdy zastával prezidentský úřad. Při jmenování premiéra má prezident volné ruce a ústava ho nijak neomezuje. Konzultovat s politickými představiteli své záměry nemusí. Tato pravomoc přechází na předsedu Poslanecké sněmovny až v případě, že prezident není při výběru premiéra podvakrát úspěšný.
Rozpočet letos skončí zřejmě s deficitem 81 mld. Kč
Státní rozpočet letos zřejmě skončí s deficitem 81 miliard korun, což je asi o deset miliard méně, než plánovalo ministerstvo financí. Důvodem je lepší hospodářská situace. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. "Celkový deficit veřejných rozpočtů by měl klesnout z plánovaných 3,9 procenta díky příznivější hospodářské situaci na přibližně 3,6 procenta. Jsou to samozřejmě predikce, které budou zpřesňovány," uvedl ministr. Původně ministerstvo letos počítalo se schodkem 91,3 miliardy Kč. Podle analytiků je aktuální odhad reálný, dokonce spíše konzervativní.
Vláda považuje novou smlouvu EU za rozumný kompromis
Vznikající reformní smlouvu Evropské unie považuje česká vláda za rozumný kompromis, který má šanci na přijetí všemi 27 členskými státy. Praha při nadcházejících jednáních o novém dokumentu nahrazujícím euroústavu bude nicméně ještě požadovat vyjasnění některých kompetencí mezi Bruselem a národními vládami. Novinářům to po zasedání vládního Výboru pro EU řekl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl, že jde o naplnění už dříve dohodnutého mandátu. Česko na červnovém summitu prosadilo možnost přenášení pravomocí nejen do Bruselu, ale i zpět na členské země.
Čeští senátoři míří na Tchaj-wan
Možnosti další ekonomické či kulturní spolupráce patří spolu s politickými otázkami k tématům jednání, na která na Tchaj-wan odletěli čeští senátoři. Tříčlennou delegaci vede místopředseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL), který bude mít v Tchaj-peji dvě přednášky. Návštěva ostrovní země do jisté míry vyvažuje cesty českých představitelů do kontinentální Číny, kterou hlavně kvůli hospodářským kontaktům letos mnohem častěji navštěvovali ministři i zákonodárci. Senátoři mají na programu jednání se zástupci tchajwanského parlamentu, ministerstva zahraničí a nadace mezinárodních studií. Setkají se také s místními podnikateli a navštíví českou expozici na veletrhu Taitronics.
Část politických vězňů si založila novou organizaci
Část politických vězňů v čele s Oldřichem Stránským si ve středu založila novou organizaci s názvem Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých. Důvodem k založení nového sdružení byl podle Stránského především nesouhlas s tím, jak funguje a jaké má názory na německou problematiku vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), jemuž předsedá Anděla Dvořáková.
Nová organizace je důsledkem sporu, který už čtyři roky rozděluje politické vězně z období nacismu. Dosud totiž existovaly fakticky dvě stejnojmenné organizace Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých registrované pod jedním číslem. Středečního shromáždění se zúčastnilo asi sto příznivců Stránského, kterým vadilo především to, že jednotná registrace obou organizací jim znemožňovala nezávislou činnost. Původní sdružení totiž patřilo pod ČSBS, který považuje jednotlivá sdružení bývalých vězňů za sobě organizačně podřízená. Rozděluje také dotace, které vězni každoročně dostávají na své aktivity od státu. Stránského příznivcům se nelíbí právě údajně centralistické řízení ČSBS, které podle nich vzniklo ještě v době komunismu. "Více jak polovina historických skupin, které mají již v současnosti vlastní právní subjektivitu, nedostanou od ministerstva financí ani korunu. Všechno si nechá paní Dvořáková a Český svaz bojovníků za svobodu," řekl ČTK Stránský. Proto chce nové sdružení samostatně požádat ministerstvo financí o dotace na svoji činnost.
Mluvčí ČSBS Šárka Helmichová se Stránského argumentací nesouhlasí. "Ten pán je starý a nemocný. Má pocit hlubokého ukřivdění," řekla ČTK. Podle ní ČSBS potřebuje peníze pro činnost svých 72 okresních organizací po celé republice. Helmichová si myslí, že Stránského sdružení je menšinovou organizací proti ČSBS, kde je podle ní v různých sdruženích asi 3500 politických vězňů z dob nacismu.
Stránský také nesouhlasí s postoji ČSBS k německé problematice. "Šovinismus a český nacionalismus existuje. Oni ho vytvářejí. Neustále žijí v letech válečných. Do budoucna však není možné žít v neustálé nenávisti. Je zapotřebí spolu mluvit, a ne na sebe ukazovat: ty jsi vrah a my jsme ti dobří," zdůraznil bývalý vězeň z koncentračních táborů Stránský, který přišel za války o většinu příbuzných. Nacisté je připravili o život kvůli židovskému původu. "Nebavíme se se sudetskými Němci. Oni se stále neomluvili," podotkla k tomuto tématu Helmichová. Podle ní i v současnosti sudetští Němci usilují o odtržení pohraničních oblastí od Československa, jak se to stalo před druhou světovou válkou.
VSZ skončilo kontrolu vyšetřování Severy kvůli Kubiceho zprávě
Vrchní státní zastupitelství (VSZ) dokončilo dohledovou prověrku nad případem lidoveckého poslance Pavla Severy, podezřelého kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy. Doporučení by mělo městské státní zastupitelství v Praze obdržet ve čtvrtek, řekla ČTK mluvčí VSZ Irena Válová. Podle informací ČTK žalobci VSZ navrhují, aby policie své vyšetřování doplnila o další kroky. Severa tak zatím obviněn nebude. Severu chtěl policejní komisař obvinit už v červenci, kdy dospěl k závěru, že to byl právě lidovecký politik, kdo loni před volbami vynesl ze sněmovny utajovanou zprávu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o prorůstání zločinu do státní správy a politiky. Státní zástupce ale tento krok zastavil dřív, než do sněmovny putovala žádost, aby poslanci Severu zbavili imunity. Vyšetřovatel musel spis doplnit a městské státní zastupitelství následně předložilo kauzu nadřízenému vrchnímu státnímu zastupitelství. Poslanec již dříve obvinění z úniku označil za absurdní. Severu podle tisku usvědčuje z předání zprávy novinářům znalecký posudek a konkrétně porovnání rukou psaných poznámek.
Kárný senát snížil žalobci plat za ztrátu Krejčířových spisů
Kárný senát Vrchního soudu v Olomouci potrestal státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Milana Horvátha za ztrátu Krejčířových spisů tříměsíčním snížením platu o 15 procent. Žalobce dokumenty ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře zanechal bez dozoru odložené ve svém autě v Brně. Nestřeženého okamžiku využili zloději a kufřík s dokumenty odcizili. Horvátha, který zastával na Nejvyšším státním zastupitelství místo šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, již stála ztráta spisu vedoucí funkci.
Policie muže a ženu podezřelé z krádeže dopadla a kufřík zajistila. Žádný z dokumentů se neztratil a na podezřelé již státní zástupce podal obžalobu pro krádež vloupáním. Podle kárného senátu Horváth porušil povinnosti státního zástupce. "Státní zástupce se musí chovat způsobem, aby maximálně minimalizoval možnost ztráty spisů. Za takové jednání však nelze považovat zanechání spisů v kufříku v autě," uvedl člen kárného senátu Vladimír Rutar. Senát nicméně přihlédl k tomu, že Horváth ztrátu dokumentů okamžitě nahlásil policii a informoval o tom i svého nadřízeného.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Podnikatel ale uprchl z republiky.
Langer nabídl disidentovi stipendia pro běloruské studenty
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) nabídl zástupci demokratické opozice v Bělorusku Aljaksandru Milinkevičovi možnost stipendií pro běloruské studenty, kteří by díky nim mohli studovat v Česku na Liberálně-konzervativní akademii (CEVRO), spřízněné s ODS, obory veřejná správa či politologie a mezinárodní vztahy. Langer, který v čele CEVRO institutu stojí, nabídku běloruskému disidentovi učinil při úterním setkání. "Vnímám to i jako splacení dluhu těm, kteří kdysi pomáhali nám k tomu, abychom ve svobodné zemi mohli žít," uvedl Langer.
Doležel půjde definitivně před soud
Někdejší tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel se nevyhne soudnímu líčení v kauze známé jako "pět na stole v českých". V té je Doležel již od března obžalován z pokusu o podvod, kterého se podle policie dopustil tím, že si na jedné z předloňských srpnových schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pěti milionů korun. Uvedl to internetový server Novinky.cz. Pražský městský soud, který měl Doleželův případ projednávat, letos v červnu rozhodl věc vrátit policii k došetření. S tím ale nesouhlasilo státní zastupitelství, podalo stížnost a té nyní Vrchní soud v Praze vyhověl. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové rozhodnutí vrchního soudu znamená, že městský soud nyní musí nařídit v kauze Doležel hlavní líčení a případ projednat.
Pokusu o podvod se podle vyšetřovatelů Doležel dopustil tím, že si na jedné ze schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pěti milionů korun. Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Vše ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která tajné rozhovory obou mužů odvysílala. Doležel jakékoli podezření z korupce od počátku popírá. Při výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal a kódovou řečí s ním nemluvil.
Experti začali v Brdech s dalším průzkumem kvůli radaru
Experti v úterý ve vojenském újezdu Brdy zahájili další průzkum kvůli případnému umístění americké radarové stanice. Provádějí ho pracovníci specializované společnosti z Brna a potrvá několik týdnů, sdělil ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany. Geologické podmínky, ale také stav infrastruktury a dopravní dostupnosti v lokalitě zkoumali již dříve odborníci z USA. Pejšek uvedl, že experti budou provádět vrty, na jejichž základě zpracují analýzu geologického podloží a detailní rozbor složení půdy. Vybrané místo poblíž obce Míšov, kde má případná základna vzniknout, nemá žádné jméno - používá se pro něj označení kóta 718.
Ministerstvo financí chce o zdražení poštovních služeb rozhodnout do konce měsíce
Ministerstvo financí počítá s tím, že o navrhovaném zvýšení cen základních služeb České pošty rozhodne do konce října. Vyšší ceny by pak mohly platit od nového roku, řekl ČTK mluvčí resortu Ondřej Jakob. Pošta navrhla zvýšení cen až o 36 procent. Cena poslání obyčejného dopisu by se tak měla zvýšit ze 7,50 na deset korun. Podnik také již nechce rozlišovat psaní do 20 gramů a těžší a chce pouze jednu kategorii psaní do 50 gramů, jako je to jinde v EU. I po zdražení obyčejného dopisu na deset korun zůstane jeho cena podle mluvčí pošty Dity Václavíkové nejnižší v porovnání s okolními zeměmi. Podle mluvčí musí pošta zvýšením cen reagovat na rostoucí náklady. Vedle návrhu na zvýšení základních cen pošta požádala o vyjmutí z regulace posílání obyčejných a cenných balíků a poštovních poukázek C, což jsou služby, které pošta podle Václavíkové nabízí v tržním prostředí.
Ministerstvo nyní návrh posuzuje. "Předběžně s tím nemáme problém. Bereme vážně argumenty pošty, že náklady prokazatelně rostly," dodal Jakob. Zdražení se podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky dalo očekávat, protože vedení České pošty má v rukou silné argumenty, především v podobě růstu cen energií a osobních nákladů od posledního zdražení. "Kvůli relativně nepružné poptávce po službách pošty tak lze očekávat minimálně krátkodobý pozitivní vliv zdražení na výnosy i zisk pošty. To však neznamená, že by zdražení mělo být tou pravou cestou, jak zvrátit obecně nepříznivý trend hospodaření tohoto státního podniku," dodal. Zefektivnění činnosti firmy je podle něj nutné v první řadě hledat na straně nákladů, což však bude spíše úkol až pro případného nového majitele pošty po privatizaci.
Ministerstvo dopravy očekává do konce roku žádosti o 6,3 mld. z evropských peněz
Ministerstvo dopravy očekává, že do konce roku obdrží žádosti o peníze z fondů EU na dopravní projekty v celkové hodnotě 6,3 miliardy korun. Z toho by mělo jít 4,6 miliardy na budování silnic a dálnic a 1,7 miliardy na železniční infrastrukturu. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Problémem je, že Evropská komise dosud neschválila Operační program Doprava (OPD), v rámci kterého peníze k příjemcům poputují. "Nyní je program zpracován tak, že k němu komise nemá žádné závažné připomínky," řekl Hanzelka, podle kterého komise OPD schválí koncem listopadu. Přesto ministerstvo první výzvy k předkládání projektů vyhlásilo již v červenci. Jako časovou hranici pro začátek staveb stanovilo leden 2007, takže některé projekty, které případně může financovat Evropská unie, se již realizují. Pro jejich zpětné financování z EU je však musí nejdříve schválit ministerstvo.
"První projekty budou schváleny ještě tento měsíc," řekl Hanzelka. Hlavními příjemci evropských peněz budou státní investorské organizace Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic a Ředitelství vodních cest. OPD je největší operační program v ČR. V jeho rámci bude moci ČR čerpat do roku 2013 z evropských fondů rekordních 155 miliard korun, což je zhruba 22 procent všech prostředků určených pro ČR.
Českým uzenářům hrozí potíže při užívání tradičních názvů
Českým uzenářům hrozí komplikace při používání tradičních názvů některých uzenářských výrobků - mimo jiné špekáčků, kabanosu či spišských párků. Slováci a Poláci totiž požádali Evropskou unii o ochranné známky u některých uzenin, jež se vyrábějí i v Česku, informoval ČTK český europoslanec Jan Březina. Pokud by Brusel známky skutečně udělil a čeští producenti by je chtěli nadále používat, museli by se při výrobě držet registrovaného postupu, což by mohlo znamenat nové investice - anebo je přestat vyrábět.
Polsko usiluje o ochrannou evropskou známku Evropské unie u populárního točeného salámu, známého jako kabanos, a u mysliveckých klobás. Slováci zase chtějí ochrannou známku pro spišské párky, lovecký salám, inovecký trvanlivý salám a špekáčky. "My tvrdíme, že se Poláci a Slováci vydali špatným směrem. Evropská ochrana není určena pro výrobky takového charakteru, protože se nejedná o speciality, nýbrž o výrobky běžného typu, které lze nalézt kdekoli ve střední Evropě," řekl ČTK předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Domácí řezníci už podle něj komunikují s Evropskou komisí a vysvětlují své protiargumenty. Po zveřejnění žádostí polských a slovenských konkurentů v úředním věstníku EU jsou připraveni vznést oficiální námitky. "Je nejvyšší čas, aby se do celé věci rozhodným způsobem vložila česká diplomacie. Ve hře jsou hospodářské zájmy českých výrobců, právo českých spotřebitelů na tradiční domácí kvalitu a v neposlední řadě prestiž ČR jako státu schopného bránit své zájmy," uvedl český europoslanec Březina.
V žatecké zóně Triangle zahájili výrobu první dva investoři
Japonští producenti plochých LCD obrazovek a LCD a plasmových televizorů - IPS Alpha Technology Europe a Hitachi Home Electronics - ve středu zahájili výrobu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Jsou prvními investory v největší zóně Ústeckého kraje, který vykazuje dlouhodobě nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi. Oba výrobci postupně vytvoří až 4100 nových pracovních míst.
Podle psycholožky by předání vyměněných dětí mohlo být bezproblémové
Předání dětí zaměněných loni koncem roku při porodu v třebíčské nemocnici do rodin jejich pokrevních rodičů by mohlo proběhnout bez problémů. Myslí si to psycholožka Olga Hinková, která v úterý a ve středu asistovala oběma rodinám při jejich seznamovacím pobytu v penzionu v Kadově ve Žďárských vrších. Obě rodiny jsou si názorově i sociálně blízké, řekla Hinková novinářům. Podle ní je navíc dobře, že se výměna stihne do deseti měsíců věku obou dětí. V roce už totiž vzniká specifická závislost dítěte k určité osobě, upozornila.
V úterý náhle zemřel bubeník Katapultu Anatoli Kohout
V úterý večer ve věku 61 let náhle zemřel bubeník populární rockové kapely Katapult Anatoli "Tolja" Kohout. ČTK to řekl kapelník Katapultu Oldřich Říha. Kohout se sice podle Říhy již dva roky ambulantně léčil kvůli dlouhodobým zdravotním problémům, prognózy lékařů však byly velmi příznivé a hospitalizace nebyla nutná. Jeho stav se překvapivě výrazně zhoršil před pěti dny.
Kohout v Katapultu s přestávkami působil již od založení skupiny v roce 1975. Kapela před dvěma lety oslavila 30 let existence v původním složení. "Byli jsme hrdí na to, že jsme byli jedna ze dvou tří kapel na světě, která hrála v originální sestavě," konstatoval Říha. Kohout se hudbou živil od mládí. Studia na střední průmyslové škole nedokončil a již po vojně se prosadil na tehdejší bigbeatové scéně. S Říhou se poprvé potkal v roce 1966 v jihočeské kapele Sinners, poté hrál v kapelách The Primitives Group, Rebels, Blues Company, Exit, skupině Shut Up kapelníka Františka Ringo Čecha, Country Beatu Jiřího Brabce a v Energitu. V Katapultu Kohout bubnoval do roku 1979, počátkem 80. let minulého století emigroval do Británie. Do sestavy kapely se na čas vrátil nejprve v polovině 90. let, naposledy pak před třemi lety.
Letiště Praha přejmenuje odletové terminály
Odletové a příletové terminály pražského letiště změní od nového letového řádu koncem října názvy. Terminály budou očíslovány od jedné do čtyř, čímž skončí dělení na Sever a Jih. ČTK to řekla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Změnu odůvodnila zpřehledněním situace pro cestující. Letiště Praha má nyní čtyři terminály, Sever 1, Sever 2, a dva menší na starém ruzyňském letišti, tzv. Jih. Většina cestujících zná především severní haly, odkud létají pravidelné a drtivá většina charterových linek. Sever 1 slouží pro lety mimo schengenský prostor a nový Sever 2 pro lety do zemí uvnitř schengenské zóny. Sever 1 bude letiště nově uvádět v letovém řádu jako Terminál 1, Sever 2 se změní na Terminál 2. Dosavadní terminál Jih 1, který využívá armáda, se přejmenuje na Terminál 4 Military, a terminál Jih 2 bude Terminál 3 General Aviation. Na Jih 2 nyní létají především zvláštní lety, například státní návštěvy, sportovní týmy nebo soukromé tryskáče.
Zimní letový řád přinese i další změnu. V souvislosti s očekávaným vstupem nových devíti zemí včetně ČR do schengenského prostoru se lety do těchto států od konce října přesunou do nového Terminálu 2 (současný Sever 2). Hraniční kontroly však skončí až na přelomu roku.
V paláci na Pražském hradě osadili gotické okno
Restaurátoři ve středu osadili kamenný díl zpět do pozdně gotického okna Starého královského paláce na Pražském hradě. Osazení je hlavním rekonstrukčním zásahem do severního průčelí paláce. Asi 320 kilogramů těžký pískovcový díl byl vytažen pomocí kladkostroje do výšky 13 metrů. Celková rekonstrukce průčelí probíhá již pět měsíců a měla by být dokončena v říjnu. Podle ředitelky odboru památkové péče na Pražském hradě Ivany Kyzourové bude stát do 20 milionů korun. "Jde o náročnou akci. Díl se vyráběl několik měsíců, na lešení bude ještě dopracován a dotesán. Jedno okno se skládá z podobných 15 dílů," řekla Kyzourová. Severní průčelí tak dostává svou původní podobu ze 16. století, jakou mělo po svém dokončení podle návrhu Benedikta Rejta, architekta českého a uherského krále Vladislava Jagellonského. Díl je vyroben z Božanovského pískovce, který je podobný materiálu, z něhož stavěli stavitelé na přelomu 15. a 16. století. "Pokud vkládáme nový materiál do starého, je vždy příhodné najít s podobnou strukturou, jako je dosavadní," uvedla Kyzourová.
Monasterium zpřístupňuje církevní archivy v digitální podobě
Církevní archivy několika evropských zemí dostávají digitální podobu v rámci projektu Monasterium. Za českou stranu je v projektu zastoupen Národní archiv, který digitalizoval přes 7000 listin církevních i necírkevních institucí pocházejících z doby do roku 1526. Od letošního podzimu by měla začít druhá fáze digitalizace, během které budou zpracovány listiny Archivu České koruny a zbylé listiny (po roce 1526) z dalších fondů. Projekt za účasti zahraničních partnerů prezentovali zástupci archivu v Praze.
Vláda prodloužila RFE/RL smlouvu
Vláda prodloužila smlouvu s americkou stanicí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) o nájmu sídla poblíž Václavského náměstí. Rádio odtud bude moci vysílat do konce března 2009. Původní smlouva měla vypršet s koncem tohoto roku. Na pražském Hagiboru mezitím roste nové sídlo rádia, hotovo má být do konce roku 2008. O prodloužení smlouvy novináře informoval ministr financí Miroslav Kalousek. ČTK ministr řekl, že podmínky smlouvy změněny nebyly. Současný nájem platí Američané symbolickou korunu ročně, desítky milionů korun ovšem vkládají do údržby a úprav budovy.
Ze sportu
Druhé místo obsadil český reprezentant v bikrosu Michal Prokop ve dvoudílném seriálu BMX Fast Cross v italském městě Besnate. V prvním závodě zvítězil před Američanem Stevenem Cisarem. Ten dominoval o den později a zajistil si tak celkové prvenství, zatímco Prokop dojel až čtvrtý.
Tenista Radek Štěpánek si při svém prvním turnajovém startu po úspěšné daviscupové baráži proti Švýcarsku zahraje čtvrtfinále. Osmadvacetiletý rodák z Karviné postoupil mezi nejlepších osm hráčů turnaje v Moskvě, kde porazil ve třech setech domácího Dmitrije Tursunova.
Tenista Jiří Vaněk se rozloučil s turnajem ve Vídni ve druhém kole poté, co nestačil na favorizovaného Chilana Fernanda Gonzaleze. Šestý hráč světového žebříčku, jehož od Vaňka dělí téměř sto míst, v rakouské metropoli za necelou hodinu vyhrál 6:3 a 6:4.
Pro tenistku Kláru Zakopalovou skončil turnaj WTA v Bangkoku v druhém kole. Pětadvacetiletá Češka nestačila na Francouzku Camille Pinovou a po hodině a půl jí podlehla ve dvou setech 3:6 a 6:7.
Dvaačtyřicetiletý Stanislav Dupkala ze Vsetína se před několika dny vrátil z bulharského města Veliko Turnovo jako dvojnásobný mistr světa v páce. Dupkala triumfoval v kategorii do 70 kilogramů mezi muži od 40 do 50 let, když jeho pravá ruka nenašla ve sportovním přetlačování přemožitele. Obhájil tak své prvenství z loňského světového šampionátu.
Počasí
Je zataženo nízkou oblačností, teploty ve čtvrtek vystoupí na 12 až 16 stupňů Celsia.