Zprávy
Globální růst teplot je podle Klause v historickém kontextu malý
Zvýšení globálních teplot v posledních letech, desetiletích a stoletích bylo v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou v podstatě zanedbatelné, řekl v projevu na setkání světových představitelů ke globálnímu oteplování prezident České republiky Václav Klaus. Konferenci, která se koná v New Yorku, organizuje generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle Klause "hrozba spojená s hypotetickým budoucím globálním oteplováním vychází výlučně z velmi spekulativních prognóz, nikoli z vědecky ověřené minulé zkušenosti a z rozpoznání jejích trendů a tendencí. V rozporu s mnoha sebevědomými a samoúčelnými výroky ohledně příčin probíhajících klimatických změn žádný vědecký konsenzus neexistuje."
Klaus v projevu doporučil, aby OSN zorganizovala dva paralelní mezivládní panely o klimatických změnách a publikovala dvě konkurenční zprávy. "Podmínkou jakékoli efektivní a racionální debaty je zbavit se jednostranného monopolu," řekl s tím, že nezbytným výchozím bodem by bylo poskytnutí stejné nebo alespoň srovnatelné finanční podpory oběma skupinám vědců. "Jako zodpovědný politik, jako ekonom, jako autor knihy o ekonomice klimatických změn, s vědomím všech dostupných dat a argumentů docházím k závěru, že je riziko velmi malé, že jsou náklady na to, jak se mu vyhnout, neúnosně vysoké a že je aplikace fundamentalisticky interpretovaného principu předběžné opatrnosti chybnou strategií," uvedl Klaus. V závěrečných doporučeních poté navrhl, aby si jednotlivé členské země OSN více vzájemně naslouchaly a učily se z chyb i úspěchů jiných.
Klaus byl v OSN podle Bursíka osamocen, projev ale naštěstí zmírnil
Prezident Václav Klaus svým projevem na konferenci OSN o změnách klimatu oslabil autoritu České republiky v této oblasti, řekl novinářům ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Klaus si podle něj ale uvědomil, že je mezi světovými státníky osamocen a svůj projev nakonec zmírnil. "Bál jsem se trochu více, musím říci. Myslím si, že pan prezident pod tíhou osamění přece jen trochu zmírnil, tak doufejme, že ty škody budou přeci jen menší, než jsme předvídali," řekl Bursík. Zároveň ale zdůraznil, že Klausovo vystoupení může pozici ČR při jednáních o klimatu v Evropské unii i ve světě oslabit.
Premiér obvinil média z vydírání, msty a korupce
Premiér Mirek Topolánek (ODS) obvinil média z vydírání, korupce a msty. Řekl, že on osobně není přítelem zákona, který by svobodu slova reguloval, nicméně tlak médií podle něj vybízí k tomu, aby si nový zákon cestu našel. "Z mediálního prostředí se stává opravdu žumpa," připomněl slova svého předchůdce ve Strakově akademii Miloše Zemana (ČSSD). Soudit se podle něj nemá cenu, protože případná omluva nemá patřičný dopad.
Otázky týkající se diskutovaného užívání vozu, které nedávno koupila jeho životní partnerka Lucie Talmanová, Topolánek obrazně zařadil do rubriky "blbý a ještě blbější". Novináři podle něj píšou na objednávku, a to konkrétně ČSSD, nebo se nechají jednoduše ovlivnit. Předseda vlády si postěžoval na případy, kdy média uveřejnila fotografie jeho dětí či adresy, na kterých bydlí. Na objednávku byly podle Topolánka napsány i články o novém autu, které užívá spolu s Talmanovou. "Není žádný důvod spojovat to s případy politiků, kteří nebyli schopni doložit původ svého majetku," konstatoval.
Tři roky staré terénní Volvo XC 90 koupila v létě Talmanová od kamarádky. Minulý týden média napsala, že jde o vůz, který patřil přítelkyni Topolánkova spolupracovníka Marka Dalíka Gabriele Horáčkové. Ta si podle informací médií na svůj obchod v centru Prahy půjčila od J&T Banky, která s vládou vyjednává například o prodeji akcií společností ČEZ a Pražská energetika. Spolumajitel firmy J&T Patrik Tkáč možný střet zájmů vyloučil. Mladé frontě Dnes řekl, že jeho banka postupuje transparentně ve všech aktivitách, které se přímo i nepřímo dotýkají veřejných i neveřejných činitelů.
Podle Paroubka je Topolánek s kritikou médií vedle
Názor premiéra Mirka Topolánka (ODS), že novináři o něm negativně píšou na objednávku ČSSD, je podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka naprosto scestný. Současné dění kolem premiéra považuje za výsledek mocenského souboje uvnitř nejsilnější vládní strany, jehož výsledkem má být výměna lídra. Topolánkova vláda je podle něj naprosto neschopná, což si prý část ODS uvědomuje stejně jako to, že pokud v dohledné době nezmění lídra, budou dál klesat jejich preference. Také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach považuje Topolánkovo tvrzení za nesmyslné. "Novináři jsou dostatečně nezávislí. Když psali o aférách ministrů za vlády ČSSD, byl to právě pan Topolánek, kterému se to velmi líbilo. Když se to teď týká jeho samotného, chce udělat korupčníky ze všech," prohlásil Škromach.
Topolánek bude opět řešit Kuchtovou a evropské fondy
Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) má ve vládě vratkou pozici. Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že se bude muset vrátit k tomu, jak její úřad připravil program Výzkum a vývoj pro inovace na čerpání peněz z evropských fondů. Naznačil, že se nepodaří program připravit tak, aby mohl být schválen v nejbližší době. "Budu to muset řešit poměrně rychle se Stranou zelených," uvedl a připomenul, že podle koaliční smlouvy o obsazení jednotlivých resortů rozhodují šéfové stran, jejichž zástupci ministerstva řídí.
Předseda vlády před týdnem prohlásil, že Kuchtovou zatím neodvolá. Podle něj vznikl zásadní problém s přípravou programů pro čerpání evropských fondů už za vlády sociální demokracie. Současně uvedl, že na Kuchtové nyní je, aby čerpání peněz zajistila. Očekává také personální změny v jejím týmu. Naznačil, že se rozhodne do několika měsíců. Zelení za Kuchtovou stojí.
Koalice se neshoduje na změně rozpočtového určení daní
Návrh ministerstva financí na změnu zákona o rozpočtovém určení daní, která by měla přinést více peněz do rozpočtů hlavně menších obcí, v pondělí vláda neprojednala. Zabývat se jím má příští týden, řekl po jednání kabinetu premiér Mirek Topolánek. Koalice není podle něj v názoru na tuto novelu jednotná. S návrhem vyslovila zásadní nesouhlas v sobotu výkonná rada ODS.
Dosud zákon počítá daňové příjmy obcí podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházející z velikosti obcí. Ministerstvo nově do zákona navrhovalo zavést výpočet i podle výměry obce a prostého počtu obyvatel. Úřad rovněž navrhoval snížit počet velikostních kategorií obcí ze 14 na čtyři a zaváděl mezi nimi postupné přechody místo současných skokových. Výkonná rada ODS na sobotním jednání v Kladně ovšem dospěla k závěru, že návrh ministerstva financí je nepřijatelný. "Návrh ministerstva financí nás naprosto neuspokojuje, protože ten problém řeší triviálně tím, že bere peníze městům nad 5000 obyvatel a převádí je na malé obce," řekl ČTK člen výkonné rady a pražský poslanec Jan Bürgermeister.
Menší obce si již delší dobu stěžují na diskriminaci při rozdělování peněz. Nelíbí se jim, že stát menším sídlům dává až šestapůlkrát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největší města.
Starostové ze Zlínského kraje založí sdružení na ochranu obcí
Starostové ze Zlínského kraje založí jako protipól stávajícího Svazu měst a obcí vlastní organizaci pod názvem Sdružení místních samospráv. Cílem organizace je hájit zájmy obcí a měst do 50.000 obyvatel a stát se oficiálním partnerem při jednání s vládou, například o rozpočtovém určení daní.
Tlak na vznik nové organizace vyvolalo podle iniciátorů především negativní stanovisko Svazu měst a obcí k novele zákona o rozpočtovém určení daní tak, jak ji v pondělí předložil ministr financí Miroslav Kalousek na zasedání vlády a jejíž projednávání vláda odložila. Novela by měla daňové příjmy malých obcí posílit na úkor čtyř největších měst, a to Prahy, Brna, Plzně a Ostravy. Ta by přišla celkem o 3,3 miliardy korun. Zbylé obce a města by si naopak polepšily o 5,8 miliardy korun. Vznik nové organizace obcí podporují také signatáři Smlouvy měst a obcí proti daňové diskriminaci, pod kterou se podepsalo téměř 1500 představitelů samospráv napříč Českou republikou.
Obce zatím ponechají ve Štrasburku žalobu kvůli daním
Starostové obcí Vysoké Pole a Suchá Loz odložili stažení žaloby kvůli údajné daňové diskriminaci u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Obce žalobu nestáhnou, pokud vláda neschválí návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. Obce podávaly stížnost kvůli tomu, že stát menším sídlům dává až šestapůlkrát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největšího města. Zastupitelstva obou vesnic minulý týden schválila stáhnutí žaloby s ohledem na to, že ministr financí Miroslav Kalousek měl v pondělí předložit návrh novely, který by částečně řešila daňovou diskriminaci menších obcí a navíc ministr obcím slíbil spoluúčast na vytváření zcela nového zákona o rozpočtovém určení daní.
Vláda zvýšila důchody průměrně o 346 korun
Vláda rozhodla o tom, že důchody se od začátku příštího roku zvýší průměrně o 346 korun měsíčně. Průměrná starobní penze tak dosáhne 9111 korun. Podle opozice a odborů je navrhované zvýšení příliš nízké, protože důchodcům ani nedorovná dopady vládní reformy veřejných financí. Z pěti na devět procent se zvýší například nižší sazba daně z přidané hodnoty (DPH), která se vztahuje na potraviny, léky či veřejnou dopravu. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) ale tvrdí, že penzistům zhoršení životní úrovně nehrozí. Už dříve slíbil, že pokud to bude nutné, bude zvýšené výdaje kompenzovat valorizace v roce 2009.
Vláda pro zřízení úřadu pro zaměstnanost a sociální správu
Vláda souhlasí se zřízením jediného úřadu, který by měl mít od roku 2009 na starosti nezaměstnané, vyplácení sociálních dávek i ochranu dětí. Vznik Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu navrhuje ministr práce Petr Nečas (ODS). O schválení věcného záměru informoval premiér Mirek Topolánek s tím, že přípravu materiálu doprovázela bouřlivá diskuse, Nečas ale může začít s přípravou zákona. Ministr si od záměru slibuje jednotnou správu všech dávek.
Národní úřad a jeho pobočky by měly vzniknout z nynějších úřadů práce. Od ledna 2009 by převzaly jejich činnost i činnost obecních a krajských úřadů, která se týká dávek, příspěvků a ochrany dětí. Podle ministrových představ by tak "služba občanům" měla být ucelená. Úřady by měly lepší přehled o situaci žadatelů a mohly by s nimi lépe pracovat a účinněji jim pomoci ke zlepšení podmínek, je přesvědčen Nečas. Systém by tak podle něj byl efektivnější. Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá, že zřízení jediné instituce zjednoduší administrativu. Nový úřad by mohl prý po čase ale přinést úspory, a to nejen na "obsluze". Díky lepšímu přehledu o klientech a provázanosti jednotlivých systémů podpor by se mohly snížit i výdaje na dávky. Proti záměru vystupují kraje, Nečas ale řekl, že s nimi bude při přípravě zákona diskutovat.
Vláda schválila zdražení dálničních známek
Vláda schválila zdražení dálničních známek, které navrhlo ministerstvo dopravy. Řidiči osobních vozů zaplatí za známku na příští rok 1000 korun (nárůst zhruba o deset procent z 900 korun letos), cena známky pro vozy od 3,5 do 12 tun vzroste o téměř 15 procent na 8000 korun. Podraží také krátkodobé kupony. Po jednání vlády to sdělil ministr dopravy Aleš Řebíček. Ceny dálničních známek se mění po více než třech letech.
Součástí schváleného nařízení vlády jsou i sazby mýtného. Ty se však příští rok měnit nebudou. "Mýto není v provozu ještě ani rok, takže jsme sazby ponechali," řekl Řebíček. V průměru kamiony o hmotnosti 12 tun a více platí za kilometr dálnice 4,05 koruny, reálné platby se ale liší podle počtu náprav, množství zplodin nebo denní doby. Ministerstvo dopravy chce zvýšením cen známek zajistit větší příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury. Úřad očekává, že výnos z dálničních známek se v roce 2008 oproti letošku zvýší o 350 milionů korun.
Zdražení známek pro nákladní vozy zřejmě povede ke zvýšení cen přepravních služeb. "Žádné zvýšení nákladů v současné době nevítáme, ta situace je taková, že se to bude muset nějak promítnout do cen," řekl ČTK mluvčí profesního sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Dodal ale, že 15 procent po třech letech neznamená výrazný cenový skok.
Někteří motoristé si asi nestihnou včas vyměnit řidičské průkazy
Ačkoli do konce roku zbývají ještě tři měsíce, už nyní je v podstatě jasné, že ne všichni majitelé starých řidičských průkazů si stihnou včas vyměnit doklad za nový. Z údajů ministerstva dopravy vyplývá, že na Nový rok by mohlo být možná až kolem půl milionů řidičů bez platného průkazu. Podle zákona jim bude hrozit pokuta, a to i v případě, že neusednou za volant. "Chceme dostat na úřady především aktivní řidiče, aby měli k Novému roku doklady k pořádku," zdůraznil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministerstvo ale nedokáže odhadnout, kolika řidičům, kterých se výměna týká, leží doklad takzvaně v šuplíku. Může to být podle Hanzelky i několik set tisíc lidí. Za řízení automobilu s neplatným průkazem hrozí motoristům v případě policejní kontroly pokuta až 2000 korun. Radnice však mohou pokutovat i řidiče, kteří nikam nepojedou. Podle zákona může sankce činit až 30.000 korun. Ministerstvo dopravy už radnice vyzvalo, aby byly mírné. "Řekli jsme, že doporučujeme nula až 1000 korun," řekl Hanzelka.
Stát podepíše dodatek k mýtnému počátkem října a zveřejní jej
Ministerstvo dopravy podepíše dodatek ke smlouvě o mýtném s firmou Kapsch počátkem října. Zároveň s podpisem hodlá úřad dodatek zveřejnit. ČTK to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Datum podpisu se neustále oddaluje, původní termín byl konec letních prázdnin. Vláda dodatek schválila v polovině srpna. Podle dodatku postaví Kapsch svůj systém s mýtnými branami na všech budoucích dálnicích, které se začnou budovat do roku 2017. Znamená to, že Kapsch mikrovlnným systémem pokryje celou českou dálniční síť v délce 2000 kilometrů. Budoucí dálnice získal Kapsch jako náhradu za silnice první třídy, kde ministerstvo dopravy od stavby bran z velké části upustilo. Právě tuhle změnu by měl právně vyřešit dodatek. Úřad se ale zcela nevzdal ani myšlenky na mýtné i na silnicích nižších tříd. V současné době si nechává zpracovávat analýzy, které vyhodnotí finanční výhodnost takového rozšíření. Silnice nižších tříd by ale hlídaly místo mikrovlnných bran družice a úřad by na takový systém musel vypsat nový tendr.
Dodatek, v pořadí již třetí, chce ministerstvo zveřejnit kvůli problémům s předchozími doplněními smlouvy o mýtném. Rozruch vzbudil především dodatek číslo jedna, ve kterém se stát mimo jiné zavázal nést zodpovědnost za některá provizorní řešení, například naftové agregáty u bran. Řebíček označil první dodatek za nevýhodný a dojednal s Kapschem dodatek číslo dvě. Třetí dodatek nijak nemění cenu celé zakázky, která je 22 miliard korun za výstavbu a desetileté služby.
ČR v čerpání fondů EU zaostává za ostatními nováčky
Česko zatím v čerpání peněz ze strukturálních fondů EU zaostává za většinou ostatních zemí z rozšíření roku 2004. Zatím se mu podařilo získat jen 46 procent prostředků, které z těchto fondů pro roky 2004 až 2006 mohlo obdržet. Mezi desítkou států figuruje na osmém místě hned za Slovenskem, které získalo 55 procent. Vyplývá to z nových statistik Evropské komise. Z nováčků z roku 2004 za Českem zaostaly jen Kypr se 41 procenty a Lotyšsko se 45 procenty. Nové statistiky, které Komise zveřejnila, nicméně neznamenají, že se Česko ještě nemůže zlepšit a získat další peníze. Údaje totiž obsahují jen prostředky, které již byly vyfakturovány. Česká republika prostředky vyčleněné pro období 2004 až 2006 může čerpat až do roku 2008 - stěžejní tak bude až konečná bilance.
Evropské komise si je podle komisařky pro finanční plánování a rozpočet Dalie Grybauskaitéové vědoma, že u nových zemí byla řada objektivních překážek pro lepší čerpání. Přesto prý tyto země podle ní nemohou očekávat nějaké výjimky a prodlužování lhůt. "Zde nebudou fungovat žádné výmluvy. Nebudou žádné omluvy pro nikoho, pro žádnou skupinu členských zemí, aby získaly výjimky," uvedla Grybauskaitéová.
EU přidala Česku na podpory restrukturalizace vinic
Zhruba o desetinu na 3,2 milionu eur (88 milionů korun) zvýšila Evropská komise Česku proti původnímu návrhu sumu na restrukturalizaci vinic. Podpora se týká hospodářského roku do letošního 31. července, a více peněz tak bude možno rozdělit na projekty, které vinaři mohli předkládat do 1. dubna. ČTK to sdělilo ministerstvo zemědělství. Schválený návrh proti původnímu rozdělení navýšil finance téměř všem státům, ale Česká republika je podle ministerstva zemědělství s bezmála 11 procenty nárůstu nejúspěšnější. Například Portugalsko si polepšilo o pět procent, Španělsko o čtyři procenta, Maďarsko o 2,6 procenta.
V přepočtu na celkovou plochu vinic činí příděl pro domácí vinaře 166 eur (zhruba 4648 korun) na hektar, zatímco unijní průměr je asi 128 eur (zhruba 3584 korun). Z těchto peněz lze podporovat například klučení starých vinic, změnu pěstovaných odrůd či zlepšení pěstitelské technologie. Na projekty může jít dotace až do 75 procent celkových nákladů. V Česku je asi 18.000 hektarů vinic. Dotace na restrukturalizaci by měly pomoci hlavně vyšší konkurenceschopnosti českého a moravského vinařství.
Energie napřesrok domácnostem podraží zhruba o desetinu
Stovky korun navíc dají domácnosti každý měsíc za energie v příštím roce. Zhruba o desetinu by od ledna měly podražit všechny druhy energie, od elektrické energie přes zemní plyn až k centrálnímu zásobování teplem. Růst cen energií se projeví zvýšením inflace o téměř půl procentního bodu, odhadují analytici. Celkové platby domácností za elektřinu by se měly podle analytiků zvýšit zhruba o deset procent; energetická společnost ČEZ minulý týden oznámila, že od ledna zdraží silovou elektřinu - bez přenosu a distribuce - o 14,4 procenta. Účty průměrné domácnosti, kde se elektřina nepoužívá k vytápění, vzrostou v příštím roce přibližně o tisícikorunu. Provoz rodinného domku, v němž se elektřinou topí, vyjde v roce 2008 při desetiprocentním zvýšení ceny o zhruba 4000 korun dráž.
Přibližně o deset procent se podle odhadů zvýší i cena plynu. Vytápění zemním plynem je ale ve srovnání s elektřinou levnější, lidé v rodinném domku zaplatí za rok zhruba o tři tisícovky víc než letos. Do cen energií se od Nového roku promítne i ekologická daň, která dopadne především na ty, kteří topí neekologickými palivy, jako je například uhlí. Zákon, jež nové daně obsahuje, je součástí balíku vládních reforem a čeká už jen na podpis prezidenta. Uhlí kvůli dani zdraží zhruba o devět procent; o přibližně stejnou částku zvyšují ceny i jeho dodavatelé.
Vyšší ceny energií pocítí od ledna i firmy. "Růst cen energií, zejména elektrické energie, má a bude mít pro některé obory katastrofální dopady," tvrdí představitelé Hospodářské komory. Podnikatelům by se podle analytiků měly ceny elektřiny od příštího roku zvýšit až o 15 procent. "Podle našeho odhadu se růst cen energií (elektřina, plyn, teplo) projeví zvýšením inflace o 0,4 až 0,5 procentního bodu, z toho 0,3 procentního bodu připadne na elektřinu," uvedl analytik Patria Finance David Marek.
Jedinou šancí, jak mohou domácnosti zmírnit dopad vyšších cen na rodinné rozpočty, je pokusit se o snížení odběrů. Odborníci radí, že nejvhodnější je začít se zateplením domu či bytu a výběrem vhodného typu ohřevu vody. Vytápění se totiž spolu s ohřevem vody podílí na celkové spotřebě energií téměř 90 procenty. Až na druhém místě má smysl řešit úspory spojené s běžným provozem domácnosti, jako nákup úsporných spotřebičů či žárovek.
Factum Invenio: Volby by vyhrála ČSSD
Volby do sněmovny by v současné době vyhrála ČSSD s 33 procenty hlasů, druhá by skončila ODS se ziskem 32,2 procenta. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Factum Invenio. Těsné vedení ČSSD, většinou na úrovni statistické chyby, ukázaly i další dva nedávné průzkumy preferencí.
Do sněmovny by se podle Factum Invenio dostali také komunisté s 15,3 procenta hlasů, zelení se 7,1 procenta a lidovci s 6,8 procenta hlasů. ČSSD by tak pravděpodobně získala 75 mandátů, ODS 72, KSČM 32, Strana zelených 11 a KDU-ČSL deset křesel. Výběrová chyba může pro kteroukoli ze stran představovat odchylku dvou poslaneckých křesel, i tak by však většinu ve sněmovně měla buď koaliční vláda ČSSD a KSČM, nebo velká koalice ČSSD a ODS.
Předpokládaný volební zisk ČSSD se podle průzkumu vrátil na úroveň skutečných voleb do sněmovny v červnu 2006. Zároveň se potvrdil trend vyrovnávání voličské přízně obou nejsilnějších politických stran. Průzkum také zaznamenal nárůst podpory KSČM a pokles podpory lidovců. Předpokládaný volební zisk zelených se stabilizoval. Z průzkumu vyplývá také to, že v polovině září by se voleb do sněmovny zúčastnilo 56,7 procenta oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast je dlouhodobě nižší, než byla skutečná účast ve volbách do sněmovny v červnu 2006 (64,5 procenta voličů).
Trend vzestupu preferencí ČSSD a naopak poklesu preferencí ODS potvrdily i zářijové průzkumy společností STEM a CVVM. Podle STEM vyjádřilo ČSSD podporu 28,7 procenta dotázaných, pro ODS se vyslovilo 27 procent lidí. Podle CVVM sympatizuje se sociálními demokraty 23 procent, s občanskými demokraty pak 21,5 procenta respondentů.
Slavné vily připomene rozhlasový cyklus, knihy i výstavy
Zhruba 200 předních architektů, přes 500 stavebníků a téměř 700 mimořádných realizací vil a rodinných domů zahrne široký projekt historie vilové architektury Čech, Moravy a Slezska, jehož zpracování si vytkla umělecká agentura Foibos. Postupně vyjde 15 dílů knižní edice Slavné vily a souběžně se objeví stejný počet výstavních expozic. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se rodí stejnojmenný dokumentární cyklus, jehož první díl odvysílá stanice Vltava už 2. října. Jeho pondělní předpremiéry se v Trmalově vile v Praze zúčastnila i patronka celého projektu Livia Klausová. Autor desetidílného cyklu Václav Žmolík v něm mapuje vývoj vilové architektury v Praze a v Brně.
Každé pokračování nabídne pohled odborníka na několik nejvýznačnějších objektů z určitého období - od historismu, přes secesi a modernu, hledání nového stylu, funkcionalismus a poválečná desetiletí až do současnosti. Jeho průvodci jsou historik architektury Zdeněk Lukeš, který byl spoluautorem prvního vydání knihy Slavné pražské vily, a Jan Sedlák, vedoucí týmu autorů Slavných brněnských vil a Slavných vil Jihomoravského kraje, jejichž vydání se chystá. Podtitul prvního dílu, který stanice Vltava odvysílá, zní Historismus v Praze. Zájemce o architekturu i o novodobou historii v něm čeká rozhlasová procházka po vilách, které byly v hlavním městě postaveny ve druhé polovině 19. století. Půjde například o Lannovu či Gröbeho vilu, které projektovali nejlepší architekti té doby.
Počasí
V úterý čekáme v Čechách od západu postupně zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku jasno, večer déšť a občas bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na západě Čech kolem 15-ti.