Zprávy
Vláda schválila misi v Afghánistánu
Vláda schválila vyslání českého provinčního rekonstrukčního týmu do afghánské jihovýchodní provincie Lógar, souhlasit musí ještě parlament. Na obnově země by se podle ministerstva obrany měli kromě vojáků podílet také civilní experti, které vyšlou například ministerstva zahraničí, průmyslu a obchodu nebo dopravy. Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové civilní rekonstrukční projekty budou hlavní náplní činnosti provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. V rámci mise by se Češi měli také podílet na výcviku afghánských bezpečnostních složek.
Češi by v Lógaru měli mít na starosti vlastní rekonstrukční tým. Vojáci již v současnosti působí spolu s Němci a Dány v rekonstrukčním týmu v provincii Badachšán na severu země. Podle ministerstva by se však činnost Čechů v obou regionech lišila. V Badachšánu se Češi zaměřují především na ochranu a patrolování. Rekonstrukční činnost patří podle armády spíše k vedlejším úkolům. V Lógaru by se český tým měl více soustředit na rozvojové projekty. Podle ministerstva obrany by tým mohl vytvořit také příležitosti pro české firmy, které působí například v potravinářství. Lógar je totiž podle ministerstva oblastí s významným podílem pěstování potravinářských surovin s malým výskytem drog. Vláda si podle Parkanové uvědomuje, že nasazení v Afghánistánu s sebou přináší bezpečnostní rizika. "Tato rizika je ale možné výrazně omezit důkladnou přípravou civilního i vojenského personálu," konstatovala.
Tošovský není kandidátem ČR na post šéfa MMF
Bývalý guvernér České národní banky a expremiér Josef Tošovský, kterého nominovalo Rusko na funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu, není kandidátem České republiky, prohlásil premiér Mirek Topolánek. Podle něho Česká republika svůj postoj koordinuje v rámci Evropské unie, jejímž kandidátem na tento post je bývalý francouzský ministr Dominique Strauss-Kahn.
Podle prezidenta Václava Klause je ruská nominace Tošovského podivná, o to víc, že česká vláda nominovat ani podpořit Tošovského na tento post nehodlá. Nebývá prý obvyklé, že jeden stát kandiduje občana jiné země. O důvodech či pozadí této zvláštní nominace pan prezident spekulovat nechce, tlumočil prezidentův názor ředitel jeho tiskového odboru Petr Hájek. Naopak bývalý prezident Václav Havel nominaci Tošovského na post výkonného ředitele MMF přivítal. "Josefa Tošovského znám jako zkušeného bankéře i jako předsedu vlády. Je to slušný člověk, který rozumí své věci. Jeho nominace do této prestižní funkce je velká pocta pro Českou republiku," sdělil ČTK tajemník Havla Jakub Hladík.
Sám Tošovský si ruské nominace považuje a mluví o příznivé reakci na ni ve světě. "Jsem potěšen, že moje navrhovaná nominace se setkala s pozitivní reakcí ministrů financí a guvernérů (centrálních bank) několika zemí ve všech světových regionech," uvedl bývalý guvernér ve sdělení zaslaném ČTK. Moskva považuje Tošovského za "správného člověka ve správné chvíli na správném místě", uvedlo ruské ministerstvo financí podle agentury Itar-Tass. Dodalo, že kandidát je znám rozsáhlými praktickými zkušenostmi na poli mezinárodních hospodářských vztahů a je "všeobecně respektovaným odborníkem v otázkách finanční stability". Podle bývalých českých ministrů financí Pavla Mertlíka a Jiřího Rusnoka jsou ale jeho šance na získání funkce malé až nulové.
Klaus a Fischer ocenili možnost neformálních kontaktů
Prezidenti ČR a Rakouska Václav Klaus a Heinz Fischer se ve středu vpodvečer setkali ve vídeňském Hofburgu k neformálnímu rozhovoru. Po jednání oba prezidenti uvedli, že projednali "dlouhý seznam témat od evropského vývoje, přes energetiku až po Temelín a Kosovo". K vlastnímu obsahu rozhovoru se však blíže nevyjádřili a nepřipustili ani žádné otázky. Konstatovali pouze, že "nebyly přijaty žádné závěry ani usnesení". Fischer tak ani neupřesnil, zda splnil výzvu rakouských odpůrců Temelína, kteří od něj ve středečním prohlášení naléhavě požadovali "jasná slova o porušení dohod o Temelínu českou stranou" a naléhali, aby Klausovi tlumočil požadavek předání sporu kolem české jaderné elektrárny "nezávislé instanci".
Podle rakouského ministra je základna v ČR a Polsku provokací
Za provokaci považuje rakouský ministr obrany Norbert Darabos americký plán výstavby protiraketového systému v Polsku a Česku. Podle agentury APA to řekl rakouskému deníku Die Presse, který rozhovor zveřejní ve čtvrtek. Darabos podle svých slov nechápe smysl protiraketového štítu ve střední Evropě, který má být namířen proti možnému ohrožení ze strany Íránu. "Musí existovat jiné řešení. Se Severní Koreou přeci Spojené státy také nakonec dosáhly kompromisu. To, že chtějí nyní v bývalé východní Evropě vybudovat obranný deštník, považuji za provokaci," řekl podle APA sociálnědemokratický ministr. Záměry Washingtonu v Polsku a České republice jsou podle něj chybné a povedou jen k oživení diskuzí jako za studené války. "Budou tím vyvoláváni staří duchové, které jsme už zapudili," varuje ministr, jehož země patří mezi kritiky amerického plánu.
Starostové Brd požadují kompenzace za to, že je omezují vojáci
Finanční i morální kompenzace, podobně jako mají severní Čechy a severní Morava za těžbu uhlí, požadovali starostové obcí z Podbrdí na schůzce s vládním koordinátorem protiraketové obrany Tomášem Klvaňou. Argumentovali, že zhruba 40 obcí, které od dob první republiky omezuje vojenský újezd Brdy, by mělo mít program rozvoje schválený vládou. Ne, aby byly Brdy bílým místem na mapě, jako dosud, řekl místostarosta Strašic František Nerad. Ze 16 pozvaných starostů se setkání účastnili zástupci devíti obcí. Řada z nich uvedla, že rozvoj oblasti požaduje za prioritu bez ohledu na to, zda v ní vznikne protiraketový radar nebo ne. Právě diskuzi o něm chápe většina starostů jako šanci, aby s nimi armáda začala komunikovat.
Tomáš Klvaňa na jednání předal starostům obsáhlou studii o zdravotních rizicích radaru. "Za dodržení provozních podmínek a ochranných pásem je zařízení naprosto bezpečné," uvedl spoluautor zdravotní studie Peter Bednarčík. Studie informuje obce v okruhu 20 kilometrů od újezdu, jak je ovlivní vyzařovací paprsek radaru. Přítomní starostové studii vesměs kvitovali.
Odpůrci radaru žádají vládu o příspěvek na kampaň
Odpůrci umístění základny USA v Česku na úřad vlády zaslali dopis, ve kterém žádají o polovinu finanční částky určené na informační kampaň k radaru. Podle členů sdružení je chybou, že vláda financuje jenom "propagandu pro". Podle dřívějšího vyjádření vládního mluvčího pro protiraketovou obranu Tomáše Klvani začne v září informační kampaň, která by měla stát asi 15 milionů korun. Iniciativa však v dopise například uvedla, že by občané měli mít právo si vybrat ze dvou informačních zdrojů. Klvaňa kritiku iniciativy odmítl. Podle něj je jeho hlavním úkolem objasňovat především stanovisko vlády. "Nemám prostředky na celonárodní kampaň," řekl ČTK.
Šéfka krajanské komise ve funkci končí, nechce rozdělovat krajany
Předsedkyně senátní komise pro krajany Jana Juřenčáková příští úterý rezignuje na svou funkci. Řekla to ČTK. K důvodům patří negativní reakce části krajanů na její krátkodobé členství v KSČ. Jejich zveřejňování senátorka označila za jednostranné, podle svých slov dostává reakce jiné. "Nechci rozdělovat krajany a způsobovat problémy navzájem mezi nimi," řekla Juřenčáková, která se kvůli tomu příští měsíc ani nezúčastní cesty své komise do USA a Kanady. "Není to o tom, že bych se bála. Nechci jitřit tu atmosféru, nepokládám to za vhodné, když je tak vyhrocená situace," uvedla. Klub SNK, kterému obsazení šéfa krajanské komise podle povolebních dohod náleží, se má situací zabývat 28. srpna.
Členství Juřenčákové v předlistopadové komunistické straně vzbudilo nelibost už v červnu u některých krajanů ve Švýcarsku. Juřenčáková kvůli tomu nevystoupila s plánovaným projevem na Sympoziu k uctění památky Jana Palacha a Jana Zajíce v Lausanne. K protestům se chystali také exulanti v Kanadě. Zlínská senátorka Juřenčáková byla členkou KSČ v letech 1988 až 1990. Pracovala na radnici ve Slavičíně a "naivně si myslela", že vstupem do KSČ může různé věci změnit k lepšímu, uvedla loni na podzim po zvolení do Senátu za hnutí Nezávislí starostové pro kraj.
Ochránci lidských práv kritizují některé české vývozy zbraní
Ochránci lidských práv kritizují některé loňské vývozy českých zbraní do zahraničí. Organizace Amnesty International (AI) upozornila na vývozy do Etiopie, Nigérie, Kolumbie, Venezuely, Vietnamu a Jemenu. Podle ní tam mohou zbraně sloužit k porušování lidských práv. O vývozech informuje výroční zpráva o kontrole exportu vojenského materiálu, kterou pravidelně vypracovává české ministerstvo zahraničí. AI uvádí, že v uvedených zemích dokumentuje závažné případy porušování lidských práv ze strany státních sil, kterým byla určena drtivá většina českých dodávek. Například Etiopie, kam šly české zbraně za více než milion eur (asi 29 milionů korun), pronásleduje stovky oponentů režimu.
Nelegální migraci bude sledovat zvláštní analytické centrum
Česká republika je po Německu druhou zemí schengenského prostoru, ve které vznikne analytické centrum pro ochranu státních hranic a migraci. Podle rozhodnutí vlády budou ve skupině pracovat odborníci z ministerstev vnitra, zahraničí, dopravy, průmyslu a obchodu, ale také experti zpravodajských služeb. "České občany má ochránit před neřízenou migrací," uvedl po zasedání vlády ministr vnitra Ivan Langer. Tým, který začne pracovat od 1. září, bude sledovat a analyzovat vývoj migrace, a snažit se tak vytvořit komplexní obraz o přílivu cizinců do České republiky. Informace bude získávat od všech orgánů a institucí, které zajišťují ochranu hranic nebo se zabývají migrací. Na zřízení centra mělo podle vnitra vliv jak členství v EU, tak především plánovaný vstup ČR do schengenského prostoru v příštím roce.
Od září bude Česko využívat informace z schengenského systému
Od 1. září bude moci Česká republika využívat údaje ze schengenského informačního systému SIS. Na začátku měsíce se k 15 státům zapojeným do systému, připojí dalších sedm zemí EU, které v nejbližší době vstoupí do schengenského prostoru. Systém obsahuje informace o lidech, jejichž vydání žádá cizí stát, cizincích, kteří nemají být vpuštěni na území Schengenu, o pohřešovaných osobách, ale také záznamy o hledaných autech, zbraních, bankovkách nebo vízech. Všechny tyto informace budou moci české úřady využívat už za dva týdny. Ostatní země ale budou mít přístup k českým záznamům až od 1. ledna 2008.
Kapitálové důchodové připojištění by podle komise nemělo být povinné
Kapitálové důchodové připojištění by nemělo být povinné, shodla se komise složená ze zástupců pětice parlamentních stran, která jedná o podobě důchodové reformy. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) si myslí, že by lidé měli mít možnost volby. Stejný názor má také koaliční vládní trojka i komunisté. Návrh předlohy důchodové reformy je již hotov. Počítá mimo jiné s dalším postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let do roku 2030, s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let, s úpravou invalidních důchodů, se zavedením souběhu důchodu a výdělku a se zrušením studia jako náhradní doby pojištění. Nyní se studium zahrnuje do nároku na důchod, pojistné se za ně ale neodvádí. Opoziční ČSSD v minulosti oznámila, že má k plánovaným změnám výhrady. Nesouhlasí například s prodloužením povinné doby pojištění na 35 let či s vyřazením studia z náhradních dob. Ve věku 65 let problém nevidí. Úpravy se nelíbí ani komunistům.
Komise pro kontrolu BIS nenašla důkazy o spolupráci státního zástupce Obsta s StB
Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) nenašla ve svazcích tajné služby důkazy o tom, že by státní zástupce Radim Obst, který zpočátku dozoroval případ vicepremiéra Jiřího Čunka, získal svou bezpečnostní prověrku neoprávněně. V písemnostech nebyly ani žádné závažné informace o ovlivňování Obsta ze strany komunistické tajné policie (StB). Obstovu bezpečnostní prověrku zpochybnil senátor Jaroslav Štětina (za Stranu zelených). Podle něj měl žalobce a jeho rodina kontakty na bývalou Státní bezpečnost (StB), a Obst tak získal prověrku neoprávněně. Obst to popřel.
Nejvyšší státní zastupitelství v červnu odvolalo Obsta z pozice dozorujícího žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka, který čelil obvinění z korupce. Podle levicové opozice to bylo na politický nátlak, koalice tvrdí, že je to naopak opozice, kdo Čunkův případ politizuje. Obstův nástupce Arif Salichov kauzu před nedávnem odložil.
Policie vyšetřuje dva muže za masakr Čechů z roku 1945
Německá policie začala vyšetřovat dva muže, kteří se údajně podíleli na konci druhé světové války na masakru 63 českých obyvatel ve Velkém Meziříčí. Sedmasedmdesátiletí Gerhard Göbel a Rudolf Malik se na popravách bezbranných civilistů podíleli jako členové Hitlerjugend, informovala televize Nova. "Státní zastupitelství ve Stuttgartu vede v současné době trestní řízení vůči dvěma sedmasedmdesátiletým mužům, kteří se měli podílet na vraždě 63 lidí," řekla Nově Betina Vetterová ze státního zastupitelství ve Stuttgartu. Den před koncem války přepadli nacisté Velké Meziříčí, vyslýchali rukojmí, mučili je a nakonec popravili. Redaktorovi pořadu Na vlastní oči se podařilo vypátrat několik lidí, kteří se poprav zúčastnili. Po válce uprchli do Spolkové republiky Německo a nikdy nebyli souzeni.
Podle dat národního registru je Česko v léčení rakoviny úspěšné
Česko je v úspěšnosti léčení rakoviny tři až pět procent nad evropským průměrem. Pokud evropské statistiky zařazují Česko na spodní příčky žebříčku, je to proto, že české úřady poskytly chybné údaje. ČTK to řekl ředitel Institutu biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity docent Ladislav Dušek. Institut je garantem českého národního onkologického programu. Podle mezinárodní studie Eurocare-4, z níž cituje deník Právo, patří Česko ke státům, které jsou v léčbě rakoviny nejhorší. Studie hodnotila přežívání u 11 druhů rakoviny ve 20 zemích Evropy a USA. Hodnotila 2,7 milionu nemocných, jimž byla rakovina zjištěna v letech 1995 až 1999. Podle studie přežije v Česku rakovinu jen polovina žen a necelé dvě pětiny mužů. Pokud jde o přežití mužů, je prý Česko na třetím místě od konce. V léčení rakoviny u žen je údajně na předposledním místě.
"Je to dehonestace české onkologie, pracovníci ministerstva zdravotnictví dodali špatná data, která neodpovídají pravdě. Údaje nekonzultovali s odbornou společností," řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Spolu s Duškem se vydali na ministerstvo, aby osobně zjednali nápravu dat. Chyba podle Duška pramení z toho, že ministerští úředníci poslali do studie jen dílčí data. Česká republika sleduje 30 let výsledky onkologické péče v národním onkologickém registru, kde ročně je zhruba 40.000 nových pacientů a hodnotí se i jejich celkové přežití.
Od středy nebudou trestáni řidiči, kteří ublíží pouze sami sobě
S úderem úterní půlnoci začala platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu, která zpřesňuje a ruší některé problematické body současného zákona a upravuje tresty za některé přestupky. Novela například ruší pokutu až 50.000 korun a až dvouletý zákaz řízení pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní jen sám sebe. Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až 10.000 korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Antimonopolní úřad potvrdil chybu ministerstva při uzavření dodatku ke smlouvě na mýto
Antimonopolní úřad (ÚOHS) znovu potvrdil, že ministerstvo dopravy pochybilo při uzavření prvního dodatku ke smlouvě na mýtné se společností Kapsch. Především na dodávku dieselových agregátů při budování první fáze systému měl stát vypsat samostatné výběrové řízení, řekl předseda úřadu Martin Pecina. Už dřív označil dodatek za nezákonný, teď zamítl odvolání firmy Kapsch proti původnímu verdiktu ÚOHS. Správní řízení uzavřel úřad bez postihu. Kapsch se i tak může obrátit na brněnský krajský soud. Samotný dodatek ÚOHS zrušit nemůže, na podnět ministerstva či Kapsche by to mohl udělat soud.
V ČR je nejvíce počítačových odborníků mezi novými členy EU
V České republice je nejvíce počítačových expertů v poměru k celkovému počtu zaměstnanců mezi novými členy Evropské unie. Jejich podíl přitom v posledních třech letech roste a loni dosáhl 1,8 procenta. Na špičce žebříčku jsou Švédsko, Nizozemsko a Norsko, kde na každých 100 zaměstnanců v roce 2005 připadalo kolem tří IT expertů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Více než 40 procent tuzemských IT profesionálů je ve věku mezi 25 a 34 roky. Druhou nejpočetnější skupinou jsou s pětinovým podílem lidé mezi 35 a 44 roky. Věková struktura ukazuje silné zastoupení mladších ročníků, což potvrzuje celkovou dynamičnost oboru a vysoké nároky na přizpůsobení se stále novým znalostem a postupům.
Česko zvažuje, že zmodernizuje své vrtulníky bez ruské účasti
Pokud se české straně nepodaří v nejbližších měsících uzavřít dohodu s ruskou zbrojní firmou Rosoboronexport o společné modernizaci vrtulníků české armády, obrátí se české ministerstvo obrany na jiného partnera. ČTK to po jednáních v Moskvě řekl první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vysvětlil, že vojáci potřebují stroje, které ČR nedávno získala v rámci deblokace ruského dluhu, zmodernizovat co nejdříve, aby mohly být nasazovány do zahraničních misí české armády. "Bohužel musím konstatovat, že časové hledisko ruské strany nám nevyhovuje. Já jako uživatel těchto vrtulníků je chci nasazovat do mezinárodních misí; dali jsme jako ČR určité závazky Severoatlantické alianci," zdůraznil generál. Stroje armáda potřebuje mít zmodernizované k počátku roku 2009, navíc je potřeba určité doby k výcviku pilotů. Česká strana se definitivně rozhodne zda bude s Rusy spolupracovat po jednání společné komise na konci října v Praze.
Vláda schválila vývoz pěti uměleckých děl na výstavy do zahraničí
Česká republika pošle do konce roku na výstavy do zahraničí pět významných uměleckých děl ze sbírek Pražského hradu. S vývozem národních kulturních památek vyslovil souhlas kabinet premiéra Mirka Topolánka. Do Španělska na výstavu o umění a humanismu v renesančním Německu poputuje obraz Lucase Cranacha staršího Podobizna dámy s jablkem. Obraz Florenťana Francesca Furiniho Judita s mečem Správa Pražského hradu pošle do Itálie. Už za dva týdny by do Švýcarska měl být odvezen třídílný skládací oltář, jehož autorem je jeden ze zakladatelů holandského malířství Geertgen tot Sint Jans. Oltář bude vystaven společně s dalšími třemi známými malbami tohoto autora s námětem klanění tří králů. Výsledkem přímé konfrontace všech čtyř děl by mohlo být upřesnění vzájemných vazeb a tím i poznání časového vývoje autorovy tvorby z druhé poloviny 15. století. Pražský oltář Klanění tří králů je přitom kunsthistoriky považován za nejpokročilejší dílo umělcova pozdního období. Ze Švýcarska toto dílo poputuje do Nizozemska, kde bude představeno spolu s dalšími holandskými malbami z 15. století v širších souvislostech. Všechny obrazy budou podle ministerstva kultury pojištěny proti všem rizikům. Na výstavu i zpět je poveze specializovaná firma s doprovodem kurýrů. Veškeré náklady na zapůjčení zaplatili pořadatelé výstav.
Cyklus veřejných čtení představí průřez tvorbou Václava Havla
Cyklus veřejných čtení nazvaný Ústně více, který od podzimu uspořádá v Praze Knihovna Václava Havla, představí průřez tvorbou tohoto spisovatele, dramatika a politika od 50. let po současnost. Projekt otevře 26. září čtení jeho méně známé divadelní hry Spiklenci. Zároveň bude instalována v Hergetově cihelně na Malé Straně stálá expozice, která retrospektivně pojme život a dílo bývalého prezidenta. Představení bude ve Velkém sále Městské knihovny uvedeno za účasti Václava Havla. Cyklus šesti komponovaných večerů bude po jednotlivých desetiletích dokumentovat nejenom exprezidentovu tvorbu a dílo, ale také dobu, v níž jednotlivé práce vznikaly. Do programu budou zařazena i jeho další méně známá díla a korespondence s významnými osobnostmi české společnosti.
V Červeném Kostelci tančí 15 folklorních souborů z celého světa
Společným představením všech 15 souborů začal v Červeném Kostelci na Náchodsku 53. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Kromě souborů z Čech a Slovenska se diváci mohou až do neděle 26. srpna těšit na vystoupení tanečníků například z Kanady, Mongolska či Ekvádoru.
Rybí přechod v Břeclavi čekají náročné úpravy
Rybí přechod v Břeclavi, který byl na řece Dyji vybudován před necelými dvěma lety, čekají náročné úpravy. Odborníci zjistili, že proud v této úžině s balvany je příliš prudký, což brání rybám v tahu proti proudu. Upravit přechod bude ale po technické stránce obtížné, řekl ředitel závodu Dyje podniku Povodí Moravy Stanislav Vojtek. Otázkou zůstává, jak se k přechodu dostat. "Leží na špatně přístupném místě. Patrně bude nutné vymyslet nějakou konstrukci nebo si od armády vypůjčit pontony. To zatím přesně nevíme," vysvětlil Vojtek. Výstavba rybochodu v Břeclavi přišla na 30 milionů korun. Po půl století tak bylo v roce 2005 umožněno rybám, aby se dostaly do kvalitních a klidných vod v Lednicko-valtického areálu. Rybí komunikaci využívají mníci, jeseteři, candáti a ostruchy. Dyje patří k oblastem s největší druhovou pestrostí ryb v Česku.
Moderní pětibojaři získali na MS v Berlíně bronz ve štafetě
Čeští moderní pětibojaři zakončili své účinkování na mistrovství světa v Berlíně ziskem bronzové medaili ve štafetě. Trojice Michal Michalík, David Svoboda a Ondřej Polívka sice pokazila šerm, ale díky výbornému výkonu v parkuru startovala do závěrečného běhu z třetí pozice, kterou udržela až do cíle. Mistry světa jsou domácí Němci. Češi šli do závodu bez bronzového medailisty z olympiády v Aténách Libora Capaliniho, který podle vlastních slov ve štafetách už hůře hledá motivaci.
Fotbalová jednadvacítka začala novou éru prohrou ve Skotsku
Nově složená fotbalová reprezentace do jednadvaceti let prohrála v přípravném utkání ve Skotsku 0:1. Tým poprvé vedený koučem Vítězslavem Lavičkou nezachytil úvod zápasu a domácí Naismith už ve čtvrté minutě jediným gólem rozhodl. "Lvíčata" se znovu sejdou příští měsíc. Už 8. září vstoupí do evropské kvalifikace duelem v Arménii, o tři dny později doma hostí Lichtenštejnsko. Čeští mladíci, kterým z různých důvodů chyběli vicemistři světa do 20 let Petr, Šimůnek, Suchý, Janda, Mazuch či Fenin, ve Falkirku tvrdě pykali za jedinou vážnější chybu, již se během utkání dopustili. Vyrovnaný zápas pak postrádal výraznější šance.
Fotbalisté se vrátili elitní desítky žebříčku FIFA, jsou devátí
Reprezentační tým českých fotbalistů se po měsíci znovu vrátil do elitní desítky světového žebříčku FIFA, odkud v červenci vypadl po třech letech. Národní tým si ale zase polepšil a momentálně mu patří devátá příčka.
Orientační běžkyně Brožková byla na MS osmá
Osmé místo vybojovala na úvod mistrovství světa v orientačním běhu Radka Brožková na krátké trati. Postarala se tak o nejlepší český výsledek v této disciplíně za posledních deset let.
Počasí
Je většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty ve čtvrtek vystoupí 25 až 29 stupňů Celsia.