Přehled tisku

koalice_2007.jpg
0:00
/
0:00

Největšími odpůrci programu ODS jsou špičky strany, říká v rozhovoru pro deník Právo poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý.

Současná podoba vládního návrhu reforem podle něj není žádným kompromisem, ale jde v podstatě o lidovecký návrh. Cílem jeho úsilí, jak říká je tedy skutečný kompromis, a daňová část vládního návrhu nemůže zůstat v podobě, v jaké je. Vláda podle Tlustého realizuje lidovecko-zelený program a popírá program ODS.


Premiér Mirek Topolánek při hlasování o reformě veřejných financí,  foto: ČTK
Poslanci nevědí, o čem hlasují, tvrdí na své titulní straně Mladá fronta Dnes. Má to být největší změna daní, zdravotnictví a sociálních dávek od listopadové revoluce, ale znalosti zástupců lidu o balíku vládních reforem, které mají ovlivnit život snad všech Čechů, jsou chatrné. Ve čtvrtek reformní zákony pustili k dalšímu projednávání, deník však zjistil, že mnozí z nich vlastně nevědí, o čem hlasovali a slepě se podřídili stranickému zadání. Deseti poslancům ze všech pěti sněmovních stran noviny položily tři otázky, které testovaly jejich znalosti o reformě. Nebyly to chytáky, naopak základní fakta, o kterých vláda i média informovaly mnohokrát. Jak vysoké příspěvky mají pobírat ženy na mateřské, o kolik vyšší bude takzvaná superhrubá mzda, z níž se má vypočítávat rovná daň, a jaké zdravotnické poplatky se započítávají do ročního limitu 5000 korun. Sedm z deseti oslovených neodpovědělo správně ani na jednu ze tří otázek, na všechny tři neodpověděl správně nikdo.


Pět rad pro budoucí stíhané uprchlíky přinášejí Hospodářské noviny. Tomáš Pitr je hospitalizován, Radovan Krejčíř opět na útěku a Boris Ostrý se dál sluní na plážích ve středoamerickém Neloze, připomíná list a dovozuje, že se stačilo držet pěti rad. V první a nejdůležitější řadě si najít osvědčeného a erudovaného advokáta. Doporučuje se Tomáš Sokol, bývalý ministr vnitra, který má společnou kancelář s jedním polistopadovým ministrů spravedlnosti Jiřím Novákem. Druhou radou je dostatek peněz: Vyplatí se myslet dopředu a část zisků spořit v zahraničí, podotýká deník. Třetím tipem je druhý domov, kde neplatí zatykače a ani mezinárodní smlouvy, ať už jsou to Spojené arabské emiráty, Seychely, Belize, Bahamy, Austrálie nebo řada méně atraktivních, ale možná ještě jistějších zemí. Za čtvrté je podle Hospodářských novin vhodné se pojistit záložním občanstvím - země své občany nevydávají jiným státům. Radou pátou je pak podle deníku nemoc, která propuká náhle, ale v pravou chvíli.


Rodičovská práva jsou pro českou justici nepodstatná, tvrdí ve své glose Lidové noviny. "Představte si, že přijdete o byt. Seženete si něco provizorního, ale jinak vaše rodina funguje normálně. Sociální pracovníci vám ale seberou děti a proti vaší vůli je svěří pěstounům. Po sedmi letech, poté, co soud pro lidská práva ve Štrasburku konstatuje, že vám byly děti odebrány neoprávněně a navíc vám přiřkne odškodné, se český soud rozhodne vám vaše vlastní děti nevrátit, se stalo," připomíná list případ manželům Wallových. Případ je podle něj nejen důkazem stále naprosto nevyhovující praxe, kdy je s dětmi posunováno podle vkusu sociálních pracovníků a soud jejich nápady pouze mechanicky schvaluje, ale také ukazuje deformované postavení pěstounů, které místní "posunovači dětí" kladou na roveň rodičů.


Vlasta Parkanová a Jan Vyčítal,  foto: ČTK
Na slabomyslnost má každý občan právo. Každý má také právo být servilní, ke komu chce a kdy chce. To naše mladá demokracie ještě nepochopila, píše Mladá fronta Dnes v komentáři k písni, kterou zpěvák Jan Vyčítal a ministryně obrany Vlasta Parkanová věnovali Georgi Bushovi. Pokřik proti dvojici, že si dovolila být servilní k Bushovi je nespravedlivý a očividně protiústavní, tvrdí komentátor a dodává, že srovnávat probushovskou píseň s výtvory z éry komunismu je nesmyslné. "Proto jsme snad kdysi zvonili klíči, abych si každý mohl vychvalovat, koho chce, a ne jen jednu firmu, jako za komunistů. Za chválu sovětských raket a radarů pěvci dostávali od komunistů velký prachy, zatímco Bush těmhle pravděpodobně nedá nic," uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.


Český soud poprvé řeší případ údajně ukradené melodie, informují Lidové noviny. Zpěvák Jan Kalousek žaluje bývalého kytaristu skupiny Support Lesbiens Jaroslava Helešice, že motiv jeho 15 let staré písně Chodím ulicí použil v refrénu skladby In Da Yard a kapela tak zadarmo získala hit. Helešic označuje shodu za náhodnou a považuje se za stoprocentního autora své písně. Soudce, podle svých slov absolutní hudební laik, vnímá obě melodie jako velmi podobné, stejně tak jeho kolegové. Pocit ale nestačí, a tak bylo první stání odročeno do doby, než brněnská Janáčkova akademie múzických umění provede odpornou expertízu sporných taktů. Několik podobných sporů ročně se podle Ochranného svazu autorského vždy končí smírem obou stran. Český soud se tím zabývá poprvé, zatímco v zahraničí je soudních pří o plagiátorství celá řada.