Zprávy

Policie v Kladně zabránila střetu demonstrantů, ti se pak rozešli

Na demonstracích dvou znepřátelených skupin v Kladně zasahovali policisté. Asi 70 nacionalistů se pokusilo napadnout zhruba 60 příznivců hnutí punk. Podle zpravodaje ČTK od sebe policie oba tábory včas oddělila. Pravicového extremistu, který chtěl policejním kordonem proniknout a napadnout punkera, policisté zadrželi. Při osobní prohlídce u něj objevili teleskopický obušek.

Do akce bylo nasazeno asi 200 policistů - těžkooděnci, policisté na koních i se služebními psy. Vedle kladenských policistů byli ve městě také příslušníci Správy středočeského kraje a městští strážníci. Poprvé byl v akci antikonfliktní tým Správy středočeského kraje, jehož členové mají mimo jiné za úkol upozorňovat demonstranty na jejich případné protiprávní chování. Nad městem přelétával policejní vrtulník.

Příznivci obou skupin se v největším středočeském městě sešli po poledni, jejich akce byly nahlášeny na dvou odlišných místech v Kladně. Sympatizanti Autonomních nacionalistů Střední Čechy se sešli na vlakovém nádraží, odkud se jejich pochod vydal do Vodárenské ulice, anarchisté měli sraz na náměstí Starosty Pavla. Pochod nacionalistů se podle jeho organizátorů konal na podporu boje za svobodu slova a shromažďování. Punkeři, kteří se nehlásí k žádnému politickému ani aktivistickému uskupení, pochodovali proti rasismu a fašismu.

Kvůli střetu demonstrantů byla v centru Kladna krátce blokována doprava. Po 14. hodině se demonstranti rozešli, v Kladně poté panoval klid.

Asi 50 nacionalistů se vydalo k hrobu generála Gajdy

Zhruba padesát nacionalistů se v sobotu sešlo u stanice metra Želivského v Praze 3, odkud se s věncem a květinami vydali k hrobu generála Radoly Gajdy. Vzpomínkové shromáždění pořádá pražská organizace Vlastenecké fronty. Její příznivce čekalo u hrobky vůdce Národní obce fašistické na Olšanských hřbitovech nepříjemné překvapení. Pomník Gajdy někdo zničil a vyvrátil pamětní desku. David Macháček z Vlastenecké fronty to označil za dílo levicových sil. "Až přijde den zúčtování, tak oni budou první na řadě," prohlásil u torza hrobky.

Sedm desítek extremistů se sešlo v Plzni

V Plzni se v sobotu odpoledne sešlo zhruba 70 extremistů, kteří protestovali proti - podle nich nespravedlivému - věznění Vlastimila Pechance. Muž si v nedaleké věznici na Borech odpykává sedmnáctiletý trest za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Na demonstraci, která začala poklidně, byli vidět příznivci hnutí skinheads, nacionalistů a také členové Dělnické strany. Shromáždění zpovzdálí pozorovala asi desítka lidí, patrně příznivci krajní levice. Policisté jim ale zabránili přejít do parku, kde se protest konal.

Podle Čunka vláda plánuje dotace firmám, které dají práci lidem z ghett

Vláda připravuje pobídky firmám, které postaví své továrny v blízkosti chudinských ghett. Státní dotaci získají podniky tehdy, pokud v nových provozovnách zaměstnají Romy a další obyvatele ze sociálně vyloučených oblastí. Novinářům to na okresní konferenci KDU-ČSL ve Frýdku-Místku řekl předseda strany a vicepremiér Jiří Čunek. Podle něj se nyní na programu pracuje. Zatím mohou firmy čerpat peníze na projekty ke zvýšení zaměstnanosti z fondů EU.

Kraus, který rezignoval po kakaové aféře, se vrací do vedení ČSSD

Bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, který loni opustil vrcholnou politiku kvůli takzvané kakaové aféře, se vrací do širšího vedení sociální demokracie. Členové ústředního výkonného výboru v sobotu rozhodli o tom, že bude členem předsednictva. Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že pokud bude Krausova "pseudoaféra" brzo uzavřena, nic nebrání tomuto politikovi v dalším kariérním postupu. Připomněl, že Kraus na rozdíl od vicepremiéra Jiřího Čunka odstoupil, i když čelil pouze mediálnímu tlaku, nikoliv obvinění jako nyní šéf KDU-ČSL. Spolu s Krausem byli do předsednictva ČSSD zvoleni například předseda sněmovny Miloslav Vlček či ostravský primátor Petr Kajnar.

Nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy dále odmítl vládní daňové a sociální reformy. Sociální demokraté brzo představí vlastní návrh, jak chtějí řešit veřejné finance, a přitom zachovat životní úroveň občanů. Tvrdí, že trojkoaliční záměry poškodí většinu lidí. "Tento materiál nebude jen kritikou, ale také bude přicházet s konstruktivními řešeními, s kterými podle nás vláda nepřichází," řekl Paroubek. Sociálním demokratům vadí daňové změny, snížení rodičovského příspěvku, omezení dětských přídavků, úprava nemocenské, zmrazení mezd ve veřejném sektoru i malá valorizace důchodů.

ČSSD také oficiálně zahájila druhou fázi diskuse o možném umístění amerického radaru na českém území, skončit má do konce května. První kolo vyznělo jasně v neprospěch amerických plánů. Paroubek nepředpokládá, že by se nyní názor členské základny dramaticky změnil, a to i po vyslechnutí zkušeností poslanců ČSSD, kteří navštívili základnu USA na Marshallových ostrovech.

Na Chomutovsku přišlo k volbám velmi málo lidí, senátorem se stal Homolka

Václav Homolka (KSČM) bude senátorem za Chomutovsko. Výsledek vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, který již zná výsledky ze 110 volebních okrsků z celkového počtu 118. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo přibližně 9,7 procenta voličů, tedy nejméně v historii senátních voleb.

Voliči vybírali nástupce Petra Skály (nezávislý), který po tříměsíčním působení v horní komoře parlamentu na mandát rezignoval ze zdravotních důvodů. Soupeřkou ředitele kulturního domu v Klášterci nad Ohří Václava Homolky (KSČM) byl v druhém kole voleb náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák (ODS). V prvním kole je vybralo 10.937 ze stovky tisíc voličů, tedy 10,92 procenta z nich. Byla to vůbec nejnižší účast v historii prvních kol senátních voleb.

Nespokojení lékaři vedení svého sdružení nesvrhli

Nespokojeným praktickým lékařům se nepodařilo svrhnout vedení své organizace, která sdružuje 4000 praktiků z celé ČR. Na konferenci v Praze většina účastníků v sobotu vyslovila představitelům Sdružení praktických lékařů důvěru. ČTK to řekl mluvčí sdružení Jan Jelínek. Nespokojení praktici vyzývali vedení k odchodu hlavně za to, jaké jim dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Podle nich jsou nízké. Kvůli tomu letos už dvakrát zavřeli na den své ordinace.

Za odstoupení vedení hlasovalo 23 členů, proti bylo 109 a 22 se zdrželo. Mezi nimi bylo všech 19 členů vedení, tedy výboru sdružení, podotkl Jelínek. "Vedení samozřejmě neodstupuje. Má velice, velice silnou podporu," uvedl. Dodal, že nespokojené lékaře nikdo nebude ze sdružení vylučovat či je nutit k tomu, aby z něj sami vystoupili. Podle něj by ale měli přehodnotit své jednání.

Nejhlasitěji proti výši úhrad a proti vedení vystupovalo zlínské sdružení. Jeho předseda Lubomír Nečas výsledek hlasování za neúspěch nepovažuje. "Většina příspěvků, které zazněly před hlasováním o důvěře, byla kritická. Lékaři se vyslovovali k tomu, že vedení skutečně neplní svou funkci," řekl ČTK Nečas. Dodal, že nedůvěru vyslovil za 250 lékařů ze Zlínska, kteří ho hlasováním pověřili. Výsledek podle něj zřejmě ovlivnilo složení delegátů i to, že hlasování nebylo tajné.

Nejen nespokojení lékaři, ale i vedení sdružení svorně poukazují na to, že do primární péče plyne málo peněz. I když náklady rostou, podíl výdajů klesá. Jelínek uvedl, že ve vyspělých zemích do péče praktiků plyne zhruba deset procent peněz, v ČR necelých pět procent.

Podle česko-rakouského fóra blokády zhoršují vztahy obou zemí

Blokády česko-rakouských hraničních přechodů zhoršují podle Fóra pro česko-rakouský dialog vztahy obou zemí. Na přeshraničním setkání fóra ve Slavonicích to ČTK řekl jeho předseda Přemysl Janýr. Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín na pátek oznámili blokádu deseti z celkem 16 společných přechodů. Svízelnou situaci kolem elektrárny by pomohlo vyřešit, kdyby v Česku vznikla ucelená energetická koncepce, uvedl Janýr. "Blokády rozhodně nejsou šťastným řešením. A to je možná takový pocit na české straně, že je to výraz široké rakouské veřejnosti. Ale například rakouští zelení, kteří by mohli být jejím inspirátorem, se právě od této formy distancují," řekl Janýr, který žije ve Vídni. Dodal, že Temelín je všeobecně vnímán jako něco nepříjemného, podobné protesty však podporuje jen omezený okruh lidí.

Podle místopředsedy sdružení Davida Bartůška má Česko s Rakouskem nejhorší vztahy ze všech sousedících zemí a stejná situace je i v Rakousku. Hlavní příčiny neshod vidí v dosud nevyřešeném poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Spory, které panují kolem elektrárny Temelín, vazby mezi zeměmi ještě zhoršují, dodal. "Tohle téma je tím rámcem, že tu něco nefunguje, ale pokud by nebyl Temelín, tak se pravděpodobně najdou další problémy. Hlavní problém je nekomunikace," řekl ČTK Bartůšek.

Diplomat v Havaně bude "styčným důstojníkem" ke kauze Kožený

Český chargé d'affaires v Havaně Vít Korelt bude zároveň velvyslancem pro Bahamy, což by mohlo napomoci žádosti Česka o vydání finančníka Viktora Koženého do vlasti. Informovala o tom Česká televize. "Máme už to všechno v podstatě domluveno a v okamžiku, kdy bude vhodný termín, tak předám pověřovací listiny a budu nerezidentním velvyslancem České republiky pro Bahamské společenství," řekl ČT Korselt. Sídlit bude v Havaně, ale na Bahamy bude moci cestovat jako velvyslanec.

Televize také uvedla, že se české úřady pokusily přes velvyslanectví v Havaně odstranit poslední překážku na cestě k soudu o vydání Koženého do Prahy. "Doplňující dokumenty k žádosti o vydání Viktora Koženého jsme zaslali asi před měsícem," řekla ČT mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Úřady ale zatím neznají odpověď na to, zda nyní už Bahamy považují českou žádost za kompletní a soud může začít. O vydání Koženého usilují také Spojené státy, kde je finančník obžalován z podplácení při privatizaci v Ázerbájdžánu. Soud o vydání Koženého do USA běží už přes rok.

Kožený byl na počátku 90. let jednou z nejvýraznějších postav československé kuponové privatizace. Díky ní zbohatl, ale později se dostal do vážných podezření z nezákonných machinací.

Skauti na Staroměstském náměstí oslavili sto let svého hnutí

Počítače a mobily jsou nezbytnou součástí jejich života, poslouchají moderní hudbu, oblékají se podle posledních trendů, přesto se nestydí za to, že chodí do skautu. Děti i odrostlejší teenageři, kteří v sobotu na pražském Staroměstském náměstí slavili sté výročí vzniku své organizace, chodí do oddílu hlavně kvůli kamarádům, hrám a dobrodružství. A taky třeba proto, že na rozdíl od sportovních či uměleckých kroužků si ve skautu mohou prostě jen hrát. A taky bydlet v týpí, jezdit na raftu, slaňovat skály, prostřednictvím táborových her zažívat příběhy indiánů, pravěkých lovců, Řeků, pirátů, rytířů i hrdinů moderních fantasy příběhů.

Skautky z Prahy 6 si například myslí, že v klubovně i na výpravách zažívají to, co by jinde asi nepoznaly - nejen kamarádství a legraci, ale že třeba s ostatními staví stany, kopou latrínu, střídají se v nočních hlídkách a službách v kuchyni, zpívají u ohně, jezdí na pěší, cyklistické i vodácké výpravy. "Je to sranda, můžeme blbnout, a přitom se něco naučíme," řekla ČTK třináctiletá Andrea.

I když stovky dětí i dospělých z celé republiky netajily svou hrdost ke skautskému hnutí, organizace Junák se musí vypořádat s úbytkem členů. Proto se různými akcemi pro širokou veřejnost snaží ukázat, že skauting není "out" ani v 21. století. Zatímco firmy platí nemalé peníze za kurzy teambuildingu, ve skautu je to základ činnosti už bezmála sto let, tvrdí zástupci skautské organizace. Skauting podle nich učí děti spolupracovat v kolektivu, postarat se o sebe i to, že je lepší se zapojit, než jen pasivně přihlížet. Pamětníci vzpomínají na to, jak jim zkušenosti z oddílu pomáhaly překonat nacistické lágry i komunistické žaláře.

Happening v centru Prahy připomněl, že ke skautu se hlásí na 40 milionů členů ve 216 zemích, mezi nimi i 46.000 Čechů. Ve stanovém městečku na Staroměstském náměstí si malí i velcí mohli vyzkoušet, jak se na Madagaskaru pletou copánky, jak chutnají bolivijské placičky, poznávali exotické ovoce a koření, navlékali korálky, dívali se na africké tance i indiánské rituály, luštili starobylé písmo, zkoušeli své znalosti v kvízech. Ze stanu reprezentujícího Evropu děti vycházely z tvářemi pomalovanými vlaječkami států, v pomyslné Austrálii zkoušely hrát na domorodý nástroj didgeridoo, "vedle" v Africe zase bubnovat.

Sobota byla v Českém rozhlase dnem otevřených dveří

Lidé mohli v sobotu přihlížet vysílání Českého rozhlasu, který uspořádal den otevřených dveří. Posluchači si mohli naposledy prohlédnout původní prostory historické budovy před chystanou rekonstrukcí. Trasa exkurze začínala v moderním Studiovém domě, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet jak se točí rozhlasový pořad a jak vznikají internetové přímé přenosy. Tuto příležitost využilo přes 1600 zájemců.

Střední školy po víkendu uspořádají přijímací zkoušky

Některé žáky devátých ročníků základních škol čekají v pondělí přijímací zkoušky na střední školy. Testy budou psát také děti, které se hlásí na víceletá gymnázia. Část žáků devátých ročníků se ale na střední školu dostane bez zkoušek, odpadnou asi polovině uchazečů o střední odbornou školu a zájemcům o učební obory.

Lavice základních škol letos opustí 101.300 žáků devátých ročníků, skoro o 7500 méně než loni. Meziroční úbytek je nejvýraznější za posledních pět let, potýkat se s ním musí hlavně střední odborná učiliště. Stále více dětí si totiž přeje absolvovat maturitní obory, některá učiliště tak začínají mít nedostatek učňů, vyučení chybějí také na trhu práce. Školám by mohla pomoci orientace na vzdělávání dospělých.

Největší převis poptávky mají stále gymnázia, pražská rodiče dlouhodobě upozorňují na to, aby byli při výběru obezřetní. Zájem se mezi jednotlivými školami každoročně přelévá a více než znalosti dětí může někdy rozhodovat strategie.

Štramberští upekli největší ucho na světě

Z šesti kilogramů mouky, stejného množství cukru, 50 vajec, medu a koření upekli štramberští pekaři Lumír a Ladislav Hezcí největší ucho na světě. Upečený kornout měl v průměru 145 centimetrů, téměř o 30 centimetrů více než při loňském překonání rekordu. Lahodný perník hned skončil v žaludcích přihlížejících fandů, řekla ČTK Simona Grznarová ze společnosti Relax v podhůří Beskyd. "Ucho se peklo asi 20 minut a pak přibližně půl hodiny chladlo ve speciální formě," upřesnila Grznarová. Ještě větší perník bratři Hezcí upekli při druhém loňském pokusu, tehdy se ale po vyjmutí z formy rozpadl. Tentokrát bylo vše v pořádku a překonání rekordu bude zapsáno do České knihy rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den. Návštěvníci akce si mohli pochutnat také na další zdejší specialitě, pivním flamendrovi, který šéfkuchař místního pivovaru uvařil ve dvoumetrové pánvi z 20 kilogramů klobás a stejného množství párků.

Název Štramberské ucho pochází z legendy staré několik století. Roku 1241 Štramberk čelil rabování vojska mongolských Tatarů. Když už místním lidem usídleným na nedaleké hoře Kotouč docházely síly i zásoby, jako zázrakem se stáhla temná mračna a propukl prudký déšť. Nepřátelský tábor v údolí spláchla povodeň a po Tatarech zbyly jen pytle s ušima, jež utínali svým odpůrcům jako důkaz oddanosti velkochánovi. Perníkové Štramberské uši na začátku letošního roku získaly od Evropské unie ochranu zeměpisného určení původu.

Heligonkáři vytvořili v Brně nejspíš rekord, hrálo jich 50

V brněnské městské části Bosonohy se na jediném pódiu sešlo na 50 heligonkářů, aby si společně zahráli Tu naši písničku českou. Byť jejich pokus nikdo neměřil ani nezapisoval, nejspíš se jim podařilo vytvořit rekord. Vystoupení přihlížela přeplněná bosonožská Orlovna. "Odhaduji, že si nás přišlo poslechnout přes 500 lidí," řekl novinářům Lambert Prukner, který akci pořádal.

Na srazu v Bosonohách vystoupily nejméně tři generace harmonikářů. Osmiletý Radek Tomek ČTK řekl, že hraje od září. Na jeviště se chvíli předtím postavil i osmdesátiletý Josef Košťál z Brna. Mezi diváky bylo nemálo těch, kteří na heligonku hrají, jen si ji nevzali s sebou. "Je to trochu trapas. Hráčů by bylo ještě alespoň pět, ale máme málo harmonik," vysvětloval obecenstvu Prukner, když se muzikanti na jevišti řadili k rekordu a s hraním stále otáleli. Čekali, až si jejich kolegové, kteří to mají domů kousek, doběhnou pro nástroj.

Lidé s roztroušenou sklerózou vytvořili český rekord

Pacienti s roztroušenou sklerózou mohou vést i s touto zákeřnou a nevyléčitelnou chorobou aktivní život. Na vlastním příkladě se to snaží dokázat Sdružení mladých sklerotiků, které v noci na sobotu dokonce vytvořilo nový národní rekord: v jeden okamžik si na recesistické akci vpíchlo injekci s léky 23 pacientů s roztroušenou sklerózou.

Atmosféra při rekordu byla báječná. Nechyběly roztleskávačky, hudba a humor. Za přítomnosti prezidenta agentury Dobrý den Miroslava Marka si všichni píchli takzvaným perem s malou jehličkou svůj lék na zpomalení nemoci. Nevadilo ani, že po jeho aplikaci jim nebývá zrovna nejlépe, mohou se třeba dostavit vysoké teploty. Účastníkům bylo od 23 do 56 let, převažovaly ženy nad muži, které také nemoc dvakrát častěji potkává. Osvětové recese se zúčastnili převážně studenti, ale také úředníci, herec či novinářka. V České republice žije zhruba 14.000 lidí s roztroušenou sklerózou.

"Rekordy a nej zdravotně postižených je oblast, která má v České databance rekordů tak trochu prázdná okénka," řekl Marek ČTK. Výjimku snad tvoří vozíčkáři, kteří sami pro sebe dělají řadu soutěží a závodů. Při rekordech podle něj nejde jenom o to "plivnout pecku co nejdál". Když se o nemoci bude vědět co nejvíce, lidem se ulehčí, dodal.

Náměstek primátora Brna vyrazil krejcar, začala turistická sezona

V Brně začala nová turistická sezona. Na nádvoří Staré radnice v centru města ji v sobotu zahájil náměstek primátora Martin Ander, který vyrazil pomocí kladívka a raznice první Birkův krejcar. Název se váže k pověsti o brněnském kole. Podobné mince, jaké si zkusil vyrazit politik, si budou odnášet ze Staré radnice turisté. Na nádvoří je bude razit pregéř v dobovém oblečení. Bude tak upomínat na pověst o koláři Jiřím Birkovi, který se podle tradice v roce 1636 vsadil o 12 tolarů, že za jediný den vyrobí dřevěné kolo a doběhne s ním z Lednice do Brna. Do města se stihl dostat ještě před uzavřením městských bran.

Medailér Pavel Neumann podle pověsti vytvořil dvě mince. Krejcar, který se bude razit na radnici, a silnější tolar, jejž si budou moci lidé koupit. Tolar zobrazuje Birkův dočasný úspěch poté, co sázku vyhrál. Krejcar má zase symbolizovat neslavný konec jeho života. Zemřel v chudobě, když ho lidé nařkli kvůli jeho úspěchům ze spolčení s čertem.

Vodáci otevřeli Ohře, i když místy lodě dřely o dno

Slavnostním odemknutím řeky v sobotu symbolicky začala vodácká sezona na Ohři. Asi šedesátka vodáků pak vyrazila v lodích z Tršnic na Chebsku na cestu do Kynšperka nad Ohří. "Vody není sice moc, ale na sjetí řeky to stačí," řekl ČTK organizátor akce Jiří Roubínek. Právě nízký stav vody by podle vodáků mohl být pro letošní sezonu nepříjemný. Obvykle na jaře bývá vody hodně, ale po letošní zimě není odkud by se voda brala, shodli se vodáci. Přesto si horní tok Ohře pochvalovali. "Za poslední roky se tu zlepšují služby. Upravují se tábořiště, přibývají i další služby pro vodáky," řekl Roubínek. Karlovarský kraj v minulých letech vybavil řeku tabulemi, které informují nejen o službách podél toku řeky, ale i o památkách a městech v okolí. Vzniká i vodácký průvodce v několika jazycích.

Šafářová porazila Hantuchovou, Berdych na Nadala nestačil

Tenistka Lucie Šafářová získala první bod českého fedcupového týmu v zápase 1. kola Světové skupiny II na Slovensku. V Bratislavě v sobotní úvodní dvouhře za více než dvě a půl hodiny porazila domácí jedničku Danielu Hantuchovou 7:6, 4:6 a 6:3.

Tomáš Berdych se v semifinále rozloučil s turnajem v Monte Carlu. V boji o postup do finále nestačil český tenista na světovou dvojku a obhájce titulu Rafaela Nadala, kterému podlehl po setech 0:6 a 5:7.

Peškovi v Istanbulu unikla první řada

Poprvé v sezoně bude český motocyklista Lukáš Pešek chybět v první řadě na startu závodu mistrovství světa. V sobotní kvalifikaci na třetí díl seriálu Velkou cenu Turecka obsadil ve třídě do 125 ccm stejně jako v páteční úvodní části páté místo. Od čtvrtého Maďara Gábora Talmacsiho a tím pádem od první řady dělilo Peška pouhých 14 tisícin sekundy.

Před rokem dojel Pešek v Turecku sedmý, v neděli se pokusí navázat na letošní druhé místo z Jerezu a třetí příčku z úvodní Grand Prix v Kataru. V průběžném pořadí je třetí o devět bodů za vedoucím Talmacsim.

Čeští ragbisté prohráli v Rusku

I ve třetím zápase A divize mistrovství Evropy utrpěli čeští ragbisté těžkou porážku. V Krasnodaru v sobotu podlehli domácímu Rusku vysoko 6:62, když v poločase prohrávali 0:29. V tabulce jsou čeští reprezentanti poslední se skóre 22:206.

Meteorologové varovali kvůli suchu před nebezpečím požárů

Vlivem suchého počasí a vysokých denních teplot v Česku roste riziko vzniku požárů, varovali meteorologové. Zvýšené nebezpečí platí v Praze, ve Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji, a to až do pondělí. Studená fronta, která v úterý postoupí od západu na české území a přinese srážky, toto nebezpečí sníží, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

V přírodě by se proto neměl rozdělávat oheň, je třeba nekouřit a vyhnout se používání zapalovačů, přenosných vařičů či jiných zdrojů otevřeného ohně, uvedli meteorologové. Hasiči obvykle likvidují asi šest desítek požárů denně, minulý víkend se však celkový počet požárů ztrojnásobil. V neděli jich hasiči zaznamenali 159, v pondělí 147 a následující den 129. Ve středu a ve čtvrtek požárů ubylo, hasiči vyjížděli k 67, respektive 81 případům.

Počasí v České republice

Převládá polojasno, teploty z nočních -2 až +2 stupňů v neděli vystoupí na 18 až 21 stupňů Celsia.