Zprávy
Premiér věří, že radar nemusí být v česko-ruských vztazích problémem
Premiér Mirek Topolánek (ODS) je přesvědčen, že je možné dosáhnout toho, aby případné umístění amerického radaru na českém území nebylo problémem ve vztazích mezi Českou republikou a Ruskou federací. Topolánek to řekl novinářům po schůzce s prezidentem Václavem Klausem, jíž se na Pražském hradě zúčastnili i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vicepremiér Alexandr Vondra. Tématem schůzky byla prezidentova plánovaná státní návštěva Ruska, kam má hlava státu přijet koncem tohoto měsíce. V plánu má jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hovořit s ním chce mimo jiné právě o záměru Američanů vybudovat v České republice radarovou část protiraketové základny.
Americký návrh se Rusku nezamlouvá a Moskva to dala již několikrát najevo. Mezitím česká vláda souhlasila s vyjednáváním o umístění radaru v Česku, jednání s USA mají trvat přibližně rok. Není jasné, zda skončí rozhodnutím o jeho výstavbě.
Komunistický poslanec a lidovecký senátor nedostali vízum do USA
Komunistický poslanec Alexandr Černý nedostal od amerického velvyslanectví vízum, bez něhož se nemůže zúčastnit cesty skupiny poslanců a senátorů, která si pojede prohlédnout radar americké protiraketové obrany na Marshallových ostrovech. Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) si kvůli postupu ambasády stěžoval americkému velvyslanci.
Američané zdůvodnili neudělení víza tím, že neměli dost času na jeho vyřízení, protože ambasáda dostala seznam účastníků cesty pozdě a ze stejného důvodu nedostal americké vízum ani lidovecký senátor Rostislav Slavotínek.
Čeští zákonodárci odjedou na Marshallovy ostrovy tuto sobotu. Cílem cesty je seznámit se podrobně s tím, jak pracuje tamní protiraketový radar. Podobné zařízení chtějí USA umístit v České republice, pokud se na tom obě země dohodnou.
Prezident kritizoval přemíru zákonů
Prezident Václav Klaus znovu kritizoval nadměrný počet zákonů, kterými se podle něj politici snaží regulovat čím dál víc věcí. V projevu k senátorům mimo jiné uvedl, že hlava státu a horní komora jsou do jisté míry na jedné lodi a mají být korektivem při přijímání nových norem. Roli Senátu ve své řeči ocenil hned několikrát.
Prezident v pátečním projevu varoval před "módním trendem" - podle něj je nadnárodní legislativa automaticky pokládána ze lepší než národní zákonodárství. V souvislosti s Evropskou unií hovořil o obtížích, které přináší standardizace uvnitř celku, který v podstatě homogenní není. Kritika rozbujelosti legislativy, přílišné regulace a také výhrady k nynější podobě integrace Evropské unie jsou Klausova dlouhodobá témata. Nadměrný počet a nepřehlednost českých zákonů kritizoval i v březnu 2004, kdy navštívil Senát v roli hlavy státu poprvé. Nyní uvedl, že "neúnosná extenze" legislativy pokračuje. "Mám strach, že jsme se od té doby nevydali jiným směrem," řekl a dodal, že od jeho poslední návštěvy v roce 2004 bylo předloženo 593 návrhů zákonů. Schváleno jich bylo 344, což znamená každý druhý pracovní den jedna norma. "Čísla téměř neuvěřitelná," poznamenal prezident.
Představitelé senátorských frakcí většinou připustili, že páteční chvála prezidenta Václava Klause na adresu horní komory souvisela s jeho snahou o znovuzvolení. Sám prezident takovou souvislost odmítl. Klaus hodlá počátkem příštího roku obhajovat prezidentský mandát. O volbě hlavy státu budou téměř jistě opět rozhodovat poslanci spolu se senátory.
Paroubek nepreferuje velkou koalici, ale zcela se jí nezřekl
Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že po případném krachu nynější vlády rozhodně nepreferuje velkou koalici, zcela se jí ale nezřekl. Od jeho úvah o možné účasti sociální demokracie ve velké koalici s ODS se ve čtvrtek distancoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Na páteční tiskové konferenci Paroubek řekl, že o této možnosti hovořil jen teoreticky jako o jedné z variant řešení, ale s tím, že by pro ni "nikoho v sociální demokracii nepřesvědčil".
"Zvažuji věci, protože je zvažovat musím," uvedl Paroubek. Dále pak uvedl, že podporuje přímou volbu prezidenta od roku 2013 a předpokládá, že ke stejnému stanovisku jako on dospěje i celá strana. Volbu si představuje jako dvoukolovou. "Já bych to přirovnal k tomu systému, který je ve Francii," uvedl šéf opoziční strany.
Vedení KSČM odmítá vládní reformy, připraví vlastní návrh
Komunisté odmítají vládní finanční reformy. Jsou přesvědčeni, že poškodí střední vrstvy s příjmy od 17.000 do 32.000 korun. Prospěšné budou jen lidem, kteří vydělávají měsíčně více než 40.000 nebo 50.000 korun. Komunisté připraví protinávrh, který omezí zadlužování státu a současně zajistí ohleduplný a ekologicky udržitelný ekonomický rozvoj, uvádí se ve stanovisku výkonného výboru KSČM.
Šéfku protikorupční znepokojují výroky politiků k Čunkově kauze
Ředitelka protikorupční policie Renata Strnadová je znepokojena výroky některých politiků ohledně vyšetřování údajné korupční kauzy vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kauza je podle ní zneužívána v rámci politického soupeření. Policisté však podle Strnadové postupují při vyšetřování Čunkova případu v souladu se zákonem a budou tak činit i nadále bez ohledu na to, v čí prospěch důkazy vyznívají. "Přes určitá znepokojivá vyjádření o možném padání hlav budeme i nadále ve věci postupovat nestranně," sdělila ČTK Strnadová. Nepřímo tak reagovala na úterní vyjádření prezidenta Václava Klause, podle něhož nesmí Čunkův případ vyznít do ztracena. Klaus řekl, že buď je Čunek vinen a musí odejít z vlády, nebo selhala policie a bude muset padnout řada hlav.
Strnadová se dále ohradila i proti výtkám senátorů z mandátového a imunitního výboru, podle nichž jim policie v souvislosti se žádostí o vydání Čunka k trestnímu stíhání nedala všechny informace. Podle Strnadové ale policisté poskytli senátnímu výboru všechny požadované informace a navíc se nabídli, že před výbor předstoupí a poskytnou další doplňující údaje. "Z tohoto pohledu pokládám výtky senátorů z mandátního a imunitního výboru za neseriózní a neopodstatněné," uvedla Strnadová.
Čunkovi příznivci chystají protesty
Příznivci vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) připravují tři protestní shromáždění. V následujících dnech chtějí v Praze, Vsetíně a Přerově poukázat na údajně nepřijatelný způsob vedení trestního stíhání proti Čunkovi a podle nich na nedůvěryhodnost lidí pověřených objasněním případu, v němž je bývalý vsetínský starosta podezřelý z braní půlmilionového úplatku, řekl ČTK svolavatel protestu Zbyněk Horváth. "Chceme vystoupit proti podezřelým praktikám orgánů činných v trestním řízení," řekl Horváth. Protestní setkání začnou ve středu v Praze před úřadem vlády, poté budou ve čtvrtek pokračovat před vsetínským městským úřadem a v pondělí 23. dubna před přerovským státním zastupitelstvím.
O demonstraci na podporu Čunka uvažuje i Národní strana. Nacionalisté tak chtějí reagovat na středeční demonstraci Romů za Čunkovo odvolání. Čunek je podle nich jediný politik, který se nebojí otevřeně říct názory na Romy a doprovodit je i činy. Od podpory, neonacistických, xenofobních či ultrapravicových sil se ale Čunek distancoval.
Škodovka odborům nevyhoví, stahuje svou poslední nabídku
Vedení automobilky Škoda Auto nevyhoví odborům v otázce sporné inflační doložky. Naopak stahuje svou poslední, třináctiprocentní, nabídku a vrací se na návrh zvýšení tarifu o 7,5 procenta letos a tři procenta v dalším roce. Novinářům to řekl personální ředitel firmy Martin Jahn. "Jakékoliv další navýšení mezd by bylo nezodpovědné vůči firmě," řekl Jahn.
Odboráři tak podle čtvrtečního prohlášení svého předáka Jaroslava Povšíka vyhlásí v úterý stávku. Ta může být časově neomezená. Podle Jahna byla poslední nabídka tak velkorysá, že nedávala ke stávce důvod. Jahn také uvedl, že přesunutí výroby jinam je až poslední variantou, o které by chtěl hovořit. Ve Škodovce nyní pracuje 26.000 lidí, průměrný dělnický plat je 22.000 korun. Poslední nabídka, která však už neplatí, zaručovala jeho zvýšení o 13 procent.
Štěch kritizoval Klausovy výroky ke mzdám ve Škodě Auto
Za bezpříkladný zásah do autonomního vyjednávání společnosti Škoda Auto označil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch čtvrteční vyjádření prezidenta Václava Klause k platům v automobilce. Klaus při návštěvě závodu Škody v Kvasinách vyzval vedení společnosti, aby mzdy moc nezvýšilo, protože by to mohlo být signálním efektem pro celou českou ekonomiku. "Klaus opět prokázal, že není nestranný prezident. Přitom to byl on, kdo jako předseda ODS sliboval, že v roce 2000 bude v České republice průměrný plat 20.000 korun a důchod 10.000 korun. Místo toho nastala stagnace," řekl Štěch ČTK. Podle jeho názoru jsou ekonomické výsledky Škodovky takové, že platy by mohly být ještě podstatně vyšší, než jaké jsou.
Klaus se k situaci ve Škodovce vyjádřil i při páteční návštěvě Senátu. Varoval před případnou stávkou, která by podle něj poškodila nejen firmu samotnou, ale i mnoho dalších podniků, které se Škodovkou spolupracují. Odboráře i vedení automobilky proto vyzval, aby se chovali rozumně a pokusili se najít kompromis.
Běžný účet v únoru vykázal přebytek čtyři miliardy Kč
Běžný účet platební bilance v únoru vykázal přebytek čtyři miliardy korun, a jeho letošní úhrnná hodnota se tak zvýšila na 9,5 miliardy Kč. Informovala o tom Česká národní banka, podle které k výsledku přispělo aktivum obchodní bilance a bilance služeb. Za celý loňský rok běžný účet skončil ve schodku 133,8 miliardy korun.
Obchodní bilance v únoru vykázala přebytek 13,6 miliardy korun, tedy vyšší než lednových 11 miliard. Kladným číslem skončila také bilance služeb; její přebytek dosáhl 1,2 miliardy korun, což byl téměř dvojnásobek lednového výsledku. Deficit bilance výnosů podle ČNB souvisel s předpokládanou výší reinvestovaného zisku z přímých investic a s náhradami zaměstnancům.
Holman: Ekonomika Česka se nepřehřívá
Česká ekonomika je silnější, než Česká národní banka předpokládala před třemi měsíci. Hospodářství ale nejeví známky přehřátí, které by vyžadovalo zvýšení úrokových sazeb. Agentuře Reuters to řekl člen bankovní rady ČNB Robert Holman. K přijetí eura v Česku uvedl, že by země měla nejprve snížit fiskální deficit a teprve pak určit datum, odkdy chce eurem platit, napsala agentura.
Inflace podle Holmana zůstává klidná a růst mezd přiměřený. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že si ekonomika udrží roční míru růstu mezi pěti až šesti procenty i v následujících letech, aniž by se nebezpečně zvyšoval tlak na růst cen.
Z regionálních programů ČR splnila pouze 12 procent cílů
Česká republika podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka doposud splnila pouze zhruba 12 procent cílů ze Společného regionálního operačního programu (SROP) na roky 2004 - 2006. Naplnění cílů spočívá v rozvoji regionů, například v rozvoji cestovního ruchu, nebo ve zlepšení životního prostředí či dopravní infrastruktury. ČR má podle něj také zpoždění v čerpání peněz ze strukturálních fondů. ČTK o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj v tiskové zprávě. Pokud ČR cíle programu nesplní, hrozí jí, že bude muset peníze vracet. "Přestože byla v letech 2004 - 2006 čerpána většina prostředků ze strukturálních fondů, projekty nebyly v mnoha případech připraveny podle kritérií, která stanovila Evropská komise pro splnění cílů využití evropských peněz," řekl Čunek. Ministr dále uvedl, že v letech 2008 - 2009 uskuteční Evropská komise v České republice audit, který prověří, zda byly stanovené cíle při čerpání strukturálních fondů dosaženy.
V Praze jako v jediném kraji klesla kriminalita
Za první čtvrtletí letošního roku se v Praze stalo 22.169 trestných činů. To je asi jedna čtvrtina z celkové kriminality v Česku. Praha se jako jediný kraj v republice může pochlubit poklesem kriminality, i když jen velmi nepatrným. Oproti prvním třem měsícům roku 2006 se snížila asi o 70 případů. V ostatních krajích počet zločinů stoupal. Objasnit se pražským policistům podařilo zhruba pětinu všech zločinů. To je proti loňskému prvnímu čtvrtletí mírné zhoršení. Novinářům to oznámilo vedení pražské policejní správy.
Ředitel pražské policie Petr Želásko uvedl, že například ve Středočeském kraji stoupla kriminalita o 35 procent, ve východních Čechách o 22 procent. Metropole je specifická také druhem trestné činnosti: 61 procent celkové kriminality tvoří takzvané prosté krádeže, tedy kapesní krádeže, krádeže aut, věcí z vozidel nebo z bytů. V jiných regionech je tento podíl maximálně 38 procent.
Rada je proti snížení příspěvků na zaměstnávání postižených
Národní rada osob se zdravotním postižením nesouhlasí se snížením příspěvků na zaměstnávání handicapovaných, s nímž počítá návrh sociálních reforem. Chystá se připravit vlastní pozměňovací návrh, kterým by se mohla sněmovna při projednávání reforem zabývat. Firmy by podle něj měly dostávat příspěvky jen na skutečně zaměstnané postižené podle toho, jakou jim platí mzdu. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása.
Podle návrhu sociálních reforem by firmám, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát na těžce handicapovaného pracovníka měsíčně místo nynějších zhruba 13.000 dávat 5900 korun. Na jinak handicapovaného by místo dosavadních asi 6500 korun podniku připadlo 4900 korun. "Tento návrh je pro nás nepřijatelný," uvedl Krása. O změnách chce vedení rady ještě jednat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS) i s poslankyní Alenou Páralovou (ODS), která by případně mohla úpravu ve sněmovně předložit.
Rada chce připravit vlastní návrh se svazem výrobních družstev, která postižené zaměstnávají. Podle Krásy by firmy mohly od státu dostávat příspěvek ve výši mzdy, kterou vyplatí postiženým. Existovat by mohl strop, a to například 10.000 korun. Podnik by musel doložit, že handicapovaného skutečně zaměstnává a mzdu mu vyplácí. Šéf rady dodal, že opatření by zabránilo i zneužívání příspěvků. Podle něj se objevují případy, kdy firmy zaměstnávají kvůli podpoře od státu postižené jen naoko. Podle návrhu sociálních reforem by v budoucnu již neměl být možný ani souběh příspěvku na podporu zaměstnávání postižených s příspěvkem na provoz chráněné dílny a s dalšími penězi na podporu zaměstnanosti. Pokud by vláda navrhované úpravy prosadila, měla by v příštím roce v rozpočtu ušetřit 811 milionů korun.
Pokud Julínek prosadí poplatky, někteří lékaři je vybírat nebudou
Pokud ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) prosadí od ledna 2008 poplatky pro pacienty, někteří lékaři je podle zjištění ČTK nebudou vybírat. Většinu z třicetikorunové částky jim prý stejně seberou administrativní náklady a navíc prý to může zhoršit jejich vztahy s pacienty. Zastánci poplatků naopak tvrdí, že je to krok správným směrem. Svaz pacientů vyzval občany, ať u ministra proti poplatkům protestují.
"Mě jako lékaře uráží, že nás pan ministr chce degradovat na úroveň toaletářky na pařížském nádraží, která vybírá za vstup jedno euro," řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jako cévní odborník má v Praze vlastní ordinaci. Poplatky vybírat nechce.
"Poplatky jsou krok správným směrem, voláme po tom léta, tak teď neřekneme, že pacient nemá být zapojen do ekonomiky zdravotní péče," řekl ČTK mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Technologie, jak poplatky vybírat, je podle něj "nešťastná", protože znamená velkou administrativní zátěž. Sdružení o tom chce s ministrem jednat.
"Budu se rozmýšlet, od koho a kdy poplatek vybrat," dodal praktický lékař Pavel Lindovský ze sdružení Praktik.cz. Jeho ordinací projde 40 pacientů denně, takže by měl za poplatky mít 1200 korun. Odevzdá 40 účtenek, administrativa odebere z každé 20 korun, firmy tolik berou za započítání účetní položky. Podle Lindovského tedy příjmy z poplatků jeho praxi nijak nepomohou.
Cikrt popřel, že ministerstvo zdravotnictví chystá privatizaci fakultních nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví neuvažuje o prodeji fakultních nemocnic. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt v reakci na páteční informace Hospodářských novin. Podle nich možnost prodeje menších fakultních nemocnic, jež ministerstvo nepřevede na špičková nezisková univerzitní centra, připustil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Julínek v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl: "Menší fakultní nemocnice se mohou sloučit, zaniknout, převést na kraje, transformovat na akciovou společnost nebo mohou být prodány." Na dotaz redaktorů, zda to znamená, že se do budoucna počítá s privatizací menších fakultních nemocnic, odpověděl: "Ano, ale určitě nebude plošná. U menších nemocnic budeme určitě nejprve preferovat transformaci na státní akciovou společnost."
Ve stanovisku, jež zaslal ČTK, Cikrt napsal, že prioritou ministerstva v tomto volebním období je provést restrukturalizaci fakultních nemocnic a koncentrovat v nich nanejvýš specializovanou péči tak, aby se zefektivnil zdravotnický systém a současně aby tyto nemocnice úspěšně zvládly přechod na nový způsob úhrad od zdravotních pojišťoven.
Majitelé vodních skútrů blokovali hodinu ministerstvo dopravy
Zhruba pět desítek majitelů vodních skútrů a rekreačních plavidel v pátek odpoledne asi na hodinu zablokovalo budovu ministerstva dopravy. Protestovali tak proti zákazu plavby během letních měsíců, který platí na českých vodních tocích již pět let. Dopravu téměř neomezili, protože postavili svá auta se skútry na málo frekventovanou komunikaci před hlavním vchodem do budovy.
Ačkoli ministerstvo dopravy plánuje novelizovat zákon o vnitrozemské plavbě, není jisté, zda majitelé skútrů budou moci vyrazit na vodu ještě v letošní sezoně. Nový zákon, který přenese rozhodování o plavebním povolení na obce, totiž vstoupí v platnost nejdříve příští rok. Majitelé skútrů však chtějí vyrazit na vodu již nadcházející léto, žádají proto jako dočasné řešení alespoň novelizaci příslušné vyhlášky. Ta nyní v období od poloviny června do 15.září plavbu zakazuje. Podle předsedy České sportovní asociace vodních skútrů Miroslava Dražila se paradoxně typicky letní sport smí provozovat jen v zimě.
Ministerstvo dopravy s důvody demonstrace nesouhlasí. "Přislíbili jsme, že chceme nějakým způsobem vyřešit i letošní sezonu," řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka. Řešení podle něj nyní hledají právníci ministerstva. Zda se podaří novelizovat vyhlášku ještě letos, Hanzelka nepotvrdil.
Analogové TV vysílání na Domažlicku skončí zřejmě 30. června
Tradiční analogové zemské televizní vysílání skončí na Domažlicku zřejmě 30. června. V pravidelné monitorovací zprávě to uvedl Český telekomunikační úřad. Domažlicko je první oblastí v ČR, kde lidé přijdou o možnost sledovat programy ČT1, ČT2, Novu a Primu přes tradiční antény a budou muset zvolit některou z jiných možností pro příjem televize. Týkat se to bude podle odhadu ČTÚ více než 200.000 lidí. Důvodem vypnutí na Domažlicku je rušení televizního signálu nastupujícím digitálním rozhlasovým vysíláním v sousedním Německu na 12. kanále.
Digitální zemské TV vysílání v současné době pokrývá Prahu, Brno, Ostravu, Domažlice a jejich okolí. Další oblastí se stane zhruba za dva měsíce okolí Ústí nad Labem, které bude druhou oblastí, v níž bude analog vypnut. Důvod je stejný jako v Domažlicích, tedy rušení TV signálu digitálním rozhlasem ze sousedního Německa.
Čeští studenti vyhráli celosvětovou astronomickou soutěž
Čeští studenti Jan Měšťan a Jan Kotek z píseckého gymnázia vyhráli mezinárodní soutěž "Chyť hvězdu", kterou organizuje Evropská jižní observatoř (ESO) a Evropská asociace pro vzdělávání v astronomii (EAAE). Odměnou jim je cesta na hvězdárnu ESO v Chile na Mount Paranalu. ČTK to oznámil předseda Českého národního komitétu astronomického Jan Palouš. Porota vybírala vítěze ze 100 prací od studentů z 22 zemí světa. Měšťan a Kotek přihlásili práci na téma "Výzkum a pozorování zatmění Slunce". Cílem soutěže je podpořit zájem o vědu a astronomii s důrazem na vlastní přínos řešitelů. Nejlepší práce posuzuje a vybírá mezinárodní porota.
Ochota Čechů přispívat na charitu roste
Ochota Čechů přispívat na charitu se v posledních letech zvyšuje a Češi se i více zajímají o to, komu nebo čemu jejich peníze prospějí. Firemní dárci přicházejí také s novými aktivitami a přibližují se více podnikové filantropii v zahraničí. Zatímco představitelky velkých a známých nadací, které ČTK oslovila, jsou s tímto vývojem spokojeny, ředitelka Fóra dárců Pavlína Kalousová připomíná, že podniky v České republice ještě zaostávají ve výši podílu hrubého zisku určeného na charitu za firmami působícími v jiných vyspělých zemích. Podle Kalousové mají firmy dosud rezervy a učit se ještě musejí i neziskové organizace, které často nedokážou potencionální dárce oslovit. Přitom dárcovství je z velké části založeno na dobré komunikaci, řekla Kalousová ČTK.
Ředitelka Konta Bariéry Nadace Charty 77 Božena Jirků ČTK řekla, že příjmy konta výrazně stoupají a každoročně se ozvou desítky nových firem. "Lidé a sponzoři jsou ochotní. Velcí sponzoři jsou ostražitější. Firmy nám přispějí, protože projekt splňuje jejich představu, nebo proto, že hledají renomovanou nadaci," uvedla Jirků.
Zakladatelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ČTK řekla, že neustále roste počet lidí zasílajících fondu finanční dary. Každoročně se například o milion korun zvyšuje částka, kterou fond získává z cílené sbírky, při níž rozesílá složenky spolu s informací o své činnosti. Loni takto obdržel 45 milionů korun.
Ředitelka občanského sdružení Život dětem, které řadu let pořádá celonárodní sbírku Srdíčkový den, Anna Strnadová si také myslí, že lidé jsou stále ochotnější přispívat na dobrou věc. Přesto se však mohou výnosy jednotlivých sbírek snižovat, protože roste jejich počet.
Podle zakladatelky nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové financování některých nadací zhoršuje to, že největší firmy si zakládají vlastní nadace. Financují pak své projekty a přestávají sponzorovat organizace, kterým dosud pomáhaly.
Většina Čechů míní, že ČR je tolerantní k lidem jiné víry
Devět z deseti lidí v Česku je přesvědčeno o tom, že Češi jsou tolerantní k osobám jiného náboženského přesvědčení. Většina občanů si rovněž myslí, že společnost je snášenlivá k mladým, jinému politickému názoru, kuřákům, postiženým či starým a chudým. Češi a Češky jsou naopak nejméně ochotni tolerovat lidi s kriminální minulostí, drogově závislé, psychicky nemocné a alkoholiky. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Nová Miss ČR bude zřejmě dekorována loňskou korunkou
Příznivci ženské krásy poznají v sobotu novou Miss České republiky. Ta vystřídá na trůnu Taťánu Kuchařovou, první vítězku Miss World v české historii. Novou Miss ČR zvolí z dvanácti finalistek porota, diváci si prostřednictvím SMS zpráv zvolí Miss sympatie. Soutěž, která se letos koná podevatenácté, poznamenala středeční krádež korunek pro vítězky v hodnotě čtvrt milionu korun. Prezident pořádající agentury APK/2 Miloš Zapletal vyhlásil nálezné za ztracené šperky ve výši deseti procent z jejich ceny, tedy 25.000 korun.
Filozofové uctí památku Jana Patočky mezinárodní konferencí
Filozofové z 21 zemí světa uctí v Praze památku 100. výročí narození a 30. výročí úmrtí svého českého kolegy mezinárodní konferencí "Jan Patočka 1907-1977". Od 22. do 28. dubna se budou věnovat především jeho filozofii a jejímu vlivu na současnost, uvedli pořadatelé.
Široké veřejnosti je Jan Patočka znám hlavně jako obhájce lidských práv a jeden z prvních mluvčích Charty 77, který zemřel několik dní po mnohahodinovém výslechu Státní bezpečností. Světová filozofická obec v něm vidí významného a inspirativního myslitele, který originálním způsobem rozvinul velké podněty evropského myšlení - především Husserlovu fenomenologii a na ni navazující Heideggerovu filozofii existence. Dodnes aktuálním způsobem Patočka uvažoval o dějinách a o budoucnosti lidstva v globalizovaném světě. Jeho dílo je předmětem živé filozofické rozpravy zejména ve francouzské a německé jazykové oblasti, v poslední době i ve španělsky mluvících zemích, v Americe a na velkých univerzitách Dálného Východu. Patočka se tak řadí po bok dvou dalších světově uznávaných českých myslitelů Jana Amose Komenského a Tomáše Garrigua Masaryka.
Zemřel flétnista Václav Žilka
Ve věku 82 let v pátek ráno zemřel ve střešovické nemocnici v Praze flétnista a pedagog Václav Žilka. Veřejnosti byl známý díky dlouholetému vedení zábavné školy hrou nazvané Dřevěná píšťalka. K výuce hry na zobcovou flétnu, kterou vedl v duchu služby rodinnému muzicírování a kultivaci osobnosti, přidával Žilka i dechovou gymnastiku pro léčbu astmatu hraním na dechové nástroje. Správně dýchat učil v projektu Léčivá píšťalka.
Žilka se narodil 19. září 1924 v Ostravě. Obor flétna vystudoval na brněnské JAMU a v roce 1952 se stal členem Českého noneta, s nímž procestoval půlku světa. V letech 1963 až 1987 byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a učil též na plzeňské konzervatoři, kde v roce 1973 založil soubor Collegium di flauti.
Hokejová dvacítka prohrála v Petrohradu s Finskem
Česká hokejová dvacítka v pátek prohrála na turnaji v Petrohradu s Finskem 3:5 a připsala si druhou porážku. Dvě branky výběru kouče Ondřeje Weissmanna vstřelil plzeňský obránce Jakub Kořínek, třetí gól přidal kladenský útočník Michal Kazatel.
Počasí v České republice
Po páteční jasné noci s teplotami 4 až 8 stupňů Celsia čekáme slunečnou sobotu, teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů.