Zprávy
Nejvyšší soud zrušil rozsudky, které chrám sv. Víta přiřkly církvi
Nejvyšší soud zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud. ČTK to řekla mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová.
O to, zda památka patří církvi nebo státu, se vedl spor více než 13 let. První rozhodnutí, že katedrála patří církvi padlo v říjnu 2005 u Obvodního soudu. Proti rozsudku se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvolal k městskému soudu. Ten ale v srpnu 2006 rozhodnutí potvrdil. Soudci při rozhodování sporu dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo. Poté podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dovolání k Nejvyššího soudu, který podle Komoňové rozhodl 31. ledna. Dovolání ale nemělo odkladný účinek a loni v září předala Správa Pražského hradu katedrálu svatého Víta katolické církvi.
Úřad od počátku argumentoval tím, že soud se neměl žalobou církve vůbec zabývat. Církev totiž na stát podala určovací, nikoliv restituční žalobu. Nejvyšší soud de facto této námitce vyhověl, když konstatoval, že určovací žaloba je "příliš křehkým prostředkem na ochranu takového vlastnického práva, jež bylo již před desítkami let odňato původním vlastníkům státní žalovanou mocí." Nejvyšší soud také vytkl městskému soudu, že uznal platnost vládního nařízení, jímž vláda prohlásila Pražský hrad za historickou památku náležející všemu československému lidu, zároveň ale popřel její účinky kvůli právní nejednoznačnosti.
"Zatím nemáme rozsudek a neznáme tedy zdůvodnění. Pokud bych měl reagovat principiálně, mohu pouze vyjádřit lítost," řekl ČTK ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha, odpovědný za správu majetku. Rozhodnutí Nejvyššího soudu nechtěl komentovat. "Pokud bych odhlédl od právního postupu, věcně považuji za až ostudné, že se tato věc se soudila 14 let a bude se asi soudit dalších 14 let," řekl zástupce.
Někteří majitelé domů požadují po státu 50 miliard korun
Majitelé domů, kteří kvůli regulaci nájemného zažalovali Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva, by byli ochotni se mimosoudně s ČR vyrovnat a požadují 50 miliard korun. V pátek to uvedla advokátka Klára Veselá Samková, která zastupuje 4500 majitelů domů. Narovnání nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale i v podobě státních obligací, či daňového zvýhodnění. Stát si musí podle ní uvědomit, že majitelé domů jsou převážně starší lidé a restituenti, kteří mají solidaritu s nájemníky bydlícími v jejich bytech a mají zájem se dohodnout. Jde jim podle Samkové také o čas, čím dříve dostanou nějakou kompenzaci škod od státu a nebudou muset čekat na výsledek dlouhého soudního sporu ve Štrasburku, tím větší mají ochotu dohodnout se se státem, třeba i za cenu nižších kompenzací.
Proti tomuto návrhu na mimosoudní vyrovnání však vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim podle něj vznikly "protiústavními kroky ČR". Giormani již dříve ČTK řekl, že považuje jakákoli jednání s ministerstvem pro místní rozvoj či vládou za zbytečná, protože ČR podle něj spor ve Štrasburku určitě prohraje. Soud totiž rozhoduje precedenčně a již rozhodl ve prospěch majitelů realit v Polsku i na Maltě.
U Evropského soudu leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek dříve uvedl, že majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun považuje za nepřiměřenou náhradu. Naproti tomu společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.
Ministerstvo kultury už pracuje se softwarem legálně
Ministerstvo kultury už uhradilo dluhy firmě Microsoft, jejíž nelegální software na svých počítačích léta používalo. Situace vyšla najevo koncem loňského roku při provádění auditu. "Chybějící licence byly dokoupeny a uhrazeny v souladu se splátkovým kalendářem dohodnutým s firmou Microsoft. Důvodem dokoupení licencí bylo především to, že počet licencí neodpovídal užívanému počtu počítačů," řekl ČTK ředitel sekce ministra kultury Milan Kupka.
Informace o tom, že téměř dvě třetiny počítačů v úřadě pracují s nelegálním softwarem, se na veřejnost dostaly v prosinci. Údaje pocházejí z auditu, který ministerstvo provádělo ve spolupráci s firmou Microsoft - vlastníkem programů. Cena za chybějící licence má být podle auditu až jeden milion korun. Ministerstvo kultury je přitom státním úřadem, do jehož působení spadá ochrana autorských práv a který má bojovat proti pirátství v této oblasti. Na tuto agendu má samostatný odbor, je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu softwaru.
Přerovskou památku se nepodařilo zachránit
Demoliční bagr začal v pátek dopoledne definitivně bourat zdi spolkového domu Trávník v Přerově. Odpoledne již z budovy, o jejíž záchranu část Přerovanů bojovala sedm dní, zbývaly pouze trosky. Aktivisté se sice pokusili demolici spolkového domu zabránit, ale nakonec svou blokádu bagru po dohodě s policií ukončili. Objekt chtělo ministerstvo kultury znovu vrátit na seznam kulturních památek, odkud ho dříve vyřadilo. Ministr kultury Václav Jehlička se rozhodl celý případ znovu prověřit. Postup majitelů objektu odsoudil a chce v co možná nejkratší době zahájit přípravu nového památkového zákona, který by celý tento proces jednoznačně vymezil.
Stavební firma podle šéfa přerovského stavebního úřadu Jiřího Justa v pátek ráno splnila všechny podmínky demoličního výměru, a mohla proto podle jeho začít názoru bourat. Zástupce stavební firmy uvedl, že objekt bude definitivně skácen do tří dnů, poté se bude místo odklízet. Pro záchranu památky stačilo pozdržet demoliční práce do příštího čtvrtka, kdy by nabylo právní moci usnesení ministerstva o zahájení správního řízení, které mělo za cíl vrátit objekt na seznam kulturních památek. To se ale již nepodařilo.
Osud památky rozdělil Přerovany na dva tábory. Zatímco mnozí lidé o její záchranu usilovali všemi možnými prostředky, jiní dům doporučovali zbourat jako "starý komunistický barák."
Protiraketový systém ochrání střední Evropu, tvrdí americká Agentura pro raketovou obranu
Americký protiraketový systém, jehož radar má stát ve vojenském újezdu Brdy, by ochránil i území středoevropských států včetně Česka, Polska a Slovenska, uvádí americká agentura Agentura pro raketovou obranu (U.S. Missile Defense Agency). Základna by zabránila případnému útoku balistických raket středního a dlouhého doletu vypálených z Blízkého východu nebo z KLDR. Pro ČTK to uvedl mluvčí agentury Rick Lehner.
Česko jedná s USA o umístění protiraketového radaru, hovoří se o lokalitě v jihozápadní části újezdu. Protiraketové střely Američané plánují umístit v Polsku. Podle Lehnera místo pro radar v újezdu Brdy není ještě vybráno. Bude se o tom jednat a záležet bude též na výsledcích dalších průzkumných prací, uvedl mluvčí. Ty plánuje provést tým expertů, který má přijet do Česka. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka sice v pátečním Právu uvedl, že lokalita už je vybrána, uvedl ale, že místo se po průzkumu může změnit.
Výstavbu radaru ve vojenském újezdu okolní vesnice odmítají. Některé samosprávy dokonce připravují referendum. Pokud ale radar má stát na vojenském území, hlasování občanů v místních referendech podle odborníků nic nezmůže. Také veřejné mínění není stavbě radaru nakloněno. Několik průzkumů již ukázalo, že většina Čechů základnu na svém území nechce. Lidé se například obávají případných útoků.
Kritiky radaru prohlášení o ochraně střední Evropy nepřesvědčilo
Názor odpůrců případného umístění radarové stanice USA v Česku nijak nezměnilo prohlášení Agentura pro raketovou obranu, že americký systém ochrání i území středoevropských států. Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i komunistický člen zahraničního výboru sněmovny Václav Exner ČTK řekli, že jejich výhrady k základně trvají.
Podle Zaorálka je hrozba útoku balistických raket středního a dlouhého doletu vypálených z Blízkého východu nebo z KLDR tak hypotetická, že základna je zbytečná. Větší a reálnější nebezpečí představují podle něj například klimatické změny, a ČR by si proto měla spíš vyjasnit, jakou zvolí strategii při řešení tohoto problému. V souvislosti s úvahami o tom, že nepřátelská raketa by mohla přiletět z KLDR, Zaorálek připomněl, že Severní Korea nyní slíbila zahájit proces jaderného odzbrojení výměnou za poskytnutí hospodářské pomoci. Stínový ministr je přesvědčen o tom, že cestou ke snižování napětí jsou právě diplomatické rozhovory, a ne nové zbrojení v podobě budování základen.
Také člen zahraničního výboru sněmovny, poslanec KSČM Václav Exner o ochraně střední Evropy pochybuje. Radar by podle něj zřejmě zaměřoval rakety, které by nad českým územím byly ve výšce tisíců kilometrů. Americký systém by tak prý chránil asi spíš "nějaké konce Evropy" než střed kontinentu. Poslanec si navíc myslí, že pokud spolu budou velmoci spolupracovat, nebezpečí raketového útoku nehrozí. Ostatní zatím podle něj nemají takové rakety, které by Evropu ohrožovaly.
Předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques ČTK řekla, že pro její stranu bude klíčové, jaký postoj k základně zaujmou partneři z NATO a EU a to, zda by americký radar bylo možné propojit se systémem aliance.
Dvě desítky odpůrců amerických základen protestovaly v Praze
Přibližně dvě desítky odpůrců výstavby amerických vojenských základen v pátek protestovaly v Praze před italským velvyslanectvím. Členové sdružení Ne základnám tak chtěli vyjádřit podporu sobotní demonstraci proti rozšíření americké základny v italské Vicenze. USA tam plánují dvojnásobně zvětšit velikost základny a chtějí zvýšit počet vojenského personálu. Odpůrci těchto plánů se podle agentury Reuters obávají, že by se rozšířená základna mohla stát terčem teroristického útoku.
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček se domnívá, že budování dalších amerických vojenských základen nezvyšuje bezpečnost Evropy. "Slouží to k novému kolu zbrojení," řekl novinářům. Protest před ambasádou se odehrál v pokojném duchu, jeho účastníci pouze občas provolávali protiamerická hesla.
Konfederace politických vězňů podporuje americký radar
Vybudování americké radarové základny v Česku podpořila Konfederace politických vězňů. Podle zástupců konfederace by se také o výstavbě základny nemělo rozhodovat v referendu. "Účastníci hlasování mohou být zneužiti a zmanipulováni populistickými a lživými výmysly demokracii nepřátelských skupin v naší zemi," uvedla v tiskovém prohlášení předsedkyně sdružení Naděžda Kavalírová.
ČSSD chce ve Sněmovně debatovat o českém postoji ke Kosovu
Sociální demokraté chtějí vyvolat sněmovní debatu o českém postoji k otázce Kosova. Plán zmocněnce OSN Martiho Ahtisaariho vnímá ČSSD jako podklad pro další diskusi, řešení kosovského problému nelze podle socialistů uspěchat. Šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v pátek novinářům řekl, že ČSSD zkusí debatu o Kosovu prosadit do programu nejbližší schůze dolní komory, která začíná 13. března.
Kosovo je formálně srbskou provincií, ale poté, co NATO donutilo srbské síly ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout se z oblasti, je pod správou OSN a pod dohledem vojáků Severoatlantické aliance. Ahtisaariho plán se sice o kosovské nezávislost výslovně nezmiňuje, ale podle něj by Kosovo, kde etničtí Albánci tvoří 90 procent obyvatel, mělo mít vlastní ústavu, symboly i právo vstupovat do mezinárodních organizací. Jeho suverenita by ale byla omezena mezinárodním dohledem.
Hamáček soudí, že řešení musí vycházet z dohody obou stran, a nelze ho jedné z nich vnutit. ČSSD bude chtít, aby vláda informovala poslance o svém postoji ke kosovskému problému. "Vláda o tomto problému nedebatuje. Vypadá to, že se tak jaksi potichu snaží najít cestu k uznání nezávislosti Kosova," prohlásil Hamáček.
ČSSD popírá zprávy o možném sloučení se slovenským Směrem
Zprávy o možném sloučení české sociální demokracie se slovenskými socialisty jsou "úplný nesmysl", uvedl na tiskové konferenci představitel ČSSD Lubomír Zaorálek. Tuto informaci pátečních Lidových novin již dříve ji popřeli i šéf ČSSD Jiří Paroubek a slovenský premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.
Podle pátečních Lidových novin ČSSD by měla o spojení se Směrem zájem kvůli miliardovým požadavkům právníka Zdeňka Altnera. O přísně tajných jednáních se údajně noviny dozvěděly od zdrojů z Lidového domu a podobné informace potvrdili i vysocí funkcionáři Směru novinářům ze slovenského deníku Sme, jenž s českým listem na případu spolupracoval. Sociální demokracie by do společné strany mohla převést svůj majetek, a kdyby Altner u soudu s finančními nároky na ČSSD uspěl, mohl by narazit na prázdnou schránku. Právník vymáhá po straně honorář s úroky a sankcemi, částka podle něj ke konci loňského roku přesáhla 19 miliard korun. ČSSD považuje jeho nároky za nepřiměřené a v rozporu s dobrými mravy.
Komunisté chtějí bdít nad rostoucími náklady domácností
Návrhy zákonů, které mají mírnit sociální důsledky růstu cen nájemného a energií, se chystá sněmovně předložit KSČM. Komunisté se na pátečním zasedání výkonného výboru usnesli, že budou požadovat důslednou valorizaci sociálních dávek a důchodů podle vývoje nákladů domácností. Podle stranických propočtů kvůli růstu nájemného, cen energií, vodného a stočného a cen potravin životní náklady nejchudších domácností vzrostou během roku o desetinu.
Do konce března chtějí komunisté předložit návrh zákona o sjednávání nájemného. Zákon bude založen na myšlence, že existuje výše oprávněného nájemného, na kterou je třeba se dostat ve dvou nebo třech letech. Zákon by měl chránit i nájemníky, kteří by chtěli ze sociálních důvodů směnit větší byt za menší. Pokud by třeba majitel domu nedal souhlas se směnou bytu, která by byla vyvolána finanční situací žadatele, nemohl by zvýšit nájemné nad úroveň, kdy byla žádost podaná.
Další člověk onemocněl listeriózou
Listeriózou onemocněl v tomto týdnu další člověk, celkem tak letos lékaři v Česku zaznamenali 12 nových případů onemocnění, z toho pět u novorozenců. Onemocnění dalšího novorozence se prošetřuje, ve statistikách zatím není. Od začátku roku byl hlášen jeden potrat a dvě úmrtí - novorozence a starší ženy s těžkým zdravotním postižením. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Celkový počet onemocnění za loňský rok tak stoupl na 84, počet úmrtí na 14.
Hygienici předpokládají, že epidemie, která loni zasáhla Česko, už doznívá. Inkubační doba nemoci je obvykle tři až 70 dní. U velké části pacientů bylo zjištěno, že jedli před onemocněním zrající, plísňové nebo měkké sýry, případně paštiky, lahůdkové saláty, tlačenky či aspik. Nejnověji byly bakterie listeriózy potvrzeny v uzeném lososu zahraničního výrobce. Mluvčí Cikrt připomněl, že to, zda člověk onemocní, záleží na množství bakterie v dané potravině a na tom, zda sám není oslaben. Více ohroženi jsou novorozenci, senioři a lidé s oslabenou imunitou. Nebezpečná je nákaza pro těhotné, protože může způsobit smrt plodu. Zvýšený počet onemocnění byl v posledních letech zaznamenán v celé Evropě.
Václav Klaus ukončil návštěvu Japonska v lázeňském městě Beppu
Prezident Václav Klaus, doprovázený ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a skupinou českých podnikatelů, zavítal na závěr čtyřdenní návštěvy Japonska do lázeňského městečka Beppu. Cestu včera zkomplikovala závada na záložním akumulátoru na vojenském speciálu Tu-154, který českou delegaci do Japonska přepravil. Letadlo muselo počkat na tokijském letišti Hadena na přílet náhradního letounu stejného typu s jinou baterií. Klaus nicméně pokračoval v plánu cesty s oficiální delegací místní leteckou linkou a navštívil památník obětí jaderného výbuchu z roku 1945 v Hirošimě. Na univerzitě v Beppu se zúčastnil besedy se studenty. Jeden z nich mu prozradil, že jedním z jeho předků je někdejší československý prezident Edvard Beneš.
Starkův obhájce požádá o policejní ochranu
Obhájce šéfa fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslava Starky požádá o policejní ochranu. Advokát Julius Kramarič se totiž obává dalšího postupu policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří případ jeho klienta vyšetřují. Podle Kramariče je například možné, že je on i jeho rodina nezákonně odposlouchávána. Starka je spolu s dalšími muži podezřelý z podílu na únosu a smrti otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Loni v listopadu bylo kvůli podezření zatčeno šest lidí. Minulý týden byl Starka propuštěn z vazby.
Svým krokem Kramarič reaguje i na čtvrteční vyjádření ÚOOZ, podle kterého celý spor přerůstá rámec běžné obhajoby a její vedení se blíží metodám organizovaného zločinu. Kriminalisté pracující na případu prý dostanou speciální ochranu. Obhájce i Starka popírají, že by se dopouštěli jakéhokoli protiprávního jednání, a za vyjádření ÚOOZ Kramarič požaduje omluvu. "Tvrzení, že obhajoba překračuje zákonné meze, je lživé, tendenční, směšné a nedůstojné, stejně jako zmiňovaná opatření na ochranu policistů, která bohužel trestní řád nezná a ani se o nich nezmiňuje," uvedl Kramarič.
Menzelův film získal na Berlinale cenu Mezinárodní federace filmových kritiků
Český film režiséra Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále získal na filmovém festivalu Berlinale cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). Oznámila to agentura DPA. Předání finančně nedotovaného ocenění tvůrcům naplánovali organizátoři na páteční slavnostní večer. V hlavní soutěži se o Zlatého nebo Stříbrného medvěda uchází jako první český film po 17 letech.
Kateřina Neumannová vyhrála volnou desítku na Světovém poháru v Číně
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vyhrála v Číně závod Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou. V Čchang-čchunu o více než minutu porazila Francouzku Karine Philippotovou a dosáhla druhého vítězství v sezoně. Závod v Číně vynechala řada favoritek včetně vedoucí ženy Světového poháru Virpi Kuitunenové z Finska. Většina předních běžkyň zvolila před světovým šampionátem v Japonsku jiný program, takže z elitní desítky průběžného pořadí vedle Neumannové startovala jen Němka Evi Sachenbacherová-Stehleová. Česká olympijská vítězka absence konkurentek využila k vítězství. Ve své oblíbené disciplíně, kterou vyhrála už v listopadu ve švédském Gälliväre, vládla od prvního mezičasu. Neumannová získala za vítězství sto bodů, ale zůstává na třetím místě průběžného pořadí Světového poháru.
Tomáš Kraus skončil v Japonsku druhý v závodě SP ve skikrosu
Český reprezentant Tomáš Kraus obsadil druhé místo v závodě Světového poháru ve skikrosu v japonském Inawaširu. Obhájce celkového prvenství nestačil jen na domácího Hiroomiho Takizawu. Úspěch českých barev podtrhli pátou příčkou Stanley Hayer a šestým Zdeněk Šafář, který tak dosáhl životního úspěchu ve Světovém poháru. V této sezoně se vzhledem k nepříznivému počasí konaly v rámci Světového poháru jen tři skikrosy. Kraus pokaždé skončil na stupních vítězů. V pořadí Světového poháru mu patří druhá příčka za Audinem Grönvoldem, na něhož však dva závody před koncem ztrácí jen dva body.
Počasí v ČR
Je zataženo až oblačno a hlavně na severovýchodě s ojedinělým slabým deštěm. Od vyšších poloh se sněžením. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem -1.
Noc bude téměř jasná, jen na jihozápadě s nízkou oblačností a mlhami. Teploty -1 až -5 stupňů.
V sobotu čekáme slunečno s teplotami 3 až 7 stupňů Celsia, na horách bude kolem -1 stupně.